הפטנטים של אפל | אפליקציות iOS ישר מהמק, והאייפד בתור המחברת החדשה

ע״י

אפל קיבלה אישור ממשרד הפטנטים האמריקאי בעבור שני פטנטים מעניינים אשר יכולים להצביע על כיוון החשיבה של אפל בכל הנוגע להתפתחות שלה בתחום מערכות ההפעלה שלה והציוד ההיקפי.

 

 

screenshot-2015-05-21-20-10-51

על פי דיווחים ברשת, אפל קיבלה בימים האחרונים אישור רשמי ממשרד הפטנטים האמריקאי המאפשר לה ליצור קשר הדוק עוד יותר בין מערכות ההפעלה השונות שלה (OS X ו- iOS) על ידי מתן אפשרות למערכת ההפעלה השולחנית שלה להריץ אפליקציות iOS בתוכה. כמו כן קיבלה אפל אישור נוסף ליצור סביבה שיתופית בין מכשירי האייפד שלה כאשר אלה ישמשו כמעיין לוח מחיק בעל יכולת שיתוף לכמה מכשירים מקבילים בו זמנית. שני הפטנטים הנ״ל בהחלט מסקרנים מאחר והם חושפים אולי נדבך בצורת החשיבה של אפל בכל הנוגע להתפתחותה בעולם מערכות ההפעלה וכן במחשבי הטאבלט שלה.

ובכן הפטנט הראשון אותו אפל קיבלה (אשר מספרו הינו 201601622127) מדבר על ״ממשק משתמש עבור מערכות וירטואליות הניתנות לקישור״. אמנם הגדרתו של פטנט זה אינו מצביע באופן ישיר על כך שבכוונתה של אפל אכן להכניס אפשרות להרצה של אפליקציות iOS על גביי פלטורמת המק, אך סמניטקה זו אכן תומכת (גם אם בעקיפין) בהצגת יכולת שכזו מצידה של אפל. בפירוט אופן פעולתו של פטנט זה מציינת אפל כי זה ייצור סביבה אשר תאגד מספר שולחנות עבודה וירטואלים אשר כל אחד מהם מציג אפליקציה/אפליקציות בעלת חלון אחד או יותר עבור היישומים המוצגים בו, ואותה הסביבה הנ״ל תאגד את כלל שולחנות העבודה הללו לכדי שולחן עבודה אחד בצורה ממוזגת, או במילים אחרות – הרצת מספר סביבות עבודה על שלל תוכנותיהן, ולמזג בניהן כאילו מדובר על סביבת עבודה אחת בלבד.

עוד נאמר בפירוט הפטנט כי ״ממשק זה יכלול גילומים של מכשירים אלקטרונים, ממשק המשתמש של מכשירים אלו, ותהליכים הקשורים לשימוש במכשירים אלו. חלק מהתגלגלמויות אלו הינם של מכשירי תקשורת ניידים כגון טלפון סלולרי המכיל פונקציות נוספות כגון מחשב כף יד ו/או נגן מוזיקה. מכשירים העומדים בתנאים אלו של מכשירי תקשורת ניידים משולבים כוללים, ללא הגבלה, את מכשירי האייפון, אייפוד טאץ׳ וטאבלטי האייפד המיוצרים על ידי חברת אפל מקופרטינו, קליפורניה. כמו כן נכללים, לחלופין, בגילומים הנ״ל גם מכשירים אלקטרונים ניידים נוספים כגון לפטופים או מחשבי טאבלט בעלי משטח רגיש למגע (כדוגמאת מסכי מגע ו/ או משטחי מגע). חשוב להדגיש כי חלק מגילומים אלו, המכשיר עצמו אינו נייד, אך הינו מחשב שולחני בעל משטח רגיש למגע (כדוגמאת מחשבים בעלי מסך טאץ׳ ו/או בעלי טראקפדים)״. בשורה התחתונה – פטנט זה מדבר על שילוב של מוצרים ניידים כדוגאמת מכשיר האייפון ודומיו, אל מול ליין המחשבים של החברה (גם הניידים וגם השולחניים) תוך יצירת סביבת עבודה וירטואלית המשותפת בניהם אם כי הינה שקופה למשתמש אשר מבחינתו מדובר על סביבה אחידה בעבור שניהם.

