אפל ניצחה את ה- FBI בקרב על הפרטיות, המלחמה עדיין ממשיכה

ע״י

המאבק של אפל נגד משרד המשפטים האמריקאי בכלל ובפרט ה- FBI מגיע לסיומו, כאשר נראה שה- FBI מתקפל במטרה למנוע מבוכה גדולה מאוד. האם אפל נצחה?

 

 

apple-vs-fbi-national-security-justice-or-mass-surveillance

כאשר ה- FBI החליט לקחת את צו בית המשפט המחייב את אפל לפתח גרסה של iOS עם הגנות מוחלשות כדי לפרוץ למכשיר ה- 5c של המחבל מסן ברנרדינו, רשות החוק הפדרלית לא ציפתה לכך שאפל תציג שרירים ותלך בכל הכוח למאבק בהחלטה, לאור אמונה כי עם למעלה ממיליארד מכשירים פעילים ברחבי העולם, לאפל יש חובה לשמור על המידע והפרטיות של המשתמשים שלה. ואכן אפל השתמשה בכוח הכלכלי שלה להניע מהלכים משמעותיים בפן המשפטי ובמקביל של יחסי ציבור ושיווק, כשהתוצאה הייתה שאחרי מספר שבועות קצרים הציבור האמריקאי שבתחילת דרכו תמך באופן נרחב ב- FBI, למרות תמיכה נרחבת של עולם הטכנולוגיה באפל, החל ללמוד ולהבין את הנושא ואת ההשלכות ארוכות הטווח של בקשת ה- FBI.

אולם מה שעזר לאפל לא פחות הוא הברדק המשפטי והציבורי שה- FBI הביא על עצמו בכך שבכל צעד ושעל התגלה חוסר אמינות ועקביות בטענות של הרשות הפדרלית. חוסר העקביות החל כאשר ה- FBI ציין תחילה שכל הפרשה סובבת סביב מכשיר אחד בלבד ושאין שום מטרה לההשתמש בכלי אותו אפל נדרשה לפתח על מכשירי אייפון נוספים בעתיד – כפי שאפל הביעה כחשש כבר מתחילת הדרך. אולם כבר בשימוע הראשוני אל מול הקונגרס, נושא ציין James Comey, מנהל ה- FBI, כי התוצאה של הסוגיה המשפטית הנוכחית בין אפל לבין ה- FBI תנחה בתי משפט אחרים בסוגיות דומות – קרי הדבר יביא תקדים בנושא. בהמשך ציין ה- FBI כי הפניה לאפל נעשתה אחרי שנבדקו כל דרכים אחרות לפתוח את המכשיר, אולם בשבוע שעבר, אחרי אירוע המדיה של אפל התגלה כי ה- FBI פנה לגוף שלישי שהציג בפניו דרך לפתוח (לפרוץ) את המכשיר. כל אלו ועוד העלו ספק רב מאוד אל מול הכוונות והטענות של ה- FBI, ואלו השפיעו על הציבור האמריקאי אולם גם על חברי הקונגרס, כאשר אפילו אלו שהתנגדו בתוקף לצד של אפל – הבינו עם הזמן כי הנושא מורכב יותר והחלו לצודד עם ענקית הטכנולוגיה מקופרטינו.

כמו כן חברות אבטחה רבות פרסמו בבלוגים שלהם, ברשתות חברתיות ואפילו בכתבות בתקשורת כי בידיהן יש מספר דרכים לפרוץ את מכשיר האייפון 5c בגרסה 9. בסופו של דבר נראה כי למרות שתחילה הועלתה סברה שה- FBI נעזר ביכולות של ה- NSA האמריקאי, מסתבר שהפיתרון הגיע דווקא מכיוון חברת Celebrite הישראלית – לה קשרי עבודה עם ה- FBI.

אמש, אחרי שהבקשה לדחיית השימוע שהוגשה על ידי ה- FBI התקבלה על ידי בית המשפט, התגלה כי ה- FBI הצליח לפרוץ את המכשיר, עם עזרת אותו גוף צד שלישי וללא עזרתה של אפל, כשאלו הם דבריו של דובר ה- FBI:

כפי שהממשלה ציינה בפרסום שלה היום, ה- FBI הצליחה לגשת למידע השמור על מכשיר האייפון של המחבל מסן ברנרדינו ובהתאם לכך לא צריכה יותר את העזרה של אפל, שנדרשה מבית המשפט. ה- FBI בודק כרגע את המידע על המכשיר, בהתאם להליכי החקירה הסטנדרטיים.

