ההכנות לייצור האייפון 7 מתחילות עם מבט ל- 7s

ע״י

בימים האחרונים עולים דיווחים המגלים כי ההכנות לייצור החומרה של מכשירי האייפון 7 מתחילות כשבאופק גם נראה ה- 7s שצפוי להגיע עם מסך OLED ומעבד בארכיטקטורת ייצור של 10 ננומטר.

 

 

iphone6steardownr

עדיין לא ידוע איך יראו מכשירי האייפון הבאים, שצפויים להתגלות בחודש ספטמבר הקרוב, אולם הדבר לא אמור להפריע להכנות לייצור רכיבי ה- A10 הצפויים להיות בלב מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס (ואולי גם ה- 7 פרו). הדיווחים בנושא שמגיעים משרשרת האספקה והייצור של אפל במזרח מגלים כי TSMC עשויה להיות היצרנית העקרית ואפילו היחידה של רכיבי ה- A10, זאת לפי דיווח של HSBC. אם הדבר נכון שהרי נראה שאפל החליטה להדיח את סמסונג מייצור רכיבי ה- A10, זאת אחרי שענקית הטכנולוגיה הקוריאנית ייצרה ביחד עם TSMC את רכיבי ה- A9, דבר שיצר תקדים של ממש והביא לשאלות לגבי הביצועים של רכיבי ה- A9 השונים בהתאם ליצרנית – הבדלים שהתבררו להיות זניחים בשימוש באייפון באופן יומיומי. על פי הנראה הסיבה לכך הוא הפיתוח המתקדם של תהליך ייצור של 10 ננומטר בטכנולוגיית האריזה InFO מצידה של TSMC, שציינה לאחרונה בדו"ח ההכנסות הרבעוני שלה כי החברה צפויה במהלך 2016 להתקדם עם הפיתוח של תהליך הייצור, שיהיה מוכן לשימוש מלא ואיכותני במהלך 2017. תהליך זה יביא את רכיבי ה- A11 להיות חסכוניים יותר ועוצמתיים יותר תוך כדי שמירה על פרופיל גודל וחום נמוך.

בינתיים כאמור ההכנות לייצור רכיבי ה- A10 מתחילות כאשר האתר Economic Daily News מציין כי במהלך מרץ, TSMC צפויה להכפיל את היקף ייצור המעבדים בתהליך ה- 16 ננומטר מצידה, כשמשמעות הדבר היא שרכיבי ה- A10 יגיעו עם תהליך הייצור הנוכחי של TSMC – 16 ננומטר. משמעות הדבר היא שהשיפורים בביצועי הרכיב לא יגיעו כתוצאה משינוי בארכיטקטורת הייצור, אלא ככל הנראה בשינויים אחרים שיוצגו בין אם בעיצוב הרכיב והמעבד, שאולי יהיה המעבד הראשון שמכשירי האייפון מקבלים שמגיע עם יותר מ- 2 ליבות, או שמדובר בשינוי בארכיטקטורת הליבה של המעבד – דבר אותו אפל עשתה בעבר עם רכיבי Ax קודמים, כמו ה- A7 שהגיע עם 64 ביט וכו'.

Apple A9

באופן מעניין האנליסט Srini Pajjuri מחברת CLSA Securities מציין ומאשש שאינטל תהיה זו שתייצר עבור אפל את רכיבי התקשורת הסלולריים, תוך כדי שהיא מחליפה את קוואלקום, כפי שדווח בעבר. אולם על פי הנראה אפל לא מוכנה להסתמך על יצרנית אחת לרכיבי התקשורת הסלולריים, כשמשמעות הדבר היא שהייצור של רכיבי התקשורת יתחלק בין קוואלקום לבין אינטל ביחס של 60/40 לטובתה של קוואלקום. מה שמאפשר זאת מבחינתה של אינטל היא העובדה שענקית השבבים רכשה את חברת Infinion לפני מספר שנים, שהייתה יצרנית רכיבי התקשורת הסלולריים של אפל, שעברה עם השקת האייפון 5 להשתמש בקוואלקום. לא ברור האם אפל תשתמש ב- 2 יצרניות שבבי מודם סלולרי למשך תקופת בדיקה, או שמא מדובר בצעד קבוע, כדי לפזר סיכונים מצידה של אפל ולאפשר לחברות לייצר היקפים מתאימים של רכיבים בתפוקה מספקת עבור אפל.

