בקרוב | הסתרת אפליקציות מובנות ב- iOS

ע״י

מחרוזות קוד חדשות מגלות שאפל עשויה לאפשר בקרוב את הסתרתן של אפליקציות מובנות ב- iOS. כמו כן החברה משחררת בטאות ראשונות ל- 9.3.2, watchOS 2.2.1 ועוד.

 

 

iphone-software-update1

בראיון שנערך עם טים קוק בחודש ספטמבר האחרון, ציין המנכ"ל של אפל כי בעתיד, משתמשים יוכלו להסיר ממסך הבית שלהם אפליקציות מובנות ב- iOS. שאלה זו הגיעה אחרי שבשנים האחרונות אפל שינתה באופן ניכר את מערך האפליקציות המובנות של iOS, תוך כדי שהיא מוסיפה אפליקציות נוספות כמובנות, לצד הסרתן של אפליקציות מסוימות. כך למשל מאז ש- iOS הוצגה (עוד בשמה הקודם iPhone OS), אפל הוסיפה את האפליקציות הבאות: המצפן, התזכורות, בריאות, פעילות ואפליקצית העזר (למשתמשי השעון), Wallet, News ועוד. כמו כן אפל גם הוסיפה מספר אפליקציות שהחלו את דרכן כאפליקציות צד ג' כמובנות כמו: פודקסטים, Find My iPhone ו- Find My Friends. אלו הפכו את iOS לכבדה יותר ועמוסה יותר. כמו כן בעוד האייפון מגיע עם אפליקציות מובנות כמו: מזג האוויר, המניות ועוד, אפל החליטה שלא להפוך אפליקציות אלו למובנות באייפד.

סביר להניח שהסיבה לכך הייתה חוסר היכולת/זמן של אפל להתאים את האפליקציות הללו עבור מסך האייפד, אולם נראה כי התוצאה התבררה להיות טובה, כאשר משתמשים שכן מעוניינים באפליקציות אלו או אחרות שלא מגיעות מובנות, יכולים לבחור מבין מיליון האפליקציות הייעודיות לאייפד, הזמינות באפסטור. כמובן שגם על האייפון ניתן לבחור מבין מבחר עצום של אפליקציות, אולם הבעיה היא שלא ניתן להסיר את האפליקציות המובנות הלא רצויות. הפיתרון הלא כל כך טוב, הוא פשוט לדחוף את האפליקציות הללו לתיקייה ולהסתירן. אפשרות נוספת היא להשתמש ב"מגבלות" (Restrictions) תחת תפריט ההגדרות של מערכת ההפעלה שממנו ניתן להעלים מספר אפליקציות כמו למשל את אפליקצית הפודקסטים, הספארי, איטיונסטור, News, iBookStore ו- FaceTime. הבעיה היא שהסתרת Facetime לא תאפשר להשתמש בפיצ'ר בכלל (גם לא דרך אפליקצית הטלפון המובנית, כפי שניתן היה פעם) ובמידה ומדובר בדפדפן, שהרי לא ניתן להגדיר דפדפן צד ג' אחר – כמו למשל כרום – כדפדפן ברירת המחדל.

כעת דיווח שמגיע מהאתר AppAdvice מגלה כי יתכן מאוד שיכולת זו תגיע ואפילו מוקדם מהמצופה. הדיווח מגלה 2 תגי מטא-דטה חדשים שאפל הוסיפה לפני מספר חודשים לאפליקציות באפסטור, בניהולן דרך איטיונס והן: "isFirstParty" ו- "isFirstPartyHideableApp". על פניו נראה שתגיות אלו נועדו לסמן אפליקציות צד א' ב- iOS ולהבדיל בין כאלה שהן מובנות ולא ניתן להסתירן וכאלה שהן מובנות וכן ניתן להסתירן. יש לציין שיתכן מאוד ומדובר ביכולת הקשורה לתוכנית ה- MDM, שהיא יכולת ניהול מכשירי iOS במוסדות ארגוניים ואקדמיים, זאת כאשר בגרסאות האחרונות של iOS אפל הרחיבה את יכולת השליטה של ארגונים מוסדות אקדמיים במכשירי ה- iOS, אולם ביחד עם דבריו של טים קוק בנושא, נראה כי יכולת זו תגיע באופן כזה או אחר לכלל משתמשי iOS.

Stock-Apps-metadata

יש לזכור כמובן שהסתרתן של אפליקציות מובנות רק תעזור בניהול מסך הבית של המכשיר, כשיתכן מאוד שאפל תבחר לעשות זאת דרך תפריט ההגדרות של מערכת ההפעלה, באופן דומה להצגתה או הסתרתה של אפליקצית iCloud Drive שאפל הציגה לאחרונה ב- iOS. כמו כן קוק ציין באופן מפורש שיכולת ההסרה של אפליקציות מובנות, לא תהיה כוללת והיא תהיה זמינה רק עבור אפליקציות מובנות שלא מקושרות באופן עמוק במערכת ההפעלה. בהתאם לכך אפליקציות כמו הודעות, דפדפן הספארי ועוד מקושרות באופן עמוק מאוד, על אחת כמה וכמה כאשר בגרסה 9 אפל הציגה יכולת של שימוש במנוע הספארי באפליקציות צד ג'. בכל אופן פיצ'ר זה אם יוצג, יגיע ככל הנראה בגרסה 10 של iOS, אותה אפל צפויה להציג ב- WWDC הקרוב שיערך בקיץ.

15571-11961-14773-10564-151029-El_Cap-beta-l-l

עד אז אפל צפויה להמשיך וללטש את גרסה 9, כאשר כבר היום, ימים ספורים אחרי שיחרורה של 9.3.1, אפל שיחררה את הבטא הראשונה של 9.3.2 תחת המספור 13F51a לקהילת המפתחים. בטא זו לא כוללת פיצ'רים חדשים ומסמכי השיחרור שלה מציינים רק שיפורי ביצועים ותיקוני באגים. משתמשים מציינים שנראה כי 9.3.2 משפרת את הביצועים של פעולות מהירות במסך הבית דרך שימוש ב- 3D Touch כאשר המכשיר נמצא במצב מאוזן במכשירי האייפון 6s פלוס. במקביל לבטא החדשה אפל גם שיחררה בטאות ראשונות ל- watchOS 2.2.1, עבור OS X 10.11.5 ועבור tvOS 9.2.1.

להמשך דיון

 

מקורות :AppAdvice ו- AppleInsider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho