סירי 2.0

ע״י

תחום הבינה המלאכותית והעוזרות הוירטואליות צובר תאוצה, כאשר כעת כל העיניים מופנות כלפי אפל, שלפי דיווחים לא דורכת במקום וכבר בקרוב תציג את סירי הדור הבא.

 

 

Siri iOS 9

לפני כמעט 6 שנים, Dag Kittlaus עלה לבמה בכנס ה- D של אותה השנה להציג את סירי, עוזרת וירטואלית שפותחה על ידי קבוצת מהנדסים מפרויקט SRI של DARPA – הזרוע המחקרית של צבא ארה"ב – שהוצגה בתור אפליקציה על מכשיר האייפון. ההצגה הייתה מרשימה למדי, ותוך מספר חודשים ספורים החברה נרכשה על ידי אפל והוטמעה תוך כשנה וחצי במערכת ההפעלה iOS בתור העוזרת הוירטואלית סירי. באופן זה נראה שאפל הקדימה את כל שאר חברות הטכנולוגיה בתחום העוזרות הוירטואליות, כאשר בשנותיו האחרונות, ג'ובס ראה בעיני רוחו כיצד בינה מלאכותית מבוססת על ממשק קולי, הופכת להיות הממשק הקל והפשוט ביותר שהעולם ראה אי פעם, בדיוק כמו בסרטי/תוכניות המדע הבדיוני כמו מסע בין כוכבים. אולם מאז ועד היום נראה שאפל זנחה את החזון של ג'ובס, כאשר ב- 4.5 השנים שמאז השקתה של סירי, נראה שהעוזרת הוירטואלית לא שופרה באופן משמעותי למעט תמיכה של שפות חדשות כשהאחרונה שבהן היא עברית.

כך בשנה האחרונה סירי החווירה אל מול עוזרות וירטואליות מתחרות כמו אלקסה של אמזון, שהוטמעה במכשיר ה- Echo, שמאז הצגתה זכתה לאינטגרציה עם מספר הולך וגדל של שירותים בין אם Spotify או אפילו Uber, בעוד סירי עדיין פועלת באופן סגור רק עם השירותים של אפל. כמו כן נראה שיכולת הזיהוי הקולית של אלקסה טובה לאין שיעור מזו של סירי, למרות שהעוזרת הוירטואלית שהוצגה לראשונה על מכשיר האייפון 4s, נמצאת כיום כמעט על כל ליין המוצרים המשמעותיים של אפל: האייפון, האייפד, השעון, האפל TV ובקרוב לפי השמועות גם על המק.

כעת נראה שתחום הבינה המלאכותית והממשק הקולי הופך להיות תחרותי עוד יותר, כאשר בכנס ה- I/O האחרון, גוגל הציגה את מרכולתה בתחום זה, כאשר ענקית החיפוש והפרסום המקוון הופכת את שירות ה- Google Now שלה לעוזרת וירטואלית בשם Google Assistant ומשיקה מכשיר בשם Google Home שיהיה למעשה גרסה משלה למכשיר ה- Echo של אמזון. בכך גוגל רותמת את עוצמת הבינה המלאכותית שהיא צברה בשנים האחרונות מתחום החיפוש, וכן את הטכנולוגיה לזיהוי הקולי המצוינת שלה לתחום הבינה המלאכותית כשנראה שיכולות אלו, עשויות להפוך את גוגל לאחת השחקניות הטובות והחשובות בתחום זה, אם לא הטובה ביותר. אולם נראה כי העוזרת הוירטואלית שלה, עדיין לא מוכנה לפריים טיים ומדובר בפיתוח שקורם עור וגידים בימים אלו ממש. כל אלו שמים לחץ משמעותי מאוד על אפל ועל סירי, ונראה כי לענקית הטכנולוגיה מקופרטינו ש"ידועה בבעיתיות של השירותים שלה" יש מענה.

בסדרת דיווחים שפורסמו לאחרונה נראה כי אפל התמקדה באופן ניכר ביכולות של סירי וכעת העוזרת הוירטואלית מוכנה לשלב 2.0 שלה. The Information מציין כי אפל פועלת להציג כלי פיתוח לפתחים (SDK) שיאפשרו אינטגרציה עם סירי, זאת אחרי דיונים רבים לגבי איך לעשות זאת, בתקווה שכלים אלו יהיו מוכנים כבר לקראת כנס המפתחים השנתי (WWDC) שיתקיים בעוד מספר שבועות. באופן אירוני עצם העובדה שעד כה אפל נמנעה מלהציג כלים שכאלה ואינטגרציה נרחבת יותר עם שירותים צד ג', היא הסיבה לכך שרבים מהיוצרים של סירי וביניהם Kittlaus עזבו את אפל, ולאחרונה הציגו את Viv – עוזרת וירטואלית בעל מאפיינים דומים לאלו של סירי אולם עם אינטגרציה נרחבת הרבה יותר עם שירותים חיצוניים. אין ספק שיהיה מדובר באתגר שיהיה מעניין לראות כיצד אפל תפתור מאחר וישנם הרבה מאוד שירותים ואפליקציות שעושות את אותו הדבר, כמו למשל Uber ו- Lyft כך שבקשה לרכב ממקום א' למקום ב' רלוונטית ל- 2 השירותים הללו. דוגמא נוספת היא להשמעת שירים שיכולים להיות מופעלים מאפל מיוזיק, Spotify, Pandora ועוד.

במקביל לכך עולה שאפל גם מפתחת מוצר ביתי שיהיה מתחרה ל- Echo של אמזון ול- Google Home של גוגל ויתבסס על חיבור ביתי המבוסס על הממשק של סירי להפעלה באמצעות הקול, הן כדי לבצע מטלות מסוימות כמו: הפעלת טיימר, המרות של יחידות ומענה על שאלות. וכן שליטה על אלמנטים של הבית החכם דרך HomeKit. לטענת האתר Venturebeat עולה שיתכן מאוד ומדובר לא במוצר חדש, אלא בדגם חדש של האפל TV, שכבר היום תומכת בשימוש בסירי דרך השלט. אולם הדיווח של Venturebeat מציין שאפל פועלת בכיוון שונה להפוך את האפל TV למרכז הבית החכם מה שככל הנראה יביא בדגם הבא מיקרופונים מובנים שיאפשרו שליטה קולית מרחוק, ולא רק דרך השלט. מה שכן הדיווח מעט בעייתי מאחר והאפל TV לא תמיד ממוקם במקום מרכזי בבית כמו רמקול בלוטות', ובהחלט לא בכל חדר כמו רמקול בלוטות'.
דיווח של CNET בנושא, מגלה שהרמקול של אפל, עשוי להגיע עם מצלמה מובנית באופן שיאפשר לעוזרת הוירטואלית להבין טוב יותר, לא רק את הבקשות של המשתמש, אלא גם הלך הרוח והכוונות באופן טוב יותר. מה שעשוי לעמוד מאחורי זה הן הטכנולוגיות שאפל רכשה עם החברות Emotient ו- Perceptio בשנים האחרונות, שעשויות לקחת את יכולות הלמידה של העוזרת הוירטואלית והבינה המלאכותית שאפל בונה לכיוון אחר לגמרי המבוסס על הבנה "ויזואלית" של המצב.

בעוד ה"הזנחה" של אפל עבור סירי בשנים האחרונות זיכתה את ענקית הטכנולוגיה לביקורות רבות בנושא, Brian Roemmele דווקא טוען בפוסט בבלוג שלו, כי הרכישות של אפל בתחום מעידות על כיוון אחר לגמרי שעשוי ואף צפוי להפתיע את כולם. Roemmele מבסס את הטענה שלו על הטכנולוגיה של חברת VocalIQ אותה אפל רכשה לפני כשנה שלדבריו תוטמע בגרסה חדשה ומתקדמת יותר של סירי, לצד המשך שיפורים ביכולותיה של העוזרת הוירטואלית המבוססים על העבודה של Tom Gruber אחד מהמייסדים של סירי שעדיין עובד באפל ומנהיג את הפיתוח של העוזרת הוירטואלית בחברה. אין ספק שהשנה היא שנה קריטית מבחינתה של אפל בתחום הבינה המלאכותית בכלל וסירי בפרט ונראה כי הגיע הזמן שאפל תציג את מה שהיא פיתחה בשנים האחרונות מתחת לפני השטח עבור סירי 2.0.

להמשך דיון

 

מקורות: CNETThe Information ו- Venturebeat
עריכה, תרגום ותוספות: natisho