פטנט הסביבות המאוחדות של אפל.

פטנט הסביבות המאוחדות של אפל.

הפטנט השני אותו קיבלה אפל (אשר מספרו הינו 20160162052) בעבור ״סביבה משותפת״, אמור לתת לאפל את היכולת לאפשר ליצור בעבור משתמשי מערכות ההפעלה iOS ו- OS X יכולת שיתוף פשוטה בעבודה על פרוייקטים בתוך קבוצות. תוצאה זו מושגת על ידי הפיכתם של אותם המכשירים למעין סוג של לוח דיגיטלי מחיק המשותף בין כלל המכשירים הרלוונטים.

לקבלת תוצאה זו ישנם שני דרכים אשר אפל יכולה לבצע: הראשון ישתמש ביכולות העיפרון החכם של אפל על ידי תרגום מיקום הכתב של בעל העיפרון לכדי קורדינטות על גבי מסך האייפד פרו שלו, ובכך לשדר לשאר המכשירים המקושרים את אותן הקורדינטות על גבי המסכים שלהם – דבר אשר יוביל להצגת התוכן באופן ישיר לכולם. הדרך השניה בה אפל יכולה לבצע זאת, היא על ידי יצירת סביבה מבוססת תרשימים כדוגמאת כלי iWork או אופיס המאפשרים ליצור תרשימים בעזרת צורות מובנות הקיימות בתוכנות אלו, ובכך לתת לכלל המכשירים (גם אלו שאינם תומכים בעיפרון של אפל) ליצור תכנים ולשתף אותם באופן ישיר לשאר המשתתפים ללא צורך בהסתמכות על כתב ידם של היוצרים.

1465475514316

בפירוט הפטנט הנ״ל, ציינה אפל כי הלוחות הקיימים השתנו מלוחות מחיקים רגילים עליהם ניתן לכתוב באמצעות טושים מחיקים, לכדי נקודה בה הם מיושמים כיום על פני משטחים דיגיטלים גדולים. אותם משטחים דיגיטלים גדולים אלו יכולים להיטמע כמשטחי שולחן או משטחים אופקיים אחרים המאפשרים למשתמשים להכניס לתוכם תוכן ולהציגו על השולחן, ובכך לא לדרוש מהמשתתפים להסתכל על לוח המחובר לקיר כלשהו.

ככל שערכות אלו נהפכות ליותר נפוצות בעולמנו, אומרת אפל כי יהיה זה יתרון ליצור שיתוף תכנים עם משתתפים הנמצאים במקומות גאוגרפיים שונים על גביי אותם המשטחים הדיגיטליים הנ״ל. בנוסף, דבר זה שיטה זו תנגיש ביעילות רבה ואופטימלית יותר שיתוף תוכניות הפועלות על גבי אותם משטחים דיגיטלים מדוברים. במילים אחרות – על פי חזונה של אפל, ניתן יהיה להפוך את מכשירי האייפד בסופו של יום לסוג של לוח אותו יהיה ניתן לשדר אל כלל המשתתפים, ובכך במקום שאלו יבהו אל עבר לוח הנמצא במרחק כזה ואחר מהם, יוכלו כל אחד מהם להסתכל על האייפד שלו ולראות את התכנים אותם מציג אותו מרצה – דבר אשר יוכל לעבוד גם כאשר מדובר על מרחקים גאוגרפים פיזיים שונים בין המרצה למשתתפים.

בשורה התחתונה, אנו מסתכלים בסופו של יום על שני פטנטים עליהם קיבלה אפל אור ירוק לביצוע. אך האם אלו אכן יצאו בסופו של דבר לאוויר העולם כמוצר מוגמר? לא ניתן לדעת נכון לרגע זה, ולו מהסיבה הפשוטה כי לא כלל הפטנטים אותם רשמה אפל בעבר אכן ירדו בסופו של דבר אל פס הייצור ההמוני. אך על אף זאת, אכן עושה רושם כי שני הפטנטים המדוברים אכן ברי ביצוע בסופו של יום, וכי אנו אכן עתידים לפגוש אותם בעתיד הקרוב או הרחוק – תלוי כמובן באפל.

להמשך דיון
מקור: AppleWorld
תרגום, עריכה ותוספות: ebest