על אירוע ספטמבר והשוואה בין תפוחים לתפוחים

ע״י

ההתרגשות סביב אירוע המדיה האחרון של אפל החלו לשכוח, כאשר הדיונים סביב מכשירי האייפון החדשים, השעון ואוזניות ה- AirPods רק החלו.

 

Apple-VR-patent-main

אז הנה אנחנו, כמה ימים לאחר האירוע של אפל שבו היא הציגה לעולם את מכשירי האייפון 7, השעון 2 ואת האוזניות האלחוטיות שלה, וכרגיל – כמו בכל שנה – הרשת מלאה בקשקשת. מצד אחד, משתמשי אפל רבים התהלבו מהאירוע ומהחידושים, וזה בדיוק העניין: אפל מכוונת למשתמשי אפל.

מצד שני, נשמעה זעקתם של כל המורמרים טכנולוגית – אל שעדיין מחפשים ריגושים מהסמארטפון שלהם, ובאמת ובתמים מצפים מאפל (או מכל יצרנית גדולה אחרת בשוק הסלולר, כי זה היינו-הך) להמציא מחדש את הגלגל בכל איטרציה חדשה של המכשיר. זה קורה בכל שנה, ואומנם אני בדרך כלל צוחק על זה בכל שנה מחדש, אך השנה המצב באמת נהיה הזוי בצורה יוצאת דופן משום מה…

כה הזוי, למעשה – שהוא הצליח לעשות משהו שכבר לא האמנתי שאפשרי בכלל:
הוא הצליח לגרום לי לכתוב שוב פעם על נושא טכנולוגי.

האייפון 7 וה-7 פלוס
מדובר כאן למעשה באותו דגם בסיסי של האייפון מהשנתיים הקודמות, רק מעוצב ומלוטש יותר מאי פעם, עם שדרוג בקרביים שהופך את מטוס הקרב הזה לחמקן על, שדרוג משמעותי למצלמות (במיוחד במקרה של האייפון 7 פלוס) וכמו כן לטכנולוגית הצילום ועיבוד התמונה של המכשיר. אפל, כצפוי טוענת שהיא ייצרה את מכשיר האייפון הטוב ביותר שהיא יכלה לייצר, ובניגוד לרבים שטוענים שזה בסך הכל משפט יח״צ, הפעם, מנקודת מבט שקולה ומאוזנת, אני חייב להסכים עם אפל: עצם העובדה שהמכשירים האלו לא מכילים אף פיצ׳ר חדשני או טכנולוגיה חדשנית (יש הבדל בין טכנולוגיה משופרת לטכנולוגיה חדשנית או חדשה, ולא – אטימות למים זו לא טכנולוגיה חדשה, או חדשנית בשום צורה) אלא פשוט מכילים הרבה טכנולוגיה משופרת לעומת הדגמים הקודמים – זו ההוכחה.

iPhone 7

אז מה שיש לנו פה בפועל, זה את קו מכשירי האייפון הכי מתקדמים מבחינה טכנולוגית (עם הכי הרבה כוחות סוס) שאפל ייצרה עד כה. לא פחות, ולא יותר. האייפון 7 לא ממציא את הגלגל מחדש, וגם לא מתיימר לעשות זאת – הוא פשוט הגרסה האבולוצינית הטובה ביותר של האייפון עד כה, ובשביל משתמשי אפל שלא מחפשים ריגושים מהמכשיר הסלולרי שלהם ופשוט רוצים מכשיר אמין ויציב מבית אפל שיספק את הסחורה – זה מעל ומעבר. שדרוג לעומת הדור הקודם? – בהחלט. האם זה מומלץ או אפילו משתלם? – אני לא נכנס לאף אחד לכיס, ושכל אחד יעשה את השיקולים שלו. ומה לגבי מי שמתעקש לחפש ריגושים ממכשיר הסמארטפון שלו? – שיקנה גלקסי נוט 7, מסתמן שזה מכשיר פיצוץ…

