אפל מיוזיק בדרך לשדרוג

ע״י

כשנה אחרי השקת שירות הסטרימינג ואת אפליקצית המוזיקה המחודשת, אפל צפויה לרענן את האפליקציה שזכתה לביקורות שנויות במחלוקת בגלל הממשק.

 

 

AAPL Music

בלומברג מדווח שלפי מקורותיו אפל עובדת על שדרוג משמעותי לאפליקצית המוזיקה המובנית ב- iOS, הכוללת בתוכה את שירות הסטרימינג: אפל מיוזיק, שהושק בשנה שעברה, אחרי לא מעט שמועות בנושא. השירות הוצג לראשונה ב- WWDC בשנה שעברה, כשרבים ראו בהצגתו המוזרה והמבולגנת עדות לאופי השירות והאפליקציה שהושקו מספר חודשים לאחר מכן עם שיחרורה של iOS 8.4. ואכן שירות הסטרימינג החדש שהתבסס על הטכנולוגיה והניסיון המוזיקלי של ביטס, שנרכשה על ידי אפל כשנה קודם לכן, התגלה להיות איכותי לא פחות משירות הביטס מיוזיק אולם האפליקציה עצמה זכתה לביקורות רבות שהתייחסו לממשק המסובך והעמוס של האפליקציה ולכך כי שירות הסטרימינג החדש הביא סיבוכיות רבה יותר לשירותים מקבילים ומשיקים כמו iTunes in the Cloud. במהלך השנה האחרונה אפל הציגה שיפורים קלים לאפליקציה בעדכונים כאלה ואחרים, אולם הדיווח החדש מציין כי האפליקציה צפויה לעבור רענון משמעותי.

הדיווח של בלומברג גם מציג כמה נקודות מעניינות לגבי החיבור הארגוני בין אפל לבין ביטס, כשנראה שחברת האוזניות הקטנה יחסית לא הצליחה להשתלב באופן חלק בתוך אפל, אחרי הרכישה. כתוצאה מכך מספר בכירים בביטס שהיו אחראים על פיתוח האפליקציה ביניהם: Ryan Walsh – מנהל המוצר, Ryan Goodman – המעצב הראשי, Bobby Gaza – נשיא הפיתוח הראשי, Jackie Ngo – מעצב ויזואלי בכיר ו- Ian Rogers שהיה המנכ"ל של ביטס מיוזיק ונחשב בכישרון הגדול ביותר מבין ביטס שעזב את אפל, לטובת תפקיד בכיר בקבוצת LMVH. גם מספר עובדים בעלי תפקידים "קטנים יותר" באפל ובביטס שעבדו על הפרויקט עזבו אחרי לחץ רב שהופעל עליהם ו/או שהם הועברו לעבוד על פרויקטים אחרים למורת רוחם. כל אלו יצרו את הבסיס לבלאגן שהתגלה באפליקציה עצמה ונראה כי בשנה האחרונה אדי קיו עשה סדר בקבוצה, כאשר כעת על שירות המוזיקה מופקדים Robert Kondrk והזמר/אמן – Trent Reznor. כמו כן נראה שגם צוות המעצבים של ג'וני אייב עזר בעיצוב הממשק של האפליקציה המחודשת, כשגם ג'ימי איובין – המנכ"ל של ביטס לשעבר ואדי קיו עצמו נתנו מספר פידבקים בנושא.

Apple music

שירות הסטרימינג שהושק באופן רשמי לפני פחות משנה, כבר כולל 13 מיליון מנויים, כשנראה שקצב הגדילה של השירות שזמין בתשלום של כ-10$ בחודש למנוי בודד או ב- 15$ בחודש למנוי משפחתי, הוא מהמהירים בתעשיית המוזיקה – כשלשם השוואה לשירות הסטרימינג העקרי Spotify המתחרה באפל מיוזיק, יש 30 מיליון מנויים אולם השירות הושק לפני יותר מ- 6 שנים. אולם עדיין לאור העובדה שלאפל יש יותר ממליארד משתמשי אייפון, אייפד, שעון, אפל TV ומק ברחבי העולם, נראה כי 13 מיליון הוא מספר נמוך יחסית ובהתאם לכך קיים לחץ מצד ההנהלה של אפל להגדיל את היקף המשתמשים. מאמצים אלו צפויים להתבטא בבליץ שיווקי שיתקיים במקביל להשקת האפליקציה המחודשת עבור שירות הסטרימינג שזכה לתשומת לב רבה מצד אפל, כאשר החברה ביטלה פרויקטים אחרים כמו למשל את ההשקה הבינלאומית של איטיונס רדיו ממש זמן קצר לפני השקתו. בינתיים כבר נראה שהמאמץ של אפל השתלם, כשבדו"ח ההכנסות האחרון אפל ציינה כי שירות הסטרימינג בלם את הירידה בהכנסות של אפל מתחום המוזיקה, אם כי הדיווח של בלומברג מציין שההכנסות של אפל ממכירת מוזיקה באיטיונס עומדות על כ- 3.5 מיליארד דולר בשנה, כמעט פי 3 מהרווחים מתחום הסטרימינג – כשנראה שאמנים רבים לא מעוניינים להציג את התכנים שלהם בשירותי סטרימינג בגלל שחיקה ברווחים שלהם.

התוצאה כאמור תוצג בכנס המפתחים – WWDC – הקרוב שיתקיים באמצע חודש יוני, כחלק מההצגה של העדכונים של אפל לפלטפורמות שלה וביניהם: iOS, OS X, WatchOS ו- tvOS. רק נקווה שהפעם החלק שיתמקד בתחום המוזיקה יהיה פחות מבולגן ומוזר מזה שהיה בשנה שעברה, כשאולי בכך יהיה אפשר לראות את השיפור באפליקציית המוזיקה המובנית.

להמשך דיון

 

מקור: בלומברג
עריכה, תרגום ותוספות: natisho