תכירו את האייפון SE ואת האייפד פרו 9.7 אינץ'

ע״י

אירוע המדיה הצנוע של אפל לא כלל הרבה הפתעות (אם בכלל), כשבלב האירוע אפל הציגה את האייפון SE – המחליף את ה- 5s – ואת האייפד פרו החדש בגודל 9.7 אינץ'.

 

 

iPhone SE

אירועי המדיה האחרונים של אפל היו עמוסים, בחלקם מעניינים אולם נראה כי אלמנט ההפתעה חומק מידיה של אפל משנה לשנה. הפעם אירוע המדיה האביבי הצנוע, שהתקיים באולם ה- Town Hall ההיסטורי שבקופרטינו בו אפל הציגה בעבר מוצרים מהפכניים כמו האייפוד הראשון, המקבוק פרו אלומיניום ועוד, היה רחוק מלהפתיע כשמבחינת המוצרים עצמם, נראה היה שהבלוגוספירה כבר הספיקה להדליף את כל המידע העקרי לגביהם. אולם הדבר לא מנע מאפל להשתמש בבמה כדי לדבר על הדברים שחשובים לה: נושאים סביבתיים, בריאותיים וחברתיים כשבראשם נושא איכות הסביבה ואנרגיה ירוקה – תחום בו אפל הפכה להיות פעילה באופן הולך וגובר בשנים האחרונות, בניצוחה של ליסה ג'קסון שגם בפעם הראשונה דיבר מול קהל באירוע מדיה של אפל. על תחום הבריאות ניצח ג'ף וויליאמס, סמנכ"ל התפעול של אפל, שהציג את פועלה של אפל עם ResearchKit וכלי חדש בשם CareKit לשימושם של רופאים ומטופלים.

באופן לא מפתיע טים קוק התייחס לסוגיית הפרטיות שעומדת במרכז סדר העניינים החברתי של אפל בחודש האחרון, זאת בגין המאבק המשפטי בין אפל לבין ה- FBI לגבי החשיבות של אבטחה וביטחון לאומי, אל מול שמירה על פרטיות המשתמשים והמידע שלהם, ואבטחה של התכנים והמידע האישי שלהם.

האייפון SE
בהתאם לשמועות ולדיווחים שפקדו את הנושא בחודשים האחרונים, אפל הציגה את מכשיר האייפון SE, כשהשם הוא עבור Special Edition. למרות שהכותרות של אתרי הטכנולוגיה החליטו לציין שמדובר בנקודת מפנה מצידה של אפל שרואה בגודל ה- 4 אינץ' כ"אופנתי" שוב, יש לזכור שאפל מעולם לא נטשה את גודל ה- 4 אינץ', כשלמעשה האייפון SE מחליף באופן מלא לחלוטין את דגם האייפון 5s, שעד לאתמול נמכר על ידי אפל, בליין האייפונים של החברה.

נראה כי השמועות לגבי האייפון SE צדקו באופן מלא לגבי המפרט שלו. המכשיר הקטן יותר מגיע עם רכיב ה- A9, שכולל בתוכו את רכיב ה- M9 ומאפשר ניטור מלא של הפעילות במהלך היום, ושם שימוש ביכולת ה-"היי סירי" גם כאשר המכשיר לא נמצא בטעינה. כמו כן המכשיר מגיע עם רכיב NFC, שביחד עם חיישן ה- Touch ID מאפשר שימוש בשירות התשלומים הדיגיטלי של אפל שכיום זמין לשימוש בכ- 5 מדינות: ארה"ב, אנגליה, אוסטרליה, סין וקנדה. בנוסף המכשיר מגיע עם מצלמת iSight של 12MP שהמצלמת וידאו ברזולוציה של 4K – היא למעשה המצלמה אותה אפל הציגה במכשירי ה- 6s – וכן מצלמת Facetime של 5MP כשהמסך משמש בתור הפלאש. כמו כן המצלמה של האייפון SE יכולה לצלם תמונות חיות, אולם את הלחיצה העמוקה עם 3D Touch מחליפה לחיצה ארוכה על התמונה.

