כדאי לכם לעדכן לגרסה 9.3 (כוכבית)

ע״י

גרסה 9.3 שוחררה בערב אירוע המדיה האחרון של אפל והיא מביאה פיצ'רים חדשים, תיקוני אבטחה קריטיים ועוד. אולם נראה כי למשתמשי האייפד 2 כדאי לחכות.

 

 

Siri Hebrew

בחודשים האחרונים אפל פיתחה את עדכון הגרסה הגדול ביותר של גרסה 9 ואולי בכלל, שהוא לא עדכון למספר העקרי של הגרסה (כלומר מ- 9 ל-10). עדכון זה הוא כמובן עדכון 9.3, שהושק בערב אירוע המדיה האחרון של אפל אחרי שזכה להיות עדכון התחזוקה היחיד עד כה שקיבל דף מידע ייעודי משלו, זאת כאשר עד כה אפל שמרה זאת לעדכוני גרסאות גדולות אחרי הצגתן הראשונית בכנס המפתחים השנתי שלה.

השיפור המהותי ביותר וזה שמדבר באופן ייעודי לקהל המשתמשים הישראלי, הוא תמיכה רשמית (סוף כל סוף) של סירי בעברית. כן, אחרי 5 שנים מהשקתה, סירי תומכת בשפה העברית, אם כי עוד יש לה לאן להשתפר. משמעות הדבר היא שכעת מכשירי האייפון והאייפד סוגרים מעגל מלא בתחום הלוקאליזציה לקהל המשתמשים הישראלי, תחום שהחל עוד בשנת 2009 עם השקתה של גרסה 3 וכניסתו של מכשיר האייפון 3Gs לשוק הישראלי. דאז אפל הטמיעה מקלדת עברית, תמיכה בכתיבה מימין לשמאל ופונטים עבריים. אולם מאז iOS זכתה לשיפורים נוספים בתחום שכוללים הכתבה קולית, יישור לימין מלא (לטוב או לרע), תמיכה נרחבת לסל השירותים של אפל לשוק הישראלי (אפסטור ואיטיונסטור), שיפורים נרחבים לשירות המפות וכעת תמיכה רשמית של סירי בעברית. אין ספק שיש עוד מקום לשיפור, אולם נראה שאפל היא אחת מהחברות הבודדות שהתאימה בשנים האחרונות את האקוסיסטם שלה לקהל המשתמשים הישראלי, על אף גודלו הקטן ביחס לקהל המשתמשים הבינלאומי.

יש לזכור שסירי היא שירות ענן, ובהתאם לכך שימוש הולך וגובר בו ישפר אותו עם הזמן. כך שלמרות העובדה שסירי מציגה יכולת די עילגת בעברית – כיום – הדבר צפוי רק להשתפר עם הזמן. כמו כן בעלי השעון יכולים לעדכן את המכשיר שלהם לגרסה  2.2 של watchOS ולהשתמש גם על השעון בסירי בעברית, כאשר השעון כבר תומך בעברית ואפילו בהכתבה קולית בעברית מזה זמן מה.

הפיצ'רים האחרים שאפל הציגה בגרסה 9.3 הם:

 • Night Shift – התאמה של נקודת הלבן של המסך לשעות היום, קרי שבשעות מסוימות או החל מהשקיעה (בהתאם להגדרות), צבע המסך ישתנה לגוון צהבהב יותר שיהיה נעים יותר לעין. לפי מחקרים בנושא פיצ'ר זה עשוי לעזור לשיפור השינה ומצב העירנות בשימוש במכשיר הנייד בשעות הערב ו/או במיטה.

 • פתקים מאובטחים – אפליקצית הפתקים המובנית של iOS, שזכתה בגרסה 9 לשדרוג משמעותי, כעת מכילה פיצ'ר שימושי שמאפשר לנעול פתק המכיל מידע פרטי/אישי, בין אם על ידי ססמא או על ידי טביעת האצבע.
 • אפליקצית הבריאות זכתה לשיפור קל על ידי הוספה של דשבורד של פעילות (המקושרת לשעון) והצגה של אפליקציות רלוונטיות לדשבורדים השונים.
 • במקביל אפליקצית הפעילות (מצריכה שעון) קיבלה טאב חדש שמציג פירוט לפעילויות היומית.
 • אפליקצית החדשות (זמין רק בארה"ב ואוסטרליה) זכתה לשיפור בהמלצות בטאב ה- Top Stories וכן תמיכה במצב מאוזן.
 • אפליקצית iBooks זכתה לשיפור עם יכולת של סינכרון קבצי PDF וספרים דרך iCloud.
 • שיפורים לפיצ'ר ה- 3D Touch, הן במחוות הכניסה למסך המולטי טאסקינג (רטט חיווי) וכן לחצני גישה מהירים לאפליקציות מובנות שונות.

output_jZAR3G

 • בשימוש עם גרסה 2.2 של watchOS, ניתן לצמד מספר שעונים לאותו מכשיר אייפון, וכן להחליף במהירות בין השעונים המקושרים למכשיר.
 • אפשרות כניסה לתצוגת מסך מלאה בצפייה בסרטוני פודקסטים ובאפליקצית אפל מיוזיק באייפד.
 • שיפור אפליקציות המוזיקה והמפות ב- CarPlay.
 • ניתן לשמור תמונות חיות כתמונות "רגילות".
 • ועוד.

הגרסה החדשה גם מתקנת מספר באגים כמו למשל את באג ה-1 לינואר 1970 הידוע לשמצה וכן באג אבטחה קריטי באפליקצית iMessage שהתגלה על ידי סטודנטים מאוניברסיטת Johns Hopkins, שמאפשר לפרוץ את המידע המוצפן באפליקצית המסרים המובנית של אפל כאשר שולחים תמונות וסרטונים.

יש לציין שדיווחים ברשת טוענים כי משתמשים של מכשירים ישנים (אייפון 5 ומטה) וכן משתמשי אייפד 2 ומיני 1, חווים קשיים בעדכון לגרסה החדשה, כאשר אחרי העדכון המכשיר שלהם תקוע בשלב האקטיבציה. לרוב מדובר בבעיה הקשורה לשרתי האימות של אפל, דבר שהוא די אופייני במהלך שיחרור של גרסה חדשה גדולה כמו 9.3, שכאמור זכתה להרבה מאוד יחסי ציבור. אולם משתמשים מסוימים ובפרט משתמשי האייפד 2 חווים את הבעיה הנ"ל למעלה מ- 24 שעות אחרי שיחרור העדכון, מה שעשוי לרמז על בעיה.

חשבון הטוויטר של התמיכה של אפל מגלה כי מדובר בבעיה לא קטנה, כאשר נראה שהפתרונות עבורה משתנים בין חיבור פשוט של האייפד למחשב והפעלת איטיונס, לבין ביצוע רסטור לגרסה החדשה – דבר שאלא אם כן יש גיבוי עדכני עשוי למחוק תכנים מהמכשיר.

iOS 93 beta 3

סביר להניח שלמרות הקשיים, שבטח כבר מגבשים תביעה, גרסה 9.3 תהיה אחת מהגרסאות המאומצות ביותר של 9, כאשר היקף האימוץ של גרסה 9 חצה לאחרונה את רף ה- 80%, דבר אותו אפל ציינה בעצמה באירוע המדיה האחרון. לאור העובדה ש- WWDC נמצאת במרחק של כחודשיים וחצי עד שלוש, סביר להניח שאפל עובדת במרץ על גרסה 10, אולם מי יודע ואולי החברה תפתיע עם עדכונים נוספים, אם כי סביר להניח שהם לא יהיו משמעותיים כמו 9.3.

להמשך דיון

 

מקורות: הוושינגטון פוסט, אפל ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho