ברוכים הבאים לעידן האלחוטי

ע״י

הדיווחים כי מכשיר האייפון הבא יגיע ללא מחבר האודיו מתגברים, כשהמתאם מתגלה בתמונות ובסרטון חדש. במקביל דו"ח חדש מגלה שאוזניות אלחוטיות הופכות לפופולריות יותר.

 

 

Apple audio adapter

זה כבר לא סוד גדול, שמכשיר האייפון הבא (אייפון 7?) יגיע ללא חבר האוזניות הסטנדרטי המלווה את מכשירי האודיו והמדיה מזה יותר ממאה שנים, בתצורה כזו או אחרת. באופן מעניין נראה שכל דיווח חדש בנושא, מעלה מחדש את הדיון והתרעומת של 2 הצדדים, כאשר המתנגדים טוענים בתוקף שמדובר בפעולה עם השלכות שליליות, בעוד הצד השני טוען שההשלכות – לפחות אלו שיגיעו מהצד של אפל – עדיין לא ידועות, מאחר והחברה בכלל לא השיקה את האייפון החדש ונטול המחבר המדובר.

בתקופה האחרונה הדיון בנושא עבר להתמקד במתאם השמועתי שאפל תציג, שיאפשר לחבר אוזניות "רגילות" בעלות מחבר אודיו סטנדרטי של 3.5 מילימטר, לשקע הברק של מכשירי האייפון, האייפד והאייפוד טאץ' (מהדורות האחרונים). הדיווח הראשון בנושא הגיע מהאתר היפני Mac Otakara, אולם לאחרונה האתר BI פרסם דיווח של Deutsche Bank לקהל המשקיעים שלו בהקשר של האייפון הבא, כאשר הגוף הפיננסי הגרמני מציין שאף הוא צופה שהאייפון יגיע עם מתאם שכזה, כחלק מהאבזרים בקופסא. הטענה היא שהמעבר של אפל משימוש במחבר הברק במקום שקע האוזניות הסטנדרטי, יביא את החברה לספק מתאם שכזה עבור משתמשי האייפון הבא (7) כחלק מתקופת המעבר.

על פניו נראה שמדובר בצעד יוצא דופן מצידה של אפל, כאשר החברה לא נוהגת לספק מתאמים כחלק מהמכירה של המוצרים שלה, כשמתאמים אלו נמכרים בדרך כלל בנפרד, ובמחיר גבוה יותר. כך למשל משתמשי המק, ובפרט המקבוק, כבר התרגלו לכך שמתאמים לאביזרים פריפריאליים ובפרט ליציאות וידאו (DVI ,VGA או HDMI) מצריכים מתאם כזה או אחר. כמו כן כשאפל הציגה את מחבר הברק ב- 2012, שהחליף את מחבר ה- 30 פינים, החברה לא הכלילה את המתאם שנמכר בנפרד שמאפשר שימוש בשלל סוגי הכבלים שהתבססו על מחבר ה- 30 פינים עם המכשירים החדשים דאז (אייפון 5, אייפד מיני, אייפד 4 וכו'). אולם המעבר הזה משימוש במחבר האודיו הסטנדרטי במחבר הברק ובעיקר בבלוטות', הוא מעבר גדול ובעייתי יותר, מאחר ובניגוד למוצרים של אפל שעברו במהלך תקופה אחת (יחסית) קרובה להשתמש במחבר הברק, ישנם עוד הרבה מאוד מכשירים בין אם מוצרים אחרים של אפל – מחשבי המק השונים – או מכשירי אודיו ומדיה אחרים שמתבססים על מחבר האודיו הסטנדרטי ולא על מחבר הברק הקנייני, ואין להם תמיכה בבלוטות'.

בימים האחרונים האתר הוויאטנמי tinhte.vn פרסם תמונות וסרטון של מה שנראה כמו מחבר ה- 3.5 מ"מ לברק המדובר. המתאם נראה מאוד "אפלי", כלומר מעוצב באופן דומה מאוד לשפת העיצוב של אפל עבור כבלים ומתאמים.

סוגיית המעבר מאודיו חוטי לאודיו אלחוטי המבוסס על בלוטות' היא סוגייה מעניינת למדי, במיוחד כאשר יצרניות סמארטפונים סיניות כמו Vivo ,LeEco ולנובו (עם המוטו Z החדש) כבר הציגו דגמים של מכשירים ללא מחבר האודיו ובהסתמכות על USB-C. במקביל נראה כי יצרניות אביזרי השמע מתמקדות יותר ויותר באוזניות בלוטות', כשכל יצרנית של רמקולים ואוזניות גדולה או קטנה הציגה או מציגה ליין דגמים הולך וגדל של מוצרי בלוטות' אלחוטיים. דוגמא טובה לכך היא חברת Bose שלאחרונה הציגה את אוזניות הדגל שלה – QC25 בתצורה אלחוטית תחת הדגם QC35.

חברת המחקר NPD פרסמה בימים האחרונים דו"ח המגלה שבמהלך חודש יוני, היקף ההכנסות ממכירת אוזניות בלוטות', עקפו לראשונה את זה של האוזניות החוטיות בארה"ב ביחס של 54% אל מול 46%, זאת עם נתח שוק של 17% בלבד. כלומר רק 17% מרוכשי האוזניות רכשו אוזניות אלחוטיות, אולם מכירות אלו הביאו לחלק הארי מהרווחים בשוק זה. כמובן שיש להתייחס לעובדה ש- 83% מאלו שרכשו אוזניות בחודש יוני רכשו אוזניות חוטיות ובמחיר ממוצע זול הרבה יותר מאלו האלחוטיות מסיבה ברורה למדי, כשיש הרבה מאוד אוזניות חוטיות שעולות כמה דולרים בודדים, בעוד אוזניות בלוטות' נמכרות במחיר גבוה הרבה יותר, אם כי בתקופה האחרונה המחירים של אוזניות הבלוטות' ירדו אף הן באופן ניכר וכיום כבר ניתן למצוא אוזניות בלוטות' טובות מאוד במחיר של כ- 50$ ואפילו פחות.

topbluetoothheadphonebrands-800x456

מגמה זו מגלה כי יתכן מאוד והתזמון של אפל לבחור ולסיים את חייו של מחבר האודיו הסטנדרטי במכשירי האייפון, הוא מצוין כשהחברה ידועה בכך שהיא בין הראשונות לרכוב על מגמות טכנולוגיות מבלי חשש להרוג מגמות טכנולוגיות ישנות שפג זמנן, אפילו בזמן שהן עדיין פופולריות.

להמשך דיון

 

מקורות: BI, tinhte.vn ו- NPD
עריכה, תרגום ותוספות: natisho