כמה פעמים ביום אתם פותחים את האייפון?

ע״י

אפל שחררה נתון מעניין אודות כמות הפעמים הממוצעת בה משתמשי האייפונים פותחים את מכשיר האייפון שלהם ביום, ובנוסף לכך, כמה אחוזים מהם עושים זאת בעזרת רכיב ה-TouchID שלה.

 

 

touchid

אפל ידועה בתור חברה בעלת עניין רב בנושאי אבטחה של מוצריה ושל לקוחותיה. במסגרת רצונה לספק מעגל אבטחה רב ככל הניתן, עוד בשנת 2013 הוסיפה אפל את רכיב ה- TouchID המוכר אשר מאפשר מאז ועד היום לפתוח מנעילה את מכשירי ה-iOS השונים, ואף לבצע רכישות בחנויות השונות של אפל. באותה הצגה של מכשיר האייפון 5s אשר היה הראשון להציג פיצ'ר זה, הראתה אפל כיצד רכיב זה עובד מאוחרי הקלעים תוך ציון העובדה כי שלא כמו הרכיבים הביומטרים שהיו בשימוש עד לאותו זמן, רכיב זה מזהה את צורת ואורך הקימורים בטביעת האצבע של המשתמש, ובכך יוצרת אלגוריתם מדוייק המזהה את צורת האצבע כמעט בכל הטיה שלה על גביי החיישן הנ"ל.

לפני כחודש, ערך האתר Techpinions ראיון עם Ben Bajarin, מחברת האנליטיקה Creative Strategies. בראיון זה ציין Bajarin כי בכירים בחברת אפל חשפו את כמות השימוש ברכיב הנ"ל במכשירי האייפון במהלך ראיון שהעניקו לעיתונאים לאור המשפט המתוקשר שהתנהל בין האחרונה לבין סוכנות הביון הפדרלית של ארה"ב (ה- FBI) בו דרשה סוכנות הביון כי אפל תספק לה מערכת הפעלה בעלת הגנות מופחתות לצורך פריצה למכשירו של המחבל מסן ברנרדינו אשר ביצע פיגוע בו נהרגו 14 בני אדם ועוד עשרות נפצעו. בראיון עצמו סיפרו אותם בכירים על האג'נדה של אפל בכל עולם האבטחה של מכשיריה, ואף נכנסו לעומק האבטחה במכשירי ה- iOS שלה תוך ציון כי מערכות ההגנה הללו נועדו על מנת לסכל את ניסיונותיהם של האקרים לפרוץ למכשיריה השונים של החברה, ולא על מנת לפגוע בממשל תוך סיוע בעקיפין לגורמים עויינים להסתיר את המידע שלהם במכשירים תוצרת אפל.

על פי Bajarin, רוב מה שנדון במהלך אותו ראיון לתקשורת נמצא בטופס הסקירה הטכנית של האבטחה של אפל, אשר ניתן להורידו מאתר החברה בלינק זה, אך יחד עם זאת מנהלים ומהנדסים בכירים מחברת אפל הציגו כמה פרטים פנימיים חדשים בתכונות עיקריות כמו מובלעת האבטחה – החיבור החד חד ערכי בין רכיב ה- TouchID המותקן במכשיר לבין המעבד של אותו מכשיר, ובכך שומר כי טביעת האצבע של המשתמש תישמר אך ורק על גביי המכשיר בצורה מוצפנת ולא תדלוף לאף גורם אחר, כולל אפל עצמה.

Apple-A7-chip-Secure-Enclave-001

בסופו של דבר חשפה אפל נתונים סטטיסטיים מעניינים במיוחד לגביי אופן וכמות השימוש ברכיב ה- TouchID שלה, בציינה כי 89% מבעלי מכשירי ה-iOS המכילים את הרכיב הביומטרי, איפשרו את השימוש בו על ידיי שמירת טביעת האצבע שלהם במכשיר לטובת שחרור הנעילה שלו בעזרתה. נתונים אלו מאששים את מחקרו של Bajarin אשר העלה כי 85% מבעלי המכשירים בעלי רכיב זה, אכן אפשרו אותו על מנת להגן על הנתונים האישיים שלהם השמורים במכשירים הללו, בעזרת טביעת האצבע שלהם.

בנוסף לנתונים אותם הציג Bajarin במחקרו, הוסיף האנליסט כי הודות להוספת מערכת האבטחה הפשוטה לשימוש של אפל (אותו רכיב TouchID), כמות המשתמשים אשר מצפינים את המכשירים הניידים שלהם עלתה בקצב אדיר, תוך שימת דגש על רגישות המידע השמור במכשירים הללו. לצורך ההשוואה, רק לפני מספרים שנים בודדות, הרוב הגדול של משתמשי הסמארטפונים היו משאירים מכשירים אלו פתוחים לחלוטין (ללא סיסמאת כניסה או שימוש בתבניות (כמו שקיים במכשירי האנדרואיד) עקב חוסר אכפתיות של המשתמש או לאור מחסור בצורות אבטחה מגוונות ונוחות יותר בעבור הלקוחות. על כן על פי הנתון אותו הציגה אפל באופן רשמי, ניתן להבין כי נכון להיום הרוב הגדול של משתמשי האייפונים והאייפדים (בעלי רכיב ה-TouchID) אכן מצפינים את מכשיריהם, ובכך מראים כי אפל אכן הצליחה להשיג את מטרתה עת הצגת רכיב זה.

Bajarin ציין כי במהלך הראיון של אפל, חזרה ונשנתה האמירה ״לאזן בין ביטחון עם קלות שימוש״ – ההצהרה שמהווה את האג׳נדה של אפל בכל הקשור לאבטחה במכשיריה. אפל ראתה הצלחה גדולה בתחום בו רבים ניסו לחדש ונכשלו. בעוד יצרניות רבות יצרו פרוטוקולי אבטחה שונים, קוראי טביעות אצבע ועוד מנגנונים נוספים בשם ההגנה על הלקוח, אפל הבינה כי המערכת היעילה ביותר היא המערכת שהכי פשוטה ונוחה למשתמש הקצה אשר בסופו של יום ישתמש בה אך ורק לאור חוויית השימוש הפשוטה והנוחות שלה בעבורו, ולא עקב החשש שלו פן המידע שלו יגנב בדרך כזו או אחרת על ידיי גורמים שונים.

6a00d8341d417153ef01b7c81a13b2970b-800wi

במכשירי האייפון והאייפד הנוכחיים (החל ממכשירי האייפון 5s ומעלה, מכשירי האייפד אייר 2 ומעלה, אייפד מיני 3 ומעלה ואייפד פרו) הצפנת התוכן צרובה על שבב הסיליקון של מעבד המכשיר (כאמור לעיל), ופונה לצרכן בצורה שקופה לחלוטין כך שהוא כמעט ואינו מודע לתהליך המתרחש מאחורי הקלעים. אפל השקיעה במנגנון הזה מחשבה רבה על מנת שהלקוחות שלה יוכלו בשורה התחתונה ליהנות מאבטחה מירבית במינימום השקעה במכשירים שלהם.

להמשך דיון

מקור: AppleInsider
תרגום עריכה ותוספות: ebest