הפרימיום של הפרימיום

ע״י

אפל דחתה את השקת האייפון פרו לשנה הבאה, כשהתחרות בשוק הפרימיום מתגברת בין אפל לסמסונג. כמו כן ה- Note 7 נופל בביצועיו מול האייפון 6s.

 

 

Screen Shot 2016-08-06 at 22.47.08

ההחלטה של אפל להציג 2 דגמים "חדשים" של מכשירי אייפון, החלה בשנת 2013, עם הצגת האייפון 5s כשלצידו האייפון 5c. כידוע ה- 5c לא היה מכשיר אייפון חדש באופן מלא, כשלמעשה מדובר במכשיר אייפון 5 משודרג קלות (בעיקר בסוללה) שמגיע במעטפת פלסטיק צבעונית. מידת ההצלחה של ה- 5c הפכה תוך זמן קצר לשאלה מעניינת כשנראה כי במבט לאחור התשובה עליה די ברורה והמכשיר לא הפך להיות ההצלחה הגדולה לו אפל ציפתה. אולם הניסוי הזה כן נתן לאפל התנסות ראשונית בהרחבת ליין האייפון השנתי ליותר מדגם אחד, דבר שהתבטא בשנה שלאחר מכן בהצגת האייפון 6 ולצידו האייפון 6 פלוס, כשאלו אפשרו לאפל למקסם בצורה טובה יותר את דרישת המשתמשים למכשירי סמארטפון בעלי מסך גדול יותר, ובפרט דגם הפלוס שפנה באופן ייעודי לחובבי הפאבלטים (גם אם הם לא ידעו שהם כאלה). באופן אירוני יצרנית הסמארטפון שחרטה את סמל הפאבלטים על דגלה היא לא אחרת מאשר סמסונג שהציגה את ליין ה- Note לפני רוב יצרניות הסמארטפונים המתחרות והרבה לפני דגמי הפלוס של האייפון.

הצגת שני דגמי אייפון: רגיל ופלוס, הביאו את סמסונג לחקות את החיקוי של אפל ולהציג גם כן שני מכשירי דגל שהם הגאלקסי והגאלקסי Edge פלוס, שהשנה הפך פשוט להיות דגם ה- Edge, זאת מבלי לגעת בדגם ה- Note שנותר להיות פאבלט לכשעצמו כשהייחודיות שלו נעוצה בעט הסטיילוס המתוחכם שלו.

בחודשים האחרונים עלו שמועות וסברות לפיהן אפל תציג השנה 2 דגמים של מכשירי פאבלט בגודל 5.5 אינץ', ובכל תפצל את ליין הפלוס לדגם "רגיל" ולדגם נוסף שלפי השמועות יקרא בשם "פרו". אולם מאז השמועות וההדלפות של מכשירי האייפון 7 גילו שאפל זנחה ככל הנראה את הכוונותיה בנושא והחליטה לאור התחרות העזה בשוק הסמארטפונים והסטגנציה במכירות הסמארטפונים באופן כללי, להציג את הדגם המתקדם יותר בשנה הבאה. עדכון זה מגיע מהאתר Nikkei שמגלה כי החברה זנחה את השקת דגם הפרו, שהיה אמור להגיע עם המצלמה הכפולה, בעוד דגם הפלוס היה אמור להיות גרסה מוגדלת של האייפון 7 בגודל ה- 4.7 אינץ', לאור התחרות העזה, שהביאה את אפל לחשוש כי משתמשים רבים לא יהיו מוכנים לשלם את תוספת הפרימיום הנוספת לדגם הפרו. ובכך יביאו לירידה נוספת בהיקף מכירות מכשירי האייפון שנמצאות השנה גם ככה בירידה אל מול היקף המכירות של מכשירי האייפון מהשנה שעברה. כאמור דגם הפרו נדחה לשנה הבאה, שתהיה שנת ציון העשור להשקת האייפון כשלפי השמועות אפל תציג עדכון מאסיבי למכשירי האייפון שיכלול עיצוב חדש ושונה (כשדגם האייפון 7 יגיע עם עיצוב דומה לזה של האייפון 6 וה- 6s) ומסך בטכנולוגיית OLED.

iphonewraparounddisplay-800x511

מסך זה יאפשר לאפל להציג יכולות חדשות למכשירי האייפון, כשלפי הדיווחים המסך יהיה מקצה לקצה ויביא לביטול הסנטרים בחלק העליון והתחתון של פאנל המסך הקדמי, עם הטמעת לחצן הבית בתוך המסך. כמו כן מסך ה- OLED יאפשר לאפל להציג את דגם הפרו בתור דגם עם מסך מעוגל – בסגנון ה- Edge של סמסונג, שלפי הדיווחים תהיה ספקית מסכי ה- OLED העקרית של אפל. באופן זה נראה כי אפל תאמץ את מסכי ה- OLED המעוגלים ותלך צעד נוסף בדרכה של סמסונג אם כי בשדרוג המאפיינים הללו. דיווחים אלו מהדהדים את הדיווח של האנליסט Ming-Chi Kuo שציין כי אפל תציג ב- 2017 דגם אייפון עם מסך OLED מעוגל בגודל של 5.8 אינץ', דבר שמתאים בדיוק למעטפת צדדית של המסך בסגנון ה- Edge של סמסונג. מהלך שכזה יאפשר לאפל להעמיק בצעד נוסף את אחיזתה בשוק הפרימיום של מכשירי הסמארטפון (500$ ומעלה), שוק בו החברה שולטת ללא עוררין כשאפילו סמסונג עם ליין מכשירי דגל רחב יותר הכולל 3 מכשירי דגל לא מצליחה לצמצם את הפער מול אפל בשוק זה, שמניב את עיקר ההכנסות והרווחים בשוק הסמארטפונים.

יש לציין שטכנולוגית המסך היא רק נדבך אחד מהפיצ'רים של מכשירי האייפון שכוללים אינטגרציה הדוקה הרבה יותר מזו של מכשירי הסמארטפון של סמסונג שמסתמכת בעיקר על החומרה שלה עבור ליין המכשירים שלה. יתרון זה התגלה לאחרונה כאשר במבחן ביצועים של "העולם האמיתי" שנערך בין האייפון 6s לבין ה- Note 7 של סמסונג, התגלה כי מכשיר הדגל של אפל שהושק לפני כשנה, ניצח ובצורה משמעותית את מכשיר הפרימיום בליין מכשירי הדגל של סמסונג שמתהדר עם 4GB של זכרון RAM (אל מול ה- 2GB של האייפון 6s) ובמעבד Snapdragon 820 מרובע ליבות (אל מול מעבד ה- A9 כפול הליבה). מבחן זה הוא עדות נוספת לביקורות נוקבות על הביצועים של ה- Note 7 שלפי האתר XDA נופל בביצועיו גם אל מול מכשירי אנדרואיד מתחרים, למרות החומרה המרשימה שלו, כשלטענת האתר נראה כי היישום של סמסונג עבור החומרה הוא די כושל כשגם לא ניתן לשייך את הביצועים הירודים לממשק ה- TouchWiz.

כל אלו מסתמכים לכך שלמרות ונראה כי אפל הולכת בדרכה של סמסונג בכל הנוגע למכשירי פאבלט ומסכים מעוגלים, שהרי החברה מיישמת בצורה טובה הרבה יותר את החומרה והפיצ'רים בצורה שמביישת את אחת מספקיות החומרה הגדולות שלה שהיא בין היתר גם המתחרה העקרית שלה.

להמשך דיון

 

מקורות: XDA, Nikkei ושוב פעם Nikkei
עריכה, תרגום ותוספות: natisho