ההזמנות המוקדמות לאייפון 7 יוצאות לדרך

ע״י

אפל מתחילה לקבל הזמנות מוקדמות למכשירי האייפון. באופן מעניין החברה הודיעה שבניגוד לשנים הקודמות היא לא תציג את נתוני המכירות המוקדמות.

 

 

iPhone7-Press-01-970-80

ההזמנות המוקדמות של מכשירי האייפון 7 החדשים יצאו לדרך, מספר ימים ספורים אחרי אירוע ההצגה, ותוך כ- 20 דקות אחרי תחילת המכירות המוקדמות החלו להראות סימנים כי המלאי מתחיל לאזול, כאשר כבר כעת הזמינות של מספר דגמים בתצורות נפח אחסון מסוימות ובעיקר הגבוהות החלה להדחק לתוך חודש נובמבר (!). בולט בפופולריות שלו הוא דגם השחור Jet שמגיע בתצורות נפח של 128GB ו- 256GB בלבד, שתחילה זמני האספקה שלו היו בין שבועיים לשלושה, וכעת כדי להשיגו באופן מקוון יש לחכות לחודש נובמבר. הגימור הנוצץ הוא באופן לא מפתיע בזמינות נמוכה יותר בהשוואה לצבעים האחרים, זאת הודות לתהליך הייצור המורכב יותר שלו, כאשר הגימורים האחרים כמו למשל השחור מט מגיע בזמינות טובה יותר של בין שבוע לשבועיים בלבד, אם כי בדומה נראה כי המלאי של צבע זה גם מתחיל לאזול ובאופן מהיר. כמו כן לפי דיווחים שמגיעים מרחבי העולם במדינות כמו: אוסטרליה, אנגליה ועוד נראה כי המלאי המוקדם של מכשירי האייפון מתחיל לאזול גם שם.

אתמול בהודעה שפורסמה על ידי CNBC, אפל ציינה כי המלאי של מכשירי האייפון 7 יהיה מוגבל למדי בזו הלשון:

אנחנו מצפים שהאייפון 7 והאייפון 7 פלוס יהיו פופולריים מאוד עם קהל הלקוחות שלנו ואנחנו מצפים להתחיל לקחת את ההזמנות המוקדמות ב- 9 לספטמבר. לקוחות יוכלו לקבל את המכשירים שלהם כבר מה- 16 לספטמבר.

בשנים האחרונות, הכרזנו על מספר מכשירי האייפון החדשים שנמכרו בסוף השבוע של ההשקה. אולם בעוד הרחבנו את הזמינות של המכשירים לספקים ומשווקים רבים במאות ואלפי מקומות ברחבי העולם, הגענו לנקודה בה אנו יודעים עוד לפני שהלקוח הראשון ביצע את ההזמנה המוקדמת הראשונה, שמלאי מכשירי האייפון 7 יאזל.

בהתאם לכך המכירות הראשוניות יהיו מוכתבות על ידי המלאי, ולא הביקוש, והחלטנו שלא מדובר בפרמטר מייצג עבור קהל המשקיעים שלנו והלקוחות שלנו. בהתאם לכך אנחנו לא נשחרר את מספרי המכירות של סוף השבוע הראשון יותר. אנחנו נאשש את הנתונים הללו בתוצאות הרבעון הקרוב, כפי שהם צוינו בתחזית שנתנו ב- 26 ליולי.

iphone7shippingestimatesslipping-800x459

כפי שניתן להבין, אפל כבר לא תשחרר את נתוני המכירות הראשוניות של מכשירי האייפון, כפי שהיא עשתה בעבר. נתונים אלו בדרך כלל היו מרשימים למדי, כאשר כבר במכירות המוקדמות ומכירות הסופ"ש הראשון, אפל מכרה עשרות מליוני מכשירי אייפון, כאשר בשנה שעברה עם המכירות של מכשירי ה- 6s וה- 6s פלוס החברה ציינה מכירות של למעלה מ- 13 מיליון מכשירי אייפון חדשים. אולם למרות מכירות ראשוניות חזקות אלו, המכירות הכלליות של מכשירי האייפון 6s לא העפילו על אלו של מכשירי ה- 6 מהשנה הקודמת והדבר התבטא במהלך השנה בדו"חות ההכנסות הרבעוניים של אפל שהציגו ירידה משנה לשנה בהיקף המכירות של מכשירי האייפון, דבר שהיווה סתירה לביקוש הראשוני הראשון של המכשירים, ופגע באופן ניכר במניה של החברה כאשר משקיעים ואנליסטים רבים ראו בכך אות כי מכשירי האייפון הגיעו לשיא מסוים על המכירות של מכשירי ה- 6 וה- 6 פלוס. כמו כן הביקוש הראשוני הגבוה למכשירי ה- 6s לא התבטא בזמינות נמוכה בהמשך, ולקוחות רבים יכלו למצוא די בקלות את מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס מספר שבועות ספורים אחרי ההשקה.

כמובן שהודעה זו היא מעין מלכוד 22, כאשר כבר כעת משקיעים ואנליסטים סוברים שאפל החליטה שלא לגלות את נתוני המכירות הראשוניים, מחשש שהם יהיו נמוכים יותר, ויעידו על ביקוש נמוך למכשירים החדשים ובהתאם לכך המניה תפגע. מצד שני נראה כי הציפיות שהמכירות של מכשירי האייפון יצרו בשנים האחרונות היו לכשעצמם בעיה עבור אפל, כאשר כל מכשיר/מוצר שהחברה מוכרת הושוו למכירות של מכשירי האייפון בין אם באופן מוצדק או לא. דוגמא טובה לכך ניתן לראות במכירות ובביקוש של השעון, כשאפילו שאפל החליטה שהיא לא תדווח על המכירות של השעון, אנליסטים השוו את המכירות שלו לאלו של האייפון, אולם לא בשנה-שנתיים הראשונות לחייו של הסמארטפון של אפל בשוק, אלא בהשוואה למכירות שלו מהשנים האחרונות. כך שבעוד השעון של אפל הפך בזמן קצר מאוד לאחד השעונים הפופולריים ביותר בשוק, בין אם בשוק השעונים בכלל או בשוק השעונים החכמים, רבים רואים במכירות שלו ככשלון.

לפי דבריה של מנכ"לית אידיגיטל, החברה נמצאת במגעים עם אפל להביא את מכשירי האייפון כבר לקראת סוף חודש ספטמבר – תחילת חודש אוקטובר. יש לציין שבשנה שעברה מכשירי ה- 6s הגיעו לארץ באמצע חודש אוקטובר ויתכן מאוד שגם השנה ישראל שלא נמניתה עם המדינות של גל ההשקה הראשוני או השני שיהיה שבוע לאחר מכן, תזכה לקבל את המכשיר בגל ההשקה השלישי.

להמשך דיון