הראש בעננים

ע״י

המעבר של אפל מחברה של חומרה ותוכנה, לחברה של חומרה, תוכנה ושירותים מקרטע בפן התשתיות, כאשר החברה מתקשה להקים את תשתיות הענן שלה בעצמה.

 

 

iCloud

בשנים האחרונות הנרטיב של אפל הפך להיות מחברה אינטגרטיבית של חומרה ותוכנה, לחברה של חומרה תוכנה ושירותים, זאת כאשר החל מתחילת שנות ה- 2000 עם השקתה של האיטיונסטור, שירותי הרשת שאפל הציעה לקהל המשתמשים שלה (שהסתכם ב- dot mac) התרחב לכדי אקוסיסטם של ממש. אקוסיסטם זה ראה את הגדילה המשמעותית ביותר שלו עם השקתה של האפסטור בשנת 2008 כשזמן קצר לאחר מכן אפל הציגה גם את MobileMe הזכור לשמצה, שהוחלף בשנת 2011 ב- iCloud, שכיום מנהלת תחת חסותה היקף נרחב מהשירותים של אפל בין אם מדובר בגיבוי, iMessage, FaceTime, אחסון התמונות, האפסטור, אפל מיוזיק, שירות Apple Pay, שירות המפות ועוד עשרות פיצ'רים ושירותים שמסתנכרנים בין המכשירים השונים.

אולם נראה כי בעוד ה- DNA של אפל מושתת על אינטגרציה של חומרה ותוכנה באופן מרשים, הפן של השירותים לקה בחסר מאז ומעולם.

בימים האחרונים הבעיה של אפל להקים בעצמה תשתיות נרחבות ואיכותיות לשירותי הענן שלה, החלו לצוף ברשת. הדיווח הראשון בנושא גילה כי אפל צפויה להתחיל ולהשתמש בתשתיות הענן של גוגל, זאת בנוסף לשימוש הגדול של החברה בתשתיות הענן של אמזון (AWS) ושל מיקרוסופט (Azure). הסיבה לכך היא התחרותיות הגבוה בין אפל לבין החברות שבאופן אירוני מספקות לה את תשתיות הענן הכה דרושות שלה, עבור מיליארד מכשירי ה- iDevice השונים המחוברים אליהם. כמו כן עולה מהדיווח כי לאפל יש פרויקט רחב ממדים בנושא תשתיות הענן הקרוי בשם "McQueen" על שם השחקן האמריקאי שמוכר בין היתר עבור הסרטים The Great Escape ו- The Getaway, רמז לכך שאפל מעוניינת ל"ברוח" מהתלות שלה בתשתיות הענן של מיקרוסופט, אמזון וכעת גם גוגל.

Screen Shot 2016-03-24 at 12.37.13 PM

כמו כן נראה כי מיקרוסופט שמודעת לפרויקט הפנימי באפל, החליטה שהיא לא תקים מרכז Data נוסף במימון מלא, והיא בקשה מאפל להשתתף באופן ניכר במימון המרכז, שאמור היה לשמש את אפל. לאור הפרויקט אפל כמובן החליטה לבחור בדרך אחרת והיא שימוש בתשתיות הענן של גוגל.

אל דיווח זה הצטרף בימים האחרונים דיווח של אמיר אפרתי מהאתר The Information, המגלה את הקושי של אפל בהקמת תשתיות ענן באופן עצמאי, בין בפן החומרה ובעיקר בפן התוכנה. יש לזכור שאפל הקימה לאחרונה מספר מרכזי Data בארה"ב ובאירופה, כשבעתיד הקרוב החברה צפויה להשיק עוד מספר מרכזי מידע גם בדרום מזרח אסיה (ובעיקר בסין). הדיווח של אפרתי, מגלה שפרויקט "McQueen", הוא בעצם מטריה לכ- 6 פרויקטים בתחום תשתיות הענן, כאשר חלקם הוא לפיתוח מערכות מידע שיהיו מסוגלות לגדול בהתאם להיקף המשתמשים (סקלביליות) ובחלקם חומרה, קרי פיתוח ובנייה של שרתים באופן עצמאי, דבר שגוגל ואמזון עשו כבר לפני שנים במטרה שלא להסתמך על חברות חומרה צד ג'.

לפי מקורות מידע פנימיים באפל, אחד החששות הגדולים ביותר של החברה הוא שבעת שימוש בשרתים צד ג' במרכזי ה- Data של החברה, שרתים אלו עשויים להיות עקב אכילס בתחום המעקב, כאשר לטענת המקורות באפל גורמים חיצוניים משתילים לא אחת שבבי מעקב ופיענוח על שרתים, דבר שהוא ברמיזה ל- NSA האמריקאי שבעבר כבר נטען שהוא משתיל חומרת מעקב במחשבים ובשרתים של חברות אמריקאיות, במהלך השילוח.

Screen Shot 2016-03-24 at 12.58.57 PM

החלק האחרון נוגע באופן ישיר למאבק של אפל מול הממשל האמריקאי ובפרט ה- FBI שדורש מהחברה לפתח גרסה ייעודית של iOS עם אבטחה מוחלשת, כדי שה- FBI יוכל לפרוץ בקלות יתרה למכשירי אייפון המעורבים בנושאים ביטחוניים ופליליים. קוק התייחס לנושא זה באירוע המדיה האחרון של החברה, כשבאופן מעניין למדי ביום שלמחרת היה אמור להיות שימוע בנושא, אולם ה- FBI ביקש לדחות את השימוש, לאור מגע מגורם חיצוני שהתגלה להיות חברת Cellebrite הישראלית, עם פיתרון לפרוץ את מכשיר האייפון 5c המדובר ללא עזרתה של אפל.

אין ספק שתחום השירותים הופך להיות תחום חשוב באופן מהותי עבור אפל, ובעוד שעד כה הרווחים של החברה מתחום זה היו זניחים ביחס לרווחים של החברה מתחום החומרה, בשנים האחרונות ההכנסות מתחום השירותים צמח לכדי רווח של כ- 5 מיליארד דולר ברבעון, דבר שהוא בהחלט לא זניח. במיוחד לאור העובדה שעם היקף של 650 מיליון משתמשים פעילים ו- מיליארד מכשירים מחוברים, נושא השירותים הופך להיות קרדינלי עבור המשתמשים ובהתאם לכך גם עבור אפל, שנראה כי החברה מתקשה להטמיע את נושא השירותים בכלל ובפרט את נושא התשתיות הדרושות לכך, לתוך ה- DNA שלה.

להמשך דיון

 

מקורות: The Information ו- Re/Code
עריכה, תרגום ותוספות: natisho