האייפון המיליארד

ע״י

למרות הירידה בהיקף המכירות של מכשירי האייפון, אפל מכריזה על המכירה של האייפון המיליארד (!) תוך פחות מ- 10 שנים מהשקת האייפון הראשון.

 

 

tim_cook_billionth_iphone

בשנים האחרונות המספר מיליארד הפך להיות המספר המזוהה ביותר עם תעשיית הטכנולוגיה, כאשר ענקיות הטכנולוגיה כבר ממזמן לא מתעסקות במספרים כמו מיליונים, עשרות מליונים ואפילו מאות מליונים, אלא במיליארדים ואפילו עשרות מיליארדים. בשנת 2014, זמן קצר אחרי השקת מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס, אפל הכריזה על מכירת מכשיר ה- iOS המיליארד, כשהמכשיר הזה היה באופן נבואי מכשיר אייפון 6 פלוס. כעת אחרי פחות מ- 10 שנים מאז השקת האייפון הראשון, אפל מכריזה באופן רשמי על מכירת האייפון המיליארד, זאת הודות לעובדה שמאז 2014, החברה מכרה יותר מ- 200 מיליון מכשירי אייפון בשנה. כדי לחגוג את המאורע שהתקיים מספר ימים בודדים אחרי דו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון של החברה, בו אפל ציינה על המשך ירידה בהיקף המכירות של מכשירי האייפון – משנה לשנה – החברה שיחררה הודעה רשמית לתקשורת בזו הלשון:

אייפון הפך להיות אחד המוצרים החשובים ביותר, משני העולם והמצליחים ביותר בהיסטוריה. הוא הפך להיות ליותר מאשר בן לוויה תמידי. אייפון הוא באמת חלק הכרחי מחיי היום יום והוא מאפשר הרבה ממה שאנחנו עושים במהלך היום. בשבוע שעבר עברנו עוד אבן דרך משמעותית כאשר מכרנו את האייפון המיליארד שלנו. מעולם לא חתרנו לייצר את הכי הרבה, אולם המטרה שלנו תמיד הייתה לייצר את המוצרים הטובים ביותר שעושים את ההבדל. תודה לכולכם באפל על עזרתכם היומיומית לשנות את העולם.

דו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון של אפל גילה שאפל מכרה כ- 40.4 מיליון מכשירי אייפון ברבעון האחרון, במה שהביא את סך מכירות מכשירי האייפון עד לנקודת סיום הרבעון לכדי 988 מיליון מכשירי אייפון. כעת תוך פחות מחודש אפל השלימה את מכירתם של 12 מיליון מכשירי אייפון נוספים שהביאו את החברה לכדי נקודת הציון המרשימה הזו.

מדובר במוצר הראשון של אפל שהגיע להיקף מכירות שכזה. ליין המחשבים של אפל, החל מה- Apple I והמשך ב- Apple II, שעל דגמיו השונים היה המחשב הפופולרי ביותר של החברה עד לקראת סוף שנות ה- 80', ובכלל כל ליין המקינטוש מאז 1984 ועד היום – מה שהתפרש על פני יותר מ- 30 שנה – לא הגיע לאותו היקף מכירות של מכשירי האייפון, שהחברה הגיעה אליה תוך פחות מעשר שנים מאז השקת האייפון הראשון, שבאופן אירוני בשנה הראשונה לחייו נמכר בהיקף של פחות מ- 5.5 מיליון יחידות כשפחות ממליון וחצי יחידות נמכרו במהלך שנת 2007. למעשה אילו האייפודים, שהיוו את התפנית הגדולה ביותר של אפל, לא התקרבו להיקף המכירות של מכשירי האייפון כשגם בימי השיא של מכשירי האייפוד (בין השנים 2007 ל- 2009) היקף המכירות השנתי של הנגנים הניידים היה כרבע מזה של מכשירי האייפון.

iphone_6_history_stack_left

 

כדי להבין את גודל המאורע, אפשר להשוות את הדבר לתעשיית המחשבים האישיים (PC ומק) לה נדרשו כ- 25 שנה להגיע באופן קולקטיבי להיקף מכירות של יותר ממיליארד מחשבים. כמובן שמכשירי האנדרואיד עברו כבר לפני מספר שנים (טובות) את רף המיליארד מכשירים, אולם גם במקרה זה מדובר במאמץ קולקטיבי של מספר יצרניות סמארטפונים כשבראשן כמובן סמסונג. כמובן שמיותר לציין שתעשיית הטלויזיות עברה ממזמן את רף המיליארד יחידות. אולם בעוד יש טלויזיות זולות, מכשירי אנדרואיד זולים (אפילו מאוד…) וגם מחשבי PC זולים (חלקם אפילו יותר זולים מסמארטפונים), אין דבר כזה אייפון זול – או למעשה מוצר של אפל שעונה על תאור זה – ולא בכדי האייפון וההחלטה הגורפת של אפל להתמקד במוצרי פרימיום, הביאה את אפל להיות החברה בעלת שווי השוק הגדול וזו הרווחית ביותר בעולם.

להמשך דיון

 

מקור: אפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho