קטן יותר חזר לאופנה

ע״י

מכשיר האייפון SE החדש או יותר נכון המחודש, זוכה לביקורות חיוביות מאוד המתפעלות מנוחות השימוש של המכשיר בגודל 4 אינץ' שהושק עם תג מחיר מפתיע במיוחד.

 

 

iPhone SE

כשפיל שילר הציג את האייפון 5 בשנת 2012, סגן הנשיא הבכיר לתחום שיווק המוצרים הבינלאומי באפל, ציין כי הסיבה להגדלת המסך לגודל של 4 אינץ' ולא לגודל גדול יותר – כפי שעשו המתחרות של אפל תחת מטריית האנדרואיד – היא נוחות השימוש במכשיר עם יד אחת, דבר המגביל את גודל המכשיר לאור יכולת המתיחה של האגודל על פני המסך. בהתאם למסורת השקת האייפון, אפל שמרה על גודל המסך של 4 אינץ', גם בשנה לאחר מכן עם השקת מכשירי ה- 5s וה- 5c, כשבמקביל יצרניות האנדרואיד הציגו מכשירי סמארטפון הולכים וגדלים עם גדלי מסך שכבר חצו את גודל ה- 5 אינץ'.

במשפט הפטנטים בין אפל לבין סמסונג התגלו התכתבויות בין שילר לבין בכירים אחרים באפל, בהם ציין שילר כי העובדה שלאפל אין מכשיר אייפון עם מסך גדול יותר, פוגעת בחברה. ואכן בשנת 2014 אפל הציגה את האייפון 6 וה- 6 פלוס שהגיעו עם גדלי מסך גדולים יותר, עימם אפל נטשה את נוחות השימוש במכשיר ביד אחת לטובת הביקוש של השוק. ואכן היקף המכירות של ליין מכשירי האייפון 6 היה עצום והביא את אפל לשיאים חדשים, שנשברו אך במעט בעונת החגים האחרונה.

אולם כעת כאשר מכשיר האייפון 5s מתקרב להדחתו מליין האייפונים הקיים, אפל החליטה לעדכן את דגם האייפון הקטן יותר עם מסך ה- 4 אינץ', תוך כדי שמירה על אותו עיצוב אייקוני ומוכר אותו החברה הציגה עם מכשיר האייפון 5 וליטשה אותו עם דגם ה- 5s. בהתאם לשמועות דגם זה שזכה לשם "אייפון SE", הגיע עם החומרה של ליין מכשירי הדגל הנוכחי – קרי מכשירי ה- 6s – באופן כמעט מלא: רכיב A9 עם רכיב ה- M9, זכרון RAM בנפח של 2GB, מצלמת 12MP עם יכולת צילום וידאו ברזולוצית 4K ותמונות חיות, חיישן Touch ID מהיר (דור 2), תמיכה ב- NFC שמאפשרת שימוש בשירות התשלומים הדיגיטלי של אפל וסוללה משופרת שבאופן מדהים מציגה חיי סוללה הטובים יותר מאלו של האייפון 6s ו/או ה- 5s בשעתיים ומאלו של הגאלקסי S7 החדש בכ- 3 שעות (!!!).

הישג מדהים זה מתאפשר בזכות סוללה חזקה יותר מזו שהוצגה באייפון 5s ומעצם העובדה שרכיב ה- A9 מיוצר בטכנולוגיה חסכונית יותר (16 ננומטר או 14 ננומטר) המאפשרים להטמיע בתוכו גם את רכיב ה- M9, המאפשר פיצ'רים כמו: "היי סירי" וניטור מתמשך של פעילות. כמו כן המכשיר מגיע עם מסך של 4 אינץ', לעומת מסך ה- 4.7 אינץ' הגדול יותר של האייפון 6 וה- 6s, מה שאומר שהמעבד צריך לדחוף פחות פיקסלים כשבמקביל התאורה האחורית צורכת פחות הספק. כל אלו מביאים את היקף השימוש באייפון SE לזמן שימוש של כ- 10 שעות, ששם אותו במקום קרוב לזמן הסוללה של מכשירי האייפד של אפל.

אולם יכולת החומרה המרשימה מעלה את שאלת הגודל, ובאופן אירוני נראה שמבקרי הטכנולוגיה שלעגו לפני כשנתיים לאפל על הצגת מכשיר בגודל 4 אינץ', הביעו בסקירות שלהם (כמעט פה אחד) את חיבתם לגודל הקטן ונוח יותר, כשלטענתם הוא פשוט מושלם לאחיזה ביד. לפתע כל הקולות שלעגו לסיבות של שילר ועל כך שאפל החליטה לשנות את דעתה ולהציג מכשירי דגל גדולים יותר מתלבטים האם לחזור לגודל הכה נוח. כמו כן יש לזכור שלמעשה אפל מעולם לא נטשה את גודל ה- 4 אינץ', בליין האייפונים שנותר להיות זמין גם אחרי הצגת מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס. בין אם דרך האייפון 5c וה- 5s שנותרו בליין ובין אם בדגם ה- 5s שהיה זמין עד לאחרונה כדגם הכניסה לליין האייפונים.