בעבר התגלה שכדי לזכות בחוזה מאפל, אינטל הקימה צוות המונה כ- 1,000 עובדים שפועלים להכניס לתוך הקרביים של מכשיר אייפון בממדים של האייפון 6, את רכיב הקישוריות הסלולרית 7360 התומך בקישוריות סלולריות רבות וביניהן קישוריות סלולרית מסוג LTE (דור 4) התומך במהירות הורדה של עד ל- 450Mbps. המודם הסלולרי העתידי של אינטל עשוי גם לתמוך בקישוריות סלולרית מסוג CDMA שעדיין נתמכת אצל ספקית הסלולר הסינית China Telecom ואצל ספקית הסלולר האמריקאית Verizon, זאת אחרי שלאחרונה אינטל רכשה את חברת Via Telecom.

בהתאם לדיווחים הנ"ל ניתן לראות שאפל מתכוננת לא רק לייצור של מכשירי האייפון 7, אלא גם לדגמי האייפון הבאים. דיווח שמגיע מהאתר היפני Nikkei מגלה שאפל הגיעה להחלטה לעבור להשתמש במסכי OLED בליין מכשירי האייפון שלה, כבר בסתיו של 2017, זאת אחרי שהדיווחים הקודמים בנושא גילו שהדבר יקרה ככל הנראה רק ב- 2018. משמעות הדבר היא שבעוד מכשירי האייפון הקרובים יגיעו עדיין עם מסכי LCD מתקדמים, נראה כי מסכי האייפון מסדרת ה- 7s, יהיו עשויים מ- OLED. עד כה המכשיר היחיד של אפל שעושה שימוש בטכנולוגיית ה- OLED עבור המסך שלו הוא השעון, שמהווה התנסות ראשונה של אפל עם הטכנולוגיה. בנוסף נראה שההחלטה של יצרניות המסכים הגדולות: סמסונג, LG וה- AU לעבור להתמקד בייצור מסכי OLED, משפיעה אף היא על ההחלטה של אפל, שלפי הדיווחים בנושא קיימה מגעים עם ספקיות המסכים העקריות שלה, וככל הנראה הגיעה עימן להסכמה בנושא.

Apple Watch Display

שימוש במסכי OLED יביא ליכולות חדשות ומתוחכמות יותר, כמו למשל הצגה של תוכן באופן תמידי על המסך – כפי שסמסונג עושה בדגמי הגאלקסי S7 – תוך כדי שימוש מינימלי בחיי סוללה. כמו כן נראה כי מצב ה- Night Shift, שצפוי להגיע לכלל משתמשי iOS בגרסה 9.3, עושה שימוש נכבד במעבד כדי להפיק את האור הכתמתם. ובהתאם לכך לא ניתן להפעיל את מצב התאורה הלילי במצב חיסכון הסוללה. יתכן מאוד ששימוש במסכי OLED יכול לפתור את הנושא.

FILE-In this Wednesday, May 26, 2010, file photo, staff members work on the production line at the Foxconn complex in Shenzhen, China. Foxconn, the company that makes Apple’s iPhones suspended production at a factory in China on Monday, Sept. 24, 2012, after a brawl by as many as 2,000 employees at a dormitory injured 40 people. The fight, the cause of which was under investigation, erupted Sunday night at a privately managed dormitory near a Foxconn Technology Group factory in the northern city of Taiyuan, the company and Chinese police said.(AP Photo/Kin Cheung, File)

יש לזכור שעד כה מדובר בהכנות לייצור הרכיבים של מכשירי האייפון: הן לדגם של 2016 והן לדגם של 2017 ויש עוד מספר חודשים עד ששותפותיה של אפל לייצור מכשירי האייפון: פוקסקון ופגטרון יתחילו לייצר בפועל את המכשירים, כשאליהן צפויה להצטרף Wistron שתהיה אחראית על הייצור של מכשיר האייפון SE – האייפון בגודל ה- 4 אינץ' החדש שצפוי להתגלות באירוע המדיה הקרוב של אפל.

להמשך דיון

 

מקורות: BarronsDigitimes, NDTVNikkei ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho