פלטפורמת המק לא מתה והיא צפויה לעבור שינוי מהותי

ע״י

בעוד רבים סוברים שאפל זונחת את פלטפורמת המק לטובת פלטפורמות חדשות, נראה כי OS X צפויה להפוך ל- MacOS כשבמקביל ליין המקבוקים יזכה לשדרוג משמעותי.

 

 

The new Macbook

אחד ה"ממים" של השנה האחרונה הוא שמחשבים אישיים כפי שאנו מכירים אותם, נמצאים בסחרור מוות שנוצר בעכבות איום קיומי מצד סמארטפונים וטבלטים. ואכן היקף המכירות של מחשבים אישיים "רגילים" (שנקרא להם פשוט מחשבים אישיים) נמצא בירידה מזה מספר שנים, כאשר חברות האנליטיקה שעוקבות אחר נתוני המכירות מדי רבעון מציינות כי השנה צפויה להיות שנה קשה מאוד עבור שוק המחשבים האישיים, עם צפי של ירידה של כ- 10% בהיקף המכירות. ואכן ברבעון הראשון של 2016, היקף המכירות של המחשבים האישיים ירד בכ- 11.5% בהשוואה לזה של השנה שעברה. מצב זה לא פסח גם על אפל, שכבר בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון שלה גילתה שהיקף מכירות המק ירדו בכ- 4% בהשוואה לאלו של מכירות המק ברבעון המקביל מהשנה שעברה. כעת לפי הדיווח של IDC (כאשר אפל תדווח באופן רשמי על נתוני המכירה של הרבעון האחרון בסוף חודש אפריל) נראה כי גם ברבעון הראשון של 2016 (והשני הקלנדרי של אפל) היקף מכירות המק ירדו אם כי בהיקף קטן יותר של כ- 2.1% כשהחברה מכרה (כמעט) 4.5 מיליון מחשבי מק בתחילת 2016.

בהתאם לכך ניתן לראות שלמרות הירידה בהיקף המכירות של המק, אפל עדיין נמצאת בפער חיובי אל מול שוק ה- PC מבוסס החלונות כשלמעשה נראה כי יצרנית ה- PC היחידה שראתה ירידה קטנה יותר מזו של אפל היא Dell עם ירידה של כ-2% בלבד. בהתאם לכך אפל התברגה למקום הרביעי ברשימת יצרניות המחשבים האישיים הגדולות בעולם, צעד משמעותי עבור אפל שבשנה שעברה הצליחה לראשונה, מאז שנות ה- 90, להגיע למקום החמישי תוך כדי שהיא עוקפת את Acer ואפילו את Asus, אם כי בפער קטן.

screen-shot-2016-04-11-at-9-01-47-pm

לאחרונה יש מספר מקורות ברשת המדווחים כי אפל מתכננת לרענן את ליין המק שלה בחודשים הקרובים, ובדגש על ליין המקבוק פרו והמקבוק (הכבר לא כל כך חדש), כשרענון זה אולי אפילו יכלול את המק פרו שמאז הצגת הדגם החדש לא זכה לעדכון משמעותי מזה למעלה מ- 3 שנים. עדכון זה יהיה מבוסס על ליין מעבדי ה- Skylake של אינטל כאשר לפי טענת האתר DigiTimes, אפל גם עשויה להציג רענון משמעותי לעיצוב של מחשבי המקבוק וכלל הנראה המקבוק פרו, שיכלול עיצוב דקיק יותר. עיצוב דקיק זה יתבסס על תבניות צירים מובנות חדשות וייחודיות שיאפשרו לצירים של מחשבי המקבוק פרו החדשים להיות קטנים יותר, ובכך יאפשרו לאפל להציג פרופיל דק יותר לליין המחשבים הניידים הפופולרי שלה. על פי הנראה אפל החלה להתנסות עם הטכנולוגיה במקבוק החדש, בו אפל התהדרה בעובדה כי הצירים מובנים בתוך השילדה ולפי הדיווח מי שתספק לאפל את הצירים הייחודיים היא חברת Amphenol, שסיפקה למיקרוסופט רכיבים עבור ה- Surface 4.

דיווחים אלו לגבי הרענון לליין המקבוקים לא מתייחס למחשבי המקבוק אייר, כאשר נראה שאחרי שהחברה הציגה את המקבוק בשנה האחרונה, בתור ליין מחשבים נפרד, ולא רעננה באופן משמעותי את מחשבי המקבוק אייר ובמיוחד עם מסכי הרטינה כפי שרבים ציפו לכך, עולה הסבירות שאפל לאט לאט תדחוק הצידה את ליין האייר במחשבי המקבוק שלה. צעד דומה צפוי לקרות גם בליין האייפדים, כאשר במקום לרענן את האייפד אייר עם דגם חדש, אפל החליטה להציג את האייפד החדש תחת ליין האייפד פרו. ואכן למרות שיהיה מצער לראות את הביטוי "אייר" נעלם לתוך תהום הנשיה הטכנולוגי, יש לזכור שהקונספט לשם הוצג בימים בהם מחשבי המקבוק היו עבים יותר. כיום מחשבי המקבוק פרו כבר דקיקים הרבה יותר, ועל אחת כמה וכמה במידה והם אכן יזכו לשדרוג הנ"ל. כך שבעוד האייר נועד לייצג מוצרים דקיקים ולייחד אותם אל מול שאר המוצרים באותן הקטגוריות, כיום (כמעט) כל המוצרים של אפל הם דקים מה שהופך את ה"אייר" לקצת מיותר.

באופן מעניין למדי עולה כי ליין המק צפוי לקבל רענון לא רק בגזרת החומרה, אלא גם בגזרת התוכנה, ובפרט בשם בו אפל מכנה את מערכת ההפעלה של מחשבי המק. מאז שאפל הציגה את OS X בתחילת שנות ה- 2000, מערכת ההפעלה של מחשבי המק כונתה בשם OS X (נהגית OS 10), כשזו החליפה את Mac OS9. כעת מתגברים הדיווחים והרמזים שאפל עשויה לחזור להשתמש בשם MacOS עבור מערכת ההפעלה של מחשבי המק, דבר שיכניס את מערכת ההפעלה ה"שולחנית" של אפל לתלם של iOS, tvOS ו- watchOS. הרמזים לכך החלו בחודש מרץ, כאשר התגלה כי בקובץ המערכת "FUFlightViewController_macOS.nib" קיים אזכור למערכת ההפעלה תחת השם macOS. אולם קובץ זה קיים במערכת ההפעלה עוד לפני שאפל השיקה את אל-קפיטן, והדבר העלה סברות כי באופן פנימי, מערכת ההפעלה מכונה בידי רבים מהמהנדסים והעובדים באפל בשם MacOS.

apple-os-x-macos-screenshot.0

התיאור לפני השינוי מתייחס ל- MacOS

 

Screen Shot 2016-04-16 at 8.41.59 PM

התיאור לפני השינוי מתייחס ל- OS X

אולם בימים האחרונים הדבר חזר לכותרות כאשר בדף המודעות הסביבתית החדש אותו אפל השיקה לכבוד יום כדור הארץ (שיתקיים בסוף השבוע הבא, ה- 22 לאפריל) החברה התייחסה למערכת ההפעלה של מחשבי המק בשם MacOS. כמובן שניתן להתייחס לכך כרמז לכך שאפל מכינה את הקרקע לשינוי השם של OS X, דבר שאם יקרה יעשה ב- WWDC הקרוב. אולם כאמור יתכן מאוד שפשוט מדובר בטעות אנוש שנגרמה לאור העובדה שבאופן פנימי באפל רגילים לכנות את מערכת ההפעלה MacOS. מאז ה"טעות" כבר תוקנה וכעת בדף המודעות הסביבתית המדובר מערכת ההפעלה מכונה בשמה הנוכחי – OS X, מה שמשאיר אותנו להמשיך ולתהות על המשך דרכה של פלטפורמת המק שצפויה להתגלות בחודשים הקרובים.

להמשך דיון

 

מקורות: Digitimes, IDC, ואפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho