כל מה שאתם צריכים לדעת על macOS Sierra

ע״י

בכנס המפתחים השנתי, אפל חשפה את העדכון למערכת ההפעלה השולחנית שלה, שזוכה לשינוי משמעותי בשם ומקבלת פיצ'רים חדשים ובפרט את סירי, עם רמזים לעתיד.

 

 

Sierra

מבין 4 הפלטפורמות של אפל, אין ספק שפלטפורמת המק היא הפלטפורמה הוותיקה ביותר והבשלה ביותר ובהתאם לכך, נראה שאחרי שאפל החליטה להעביר אותה למחזור רענון שנתי, העדכונים של פלטפורמת המק מדי שנה הם קטנים ואינקרמנטליים. השנה נראה כי העדכון הגדול ביותר של פלטפורמת המק הוא המעבר מהשם OS X, לשם macOS שנועד בין היתר להדק את השמות של הפלטפורמות השונות של אפל: iOS, macOS, tvOS ו- watchOS (כולן מתחילות עם מילה באות קטנה ומסתיימות ב- OS). אולם מעבר לכך למרות השינויים הקטנים יחסית, מדובר בעדכון מעניין למדי שבדומה לשינוי השם, מהדק את יחסי הפעולה והגומלין בין הפלטפורמות השונות ובעיקר iOS ו- watchOS.

מצב זה נוצר על ידי פיצ'רים חדשים תחת מטריית ה- Continuity שאפל הציגה לפני כשנה שאפשרה מעבר קל וחלק יותר בין מכשירי ה- iOS לבין מחשבי המק בהתאם לדגמים השונים, כאשר דגמים חדשים יותר זכו לתמיכה נרחבת יותר. כעת אפל מרחיבה כאמור את היכולות הללו כשהראשון שבהם הוא בפתיחת המחשב מנעילה, המתאפשרת באמצעות השעון. כך שמשתמשי השעון יוכלו לפתוח את מחשבי המק שלהם מנעילה פשוט באמצעות גישה למחשב עם השעון עליהם. מערכת ההפעלה תזהה את השעון ואת מהירות החיבור – כדי לבטל אפשרות של פעולת Man in the Middle – ובהתאם לכך תפתח את המק מנעילה.

הפיצ'ר השני הוא הרחבת iCloud Drive להציג גם את התכנים של הדסקטופ (המכתבה) של המק בתיקייה ייעודית באפליקצית ה- iCloud Drive על מחשבי מק אחרים המקושרים לאותו חשבון איטיונס ו/או מכשירי ה- iOS הפועלים על גרסה 10, וכן לבצע אופטימיזציה של שטח האחסון על המק, והעברת קבצים ישנים או לא דרושים לענן, זאת כמובן למי שיש שטח אחסון גדול יותר מזה של 5GB הניתן כברירת מחדל בחינם למשתמשים. והפיצ'ר השלישי והמרשים במיוחד הוא Clipboard אוניברסלי שמאפשר להעתיק תכנים מהמק ולהדביקם במכשיר iOS קרוב, ולהפך. יש לציין שאפל תכננה את הפיצ'ר הזה באופן כזה שהוא לא יהרוס את חווית השימוש ויהיה רלוונטי למקרי הצורך, כך למשל התוכן מועבר בקשר ישיר (peer to peer) ולמשך של מספר דקות בלבד, כשלאחר מכן התוכן הקודם של ה- Clipboard חוזר. בנוסף אפל מביאה לדפדפן הספארי את היכולת להשתמש בשירות התשלומים הדיגיטלי שלה – Apple Pay – באופן ישיר כאשר האישור על התשלום נעשה באופן מאובטח ואלחוטי בין אם דרך מכשיר אייפון (בשימוש עם Touch ID) או בין אם השעון. יש לציין שמדובר בשיטה מעניינת ומתוחכמת למדי המאפשרת את הבאת השירות ושמירה על היותו מאובטח למק, אם כי באופן מוגבל יותר שהרי הדבר לא אפשרי בשימוש עם דפדפנים אחרים. לפחות כעת.

Siri on the mac

פיצ'ר גדול נוסף (ואולי הגדול ביותר) הוא הבאתה של העוזרת הוירטואלית – סירי – לפלטפורמת המק, בהתאם לשמועות. באירוע אפל חשפה את הממשק הקולי של סירי על macOS שעושה שימוש באייקון החדש של סירי ומאפשר שימוש די נרחב בעוזרת הוירטואלית, הן לשם חיפוש תכנים על המחשב ו/או ברשת והשמתם באפליקציות הדרושות, כאשר ניתן גם לשמור את תוצאות החיפוש של סירי באזור הווידג'טים שבמרכז ההתראות של המק.

מעבר לכך macOS Sierra מביאה שיפורים לאפליקציות קיימות המשוות את היכולות של אלו שהוצגו כחלק מ- iOS 10, כמו למשל תמיכה בשינויים הנרחבים באפליקצית ההודעות, את הפיצ'רים החכמים החדשים של אפליקצית התמונות, ממשק חדש לאזור המוזיקה באיטיונס (בדומה לזה של אפליקצית המוזיקה ב- iOS) וכן פיצ'ר חדש נוסף המאפשר שימוש בטאבים בכל אפליקציה במערכת ההפעלה, בין אם אפליקציות מובנות או אפליקציות צד ג' (ככלי פיתוח למפתחים).

אפל שיחררה את הבטא הראשונה למערכת ההפעלה למק לקהילת המפתחים, כאשר בטא פומבית תחל באזור חודש יולי. כמו כן נראה כי אפל עושה שימוש בעובדי האפלסטור להיות קבוצת בטא-טסטרים "קרובה יותר" במטרה לעלות על בעיות ותקלות שיכולות להיות במערכת ההפעלה שתהיה זמינה לדגמי המק הבאים:

  • iMac – משנת 2009 ומעלה.
  • מקבוק אייר – משנת 2010 ומעלה.
  • מקבוק (פלסטיק ו/או החדש) – משנת 2009 ומעלה.
  • מק מיני – משנת 2010 ומעלה.
  • מקבוק פרו – משנת 2010 ומעלה.
  • מק פרו – משנת 2010 ומעלה.

screen-shot-2016-06-14-at-7-07-44-pm

בנוסף למרות שאפל לא ציינה זאת במהלך הקינוט הראשי, נראה כי מערכת ההפעלה החדשה תהיה פיילוט למערכת קבצים חדשים בשם APFS שתחל את דרכה על המק ותהיה מיועדת להגיע לכל הפלטפורמות של אפל, כאשר מערכת זו מתוכנת עבור העתיד ולאופטימיזציה בשימוש עם כונני SSD ושירותי ענן, כאשר פרטים נוספים החברה נתנה בסשן הייעודי במהלך הכנס. כמו כן רמזים בבטא הראשונה של Sierra מגלים כי החברה אכן צפויה לרענן את ליין המקבוק פרו שצפוי לקבל ככל הנראה שיפורים מעניינים במיוחד וביניהם מסך OLED משני, בהתאם לשמועות.

להמשך דיון

 

מקורות: 9to5mac ואפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho