ללא בושה

ע״י

מלחמות הפטנטים בין אפל לסמסונג הסתיימו, אולם נראה כי בישורת האחרונה סמסונג מנסה לערער על ההחלטה, כשבמקביל היא מעתיקה את העיצוב של השעון ברישום פטנט.

 

 

apple_vs_samsung_1020_wm

אין ספק שרוב אם לא כל חוקי הפטנטים הם בעייתיים למדי, והדבר מאפשר מצד אחד לחברות לקבל חזקה על קונספטים וטכנולוגיות שלא בכדי, ומצד שני נותנים כוח לטרולי פטנטים שמשתמשים בחוקים אלו כדי לעשות כסף ותו לא. אולם הסיבה לקיומם של חוקי הפטנטים הוא לשמור על קניין רוחני ולהכיר בעבודה הקשה סביב פיתוח של ממשק, טכנולוגיה או קונספט כזה או אחר. גם אם בפועל הדבר מתבצע בצורה קצת עקומה. בהתאם לכך קל להבין מדוע אפל החליטה לתבוע את סמסונג בשנת 2011 על הפרת הקניין הרוחני שלה בכל הנוגע לעיצוב של מכשירי האייפד והאייפון, כאשר ליין הגאלקסי של סמסונג העתיק בצורה די בוטה את העיצוב החיצוני וגם אלמנטים רבים בממשק המשתמש של האייפון, האייפד ו- iOS, עד לכדי מצב בו ענקית הטכנולוגיה האמריקאית העדיפה לסכן את היחסים שלה, עם מי שהייתה עד אז ספקית החומרה העקרית שלה, מאשר להמשיך ולהבליג. ואכן התוצאה ידועה. סמסונג הפסידה ב- 2 משפטי הפטנטים ואחרי דיונים רבים על ההסדרים בנושא, נקבע כי עליה לשלם פיצויים לאפל בסך כללי של כמיליארד דולר.

טיפה בים מבחינתן של שתי ענקיות הטכנולוגיה, אולם אות קין על מצחה של סמסונג שמציג את החברה כמעתיקנית ולא כחדשנית – כפי שהיא הייתה רוצה לשווק את עצמה לקהל הלקוחות הגדול שלה. מסיבה זו סמסונג החליטה לערער על גובה הפיצויים לבית המשפט העליון בארה"ב בטענה שמדובר בסכום פיצויים גבוה מההגיוני (מה שאומר שבסופו של דבר סמסונג מכירה בכך שהיא העתיקה את אפל ושאין כאן דיון על תוצאת המשפט), כשלצידה של סמסונג בנושא נמצאות אלפבית (חברת האם של גוגל המפתחת את אנדרואיד) ופייסבוק (שותפה קרובה של סמסונג בתחום החומרה עם ה- Gear VR) שלאחרונה גם העתיקה בצורה בוטה את פיצ'ר ה"סיפורים" של סנפצ'ט לתוך אינסטגרם. באופן מפתיע לצידה של אפל התכנסו יותר מ- 100 מעצבים מתחומים שונים כשביניהם שמות כמו: קלווין קליין, פול סמית' ואלקסנדר וואנג. כמו כן גם בעלי תפקיד כמו דירקטור העיצוב בבית הספר לעיצוב Parsons, דירקטור העיצוב בחברת בנטלי וטוני צ'יימברס – העורך הראשי של מגזין Wallpaper.

Apple Watch design Samsung

 

מעצבים אלו מצדדים כאמור בצד של אפל כשהם טוענים שהמראה של המוצר מייצג בין היתר גם את הפיצ'רים שלו, הפונקציונליות ואת חווית המשתמש הכללית. בהתאם לכך העתקת העיצוב עשויה להביא להפסד מכירות ולאפל מגיע לקבל פיצוי על כך המסתכם בסך כל הרווחים של המעתיק.

 

באופן אירוני ביום בו המעצבים עמדו לצידה של סמסונג, התגלה רישום פטנט של סמסונג עבור הרצועות המתחלפות של הדגמים העדכניים של שעוני ה- Gear של סמסונג, כשברישום הפטנט בנושא, סמסונג משתמשת באופן ברור בסקיצות ורישומים של השעון של אפל. יש לציין שכאשר סמסונג השיקה את הדגם הראשון של שעון ה- Gear שלה, הוא הגיע עם רצועה קבועה שלא ניתן להחליפה, עליה הוטמעה מצלמה שאפשרה למשתמש לצלם תמונות עם השעון. פיצ'ר זה התחלף במהרה אחרי שאפל הציגה את השעון שלה בספטמבר 2014 ומאז השעונים החכמים שהוצגו מאז הוצגו ברובם עם מנגנון כזה או אחר המאפשר להחליף את הרצועות של השעון.

6a0120a5580826970c01b7c8835f25970b-800wi

מנגנון החלפת הרצועות של ה- Gear הנוכחי

רישום הפטנט מגלה שסמסונג "קיבלה השראה" מהשעון של אפל לשנות ולפתח את מנגנון החלפת הרצועות בשעוני ה- Gear, שבגרסה הנוכחית הוא די מסובך ובהחלט לא אלגנטי כמו זה שאפל הציגה, עד כי ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית השתמשה ברישומים של השעון של אפל, בהם נראה בברור העיצוב של השעון של אפל, עיצובי הרצועות השונים ואפילו מנגנון מד הדופק והטעינה המגנטי הממוקם בגב השעון. אולם ברישום הפטנט עצמו, סמסונג לא ציינה ולו פעם אחת כי מדובר בקונספט שהוצג על ידי אפל. בעיקרון לפי היסטוריית הפעילות של סמסונג, הדבר לא אמור להיות הפתעה גדולה, אולם בשנים האחרונות החברה כן שינתה מעט את דרכיה ובפרט עם מכשירי ה- Edge, למרות החלק התחתון של מכשירי הגאלקסי 6 וה- 7 נראים זהים לאלו של דגמי האייפון 6 וה- 6s. בנוסף התגלית מגיעה כאמור בתזמון משעשע, בדיוק כשסמסונג מערערת על גובה הקנס שנקבע על העתקת העיצוב של אפל בעבר.

להמשך דיון

 

מקורות: רויטרס ו- Patently Apple
עריכה, תרגום ותוספות: natisho