האייפון SE | פלופ ה- 5c גרסת 2016?

ע״י

מכשירי האייפון SE מתחילים להגיע לקהל המזמינים הראשון והוא זוכה לטבילת אש: פירוק ומבחני שרידות. אולם השאלה הגדולה היא: האם המכשיר יתגלה כפלופ או לא.

 

 

iphonese-select-2016

זמן קצר אחרי שאפל השיקה את האייפון 5c, בשנת 2013, המכשיר נתפס ככישלון מסחרי גדול זאת לאור העובדה שנראה כי הביקוש אליו היה קטן מהמצופה, כשבמקביל הביקוש למכשירי ה- 5s שהושקו לצידו היה גדול מהמצופה עד כי מכשירי ה- 5s הכתירו את האייפון לסמארטפון הפופולרי ביותר בעולם, באופן רשמי. כמובן שיהיו רבים שיטענו שה- 5c אינו פלופ, ואכן מדובר בשאלה מעניינת לכשעצמה. אולם התפיסה הכללית שלו ככזו נותרה בעינה וכעת אחרי סופ"ש המכירות הראשון של האייפון SE, שנתפס כממשיך דרכו של האייפון 5c, עולות סברות כי מדובר בהמשך ישיר לאותו ה"כישלון".

למרות שהאייפון SE מגיע עם המעטפת של האייפון 5s ומרכיבי החומרה של האייפון 6s, הדבר לא מנע מחברת Chipworks לפרק את המכשיר לגורמים ולבדוק את הרכיבים באופן מדוקדק. הפירוק של Chipworks מראה שרוב הרכיבים של האייפון SE הם הרכיבים של האייפון 6s ביניהם: רכיב ה- A9, המודם ורכיבי הקישוריות השונים, רכיב ה- NFC המיוצר על ידי חברת NXP, חיישן 6 הצירים של חברת InvenSense, מצלמת ה- iSight האחורית של המכשיר ובקרי הסאונד של המכשיר. לצד שימוש ברכיבים מליין האייפון 6s/6s פלוס, אפל מיחזרה מספר קטן של רכיבים מליין ה- 5s ביניהם: הבקר של מסך המולטי טאץ' בו אפל התחילה להשתמש עוד בשנת 2011 (עם האייפון 4s) והוא שימש את החברה למספר שנים, מצלמת ה- Facetime הקדמית של המכשיר וחיישן ה- Touch ID שהתגלה להיות מהדור הראשון של החיישנים, שקיים במכשירי ה- 5s וה- 6 ולא בדור השני המהיר והמדויק יותר שאפל הציגה בדגמי ה- 6s.

iPhone SE

לצד כל אלו, Chipworks גילו רכיב אחד חדש שעד כה לא נעשה בו שימוש והוא בקר ההספק של המכשיר, שככל הנראה מאפשר לאייפון SE להציג חיי סוללה כה מרשימים שעומדים לפי המבדקים בכ- 10 שעות ומעפילים על חיי הסוללה של האייפון 5s, האייפון 6, האייפון 6s ואפילו על אלו של הגאלקסי S7 החדש שמגיע עם סוללה גדולה למדי.

מכלול זה של רכיבים מוערך על ידי חברת IHS בכ- 160$ למכשיר בנפח של 16GB, זאת בהשוואה להערכה של 236$ למכשיר ה- 6s בנפח דומה ולהערכה של כ- 200$ למפרט הרכיבים של מכשיר ה- 5s לכשהושק ב- 2013. בהתאם לכך נראה כי העובדה שאפל ממחזרת חלק מהרכיבים מליין ה- 6s, לצד שימוש במעטפת של ה- 5s המאפשרת את תג המחיר הנמוך לדגם הכניסה שעומד על 399$ – המחיר הנמוך ביותר למכשיר אייפון כלשהו שהוצג עד כה. באופן מעניין נראה כי הרכיב היקר ביותר במכשיר הוא עדיין המסך שמחירו נאמד בכ- 20$, אם כי נראה שמחיר זה קטן בכחצי ממחירו בשנת 2013.

כמו כן, כמו כל מכשיר אייפון חדש, גם האייפון SE עבר מסכת עינויים קשה שבדקה את העמידות של המכשיר במים, נפילות ועוד וחיזקה את הסברה כי האייפון 6s הוא מכשיר האייפון העמיד ביותר (גם למים) שאפל הציגה עד כה.

רבים מאמינים שתג המחיר הנמוך והמפרט המרשים יחסית יהפכו את האייפון SE לאטרקטיבי למדי עבור קהל הלקוחות אליו אפל מכוונת אותו: כאלה שאוהבים את גודל ה- 4 אינץ', מאמצים מאחרים, משתמשים הרגישים למחיר המכשיר – ובפרט כאלה משווקים מתפתחים כמו סין והודו – ו/או סוויצ'רים לפלטפורמת האייפון. לאחרונה דיווח של ההזמנות המוקדמות ציין היקף של כ- 3.4 מיליון הזמנות בסין, אולם אחרי שסופ"ש המכירות הראשון הסתיים מבלי שאפל שיחררה הודעה רשמית בנושא, מעלה ספקות לגבי ההצלחה של המכשיר. מי שנמנה עם הספקנים הוא האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI שציין כי ההערכות של החברה שלו לא הצליחו לאמת את היקף ה- 3.4 מיליון הזמנות, ונראה כי מדובר בביקוש הרבה יותר נמוך מזה שדווח. כמו כן Kuo ציין כי הביקוש ל- SE היה נמוך הרבה יותר מזה של דגמים קודמים שאפל השיקה.

חברת Localytics איששה את הטענות של Kuo כשהיא ציינה שאחרי סופ"ש ההשקה הראשון של האייפון SE, היקף השימוש במכשיר נאמד על כ- 0.1% מכלל מכשירי האייפון הפעילים בשוק, כאשר בהשוואה לדגמי ה- 6s וה- 6s פלוס שעמדו על 2% ו- 1% (בהתאמה) בסופ"ש הראשון להשקתם.

iPhone-SE-Localytics

מיותר לציין כמובן שההשוואה של השקת האייפון SE ושל המכשיר בכלל למכשירי דגל אחרים בליין האייפון ובפרט לזה של מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס הוא מוטעה בהחלט, שהרי במקרה של ליין ה- 6s מדובר במכשירי דגל, ואילו במקרה של האייפון SE, המכשיר נועד לפנות לקהל המשתמשים שצוין קודם לכן, כזה שהיה אחראי להיקף רכישה של כ- 30 מיליון מכשירי אייפון בגודל 4 אינץ', במהלך שנת 2015 כולה, היקף שהיווה כ- 13% מכלל מכירות מכשירי האייפון בשנה שעברה. כך שההשוואה הנכונה יותר של האייפון SE היא לא למכירות של מכשירי ה- 6s, אלא להיקף המכירות של מכשירי האייפון בגודל 4 אינץ' בשנה שעברה ולאור העובדה שקהל הלקוחות אליו הוא פונה, הוא קהל "קשה" יותר. הדבר יאמד רק במבחן הזמן.

להמשך דיון

 

מקורות: LocalyticsIHS iSuppli ו- Chipworks
עריכה, תרגום ותוספות: natisho