בעוד סוקרי הטכנולוגיה מתרגשים מדגם ה- SE, נראה כי מבחינתה של אפל המחשבה מאחורי הצגת המכשיר הקטן המחודש, היא לא לכיוון שווקים מפותחים – דבר שיכול להיות תוספת נחמדה למכירות – אלא דווקא לשווקים מתפתחים ובראשם סין והודו. שווקים אלו שעולים בגודלם על גודל השוק האמריקאי פי כמה וכמה, מכילים צרכנים שמעוניינים בטכנולוגיה האחרונה, מבחינת מפרט (ובעיקר בשוק ההודי) אולם הם רגישים הרבה יותר למחיר מאשר ככל הנראה לגודל המכשיר, למרות שמכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס הגדולים ראו הצלחה אדירה בסין. אך מחירם הגבוה מאוד הפך אותם לפחות אטרקטיביים בהודו. מה שאמור לפתור את הסוגייה הזו הוא הורדת המחיר האייפון SE למחיר התחלתי של 399$ (בארה"ב) שהופך באופן רשמי את האייפון SE לדגם האייפון הזול ביותר אותו אפל השיקה אי פעם, כשמחירו נמוך יותר מהמחיר ההתחלתי של האייפון 5c – שטרם השקתו נחשב להיות "האייפון הזול" – ואפילו מהמחיר ההתחלתי של האייפון 5s לפני שמכירתו הופסקה.

מבקרים רבים ציינו כי המחיר ההתחלתי הזול של האייפון SE, לא מתבטא באופן ניכר באותם שווקים מתפתחים בהם מיסים שונים ומשונים מעלים את המחיר של האייפון SE למחיר גבוה למדי. אולם נראה כי במיוחד בשוק ההודי – שוק בו אפל מעוניינת לקחת חלק מהותי יותר – המחירים הרשמיים מוזלים באופן ניכר על ידי מוכרים מקומיים בהתאם לביקוש. דוגמא לכך היא ההורדה המשמעותית במחיר של מכשירי האייפון 5s לפני מספר חודשים, דבר שצפוי לקרות גם עם דגם ה- SE. המכשיר האטרקטיבי מבחינת המפרט והמחיר כבר מתחיל להציג תוצאות, כאשר לפי דיווחים ברשת היקף המכירות המוקדמות של האייפון SE בסין, חצה את רף 3.5 מיליון המכשירים בסוף השבוע הראשון שלו. אנליסטים רבים לא ציפו לביקוש שכזה כאשר לפי ההערכות של אנליסטים רבים היקף המכירות של האייפון SE היה צפוי להיות בין 10 ל- 15 מיליון מכשירים במהלך השנה. כך שנראה כי כבר בסוף השבוע הראשון למכירתו (המוקדמת) היקף המכירות של המכשיר כבר הגיע לבין 20% עד 30% מההערכות של האנליסטים.

מבחינתה של אפל נראה כי הדבר לא ממש מפתיע, כאשר באירוע המדיה האחרון, החברה ציינה כי בשנה שעברה (2015) היא מכרה כ- 30 מיליון מכשירי אייפון עם מסך בגודל 4 אינץ', מה גילה לאפל את הפוטנציאל של הצגת דגם חדש/מחודש בגודל 4 אינץ'. כמו כן אפל גילתה כי שליש מאלו שרכשו מכשירי אייפון עם מסך בגודל 4 אינץ' בשנה שעברה היו משתמשים חדשים לפלטפורמת האייפון: בין אם סוויצ'רים מאנדרואיד או כאלה שעברו מפיצ'רפון לסמארטפון הראשון שלהם. בסין היקף המשתמשים הזה היה אפילו גדול יותר כשהוא מהווה יותר מ- 50% מאלו שרכשו מכשיר אייפון עם מסך של 4 אינץ'.

ההצלחה השקטה של אפל (בינתיים) עם האייפון SE, כבר הביאה רבים להאמין שאין זה מן הנמנע שגם המתחרות של אפל יציגו מכשירי סמארטפון קטנים יותר – דבר שעשוי להחזיר לאופנה מכשירי סמארטפון קטנים – כאשר השמועות מציינות ששיאומי (Xiaomi) כבר עובדת על דגם קטן יותר שיגיע עם מסך בגודל 4.3 אינץ' ויקרא בשם Xiaomi M2 SE (מקורי…). האם מכשירי סמארטפון קטנים יותר יחזרו לאופנה? סביר להניח שבאופן כללי לא, אולם נראה כי הבחנה בין גודל של 4 אינץ' (פלוס מינוס) לבין גודל מקסימלי של 5.5 (עד 5.7) אינץ' תהפוך לסטנדרט חדש.

להמשך דיון

 

מקורות: gizmochina ו- CNBC
עריכה, תרגום ותוספות: natisho