השעון | (כמעט) שנה אחרי

ע״י

בסוף החודש השעון של אפל יחגוג שנה להשקתו הרשמית, כשנראה כי הגיע הזמן להסתכל לאחור ולראות איך השעון השתפר והאם מדובר במוצר שיתברג לאורח החיים שלכם.

 

 

Apple Watch

למרות שאפל הציגה את השעון באירוע ספטמבר 2014, לקח לחברה קצת יותר מחצי שנה עד שהמכשיר הושק באופן רשמי. הפרש גדול זה הביא רבים להרים גבה, שהרי הדבר לא אופייני לאפל. אולם נראה שהסיבות של אפל היו טובות: הראשונה היא שהחברה רצתה לחשוף את החברה בעצמה, זאת כאשר בשנים האחרונות הדלפות הרכיבים של ליין המוצרים של אפל מתרחשים זמן רב לפני הצגתם. בכך ניתן להקביל את הצגת השעון להצגתו הראשונה של האייפון כחצי שנה לפני השקתו, כאשר סטיב ג'ובס לא רצה שהמכשיר יתגלה דרך שרשרת הרישום הבירוקרטית ב- FCC, אלא להיות זה שיציג אותו באופן רשמי בפני העולם. ואכן הצגת השעון נעשה ממש ביום בו דלפו לרשת תרשימים ראשונים שלו ואין ספק שאלמלא החברה הייתה מתמהמהת עוד, יש סיכוי טוב שהשעון היה מודלף לרשת לפני שלאפל הייתה ההזדמנות להציג אותו. הסיבה השניה היא שבין זמן הצגתו ועד להשקתו, אפל עבדה עם קהילת המפתחים כדי לדחוף את פיתוח האפליקציות עבור השעון. הדבר הניב פרי, כאשר עם השקת השעון היו מאות אפליקציות שהותאמו לעבוד איתו – הרבה יותר מכל פלטפורמה לבישה אחרת, ואפילו פי כמה וכמה מאנדרואיד Wear שהושקה כשנה לפני שהשעון הושק.

כעת מספר שבועות אחרי שהשעון זמין לרכישה באופן רשמי בישראל, וכחצי שנה לפני שאפל צפויה להציג את הדגם השני של השעון, הגיע הזמן לשאול: האם לשעון יש בכלל מקום כמוצר? ואם כן איך הוא יכול להתברג לתוך אורח החיים?

ובכן על שאלות אלו בדיוק נועד פוסט, ספק סקירה זו לענות עליהם והוא מתבסס על שימוש של כ- 8 חודשים בשעון באופן יומיומי.

יש לציין כי נראה שהצגת השעון והתזמון של הצגתו נבעו מהסיבות שצוינו לעיל, אולם גם מעקב לחץ אסטרטגי על אפל להציג מוצר-קטגורי חדש לליין שלה, זאת אחרי שקטגוריית המוצרים האחרונה שאפל הציגה לפני השעון, הייתה האייפד שהוצג והושק ב- 2010. בהתאם לכך כשהשעון הושק היכולות שלו היו די מוגבלות, ובעיקר בפן האפליקציות, שהתבססו על מעין הארכות שמשכו את המידע מהאייפון אליו השעון קושר. שיטה זו הביאה (ועדיין מביאה) לאיטיות נוראית בסינכרון מידע של אפליקציות אלו בין האייפון לשעון, ובשימוש בהן. זאת הסיבה העקרית בגינה השעון שנראה על פניו כמוצר מעניין למדי, לא משך אותי עד לכדי רכישתו ועם קריאת הביקורות הראשונות עליו החלטתי לחכות עד שאפל תציג את watchOS 2, שלטענתה של אפל תביא יכולת של אפליקציות מקומיות לשעון תוך מספר חודשים.

Apple Watch trio

אולם רצה הגורל (או יותר נכון זוגתי המדהימה – שתחיה) וקיבלתי את השעון מתנה ליום הולדתי.
אין ספק שבגרסה 1 של watchOS שדאז עדיין לא נקראה בשם זה, השעון היה מוגבל מאוד: הן פונקציונלית והן מבחינת הגמישות שלו. אולם אפל פעלה באופן די מהיר וכבר בחודש ספטמבר האחרון, עם השקתה של גרסה 9, החברה השיקה את watchOS 2 (בהפרש של כשבוע בגלל באג קריטי) ששינה את פני המשחק. מאז יצאו עוד מספר גרסאות תחזוקה כשהאחרונה שבהם: 9.3 ביחד עם watchOS 2.2 מאפשרת לקשר מספר שעונים לאותו מכשיר אייפון. כמו כן לאחרונה אפל הוזילה את המחיר של קולקציית הספורט בכ- 50$, מה שהופך את הקולקציה שהורחבה בספטמבר לכלול מספר דגמים נוספים בצבעים זהובים (זהוב רגיל וזהוב וורוד), להיות אטרקטיבית עוד יותר.

אבל למרות ש- watchOS 2 ובפרט 2.2 הופכת את השעון לשימושי הרבה יותר, עדיין מצב החומרה, התוכנה ובעיקר האפליקציות לא מבטלות לחלוטין את השאלה: האם כדאי בכלל לקנות אותו.

השימוש שלי בשעון הוא במספר מישורים: הראשון ואולי העיקרי הוא התראות. השעון מאפשר לי לצפות באופן מהיר בהתראות (שמסוננות באופן כזה שרק החשובות מגיעות לשעון) ובמקרה הצורך גם להגיב להן באופן קצר ומהיר. הדבר מתבטא במענה מהיר להודעות (גם באפליקציות צד ג' כמו וואטסאפ), מחיקת מיילים מהירה, או סימון של מיילים חשובים לתגובה. בנוסף מענה לטלפונים דרך השעון התגלה להיות שימושי מאוד, בין אם כשאייפון לא נמצא באזור, או בעת פעולות בהן הידיים לא פנויות – כמו שטיפת כלים. כמובן שניתן להשתמש באוזניות במקום, אבל מי מסתובב בבית עם אוזניות – אלחוטיות או חוטיות – כל הזמן?

המישור השני הוא בפן המידע שהשעון מציג לי, דבר ששופר באופן ניכר ונרחב עם השקתה של watchOS 2 שאפשרה לאפליקציות צד ג' להציג "סיבוכים" על פני השעון. סיבוכים אלו הוא השפה בעולם השעונים לפריטי מידע שונים. בין אם מזג האוויר, התאריך (עברי למשל), זמני השקיעה והזריחה, אירועים קרובים ביומן, שעון עולמי בערים שונות ועוד. כך ניתן בהצצה חטופה לראות וגם לקבל תזכורת עדינה (בשימוש במנגנון ההפטי) לדברים חשובים. כך למשל אני רואה את הפעילות הספורטיבית/בריאותית שלי במהלך היום (ועל כך בהמשך), את מזג האוויר הנוכחי והצפוי, ואת זמני השקיעה והזריחה שמאפשרים לי לתכנן את הטיול עם הכלב או פעילות אחרי שעות העבודה. הבעיה היא שאין הרבה מאוד אפליקציות ובפרט טובות שהומרו ל- watchOS 2 ובהתאם לכך תומכות בהצגת מידע בסיבוכים, ונראה שמפתחים תיעדפו להתאים את האפליקציות שלהם ל- 3D Touch על האייפון 6s מאשר ל- watchOS 2 על השעון.

WatchOS 2

המישור השלישי הוא בתחום הספורט והבריאות. השעון מציג לי כמה קלוריות שרפתי במהלך היום, כמה פעילות ספורטיבית עשיתי במהלך היום וכמה שעות במהלך היום עמדתי בהן. שלושת אלו (ובפרט האחרון) הם חשובים מאוד במיוחד עבור מי שעובד בעבודה משרדית ויכול לרבוץ מול המסך במשך שעות. כמו כן השעון שלי מתזכר אותי לשתות מים, בשימוש עם אפליקצית Waterminder המצוינת, וגם מראה לי את כמות המים ששתיתי במהלך היום – דבר שהוא חשוב מאוד.

לכל אלו כמובן ניתן להוסיף את הפונקציונליות הברורה של השעון: הצגת הזמן והתאריך באופן מהיר, דבר שרבים (ואני הייתי ביניהם) משתמשים במכשיר הסמארטפון עבורו, מה ששקול להשתמש בשעון כיס.

אך עם זאת יש לציין שמצב האפליקציות עם השעון, למורת רוחה של אפל והמאמצים שהחברה השקיעה בנושא, עדיין בכי רע. הגורם העקרי לכך הוא שהחומרה פשוט לא מספיק מהירה – בממדיים של היום ובהשוואה למכשירי האייפון הקיימים שהפכו להיות מדד, גם אם לא בר השוואה. מצב זה גורם לשימוש באפליקציות שהן לא מוצגות כסיבוכים, לטרחני למדי ולפעמים מתסכל, כאשר הפעלת אפליקציה ממסך האפליקציות (היפהפה לדעתי) יכולה להסתכם בהמתנה של עשרות שניות עד להפעלתה של האפליקציה אם היא בכלל עולה ולא קורסת. כמו כן, כפי שרמזתי קודם לכן, חלק נרחב מהמפתחים לא התאימו את האפליקציות שלהם ל- watchOS 2, בין אם בגלל אכזבה מההשקעה הקודמת שלהם בפיתוח אפליקציות לשעון, או מסיבות אחרות. התוצאה היא שלמרות שלשעון יש היצע נרחב של אפליקציות, רובם לא הותאם ליכולות הפונקציונליות העדכניות של מערכת ההפעלה ואלה שכן, מתמקדות בנושאים מאוד מסוימים כמו: הודעות ומסרים, ספורט ובריאות (כשיש להן גישה לחיישנים של השעון) או משחקים. הנישה האחרונה לטעמי היא מגוחכת בהחלט, או במילים אחרות – השעון הוא בהחלט לא פלטפורמה למשחקים, בשום צורה או אופן.

"בעיות" אלו של השעון בתצורתו הנוכחית, מאפשרת להבין לאן פניה של אפל מועדות בדגם הבא של השעון, כאשר ללא כל ספק החברה צריכה להשקיע את מירב המאמצים בחוזק החומרה של השעון, כדי שהוא יוכל לממש את הפוטנציאל שלו כפלטפורמה. כמו כן הוספה של חיישנים נוספים יכולה להיות שימושית למדי, אולם כל אלו צריכים להיות באופן כזה שלא יפגע בזמן הסוללה של השעון שלטעמי ולפי סקירות רבות הוא מצוין. מדד זה מתבטא בכך שמאז שהשתמשתי בשעון בפעם הראשונה, אני יכול לספור את הפעמים בהם הוא התריע לי על מצב סוללה חלשה (20% ומטה) על יד אחת, וברוב הימים הנחתי את השעון לטעינה כשהסוללה שלו נמצאת במצב של 25% ולרוב על 30% ומעלה. כמובן ששעון קטן יותר (38 מילימטר – כשלי יש את דגם ה- 42 מילימטר) מגיע עם סוללה קטנה יותר, אולם גם עם מסך קטן יותר. כמו כן יש לזכור ששימושים כבדים כמו פעילות ספורטיבית המנוטרת במשך שעות (ומפעילה את מד הדופק) או משחקים גוזלים באופן ניכר מהסוללה.

WatchOS 2 API

כך שאם הפעילות הספורטיבית שלכם היא על בסיס יומי ואורכת מספר שעות – יש לקחת זאת בחשבון. באופן אישי מצאתי שפעילות ספורטיבית בממוצע של כשעה וחצי ביום (במקרה שלי כוללים: הליכה/ טיול עם הכלב, ריצה מספר פעמים בשבוע ואימון כושר של כחצי שעה עוד כמה פעמים בשבוע) מאפשרים חיי סוללה נהדרים.

השורה התחתונה
אם הפונקציונליות הקיימת של השעון יכולה להעשיר את חיי היום-יום שלכם, אזי אין ספק שהשעון הוא מוצר נהדר כבר בתצורתו הנוכחית. אולם מי שרוצה להתבסס על היצע נרחב של אפליקציות על בסיס קבוע, שהרי יש לשעון עוד מקום להתפתח אליו ובפרט מבחינת חוזק החומרה שלו – דבר שיקרה ללא כל ספק עם הזמן. בסופו של דבר ברגע שמתרגלים לשעון, מגלים נוחות שימוש שמתבטאת בדברים הקטנים ולא בהיבט אחד משמעותי. כמו כן מעצם העובדה שהשעון מסוגל להציג מידע באופן מהיר ודיסקרטי (מבלי לשלוף את האייפון או לתקוע את הפרצוף בתוכו), היקף השימוש הכללי באייפון פוחת במהלך היום, בין אם כי המידע נגיש ישירות על היד, או מעצם העובדה שבדיקת מייל, לא הופכת לסשן של שעה בפייסבוק.

watch-dock-6

מי שלא מוצא ערך מוסף בכך, אין ספק שהשעון לא בשבילו – לפחות לא נכון לעכשיו.
אלו שכן מוצאים ערך ביכולות של השעון, ובכן אין ספק שההחלטה בין לרכוש עכשיו את השעון לבין המתנה לדור השני שלו היא דילמה לא פשוטה, אולם יש לזכור שהדור הבא תמיד יהיה טוב יותר. למרות שלפי השמועות נראה כי הדור השני של השעון לא צפוי להיות שונה באופן משמעותי, אם כי מספיק שדרוג קל בחומרה לשפר את חווית השימוש. כך או כך, אין ספק שהדגם המומלץ ביותר הוא דגם הספורט, וההוזלה במחיר שלו מקבעת זאת אפילו עוד יותר.

חשוב לזכור שפונקציונליות עקרית כמו שימוש בשירות התשלומים הדיגיטלי של אפל לא נתמך בארץ ובהתאם לכך מוריד קצת מהפונקציונליות של השעון, שהייתה עשויה להיות אפילו עוד יותר משמעותית. אולם מצד שני מעצם העובדה שסירי והשעון למדו לדבר עברית בתקופה האחרונה, מה שמביא תמיכה מלאה של השעון לקהל המשתמשים הישראלי, הופכת אותו לרלוונטי יותר.

כעת ההחלטה היא בידיים שלכם.

להמשך דיון