השעון 2
ליבה כפולה, רכיב GPS ועמידות בפני מים הם הפיצ׳רים שמבדילים בין הדור השני של השעון של אפל לבין הדור הראשון. הדור השני של השעון של אפל עדיין לא מתפקד בתור מכשיר בפני עצמו, אלא כמוצר תלוי אייפון, ובגלל עובדה זו – הוא עדיין יושב בקטגוריה של מכשיר נישתי שלא מתאים או מומלץ לכל אחד, אלא רק למשתמשים כמוני שאוהבים להתאמן או לרוץ בכל ערב ומשתמשים בו כדי לנטר אחר הפעילות הגופנית שלהם (ואוהבים את האקוסיסטם של אפל, כמובן).

Apple-Watch-start-workout-593x305

בדיוק כמו עם מכשיר האפל TV, כך גם במקרה של השעון: אפל לא מנסה להתחרות עם אף מכשיר לביש של מתחרותיה, אלא שהיא מכוונת לכיוון שוק השעונים בכלל ומותגי יוקרה של עולם השעונים בפרט, כמו רולקס. בשורה התחתונה: השעון של אפל מיועד מראש רק עבור מי שבין כה וכה חי את האקוסיסטם של אפל (כלומר: מי שיש לו לפחות אייפון ו/או מוצר נלווה אחד נוסף של אפל) ומושקע בו, וגם חי (או רוצה לחיות) אורח חיים בריא ופעיל. האם זה מכשיר לכל אחד? – ממש לא. האם הוא מספק את הסחורה עבור המשתמשים חבבי הספורט שמושקעים כבר באקוסיסטם של אפל? – בהחלט. בכך, גם הדור השני של השעון של אפל מראה מקצה שיפורים שנועד לשכנע את המשוכנעים ממילא, ולא מחפש לשכנע או מתיימר לנסות ולשכנע את קטני האמונה.

סאגת האוזניות

EarPods

מצד אחד, אני לא יכול שלא להתפלא כיצד מוצר כה מכוער יצא מבית היוצר של ג׳וני אייב, שכן גם שונאי אפל העקביים ביותר לא יכולים להתווכח עם העובדה שמדובר במעצב גדול עם חזון עיצובי ברור ומוצלח (כל חיקויי המוצרים של אפל בשוק הם עדות שלא ניתן להתווכח עימה), וכנראה שהפעם הייתה לו נפילה עם האוזניות האלחוטיות. זו ההוכחה בעיניי שהגישה המינימליסטית יכולה להיות גם בעוכריה של אפל: יותר מידי מינימליזם = מוצר שהרעיון הכללי שלו מצוין (אוזניות אלחוטיות מבית אפל) אבל הביצוע שלו מחטיא לגמרי את המטרה. כמובן שעל טעם וריח אין להתווכח, ואני לא מנסה להתווכח עם אלו שאוהבים את העיצוב של האוזניות האלחוטיות של אפל – אני פשוט אציין שאני מחליף זוג אוזניות סטנדרטיות של אפל בערך 3 פעמים בשנה בממוצע כי הן לא מחזיקות מעמד הרבה זמן, ואציין את דעתי שאוזניות אלחוטיות קטנות שכאלו הן מתכון לאסון.

מצד שני, כמות ההתבכיינות שיצא לי לקרוא על השמטת שקע האוזניות של אפל ועל רעיון החזון האלחוטי של אפל בפרט, יכולה למלא מחדש את מפלס ים המלח… ואפשר לחשוב שלא היינו בסרט הזה בעבר: השקת האייפון המקורי לוותה בהשמטת הפיצ׳ר הכי דומיננטי בתעשייה דאז – המקלדת, לטובת מסך המגע מזכוכית שאנו מכירים כיום, וגם בזעקה מרה מצדם של צרכנים ומתחרים: ״איך אפשר להקליד בלי מקלדת?״, הם טענו. ואילו כיום, המקלדת היא, כידוע, פיצ׳ר לא רלוונטי של מכשירים מהעולם הישן. יש עוד דוגמאות: אפל השיקה את המקבוק אייר ללא כונן אופטי (דיסקים) וגם אז טענו שזה מהלך גרוע – אך כיום אנו ממשיכים במגמת ההתנתקות שלנו מדיסקים, לכל הפחות בעולם המחשוב, וכשהאייפון 5 הושק, אפל החליפה את שקע הטעינה הישן והמוכר (מאז ימי האייפוד בכלל) בשקע חדש, דק יותר בהרבה ודו צדדי (שהחל מדגם האייפון 7 יתפקד גם בתור שקע אוזניות) לקול זעקת המשתמשים והמקטרגים.

AirPods

המקרה הנוכחי, לפיכך, אינו יוצא דופן: אפל פשוט עושה פה את מה שהיא תמיד עושה – מחדשת דור חדש של מכשירים באמצעות השמטת פיצ׳ר שהפך לסטנדרט בתעשייה, ובאמצעות המהלך הזה גוררת את השוק על אפו ועל חמתו, בעודו בועט וצורח – לקראת העידן החדש. במקרה זה, העידן החדש המדובר הוא חזון העידן האלחוטי של אפל, ובכנות? – אני אחד מהאנשים שהכי מרוצים מכך. האודיופילים יבכו מרה על כך שאפל השמיטה את פתח האוזניות הסטנדרטי, אבל המציאות גורסת שאנחנו כבר לא חיים בשנות ה-70, ה-80, ה-90 וה-00 המוקדמות, כך שהימצאותו של פתח אנלוגי (טכנולוגיה שהומצאה לפני 100 פלוס שנה) מלא באוויר וחסר כל תועלת אחרת פרט לחיבור אוזניות חוטיות במכשיר, רק הופכת אותו למסורבל יותר ממה שהוא יכול להיות ומונעת התפתחות טכנולוגית.

״אבל הטכנולוגיה עדיין לא טובה מספיק בשביל לשדר איכות שמע איכותית״, יבכו האודופילים ויפספסו לחלוטין את הפואנטה שבכדי שהטכנולוגיה שעליה הם מדברים תהיה טובה מספיק – מהלך כמו זה של אפל הוא נחוץ וחיוני. האירוניה היא כפולה ומכופלת: אף מתחרה בשוק הסלולר לא באמת הביאה חידוש משמעותי כלשהו מבחינת פיצ׳רים בשנים האחרונות, אלא רק איטרציות משופרות (ומתיימרות להיות משופרות) של הדור הקודם של אותו המוצר. בכך, אפל אינה שונה משאר השוק. אבל כשאפל כן עושה צעד ומשמיטה פיצ׳ר ישן לטובת פיתוח הטכנולוגיה החדשה שעדיין נמצאת בשלביה ההתחלתיים ושכלולה (ועל הדרך גם יוצרת כך חלל טכנולוגי שאפשר וניתן לחדש בתוכו) – כולם בוכים מרה.

שורהתחתונה

בסך הכל, מדובר בהשקה מרשימה של אפל, עם מפגן ביצועים מרשים ורעיון כללי מרהיב אודות החזון והכיוון שאפל מובילה: אלחוטי, חכם (תקשורת מלאה ואינטראקטיבית בין מוצרים מקטגוריות שונות, ובמגוון תחומים שונים), ומלוטש ומעוצב בסטנדט העיצוב היוקרתי של אפל שכולנו אוהבים. האם זה יהיה מה שישכנע את קטני האמונה ומצקצקי המקלדות המקצועיים? – אין שום סיכוי. האם זה ידבר אל משתמשי אפל? – רוב הסיכויים שלחלק ניכר מהם, כן. וזו השורה התחתונה.

עוד דבר אחד…