המקבוק החדש מתחדש

ע״י

אפל מציגה דגם חדש של המקבוק, שזוכה לרענון חומרה חביב המתמקד בביצועים ובזמן הסוללה. הפשרות מובנות בתוך מעטפת יפהפיה שכעת מגיעה גם בצבע זהוב-וורוד.

 

 

rosegoldmacbook

בשנה שעברה אפל הפתיעה כשבאירוע האביב הוצג ליין חדש של מחשבי מקבוק, המכיל מחשב אחד בלבד (נכון לעכשיו), תחת אותו השם. ההפתעה הייתה לאור העובדה שרבים ציפו לרענון של ליין המקבוק אייר עם דגם שיכלול מסך רטינה. אולם במקום זאת אפל החליטה לקחת את עתיד המקבוקים צעד אחד קדימה, כשהמקבוק מגיע עם העיצוב הכללי של המקבוק אייר (עיצוב משופע/ דמוי טיפה), אולם עם מעבד מסדרת ה- Core M של אינטל שמאפשר לו לעבוד ללא צורך במאוורר. לכך התווסף מסך רטינה יפהפה בגודל של כ- 12 אינץ', מחבר יחיד של USB-C להטענה של המחשב וחיבור אביזרים פריפריאליים (לצד שקע אודיו סטנדרטי של 3.5 מ"מ), תיכון חדש למקלדת פחות שקועה וטרקפד חדש עם טכנולוגית Force Touch. על פניו נראה היה שמדובר במחשב מלהיב למדי, אולם העובדה כי הוא מגיע עם מעבד המיועד לטבלטים ומכשירי מובייל, הפכו אותו לפחות אטרקטיבי עבור משתמשי המקבוק אייר כאשר התגלה שמבחינת הביצועים המקבוק החדש משתווה לביצועים של המקבוק אייר של שנת 2011.

עדיין נראה היה שמדובר בקונספט מעניין המדבר לאלו הצריכים מחשב לשימושים כלליים ולא כאלה מצריכים עוצמת עיבוד, ובדגש על ניידות אם כי זמן הסוללה של המקבוק לא השתווה לזמן הסוללה של המקבוק אייר (או של המקבוק פרו לצורך העניין) המאפשר שימוש של יום עבודה מלא – פלוס מינוס.

אחרי לא מעט שמועות לפיהן אפל צפויה לרענן את ליין המקבוקים שלה בחודשים הקרובים, אפל הודיעה באופן רשמי על עדכון למקבוק בהודעה לתקשורת, שתוך זמן קצר לוותה בסקירות של אתרי הטכנולוגיה. העדכון הגיע ב- 2 מישורים: חומרה וביצועים ועיצוב. בפן העיצובי אפל הוסיפה לליין המקבוק, שכלל עד כה את הצבעים: אפור-חלל, כסוף וזהוב, את הצבע זהוב וורוד אותו החברה הציגה עם האייפון 6s ולאחרונה גם בליין האייפד פרו. כך שכעת ניתן לבחור את צבע המחשב הנייד מתוך מבחר של 4 צבעים שונים.


בפן החומרה המקבוק החדש זכה לקבל שדרוג של מעבד ה- Core M לדגם חדש מסדרת Skylake החדשה (יחסית) של אינטל המהווה את הדור השישי של המעבדים של אינטל. השדרוג למעבדי ה- Skylake מביא עימו שיפור בביצועים, אולם בעיקר צריכת הספק נמוכה יותר המאפשרת שיפור משמעותי בזמן הסוללה של המחשב, וכן מעבד גרפי משופר מסוג Intel HD Graphics 515 המהווה שיפור של כ- 25% בביצועים הגרפיים. שיפורים אלו מאפשרים זמן סוללה ארוך יותר של המחשב שבדגם החדש עומד על כ- 10 שעות עבודה בבמוצע כשמדובר על 10 שעות של גלישה ברשת, 11 שעות של צפייה בסרטים דרך איטיונס ו- 30 ימים של סטנדביי. לעומת 9 שעות שימוש "קלות" של הדגם הקודם, מדובר בשיפור משמעותי.

שיפור נוסף משמעותי הוא בזמני הקריאה והכתיבה של כונן ה- SSD המובנה, בזכות PCIe מהיר יותר וזכרונות RAM במהירות של 1866Mhz ונפח של 8GB. כל אלו מסתכמים לשיפור של בין 15% לכ- 20% בביצועים של המחשב הנייד ולשיפור משמעותי בעבודה עם קבצים ובזמן הסוללה, כשיש לציין שזמני העבודה של המעבדים לא השתנה באופן ניכר.

MB CPU

אך למרות השיפורים הללו אפל לא עדכנה דברים אחרים שהביאו לביקורות פחות טובות על המקבוק בשנה שעברה. כך למשל מצלמת ה- FaceTime הקדמית היא עדיין ברזולוציה של 480p – כשיש לציין שזאת מצלמת ה- FaceTime היחידה בכל ליין המוצרים שאפל מוכרת כיום המגיעה ברזולוציה הנמוכה הזו. בנוסף המקבוק ממשיך להגיע עם מחבר USB-C אחד בלבד המצריך שימוש במחברים ומתאמים ועם המקלדת שהביקורות לגביה חלוקות, כאשר חלק שונאים את הטווח המצומצם של המקשים, בעוד אחרים למדו להתרגל ואף לאהוב אותה.

במקביל להשקת הדגם החדש של המקבוק, שנמכר באותו המחיר הקודם שלו – שהוא יחסית גבוה – אפל החליטה לצ'פר את דגמי המקבוק אייר בתצורת ה- 13 אינץ' שכעת מגיעים עם נפח זכרון RAM של 8GB כסטנדרט ובאותו המחיר. צעד זה שלא כלל שדרוג משמעותי יותר לדגמי המקבוק אייר ואפילו לא בגזרת המעבדים, ממשיך את צעידתם האיטית של ליין האייר (בן בגזרת המק והן בגזרת האייפד) לסוף דרכם של המחשבים המצוינים הללו, כשנראה שבין המקבוק לבין דגמי המקבוק פרו החדשים הצפויים להגיע בקרוב, אין מקום עבור המקבוק אייר, שכיום ממשיך להמכר ככל הנראה רק בזכות תג המחיר הזול יותר שלו שהופך אותו לאטרקטיבי למוסדות אקדמיים ולארגונים.

להמשך דיון

 

מקורות: אפל ו- MacRumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho