לחצנים פיזיים כבר לא באופנה

ע״י

הדיווחים לפיהם דגמי האייפון הבאים יגיעו עם לחצן בית שיעשה שימוש בטכנולוגיית ה- Force Touch, במקום לחצן פיזי "רגיל" ממשיכים.

 

 

Home button

עולם הסמארטפונים הפך בשנים האחרונות לזירה תחרותית במיוחד, כאשר יצרניות הסמארטפונים השונות מתקשות לבדל את המכשירים שלהן מאלו של המתחרים. אפל ו- HTC היו בין היצרניות הראשונות להציע מכשירי סמארטפון שעשויים מחומרי פרימיום, ובפרט שלדת יוניבודי מאלומיניום. אולם כיום כמעט כל מכשיר סמארטפון מגיע מחומרים איכותיים יותר בין אם מדובר במוצר פרימיום אמיתי, שעולה 600$ ומעלה או מכשיר סמארטפון עם חומרה ממוצעת שעולה כ- 300$. מהסיבה הזו יצרניות הסמארטפון מנסות לבדל את המכשירים שלהן בצורות שונות ומשונות. סמסונג אימצה את המסך הקמור עם סדרת ה- Edge וכן עם דגם ה- Note 7 האחרון וכבר יש שמועות שיצרניות סיניות צפויות לחקות את הקונספט. LG ניסתה ללכת על הפן הסמי-מודולרי, אולם לנובו כבר הציגה את המוטו Z שעושה זאת ויש הטוענים בצורה טובה יותר. HTC בחרה ללכת עם קו של מצלמות כפולות – דבר שגם אפל צפויה לעשות עם דגם הפרו/פלוס של האייפון הבא – ונראה ש- Huawei כבר השכילה לעשות זאת ויצרניות סיניות נוספות בעקבותיה.

כך שנוצר מצב בו מכשירי האייפון של אפל כבר לא בולטים מבחינת מאפייני החומרה שלהם באופן ניכר אל מול המתחרים. כשנראה שכל סמארטפון כבר מיוצר מחומרים איכותיים (אלומיניום וזכוכית) וכמעט כל מכשיר דגל מגיע עם חיישן ביומטרי ומצלמה די טובה (ובמקרה של סמסונג מצוינת). אולם נראה כי פיצ'ר אחד שאפל הציגה בשנה האחרונה, עדיין לא זכה לחיקוי מאסיבי והוא ה- Force Touch/3D Touch. פיצ'ר זה שהוצג לראשונה עם השעון והגיע תוך זמן קצר גם לליין המקבוקים (ועם ה- Magic Trackpad 2 גם לליין המק השולחניים), מצא את דרכו למכשירי האייפון 6s בשנה שעברה. ולמרות ש- iOS 9 לא עשתה בו שימוש ניכר, נראה שהשנה עם iOS 10 אפל מעצימה את היכולות של 3D Touch ואף מתכוונת לנצל את הטכנולוגיה כגורם מבדל בצורה משמעותית יותר על ידי שימוש בטכנולוגיה זו כתחליף ללחצן הבית הפיזי.

דיווחים אלו החלו לצוץ לפני זמן מה, אולם בשבועות האחרונים הם הולכים ומתחזקים כשבמקביל מתגלים פטנטים הקשורים בנושא זה. כעת דיווח חדש של מארק גורמן מבלומברג מאשש את הנושא כשגורמן טוען שדגמי האייפון הבאים יגיעו עם לחצן בית רגיש למגע, שיעשה שימוש בטכנולוגית Force Touch/3D Touch במקום בלחצן הבית הפיזי הרגיל המלווה את מכשירי האייפון מאז השקתם. לפי הדיווח עולה שהמכניזם דומה לזה של טרקפד ה- Force Touch, משמע המשטח מזהה את עוצמת הלחיצה ובהתאם לכך מנוע הרטט הייחודי יוצר תנודה לכיוון היד, מה שיוצר תחושה של לחיצה פיזית, כשבפועל הלחצן לא זז אפילו מילימטר. מנגנון זה יצר תחושת פליאה בקרב מבקרים שבחנו את הטרקפדים החדשים של מחשבי המקבוק, עם השקתם, כשרבים ציינו שקשה להאמין שבעת הלחיצה הטרקפד לא זז ועד שהמכשיר לא כובה והטרקפד נבדק שוב, לא ניתן להאמין לכך.

17405-14902-15796-12274-160204-Touch-l-l

בעוד נראה שהעובי של מכשירי האייפון הבאים, לא צפוי להיות שונה באופן משמעותי מזה של מכשירי האייפון 6s. מכניזם זה, לצד הסרת מחבר האודיו הסטנדרטי, יאפשר לאפל להציג מכשירי אייפון דקים עוד יותר ועמידים יותר למים. למעשה נראה כי לחצן הכיבוי, לחצני הווליום ולחצן ההשתק ישארו להיות הלחצנים הפיזיים היחידים בדגמי האייפון הבאים, ומי יודע מתי אפל מתכננת להפטר מהם בצורה כזו או אחרת. כפי שציינו בעבר, iOS 10 מרמזת על כך, כאשר אפל החליפה את מחוות ה"החלק לפתיחה" המוכרת, בלחיצה על לחצן הבית (או השארת האצבע למשך מספר שניות) לפתיחת המכשיר מנעילה.

הדיווח של גורמן גם מתייחס להסרת מחבר האודיו הסטנדרטי במכשיר, דבר שהוא כבר סוד ידוע, וכן למצלמה הכפולה במכשירי הפלוס/פרו, שלפי המקורות של גורמן יאפשרו למכשירי הפאבלט של אפל לצלם תמונות איכותיות יותר. האיכות תתבטא בכך ששני החיישנים יאספו יותר אור ויאפשרו תמונות מוארות יותר ובעיקר בתנאי תאורה קשים. כמו כן שני החיישנים יאספו מנעד צבעים שונה ומשלים, שיהפכו את התמונה לעשירה יותר. דבר נוסף מהמצלמה הכפולה הוא אפשרות של צילום תמונות עם זום אופטי, במקום זום דיגיטלי, דבר שיאפשר לתמונות אלו להיות איכותיות יותר וברורות יותר.

בעוד נראה שעל פניו ליין האייפונים הבא הוא רק תחנת ביניים עד לדגם האייפון שיוצג ב- 2017 לציון עשור לאייפון, מתגלה תמונה לפיה מדובר במכשיר מעניין למדי שאולי אפילו יהיה מעניין יותר מהמצופה.

להמשך דיון

 

מקורות: AppleInsider ובלומברג
עריכה, תרגום ותוספות: natisho