המנסר מוגאס | רולטה קוריאנית

ע״י

בעוד העולם מתמקד בהצגה של האייפון 7 טיבו והחוסר בשקע האוזניה, התקשורת מתעלמת באלגנטיות מהפצצה המתקתקת של סמסונג הקרויה: הגאלקסי Note 7.

 

 

המנסר מוגאס

רולטה קוריאנית
בעוד שבמרבית הבלוגוספירה הישראלית מתמקדים בהשקות של אפל ושל LG, בעיקר בתחום הביקורות, האכזבות ושאר הפרשנויות המוכרות והלקוניות (ואלו ככל הנראה יעסיקו אותנו עוד מספר שבועות לא מבוטל), הידיעה המהותית על הריקול של סמסונג למכשירי הגלקסי נוט 7 המתפוצצים שלה נדחפה לתחתית המדור הטכנולוגי של מרבית האתרים הגדולים (עדכון: מאז כתיבת הכתבה הזו ביום חמישי בערב, המצב השתנה לטובה). אתם יכולים רק לדמיין את הכותרות וכיצד זה היה נראה ונשמע אילו אפל או מתחרה אחרת של סמסונג הייתה חווה משבר שכזה? – אני בטוח שכן: כותרות ראשיות בכל אתר, בעיתונות המודפסת ובמהדורות החדשות בטלוויזיה. ואני בטוח שכעת לאחר שדמיינתם את זה לרגע, אתם גם שואלים את עצמכם את אותה השאלה שאני שאלתי בפייסבוק הפרטי שלי לפני כיומיים (יום חמישי לפנות ערב):

ריינס1

אז מסתבר שמאז שהספקתי להתלונן, הבלוגוספירה הישראלית אכן עשתה את עבודתה נאמנה והעלתה את הידיעה.

הנה כמה ציטוטים נבחרים מתוך הכתבה שעד לא מזמן הייתה היחידה בנושא באתר ynet:

״בעקבות דיווחים של משתמשים, חברת סמסונג מעכבת משלוחים ומחזירה את המכשיר לסבב בדיקות נוסף. סמסונג הודיעה כי העיכוב רלוונטי רק לשוק בדרום קוריאה, וכי אין עיכוב במשלוחים לשאר חלקי העולם״.

״דיווחים של משתמשים״… מה מבינים מזה? –  שמדובר בדיווחים שאינם מאומתים.
מעניין אם יש את זה ביותר מסובן ויחצ״ני… היום אנחנו יודעים שזה כבר הרבה יותר מאשר סתם ״דיווחים של משתמשים״ כאשר רשות התעופה האוסטרלית מטילה איסור על העלאת המוצר למטוסיה,  וה-FAA האמריקאי שוקל ליישם את אותו הנוהל ואף מפרסם אזהרה בעניין. אבל בסדר, לא ניתפס פה על קטנות כרגע, אלא נמשיך הלאה:

באמצע הכתבה המדוברת ממוצב סרטון וידאו עם הכותרת ״שיחקנו קצת עם הגלאקסי נוט 7 החדש״, שבו – בהיעדר מילים אחרות וטובות יותר – מיח״צנים את המכשיר המתפוצץ, ואני די בטוח שהסרטון הזה צולם לפני שיצאה הודעת הריקול של סמסונג, כך שמה שאתם רואים בסרטון בפועל הוא למעשה אנשים שהשתתפו בעל כורחם במשחק ״רולטה קוריאנית״. מעניין אם הם קיבלו על זה תוספת סיכון…

הציטוט הבא:

״הגלאקסי נוט 7, שהושק בתחילת חודש אוגוסט, נחשב למתחרה מוביל בשוק הסמארטפונים וסמסונג בנתה עליו שימשיך את תנופת המכירות בתחרות נגד אפל והאייפון. על פי הערכות, סיפור הסוללות המתפוצצות ועיכוב המשלוחים של סמסונג עשוי לפגוע בהכנסות החברה.״

עשוי לפגוע בהכנסות החברה… אני לא יודע מה איתכם, אבל הפגיעה היחידה שצריכה לעניין פה מישהו לדעתי היא הפגיעה הפוטנציאלית ברכוש ובנפש של הצרכנים. על הדרך, אני פשוט אציין גם את העובדה שהחשיפה סביב הסיפור הזה פה בארץ הקודש היא עדיין מינימלית, סתם כי זה מעניין… הרי על כל פלוץ של אפל דואגים פה לפרסם, וזה לא רק נשאר בתחומי מדורי הטכנולוגיה, אלא לעיתים גם מגיע לכותרות ראשיות. אז מה שונה הפעם? – מה, כי זה לא אפל אז זה לא מעניין? או שאולי זה מכיוון שישנן מערכות יחסים עסקיות וכלכליות בין הייבואנים הגדולים לבין אתרי ומדורי הטכנולוגיה בבלוגוספירה הישראלית, ושאחת מתופעות הלוואי של מערכות היחסים האלו מתבטאת בצורת סיקור חיובי מוטה לטובת מי שמשלם יותר, וסיקור שלילי מוטה כנגד מי שלא (לכאורה, כמובן…)?
הומור בצד, השאלה הרצינית שאני בעצם שואל כאן היא זו: איפה כל כתבות הדעה, הטורים, שמדברים על הסקנדל הזה מבית סמסונג, שמדברים על הרשלנות שלה, על הנזק הבלתי הפיך באמון הצרכנים בחברה בעקבות העובדה שהיא מכרה לצרכניה לבנת חבלה במסווה של סמארטפון? – הרשת שותקת. 

שורהתחתונה

אני לא יודע מה להגיד לכם… אבל לי נראה פשוט הזוי. יותר מידי הזוי…
נראה לי הזוי שמצד אחד רוב כתבי הטכנולוגיה מתמקדים במתן ביקורות על ההשקה של אפל שנועדה בעצם לרצות רק את הקהל הביתי שלה, שהם (רובם המכריע) אינם נמנים עליו. מצד שני, נראה לי עוד יותר הזוי שאותה הבראנז׳ה הטכנולוגית – לחוד מהידיעות החדשותיות הסטנדרטיות –  בקושי מזכירה או מתייחסת לעובדה שהמתחרה הגדולה ביותר של אפל השיקה מכשיר שמסכן בצורה ישירה את החיים ואת הרכוש של צרכניה וסביבתם, וזאת עוד לאחר שבשנה שעברה עלו טענות דומות על מכשירים מתפוצצים ועל ניסיונות השתקה מצד סמסונג – גם בישראל. האם אני היחיד שחושב שהרעש סביב הריקול של סמסונג והסוללות המתפוצצות של הנוט 7 לא זוכה לכמות החשיפה שנושא כזה צריך לקבל? – לא נראה לי. במילים אחרות, שאני אומר כבר שנים: סורי, אבל אני פשוט לא מאמין גדול במקריות…

על כל מוצר של אפל נכתב ״מעוצב ע״י אפל בקליפורניה״, כחותמת איכות. אני ממליץ לסמסונג לכתוב על הנוט 7 ״מעוצב ע״י דעא״ש בדרום קוריאה״ – כי זה עשוי להציל חיים. הסיפור הזה הוא פאק מטורף אחד ענק באמינות של סמסונג, אך גם באמינות של כל מי שקראו את הידיעה על איסור ההעלאה לטיסה של המכשירים המתפוצצים של סמסונג, והעדיפו לשמור על זכות השתיקה או על זכותם להנמיך את הלהבות – היכן שהיו צריכים לתת ביקורת חריפה כנגד סמסונג ואזהרה לציבור הצרכנים. הרי לא מדובר פה על הרבה מאמץ, אלא בסך הכל על הסבר מניח את הדעת, אולי אפילו בדמות כתבה בנוסח ״מה לעשות במידה והנוט 7 שלכם מתלקח לכם ביד״, או ״פיצ׳ר חדש במכשיר הגלקסי נוט 7 הופך את המכשיר שלכם לרימון רסס!״. אבל אם נשים את ההומור (ואת חוש ההומור) בצד לרגע: טור דעה נגד סמסונג? –  אני כנראה פשוט מצפה ליותר מידי מהבלוגוספירה הישראלית…