זה האייפון 7

ע״י

אחרי חודשים של שמועות, הדלפות ומידע. אפל סוף כל סוף מציגה באופן רשמי את האייפון 7 וה- 7 פלוס. האם מדובר בשדרוג טוב? תלוי למי ותלוי למה.

 

 

iPhone 7

אירוע ספטמבר מביא את שיא השמועות והדיווחים לגבי מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס, זאת אחרי מסכת ארוכה של מספר חודשים בהן הדלפות, מידע ושמועות לגבי המכשירים הציגו פרטי מידע סותרים באופן כזה או אחר. כמו בכל דבר ככל שהארוע התקרב כך גם המידע שהודלף היה אמין ומדויק יותר, אולם למרות כל זאת, אפל הצליחה באופן מרשים למדי להציג מספר הפתעות בכל הנוגע למכשירי האייפון החדשים, שכעת שמם כבר ידוע לכל והוא ה"אייפון 7" וה"אייפון 7 פלוס", ולא האייפון 6SE או משהו כזה. באופן מעניין למרות שמדובר במכשיר שמגיע עם שינויים לא רבים בכל הנוגע לעיצוב החיצוני, אפל שמה דגש לא קטן על העיצוב וכן על זמן ההצגה של המכשיר עם דגש על 10 פיצ'רים עקריים.

עיצוב
כן עיצוב. למרות שהעיצוב של האייפון 7 כמעט ולא השתנה ביחס לזה של מכשירי האייפון 6 וה- 6s, אפל שמה את השינויים בעיצוב בתור הפיצ'ר הראשון של הליין החדש. כמובן שמדובר בטקטיקה שיווקית נטו שנועדה לתת את התחושה שכן מדובר בעיצוב חדש. בעיקרון אם להודות באופן מלא, נראה שהבדלי העיצוב בין האייפון 6s לאייפון 7 מזכירים מאוד את הבדלי העיצוב בין האייפון 4s לאייפון 5 (מינוס הבדלי גודל המסך), כשבסופו של דבר מדובר בליטוש (תרתי משמע) לעיצוב המוכר אותו אפל הציגה לפני כשנתיים. נקודת דימיון נוספת בין האייפון 7 לבין האייפון 5 הוא בצבעים ובפרט בצבע השחור שמהווה את גולת הכותרת והצבע ה"שיווקי" של המכשיר. אחרי שלוש שנים בהן אפל נטשה את הצבע השחור לטובת צבע גרפיט (אפור חלל), בגין קושי בייצור ובשמירה על הגימור לאורך זמן, אפל חוזרת לצבע השחור ובגדול, עם לא גוון אחד אלא שניים: שחור Jet ושחור רגיל. השחור הרגיל הוא אלומיניום מסדרת 7000 הקשיח יותר שמגיע עם גימור שחור מט, כשככל הנראה אפל מצאה דרך לייצר את הצבע בצורה טובה יותר ובתקווה שגם לשמר אותו לאורך זמן. השחור Jet הוא שחור מבריק, שתחת השמועות זכה לשם Piano Black (שחור פסנתר), ואין ספק שמדובר בגוון מרשים למדי ודי ייחודי בנוסף הסמארטפונים.

בהתאם לכך אפל הפכה את השחור Jet לגוון השיווקי הרשמי של האייפון 7 ונראה כי בעוד הגימור המבריק נראה שהוא המשך של פאנל הזכוכית הקדמי של המכשיר, ויוצר תחושה של מעטפת אחידה, שהרי לכל גימור מבריק יש גם חיסרונות והראשון שבהם הוא טביעות אצבע. ביקורות ראשוניות על השחור Jet כבר מגלות שמדובר בגימור שהוא מגנט לטביעות אצבע, אולם לא מדובר בתופעה חריגה או יוצאת דופן, כשגימור הזכוכית של האייפון 4 וה- 4s היו בעייתיים באותה המידה בנושא זה. כמו כן ישנם בשוק מספר מכשירי דגל שמגיעים עם גימור זכוכית בפאנל האחורי וביניהם ליין מכשירי הגאלקסי 7. מה שכן נראה כי תהליך הייצור של השחור Jet הוא לא פשוט (ובהתאם לכך הדגש השיווקי הגדול), ואפל ציינה באופן מפורש (ובאותיות קטנות) שלגימור זה יש נטייה להיות שברירי ועדין יותר ומי שרוצה להמנע מכך עדיף לו שישתמש בכיסוי.

מבחינת ממדיו האייפון 7 לא זכה לשינוי משמעותי. האייפון 7 בגודל ה- 4.7 אינץ' ממשיך להגיע באורך של 138.3 מ"מ, רוחב של 67.1 מ"מ, עובי של 7.1 מ"מ ומשקל של 138 גרם. בהתאם האייפון 7 פלוס בגודל ה- 5.5 אינץ' מגיע באורך של 158.2 מ"מ, רוחב של 77.9 מ"מ, עובי של 7.3 מ"מ ומשקל של 188 גרם. בשורה התחתונה אין זה מפתיע שאפל שמה דגש גדול מאוד על נושא העיצוב בין אם מבחינת המראה, שהוא בהחלט מלוטש יותר (תרתי משמע). או מבחינת תהליכי הייצור כך שלמרות שעל פניו מדובר בעיצוב מוכר, נראה שתהליכי הייצור עצמם השתנו באופן ניכר ואיכותי ביותר, דבר שזכה לבדיקה מעמיקה מצד האתר WIRED.

לחצן הבית
בהתאם לשמועות לחצן הבית של האייפון 7 וה- 7 פלוס עבר שינוי משמעותי מתחת למכסה המנוע, כשאפל החליטה להפוך אותו למותאם יותר ורגיש יותר למגע. שינוי זה נעשה בכך שהלחצן כבר אינו לחצן פיזי אלא לחצן בטכנולוגית Force Touch שלחיצה עליו נותנת תחושה של לחיצה על לחצן אמיתי, זאת באמצעות המשוב של המנגנון ההפטי שנמצא קרוב אליו, אולם בפועל הוא לא באמת נלחץ. היתרון בגדול בכך הוא שכעת ללחצן אין בלאי מכני, דבר שהיה בעבר בעיה גדולה מאוד בדגמים מסוימים של מכשירי אייפון. בנוסף ניתן להגדיר באופן אישי את עוצמת הלחיצה ועוד דרך הגדרות המכשיר. הלחצן גם מגיע עם מנגנון טפטי משודרג שנותן חיווי בדברים רבים בשימוש במכשיר בין אם מדובר בהתראות, קבלת הודעות, פעולות מהירות ומשוב בשימוש עם 3D Touch, רינגטונים וגם API (כלי פיתוח) שמאפשר למפתחי אפליקציות לעשות שימוש במנגנון זה באפליקציות צד ג'.

עמידות למים ואבק
אחרי שנים בהן היו שמועות חוזרות ונשנות לגבי הצגת מכשיר אייפון עם עמידות "רשמית" למים ואבק, אפל סוף כל סוף עושה זאת עם האייפון 7, כאשר במכשיר מגיע באופן רשמי עם עמידות למים ואבק בתקן IP67. משמעות התקן הזה הוא שניתן להטביע את האייפון 7 וה- 7 פלוס במים עד לעומק של מטר ולמשך זמן של לא יותר מחצי שעה. לטענתה של אפל פיצ'ר זה ימנע ממשתמשים את החשש והבעיות שנגרמות מנזקי מים פשוטים, כמו שפיכת מים על המכשיר, הליכה בגשם, הפלת המכשיר לבריכה (תלוי איזה עומק) או לאסלה. כמובן שלא מדובר בעמידות מלאה למים ונראה שיעברו עוד כמה שנים (אם בכלל) שאפל תציג אייפון עמיד למים. אולם מדובר בצעד רשמי ראשון, ובעוד האחריות של לשנה הראשונה לא מכסה נזקי מים, אין ספק ששיפור העמידות של המכשיר בפני נזקי מים שכאלה תקטין את החששות מצד המשתמשים.

Screen Shot 2016-09-07 at 21.06.12

אפל ציינה שהעמידות נעשתה על ידי הוספה של אטמים ושיפורים באטימות המכשיר, כשנראה שצעד ראשון בכיוון זה, אם כי כזה שלא זכה למעמד רשמי מצד אפל, כבר החל עם האייפון 6s כאשר ניתוח של המכשיר גילה שימוש באטמים דקים לאורך המכשיר וכן איטום טוב יותר של הלוג'יק בורד, דבר שמצד שני גם מקשה על תיקון פרטני של רכיבים. בהמשך אפל ציינה שאחד הדבר שעזר לשיפור האטימות של המכשיר בפני מים הוא הסרת מחבר האודיו הסטנדרטי (בהמשך), זאת כאשר חלק בלתי מבוטל מהמחבר הסטנדרטי הוא אזור גדול המיועד לתקע האוזניה והוא מהווה מפגע גדול מבחינת אטימות למים לאור היקף האוויר הגדול שהוא מכיל.

המצלמה
המצלמה היא אולי הפיצ'ר המשמעותי הגדול ביותר במכשירי האייפון 7 ובפרט במכשיר האייפון 7 פלוס. אפל מציינת שמכלול המצלמה של מכשירי האייפון 7 עבר שדרוג משמעותי והוא מהווה שיפור עצום והישג לא קטן בכל הנוגע למצלמה של סמארטפונים. מכלול חדש זה כולל ייצוב תמונה אופטי הן בדגמי האייפון 7, כאשר עד כה יכולת זו הייתה בלעדית לדגמי הפלוס. משמעות הדבר היא חשיפה ארוכה יותר של עד פי 3 למושא התמונה, דבר שמתבטא בתמונה עם פחות טשטושים בתנאי תאורה קשים יותר והן בצילום סרטוני וידאו. בנוסף המפתח הוא גדול יותר והוא מגיע בגודל של ƒ/1.8, דבר שמאפשר כניסה של יותר אור בהיקף של כ- 50% בהשוואה למצלמות של מכשירי האייפון 6s. האייפון 7 הוא גם האייפון הראשון שעושה שימוש במכלול עדשות של 6 עדשות, זאת כאשר עד כה אפל עשתה שימוש במכלול של 5 עדשות. מכלול זה מביא תמונה חדה יותר ומדויקת יותר. אפל גם שדרגה את החיישן של המצלמה עם חיישן 12MP אולם כזה שמגיע עם פיקסלים גדולים יותר. החיישן גם מהיר יותר (בכ- 60%) וחסכוני יותר (בכ- 30%). אפילו הפלאש זכה לשדרוג עם תאורה חזקה יותר ב- 50%, שימוש ב- 4 נורות לד להתאמה מדויקת יותר של האור לתאורת הרקע ואפילו זיהוי של תאורה מרצדת והתאמת הפלאש לתאורה זו לשם פיצוי וצילום תמונה טובה יותר. כמובן שגולת הכותרת היא רכיב ה- ISP (רכיב עיבוד התמונה) המוטמע בתוך ה- A10 (בהמשך) שזכה לשיפור בביצועים וביכולות, כשאפל מתהדרת שהרכיב מבצע כ-100 מיליארד פעולות במהלך של 25 מילישניות, לשם יצירת התמונה הטובה ביותר.

Screen Shot 2016-09-07 at 21.12.24

 

 

אולם למרות השדרוג המשמעותי למצלמה של האייפון 7, אין ספק שהמצלמה של האייפון 7 פלוס היא הפיצ'ר העקרי והמשווק ביותר של ליין האייפונים החדש. שילר ציין שהפלוס מציין "פלוס מצלמה נוספת" ובהחלט מדובר במכלול המצלמה הכפול השמועתי. מכלול זה מכיל 2 מצלמות של 12MP. מצלמה אחת היא מצלמה זהה לזה של האייפון 7 ואילו המצלמה השניה היא מצלמת טלפוטו עם מפתח של ƒ/2.8. מצלמה נוספת זו מאפשרת לצלם תמונות תקריב טובות יותר כאשר מצלמת הטלפוטו מאפשרת זום אופטי של X2, כשניתן להגיע לזום גדול יותר של עד X10 אם כי זה כבר נעשה בצורה דיגיטלית. אולם אפל מציינת שלאור העובדה שההתחלה היא טובה הרבה יותר, מדובר באיכות גבוהה יותר של זום. פיצ'ר נוסף של המצלמה הכפולה של האייפון 7 פלוס הוא פיצ'ר של בוקה או "עומק שדה רדוד", כפי שאפל רמזה לגביו בהזמנה לאירוע. יכולת זו שלרוב משתמשים בה בתמונות תקריב או של תמונות פורטרט והוא מאפשר ליצור אפקט של עומק, כאשר מושא התמונה נמצא מקדימה בעוד שאר האלמנטים בתמונה נמצאים מאחור באופן מטושטש בצורה שיוצרת תחושה של תלת מימד.