הדבר היחיד שלא ידוע עדיין הוא נפח זכרון ה- RAM של המכשיר, כשיתכן מאוד שאפל הגדילה את נפח הזכרון להיות זהה לזה של מכשירי ה- 6s, קרי 2GB. אולם יתכן מאוד שהמכשיר עדיין עושה שימוש ב- 1GB של זכרון RAM כדי לחסוך בעלויות. כמו כן המכשיר מגיע עם נפח אחסון התחלתי של 16GB, כאשר ניתן תמורת תוספת במחיר להגדיל את נפח הזכרון ל- 64GB, אולם נראה שאין תצורת נפח זכרון של 128GB.

מבחינת העיצוב של המכשיר נראה כי השמועות צדקו באופן חלקי בלבד. המכשיר הוא אכן העתק כמעט זהה של האייפון 5s מבחינת העיצוב שלו, למעט העובדה שאפל בחרה להשתמש בגימור מט על הפינות המשויפות של המכשיר, במקום הגימור המבריק שעיטר את מכשירי ה- 5s. שינוי מינורי נוסף הוא בהיצע הצבעים שהמכשיר מגיע כאשר לצבעים: אפור-חלל, לבן-כסוף ולבן-זהוב, אפל הוסיפה גם את הצבע לבן-זהוב וורוד. מה שמאשר את העובדה כי העיצוב של המכשיר כלל לא השתנה, הוא העובדה שאפל אישרה כי הקייסים של מכשירי ה- 5s מתאימים באופן מלא למכשיר האייפון SE החדש.

אפל הסבירה את הסיבה לדגם ה- SE, כשהיא מציינת שבשנה שעברה החברה מכרה ברחבי העולם כ- 30 מיליון מכשירי אייפון 5c ו- 5s, המהווים כ- 13% מכלל מכשירי האייפון שנמכרו במהלך 2015. בהתאם לכך ניתן לראות כי עדיין יש ביקוש למכשירי אייפון קטנים, כשבנוסף נראה כי חלק לא קטן מאלו שרכשו את מכשירי האייפון הקטנים יותר הם צרכנים שרכשו את מכשיר הסמארטפון הראשון שלהם בכלל או את מכשיר האייפון הראשון שלהם במעבר מפלטפורמה אחרת (ובעיקר אנדרואיד) ובהתאם לכך גודל ה- 4 אינץ' התאים להם יותר.

בשורה התחתונה נראה כי האייפון SE הוא מכשיר אייפון 6s במעטפת של אייפון 5s, שנועד לשפר את היצע מכשירי האייפון ולהשאיר את הליין עדכני ואטרקטיבי עם 3 גדלי מסך שונים. כמו כן עצם העובדה שאפל הסירה את הספרור מהדגם, מגלה כי המכשיר עשוי להשאר בליין לתקופה הנראית לעין, בין אם הוא יזכה לעדכונים או לא – אולם את זה ככל הנראה נגלה בהמשך.

 

האייפד פרו החדש
הכוכב העקרי של האירוע היה מכשיר האייפד פרו החדש, שמגיע בגודל של 9.7 אינץ'. למרות שרוב המידע על הטבלט החדש בליין האייפדים כבר הודלף בשבועות שקדמו לאירוע, נראה שלאפל היו כמה הפתעות קטנות בשרוול.

מבחינת המפרט נראה כי האייפד פרו בגודל 9.7 אינץ', מגיע עם עוצמת החומרה של האייפד פרו הגדול יותר שהוצג בספטמבר האחרון, קרי: מעבד ה- A9X העוצמתי אולם דגם זה כולל בתוכו גם את רכיב ה- M9, מה שמאפשר ניטור פעילות ושימוש בסירי על ידי פקודת "היי סירי" מכל מקום ולא רק במהלך הטעינה. הבדל זה נובע ככל הנראה מהעובדה שדגם קטן זה הוא נייד יותר מדגם ה- 12.9 אינץ' ובהתאם לכך אפל החליטה להוסיף לו יכולות ניידות יותר. בדומה לאייפד פרו הגדול, גם האייפד פרו החדש מגיע עם 4 רמקולים סטריאופוניים שמשנים את הכיוון הצלילים הגבוהים והנמוכים בהתאם לאופן החזקת המכשיר/ האוריינטציה שלו. אפל גם הציגה את טכנולוגיית המסך של האייפד פרו בדגם החדש והקטן יותר, אולם נראה כי המכשיר החדש מגיע עם פיצ'ר נוסף והוא שני חיישני תאורה נוספים המזהים את טון צבע הסביבה ובהתאם לכך משנים את נקודת הלבן של המסך, כדי ליצור חוויה נעימה יותר של צפיה במסך, ובפרט במהלך קריאה של טקסט. פיצ'ר זה רוכב על פיצ'ר ה- Night Shift אותו אפל הציגה כחלק מגרסה 9.3, במטרה להפוך את השימוש במכשיר האייפד פרו הקטן יותר לנעים יותר בהתאם לתאורת הסביבה, דבר שמחזק שוב את הניידות של המכשיר, בהשוואה לזו של האייפד פרו הגדול יותר.

מבחינת חיי הסוללה והאביזרים הפריפריאליים נראה שאין שינוי של ממש, ואפל התאימה את המקלדת החכמה לדגם הקטן יותר, בעוד העיפרון לכשעצמו גם זמין לשימוש באייפד פרו הקטן יותר. כמו כן למרות הבדלי הגודל, אפל מציינת כי גם האייפד פרו החדש מגיע עם חיי סוללה המאפשרים שימוש של כ- 10 שעות, דבר שהפך להיות סטנדרט בליין האייפדים של אפל, מאז השקתו של הטבלט.

מה שמשאיר אותנו עם ההבדל המהותי ביותר בין האייפד פרו הגדול לבין אחיו הקטן החדש, והוא המצלמה. בדגם האייפד פרו החדש אפל הכניסה מצלמה שזהה מבחינת הביצועים שלה למצלמה של מכשירי ה- 6s. כלומר מדובר במצלמת 12MP שיכולה לצלם וידאו ברזולוציה של 4K. העובדה שאפל בחרה להציג מצלמה איכותית שכזו באייפד פרו החדש, מעידה ככל הנראה על כך שהמשתמשים עושים שימוש לא קטן במצלמה של מכשירי הטבלט הבינוניים והקטנים ובעיקר ביכולת צילום הוידאו, דבר שבעבר אפל השתמשה בו לבסיס של סרטון שיווקי על האייפד. אך עם זאת נראה כי המצלמה החדשה והמשופרת מגיעה עם חיסרון אחד קטן והוא בתחום העיצוב, כאשר החומרה המשופרת של המצלמה מביאה עימה את הבליטה המוכרת ממכשירי האייפון 6 וה- 6s.

האייפד פרו החדש מגיע בתצורות נפח של 32GB התחלתית במחיר של 599$, אולם מהר מאוד ניתן להקפיץ את נפח האחסון ל- 128GB ואפילו ל- 256GB, אופציה חדשה של נפח אחסון שאפל הוסיפה גם בדגם האייפד פרו החדש והקטן יותר וגם בדגם הגדול יותר. כמו כן הטבלט החדש זמין גם בתצורת WiFi בלבד וגם בתצורת WiFi וקישוריות סלולרית בתוספת המחיר המוכרת.

במקביל להצגת דגם האייפד פרו החדש, אפל הסירה את דגם האייפד אייר הראשון מליין האייפדים שלה, והוזילה את מחיר האייפד אייר 2 למחיר התחלתי של 399$. כל אלו מצביעים על כיוון די ברור שאפל לוקחת אליו את ליין האייפדים שלה, אם כי באופן הדרגתי למדי, והוא לכיוון של יישור קו עם ליין המקבוקים, כאשר החברה ציינה לא אחת בעבר שהיא רואה במכשירי האייפד בתור העתיד של המחשבים האישיים, וכתחליף למחשבי PC.

המוצרים החדשים הם בהחלט לא בגדר מלהיבים או חדשניים במיוחד, ומדובר ברובם בטכנולוגיה ובעיצובים שאפל כבר הציגה בשנים האחרונות. בהתאם לכך נראה כי האירוע הוא יותר אסטרטגי מבחינתה של אפל ואין ספק שחברת הטכנולוגיה בפרט והחברה בכלל הגדולה ביותר בעולם, מגיעה לרוויה מסוימת מבחינת קהל היעד שלה, היא מתחילה לחקור כיווני פעולה שונים ומשונים.

להמשך דיון