אפל כבר מתחילה להתכונן לאייפון הבא הבא

ע״י

אפל עדיין לא הציגה את דגם האייפון הקרוב, המכונה "אייפון 7". וכבר נראה שהחברה מתחילה להתכונן לדגם האייפון שיבוא אחריו ויציג שינוי משמעותי בעיצוב.

 

 

iPhone 2017

מחזור ה"טיק-טוק" של מכשירי האייפון, הוא קונספט עבודה מצוין שאפשר לאפל לעבוד על עיצוב חדשני אחת לשנתיים ולשפר אותו ו/או את החומרה תחת מגבלות העיצוב בשנה שלאחר מכן. כמו כן מחזור זה היווה עדות די ברורה שעיצוב של מכשיר סמארטפון הוא לא בלתי נדלה ושבסופו של דבר יש מספר דרכים די סופיות לעצב מכשיר סמארטפון עם מסך מולטי טאץ' שמהווה את עיקר המכשיר. אולם למחזור ה"טיק-טוק" שהחל עם דגם האייפון 3Gs, שהיה מכשיר האייפון השלישי שאפל הציגה, יש בעיה אחת קטנה והיא שלקראת ציון יום ההולדת העשירי של האייפון – המכשיר המשמעותי ביותר שאפל (ולמעשה כל חברת חומרה אחרת) הציגה עד כה – החברה נתקלה במחזור ה-"טוק", המוכר יותר כדגם ה- s שלא מביא את השיפור המשמעותי בעיצוב אלא במאפייני חומרה אחרים. בהתאם לכך ולאור העובדה שבשנה האחרונה אפל נתקלה בתקרת זכוכית למכירות האייפון, נראה כי החברה החליטה שהיא מוכנה להמשיך ולהציג את העיצוב המלווה את מכשירי האייפון מזה כשנתיים עם דגמי ה- 6 וה- 6s, שנה נוספת אם כי לעשות בהם שינויים ושיפורים קלים.

כפי שכבר הודלף ברשת ובצורה די ברורה, השינויים הללו יכללו שינוי בפסי האנטנה בגב המכשיר, שינויים באזור המצלמה זאת כחלק משדרוג המצלמה עצמה, והסרת מחבר האודיו הסטנדרטי. כמו כן יש שמועות ועדויות הולכות וגוברות שאפל תציג גם דגם בצבע כהה יותר שיהיה יותר לכיוון הצבע השחור, צבע שהוחלף על ידי ה"אפור חלל" ולא פקד את מכשירי האייפון מאז דגם האייפון 5.

באופן זה, אפל תוכל למקד את מרצה בדגם האייפון הבא (הבא) שיושק בספטמבר 2017, ויציין את הדור העשירי של מכשירי האייפון. בהתאם לכך השמועות גורסות שלציון המאורע הזה, אפל מתכננת שדרוג משמעותי למכשיר האייפון, הן מבחינת העיצוב והחומרים מהם המכשיר עשוי, והן מבחינת המפרט – כיאה לדגם המציין את הדור העשירי של מוצר (ועוד כה חשוב) מבית אפל. עד כה השמועות טוענות שאפל תנטוש את מכלול היוניבודי מהאלומיניום, שהפך כבר להיות סטנדרט בתעשיה, כשכל יצרנית סמארטפונים קקיונית מציגה מכשיר סמארטפון שעשוי מאלומיניום ומחומרי "פרימיום" ולא מפלסטיק, כפי שהיה נהוג עד לפני כשנה-שנתיים. מה שיחליף את מכלול האלומיניום הוא מכלול זכוכית מחוסמת, בסגנון האייפון 4/4s, אם כי ככל הנראה עמיד יותר. כמו כן יש שמועות שאפל תעבור להשתמש במסך בטכנולוגיית OLED, במקום מסכי ה- LCD המלווים את מכשירי האייפון מאז השקתם, כשאפל תבחר להשתמש במאפיינים של מסכי ה- OLED באופן מכסימלי ובכך להטמיע בתוך המסך את לחצן הבית – שעשוי במכשיר האייפון 7 להפוך ללחצן שיעשה שימוש ב- Force Touch – ואף את האוזניה, המצלמה הקדמית וחיישן הקרבה/תאורה הממוקמים בחלק העליון של הפאנל הקדמי של המכשיר, מעל למסך.

20160809Foxconn_middle_320

כמו כן יש שמועות שאפל אף תעגל את המסך של האייפון. כל אלו יאפשרו לאפל להציג מכשיר אייפון עם מסך גדול יחסית אולם עם פרופיל קטן יותר ונוח יותר לשימוש, כשגם מסך של 5.5 אינץ' יהיה נוח יותר לשימוש ביד אחת. יצרניות סמארטפונים רבות שואפות להגיע לכך עם המכשירים שלהן, כאשר סמסונג, סוני ועוד מציגות מסכים עם שוליים קטנים יותר, מסכים קמורים (כמו דגמי ה- Edge וה- Note החדש של ליין הגאלקסי) ועוד. באופן מעניין הקונספט של אותו אייפון שמועתי, נשמע דומה מאוד למכשירי ה- Edge של סמסונג… אם כי מתוחכם יותר. בכל אופן נראה כי בעוד מכשירי ה"אייפון 7" נמצאים בתהליכי הייצור ההמוני, לקראת ההצגה שלהם בחודש הבא, אפל כבר החלה לבצע את ההכנות עבור אותו מכשיר אייפון חדשני כשנראה כי כל אותן החידושים והשיפורים הטכנולוגיים יהיו מאתגרים במיוחד, הן בגלל שמדובר בעיצוב שונה והן בגלל שמדובר ברכיבים חדשים כמו למשל מסך OLED, כשמדובר בפעם הראשונה שאפל תעשה שימוש נרחב בטכנולוגיה זו במוצר כלשהו, למעט השעון.

TSMC-called-exclusive-supplier-of-processors-Apple-A11

בצמד דיווחים האתרים DigiTimes ו- Nikkei מדווחים כי שותפותיה של אפל לייצור החומרה של מכשירי האייפון כבר החלו לייצר את הרכיבים העקריים של מכשירי האייפון 2017. האתר DigiTimes מציין שלפי המקורות שלו חברת TSMC כבר החלה לעבוד על פיתוח וייצור של רכיבי A11 בטכנולוגיית 10 ננומטר, עבור אפל, כאשר יש שמועות לפיהן TSMC תהיה היצרנית העקרית ואולי היחידה של רכיבי ה- A11 עבור אפל, כאשר TSMC וסמסונג ייצרו ביחד את רכיבי ה- A9. במקביל האתר Nikkei מפרסם שחברת פוקסקון – שותפתה של אפל לייצור מכשירי האייפון – החלה לעבוד על פיתוח וייצור השילדה המיועדת עבור מכשירי האייפון 2017, כשכאמור מדובר בשלדה העשויה מזכוכית עם מסגרת מתכתית. כמו כן נראה שפוקסקון או יותר נכון Sharp, שנרכשה על ידי פוקסקון לאחרונה, תתן יד בייצור מסכי ה- OLED עבור מכשירי האייפון המדוברים, אם כי נראה שסמסונג ו- LG יהיו ספקיות המסכים העקריות, לפחות בהתחלה.

בעוד מכשיר ה"אייפון 7" עשוי להיות מעניין יותר מהמצופה, אין ספק שהדגם הבא של האייפון צפוי להיות ייחודי ומרשים הרבה יותר, אולם מדובר בשנה שלמה, בה הרבה מאוד יכול לקרות.

להמשך דיון

 

מקורות: Nikkei ו- Digitimes
עריכה, תרגום ותוספות: natisho