מגזין טיים | האייפון הוא הגאדג'ט המשפיע ביותר בכל הזמנים

ע״י

המגזין הפופולרי פרסם בימים האחרונים רשימה של 50 הגאדג'טים המשפיעים ביותר בהיסטוריה, כשבראשם האייפון. במקום האחרון: המשקפיים של גוגל.

 

 

iPhone

בימים האחרונים המגזין טיים פרסם רשימה הכוללת את 50 הגאדג'טים החשובים והמשפיעים ביותר ביותר מה- 100 השנים האחרונות. בין הרשימה ניתן למצוא מוצרים ישנים מאוד ביניהם: הווקמן של סוני, מצלמת הפולארויד, מחשב הקומודור, מצלמת הוידאו VideoMovie של JVC, הזימונית של מוטורולה ואפילו את הרדיו של Regency. לצידם מוצרים חדשים יותר כמו טרמוסטט ה- Nest, קורא הספרים הדיגיטלי (קינדל) של אמזון, מכשיר המציאות המדומה Oculus Rift, רחפן ה- Phantom, הפלייסטיישן ועוד. כמובן שניתן להתוכח על החשיבות של מוצרים כאלה ואחרים, אולם באופן כללי נראה כי הרשימה מצליחה לייצג באופן די מיטבי את הגאדג'טים החשובים ביותר, אם כי אין ספק שרשימה של 100 הגאדג'טים הייתה יכולה להיות מקיפה יותר עם מוצרים חשובים נוספים כמו למשל רובוטי הרומבה ודומיהם ועוד.

באופן מעניין למדי ברשימה מופיעים רק 6 מחשבים כשרובם הגדול הם מחשבים וותיקים בין אם משנות ה- 70', ה- 80' או ה- 90'. כך למשל מחשבים אלו כוללים את הקומודור, המקינטוש, ה- ThinkPad, ה- iBook, מחשב ה- 5150 של IBM ואת ה- Raspberry Pi שהוא המחשב (דה פאקטו) היחיד משנות ה- 2000 (לשם דיוק ה- iBook הוצג ב- 1999). מרשימה זו ניתן לראות כי בעיני Time, 2 יצרניות המחשבים המשפיעות ביותר הן אפל ו- IBM כאשר לכל אחת מהן יש 2 מחשבים (נייד אחד ונייח אחד). באופן מעניין למדי, למרות ש- IBM יצאה באופן רשמי מעסקי המחשבים וכיום המחשבים היחידים שהחברה מייצרת הם שרתים, מדובר ביצרניות המחשבים הוותיקות ביותר בשוק שעדיין קיימות.

בקטגוריית מכשירי המובייל או ליתר דיוק מכשירי סלולר שכמובן התפתחו באופן משמעותי בעשורים האחרונים בכלל ובפרט בעשור האחרון, ניתן לראות גם טרנד דומה. כאשר ברשימה נכללות: מוטורולה, נוקיה, בלקברי ואפל. כמו כן אם מתחשבים במכשירי PDA שהרי גם Palm מוצגת ברשימה. אין ספק שמדובר בשחקניות המשמעותיות והמשפיעות ביותר (בלשון עבר והווה) בתחום הסלולר והסמארטפונים. מוטורולה הייתה בין החברות הראשונות שהציגו מוצרים בתחום זה, החל עם הזימונית שלהם (שגם מופיעה ברשימה), המשך עם מכשיר המוטורולה Dynatac 8000x הוותיק שרבים כינו אותו בשם "בננה" וכלה באימוץ המוקדם של החברה את פלטפורמת האנדרואיד, מה שהקנה לחברה מקום נוסף ברשימה עם ה- Droid שהיו בין הסמארטפונים הראשונים שהפכו את אנדרואיד לפופולרית, בעיקר בארה"ב כאשר Verizon השתמשה במכשירים אלו כתגובה נגדית למכשירי האייפון שנמכרו דאז באופן בלעדי ב- AT&T.

1984macintosh

כמובן שמעל כל אותם המכשירים שהשפיעו על התפתחות הסלולר והסמארטפונים נמצא האייפון שגם זכה למקום הראשון ברשימה, כאשר לפי Time, האייפון השפיע באופן הניכר ביותר על עולם הסלולר לכשעצמו, אולם גם שבר את ההפרדה בין מכשירי סלולר לבין מחשבים ובכך שבר את התפיסה לגבי מכשירי מובייל בין אם מבחינת המראה והעיצוב שלהם, הפונקציונליות שלהם, הממשק שלהם ולמעשה את האופן בו אנו צורכים מידע, מתקשרים ואפילו משחקים. לא בכדי מבין כל יצרניות הסמארטפונים בעשור האחרון, האייפון הביא את ההצלחה הגדולה ביותר לאפל וכעת כאשר נראה שעולם הסמארטפונים מתחיל להגיע לרוויה מסוימת, ההשפעה של הירידה במכירות של מכשירי האייפון משפיעה באופן הניכר ביותר על אפל.

באופן מעניין ניתן לראות שהשמות של מספר חברות מופיע יותר מפעם אחת ברשימה. אפל מופיעה כ- 5 פעמים עם המוצרים: האייפד, האייפון, האייפוד, המקינטוש וה- iBook (כשה- iMac והמקבוק הם הגלגולים המודרניים של אותם מחשבים), סוני מופיעה X פעמים עם המוצרים: טלויזית הטריניטרון, הווקמן, הדיסקמן והפלייסטיישן המראים את ההשפעה של סוני בתחום המדיה בין אם נגני המוזיקה שהיו פופולריים עד להגעת האייפוד, הטלויזיות וקונסולות המשחקים – תחום בו עד היום סוני היא השחקנית הגדולה ביותר בו, יותר ממיקרוסופט ומנינטנדו. חברת מוטורולה כאמור מופיעה ברשימה 3 פעמים בזכות התרומה שלה בתחום המובייל. חברת IBM מופיעה 3 פעמים בזכות התרומה שלה בתחום המחשוב (ומכונת הכתיבה הדיגיטלית), קודאק מופיעה פעמיים בזכות תרומתה לתחום הצילום ונינטנדו מופיעה 3 פעמים בעקבות תרומתה לתחום המשחקים, למרות שכיום נראה שקרנה של החברה ירד, כאשר מכשירי הסמארטפון תפסו נתח גדול משוק משחקי הקאז'ואל.

באופן מעניין המשקפים של גוגל מופיעים במקום ה- 50 ברשימה, כמוצר היחיד מבית גוגל (אם לא מחשיבים את ה- Nest שלא פותח על ידי גוגל, שרכשה את החברה). הדבר משקף באופן די ברור כי רוב פועלה של גוגל הוא בתחום התוכנה, בין אם מדובר בפלטפורמות כמו אנדרואיד ו- Chrome או שירותים שונים שהחברה מספקת. באופן אירוני גם המיקום האחרון ברשימה הוא לא בדיוק חיובי, כאשר Time מציינים כי המשקפיים של גוגל הראו כיצד טכנולוגיה יכולה להכשל כאשר למהנדסים שעובדים על מוצר כלשהו, יש תפיסה לא נכונה לגבי איך הוא יתקבל. כך למשל מעצם העובדה שהמשקפיים יכלו לצלם ללא ידיעת המשתתפים, יצרה גישה שלילית מאוד כלפיהם וכלפי המשתמשים (המעטים) שלהם. מה שכן נראה כי הפיצ'ר העקרי של המשקפיים – לתת למשתמש מידע באמצעות מציאות רבודה (AR) – הוא נדבך שכן נחקר על ידי חברות רבות שמנסות לשכלל את הטכנולוגיה ואת היישום שלה בעולם האמיתי.

The new Google Glass "Thin" prescription frames in "tangerine" color rests on a table at the Google Glass Basecamp space at Chelsea Market, Friday, Jan. 24, 2014, in New York. (AP Photo/John Minchillo)

מכשיר אחד שהעדרותו די בולטת הוא השעון של אפל, אולם נראה כי שנה אחת בלבד אחרי השקתו, השעון עדיין לא שינה את העולם, ובעיקרון החברה היחידה מתחום הטכנולוגיה הלבישה שמופיעה ברשימה – Fitbit – זוכה לפופולריות בזכות ליין מוצרים די נישתיים, כשתחום המחשוב והטכנולוגיה הלבישה עדיין נמצאים בתחילת דרכם ויש לקטגוריה זו עוד הרבה לאן לצמוח ולהתפתח.

רשימה זו היא עדות מרשימה לשינויים הטכנולוגיים בעשורים האחרונים ולכך כי בעוד טכנולוגיה התקדמה תמיד, קצב ההתקדמות שלה בעשורים האחרונים הפך למהיר הרבה יותר ויהיה מעניין לראות מה צופן העתיד ואיך רשימה דומה תראה בעוד 50 שנה.

 

מקור: Time
עריכה, תרגום ותוספות: natisho