Screen Shot 2016-09-07 at 21.14.14

באופן קצת תמוהה הפיצ'ר הנוסף של מצלמת האייפון 7 פלוס תגיע בעדכון תוכנה שיושק בהמשך השנה, כשמדובר אולי בפעם הראשונה שאפל מציגה פיצ'ר של מצלמה שלא מושק ביחד עם המכשיר.

האם המצלמה הכפולה שווה את השדרוג מדגם ה- 4.7 אינץ' לדגם ה- 5.5 אינץ' לאור הבדלי הגודל המשמעותיים בין המכשירים? ובכן זה תלוי עד כמה תמונות זום חשובות לכם ועד כמה תעשו שימוש בפיצ'ר הפורטרט החדש לכשיושק. אולם נראה כי המצלמה הכפולה בעוד היא מהווה פתח לאפשרויות צילום מתקדמות הרבה יותר, לא יוצרת הבדל עד כדי כך משמעותי בין המצלמות של המכשירים, ונראה שאפל ממשיכה לשמור על הבדל לא גדול במיוחד בין המצלמות של דגמי האייפון.

מסך הרטינה HD
מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס זוכים למסך משודרג שמציג בהירות גבוהה יותר בכ- 25%, מנעד צבע רחב יותר לפי סטנדרט ה- P3, בו אפל החלה לעשות שימוש במחשבי ה- iMac לפני כשנה, ולאחרונה הוסיפה אותו למסכים של מכשירי האייפד פרו. כמו כן ניהול הצבעים נעשה בצורה נרחבת יותר, דבר שמפיק צבעים טובים יותר על המסך. כמו כן המסך ממשיך להגיע עם פיצ'ר ה- 3D Touch שזוכה להרחבת היכולות שלו ב- iOS 10.

אודיו
בפעם הראשונה אפל מציגה מכשירי אייפון עם רמקולים סטריאופוניים שמגיעים עם עוצמה גבוהה יותר ורוחב סאונד דינאמי משופר. אין ספק שצעד זה הוא מבורך כאשר השנה אפל מתמקדת בתחום הסאונד יותר מבעבר, ובעיקר בתחום הסטריאו, שהגיע למכשירי האייפד עם דגמי הפרו בשנה האחרונה וכעת גם למכשירי האייפון. יש לציין שלאור העובדה שהרמקול בתחתון נמצא ממש בחלק התחתון של המכשיר, הסאונד לא יגיע בצורה אחידה, אולם פיתרון לכך הוא פשוט והוא בדמות האחיזה במכשיר. כמו כן המעבר לסאונד סטריאופוני נעשה באופן אוטומטי כאשר המכשיר מזהה שהוא נמצא במצב אופקי, כשנראה שבמצב אנכי האוזניה לא משמשת בתור רמקול.

אוזניות
אחד השינויים הגדולים ביותר במכשיר האייפון 7 וה- 7 פלוס הוא הסרת מחבר האודיו הסטנדרטי. לטענתה של אפל הסרת המחבר נועדה לקדם את מכשירי האייפון מבחינת פיצ'רים, חומרה ועוד. אולם בעיקר בגלל שמדובר בסטנדרט אנלוגי ישן גדול ומסורבל שפשוט יושב ותופס מקום והרבה מאוד אוויר. שילר ציין כי מדובר בהרבה מאוד אומץ לעשות מהלך שכזה, מהלך שהוא למעשה מתבקש בתעשיית הטכנולוגיה, אולם צעד שלאף אחד אין את האומץ לעשות אותו ראשון מחשש מתגובות המשתמשים. בהתאם לכך אפל שינתה את אוזניות ה- EarPod שמגיעות באריזה של מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס, כשכעת הם מגיעים עם מחבר הברק במקום עם מחבר האודיו האנלוגי הסטנדרטי. בנוסף לכך וכדי להקל על המעבר, אפל גם מצרפת באריזה מתאם שיאפשר למשתמשים להמשיך ולעשות שימוש באוזניות שהם מעדיפים עד שהמעבר של התעשייה יזכה למומנטום גדול יותר, זאת כאשר בחצי השנה האחרונה כמעט כל יצרנית אוזניות בשוק הציגה דגמים אלחוטיים לאוזניות שלהם באופן כזה או אחר והדבר מביא אותנו לפיצ'ר השמיני והוא:

אלחוטי
אפל מציינת שהחזון של החברה להאזנה של מוזיקה היא באופן אלחוטי. הסיבה לכך הוא שזה לא הגיוני להתחבר עם חוטים למכשירי המובייל שלנו. אולם עד כה אף חברה לא פתרה את הבעיות הגדולות שבשימוש באוזניות אלחוטיות, בין אם מדובר באוזניות אלחוטיות לגמרי – שהפכו להיות דבר חם רק בשנה האחרונה וחיי הסוללה שלהן הוא די גרוע – צימוד האוזניות למכשיר ומעבר בין מכשיר למכשיר בצורה חלקה, ואיכות הקליטה והעמידות שלה. הפיתרון של אפל לזה הוא אוזניות ה- AirPod, שהן למעשה אוזניות EarPod שנראה שחתכו להם את החוטים והאריכו להם מעט את החלק התחתון. אוזניות אלו מבוססות על רכיב תקשורת ייחודי מבית אפל בשם W1, שמאפשר תקשורת אחידה ועקבית עם המכשיר.

האוזניות כוללות חיישן אינפרא אדום שמזהה את הכנסת האוזניה לאוזן (אחת מהן או את שתיהן) ומתחיל או מפסיק את נגינת המוזיקה/תוכן באופן אוטומטי בהתאם. חיישנים נוספים שנמצאים באוזניות הם חיישני אקסלומטר שמזהים טפיחות על האוזניות ומפעילים את סירי לשימוש דרך האוזניות. חיישני אקסלומטר נוספים הם חיישני סאונד שמזהים את מקור הסאונד ואת התנודות שלו ומאפשרים איכות קול טובה הן לדיבור והן לשימוש עם סירי.

מבחינת חיי סוללה אוזניות ה- AirPods מאפשרים זמן שימוש של עד 5 שעות (או שעתיים רצופות של דיבור), אם כי קייס הנשיאה הקומפקטי שלהן מאפשר יותר מחיי סוללה של 24 שעות, דרך טעינה מהירה של האוזניות, בדומה לטעינה המהירה של העיפרון של אפל או ה- Magic Mouse 2. הקייס החכם מאפשר צימוד מהיר ויעיל של האוזניות למכשירי האייפון, השעון או המק שעושים שימוש ב- iOS 10, watchOS 3 או macOS סיירה ובעת צימוד של מכשיר אחד, האוזניות עושות שימוש ב- iCloud כדי לשתף את הגדרות החיבור עם כל שאר המכשירים שמוגדרים תחת אותו החשבון בצורה אוטומטית. אפל מציינת שהאוזניות מבוססות על בלוטות', אולם הן מכילות "רוטב סודי" שמאפשר פעולה טובה יותר בשימוש עם המוצרים של אפל, בצורה טובה יותר מאשר עם מכשירים אחרים.

אפל גם עושה שימוש ברכיב ה- W1 במספר דגמים חדשים של אוזניות ביטס וביניהן ה- Power Beats 3 וה- Beats Solo 3 האחוטיות.

Apple Pay
האייפון 7 מביא תמיכה של NFC מסוג Felica, שנמצאת בשימוש בעיקר ביפן. יכולת זו תאפשר לאפל להביא את שירות התשלומים הדיגיטלי שלה גם ליפן, דבר שצפוי לקדם את שירות התשלומים באופן משמעותי מאוד, כאשר יפן היא מדינה מתקדמת מאוד מבחינת שירותי תשלומים דיגיטליים והדבר צפוי ללא כל ספק להפוך את השירות לשימושי הרבה יותר ופעיל הרבה יותר.

ה- A10
רכיב הליבה של מכשירי האייפון 7 מציגים שיפור מרשים בביצועים גם השנה, כאשר הצוות של ג'וני סרוג'י לא נח על זרי דפנה והוא עובד במלוא הקיטור על שיפור רכיב ה- SOC של מכשירי האייפון והאייפד. ה- A10 מגיע תחת השם A10 Fusion כמדובר ברכיב ה- 4 ליבות הראשון שאפל מציגה בליין מכשירי המובייל שלה, זאת כאשר עד כה החברה השתמשה במעבדים כפולי ליבה בלבד כשלעצמם הצליחו לבייש רכיבים מרובי ליבות אחרים שנמצאים בשוק. מעבד מרובע הליבות מכיל כ- 3.3 מיליארד טרנזיסטורים והוא מחולק ל- 2:

  • שתי ליבות לביצועים גבוהים שמציגים שיפור של כ- 40% בביצועים אל מול רכיב ה- A9 ושיפור של פי 2 בביצועים מרכיב ה- A8 במכשיר האייפון 6 וה- 6 פלוס.
  • שתי ליבות ליעילות גבוהה. ליבות אלו לוקחים כחמישית מצריכת ההספק של הליבות החזקות יותר

מערכת הליבות של ה- A10 ומערכת ההפעלה בשילוב עם קונטרולרים ייעודיים שפותחו על ידי אפל מווסתים את הליבות ומנווטים לשימוש הליבה הייעודית לשימוש הדרוש. כך למשל לשימוש של בדיקת המייל, אין צורך להפעיל את הליבות לביצועים הגבוהים יותר והדבר מתבטא בחיי סוללה ארוכים יותר. ה- A10 מכיל גם מעבדים גרפיים חזקים יותר בכ- 50% מאלו של ה- A9 ופי 3 מאלו של ה- A8 לביצועים גרפיים מרשימים, בשמירה על הספק כאשר מעבדים אלו צורכים ⅔ מההספק של המעבדים הגרפיים של ה- A9 וכמחצית מצריכת ההספק של המעבדים הגרפיים של ה- A8.

כל אלו מביאים שיפור מרשים בביצועים, אולם גם בחיי הסוללה. אפל מציינת שמכשירי האייפון 7 מגיעים עם חיי הסוללה הארוכים ביותר עד כה, עם שדרוג של כשעתיים בחיי הסוללה של האייפון 7 אל מול ה- 6s ובכשעה בהשוואה בין האייפון 7 פלוס לאייפון 6s פלוס, זאת הודות להתייחסות גדולה יותר לחיסכון בחיי סוללה וכן בהצגת סוללות גדולות יותר.

Screen Shot 2016-09-07 at 21.50.04

האייפון 7 מגיע בצבעים: כסוף, זהוב, זהוב וורוד, שחור ושחור Jet באותו המחיר של מכשירי האייפון 6s. אולם כעת אפל משדרגת את נפחי האחסון של המכשירים שמגיעים בנפח אחסון התחלתי של 32GB, ממשיך לנפח ביניים של 128GB ונפח מקסימלי של 256GB. המכירה המוקדמת של המכשירים תחל ב- 9 לספטמבר כשההשקה הרשמית של המכשירים תהיה ב- 16 לספטמבר. ההשקה תהיה ב- 22 מדינות ושבוע לאחר מכן בעוד 30 מדינות. למרבה הצער נראה שישראל לא נמנית עם מדינות גל ההשקה הראשון, אולם סביר להניח שבדומה לשנה שעברה מכשירי האייפון החדשים יגיעו לארץ כבר במהלך חודש אוקטובר הקרוב ובמחירים זהים לאלו של דגמי ה- 6s וה- 6s פלוס מהשנה שעברה.

 

להמשך דיון