היכולת של גופי האכיפה להשיג מידע דיגיטלי חיוני במטרה להגן על הציבור והביטחון הלאומי, ממשיכה להיות בעדיפות ראשית עבור הממשל, בין אם על ידי שיתוף פעולה מהגופים הרלוונטיים או דרך מערכת בית המשפט כאשר שיתוף הפעולה לא עובד. אנחנו נמשיך לרדוף את כל האפשרויות לעמוד במשימה זו, ביניהן לקבל את שיתוף הפעולה של יצרניות והסתמכות על היצירתיות של הסקטור הפרטי והציבורי.

אפל כמובן פרסמה הצהרה משלה בנושא בזו הלשון:

מההתחלה, התנגדנו לדרישה של ה- FBI לבנות דלת אחורית לאייפון בגלל שאנחנו מאמינים שזה לא נכון והדבר עשוי ליצור תקדים מסוכן. כתוצאה מהסרת הבקשה של הממשל, אף אחד מהדברים הללו קרה. המקרה הזה מעולם לא היה צריך לקרות.

אנחנו נמשיך לעזור לגופי האכיפה עם החקירות שלהם, כפי שעשינו עד כה, ואנחנו נמשיך לשפר את האבטחה במוצרים שלנו בעוד האיומים וההתקפות על המידע שלנו הופכים להיות תכופים יותר ומתוחכמים יותר.

אפל מאמינה באופן מהותי שלאנשים בארה"ב וברחבי העולם מגיעה הזכות לשמור על המידע, האבטחה והפרטיות שלהם. להקריב אחד מהם עבור השני עשוי לשים אנשים ומדינות בסיכון רב.

הנושא הזה העלה סוגיות המצריכות דיון לאומי על הזכויות האישיות שלנו, על האבטחה הקולקטיבית שלנו ועל פרטיות. אפל נשארת מחויבת להשתתף בדיונים אלו.

על פי הסברות הדרך בה הצליח ה- FBI (בעזרתה של אותו גוף חיצוני) לפרוץ למכשיר האייפון המדובר, הוא בדרך של העתקת התוכן של רכיב ההזכרון מסוג ה- NAND כגיבוי ולנסות לפרוץ את הססמא של המכשיר. בדרך זו גם אם מחיקת התוכן של המכשיר אחרי מספר נסיונות כושלים – דבר ממנו חשש ה- FBI – יקרה, שהרי הגיבוי של התוכן מאפשר לצרוב את הרכיב שוב ולנסות מחדש. ניתן לחשוב על זה בתור שמירה של ההתקדמות במשחק לקראת תרחיש מסוכן, וחזרה על אותו התרחיש (שלב) במידה ונפסלים.

6a00d8341d417153ef01b7c81a13b2970b-800wi

ה- FBI לא פירט על הדרך המכשיר נפרץ, אולם מומחי אבטחה רבים סוברים שזו הדרך בה הדבר נעשה – דבר המצביע כי ה- FBI בהחלט לא חקר את כל הדרכים לפני שהוא פנה לאפל. כמו כן לא ברור האם השיטה הזו תשותף עם רשויות אכיפה מקומיות שרוצות לפרוץ מכשירי אייפון כדי להתקדם בחקירות שונות ומשונות משלהן, כשבמהלך הפרשייה התגלה כי ישנם לפחות 12 מכשירי שכאלה. כמו כן לא ברור האם אפל קיבלה מידע על הדרך ואם כן האם החברה תוכל לסגור את פירצת האבטחה (אם היא בכלל קיימת).

על פניו נראה שאפל ניצחה בסיבוב הזה מול ה- FBI, כאשר הרשות הפדרלית לא העריכה נכון את הזירה אליה היא נכנסה. אולם לאור הנחישות של הממשל כפי שעולה מההודעה שלו, נראה כי המלחמה לגבי אבטחת מכשירים דיגיטליים ויצירת אזורים "סגורים" אליהם הממשל לא יכול להכנס אפילו עם צו בית משפט, עוד רחוק מלהסתיים.

להמשך דיון

 

מקור: Buzzfeed
עריכה, תרגום ותוספות: natisho