iOS 10 כבר כאן

ע״י

הגרסה העשירית של iOS צפויה להגיע היום לקהל משתמשי האייפון והאייפד ברחבי העולם, כשבאפסטור כבר ניתן למצוא אפליקציות תואמות וגם סטיקרים.

 

 

iOS 10

אחרי קיץ עמוס בבטאות ועדכונים, אפל תשיק היום את iOS 10 – בהתאם להכרזתה באירוע ספטמבר – לקהל של מאות מליוני משתמשי האייפון והאייפד ברחבי העולם. iOS 10 מגיעה אחרי מחזור של 8 בטאות, שהוא אחד ממחזורי הבטא הנרחבים ביותר שאפל הציגה עד כה לגרסה של iOS, כשעד כה החברה לא חצתה את רף הבטא השביעית, זאת בנוסף לעובדה ש- iOS 10 כללה גם מחזור בטאות פומבי לקהל משתמשים נרחב הרבה יותר, מאשר קהילת המפתחים של אפל שלכשעצמה מונה כ- 10 מיליון מפתחים ברחבי העולם.

אחד הפיצ'רים הגדולים של iOS 10 הוא הצגה של עשרות אמוג'י חדשים וכן שדרוג התצורה של האמוג'י הקיימים במערכת ההפעלה. פיצ'ר זה הגיע במהלך הבטא הרביעית של iOS 10 ואין ספק שקהל משתמשי האייפון, האייפד (והמק) יהנה מהרחבת ליין האמוג'י והשיפור הויזואלי הניכר (למידע נוסף על האמוג'י החדשים). שינוי נוסף גדול הוא במערכת ההתראות שהופכת להיות אקטיבית יותר ב- iOS 10. משמעות הדבר היא שניתן לבצע אינטרקציה גדולה יותר עם התראות במערכת ההפעלה, ובפרט עם מכשירי ה- 6s (ובקרוב מכשירי ה- 7) דרך ממשק ה- 3D Touch שמקבל ב- iOS 10 מקום של כבוד בהיררכית הממשק של מערכת ההפעלה, אם כי משתמשים של דגמים ישנים יותר (6 ומטה) יוכלו לזכות לאינטרקציה דומה באמצעות לחיצה ארוכה או מחוות.

השינוי במערכת ההתראות הוא כחלק משינוי מקיף למדי שאפל בצעה בממשקים מסוימים במערכת ההפעלה, כשהבולט ביותר הוא מסך הנעילה ששונה באופן נרחב. שינוי זה מתבטא בכך שמחוות ה- Swipe to unlock, שהפכה לכל כך מזוהה עם iOS, מפנה מקום ללחיצה על לחצן הבית לצורך פתיחת המכשיר מנעילה, כשבנוסף מסך הפרואקטיב זוכה לשדרוג מהותי הכולל תוספת של וידג'טים אקטיביים וגדולים שמאפשרים גישה מהירה לתכנים ולמידע ישירות ממסך הנעילה. זאת ביחד עם אינטיליגנציה משופרת של יכולת המלצות האפליקציות של סירי הופכת את מסך הנעילה למסך בית (כמעט) לכל דבר. מהצד השני של מסך הנעילה נמצאת גישה מהירה למצלמה של המכשיר, שהופכת למהירה ונוחה הרבה יותר מאשר מחוות ה"ניגוב" מעלה מהפינה הימנית של מסך הנעילה. כל אלו הופכים את חווית השימוש במסך הנעילה לשונה לגמרי ואין ספק שמשתמשים רבים יצטרכו להתרגל לשינויים אלו (למידע נוסף על מסך הנעילה החדש).

מבחינת האפליקציות המובנות במכשיר, אפל ביצעה שינויים נרחבים בחלק גדול מהאפליקציות, כשהראשון הוא היכולת להעלים אפליקציות מובנות ממסך הבית של מערכת ההפעלה. דבר זה מאפשר שימוש נרחב יותר באפליקציות צד ג' במקום אפליקציות מובנות ובעוד לא ניתן להעלים כל אפליקציה מובנית, אפל עשתה מאמצים רבים לוודא שאת רובן כן ניתן להעלים. החיסרון הוא בכך שהעלמת האפליקציות המובנות, או חלק מהן, פוגע בחווית השימוש האינטגרטיבית במערכת ההפעלה מאחר ואפל לא אפשרה להגדיר אפליקציות צד ג' בתור ברירת מחדל. כך למשל הסרת ספארי, תגרום לכך שלינקים ממייל, אפליקצית ההודעות וכו', לא יפתחו בצורה טובה. מעבר לכך נראה כי הדבר עשוי לפגוע באופן משמעותי יותר בשימוש בסירי שמחוברת למערכת ההפעלה ולאפליקציות המובנות. יש לציין שלא מדובר במחיקתן של אפליקציות אלו, אלא בהעלמתן ומחיקת ה"ווים" שלהן במערכת ההפעלה וניתן בכל זמן לשחזר ו"להתקין מחדש" את האפליקציות הללו מהאפסטור.

אפל גם בצעה שיפורים נרחבים באפליקציות המובנות במערכת ההפעלה על דגש של הפיכתן של כמה מהן לפלטפורמות לכל דבר. בולטות בעיקר הן סירי עצמה שזוכה לראשונה מאז השקתה, לאינטגרציה עם אפליקציות צד ג', אם כי בתחומים ספורים בלבד (לשם התחלה) הכוללים: הודעות, תשלומים, תחבורה שיתופית (כמו אובר) וכו'. באופן דומה אפל גם שדרגה את אפליקצית המפות שלה, הן מבחינה ויזואלית עם ממשק משופר וכן עם יכולת אינטגרציה עם אפליקציות ושירותי צד ג', כמו למשל שירותי תשלומים, תחבורה שיתופית, מסעדות (כשלמשל ניתן לבצע הזמנה למקומות ישירות מאפליקצית המפות) ועוד. פיצ'רים נוספים כוללים:

 • ממשק חדש עם חיפוש, זום ידני, שינויי אודיו ויותר פרטים.
 • חיווי טוב יותר של מצב התנועה (באזורים נתמכים).
 • אפשרות להטמעת תוספים של מפתחים כמו שיתוף נסיעה (אובר), הזמנות ותשלומים ישירות מהאפליקציה עצמה.
 • הצעות פרואקטיביות (שעובדות) בהתאם לפגישות ביומן וסדר היום (מיקום ושעה).
 • הגדרות נסיעה נוספות המאפשרות המנעות מכבישים מהירים וכבישי אגרה.
 • מידע על זיהום אוויר (כרגע רק בסין).

אולם אין ספק שהשדרוג המשמעותי ביותר הוא לאפליקצית ההודעות המובנית ובפרט iMessage שמקבלת מתיחת פנים ענקית הכוללת יכולות תקשורת חדשות ואינטגרציה של אפליקציות ושירותי צד ג' דרך חנות אפליקציות ייעודית שמביאה עימה סטיקרים. אפל כבר השיקה את חנות האפליקציות עבור iMessage והיא כבר כוללת עשרות של חבילות סטיקרים שונות ומשונות, כשלצד זאת מפתחים רבים שכבר החלו לעדכן את האפליקציות שלהם ל- iOS 10 (ו- watchOS 3) הציגו אינטגרציה עם iMessage וכן סטיקרים. פיצ'רים נוספים כוללים:

 • פורמט חדש ועיצוב חדש להודעות עצמן.
 • אנימציות לבועות (הגדלה הקטנה) ההודעה וכן למסך כולו.
 • אנימציות של כתב יד בזמן אמת (כמו Digital Touch בשעון).
 • אפשרות לשליחת הודעות "נסתרות" המתגלות על ידי מחווה של המקבל.
 • הצעות בזמן אמת (במקלדת) לאמוג'י וכן אפשרות להחלפת מילים באמוג'י באופן מובנה.
 • לינקים וקבצים אינטרקטיביים המציגים את התוכן (אתרים, קבצי מוזיקה ועוד) ועם אפשרות להפעיל אותו ישירות מההודעה.
 • ממשק חיפוש וצילום תמונות חדש ומשופר.
 • שליחת אישור קריאה פר משתמש.
 • פתיחת iMessage כפלטפורמה למפתחים עם כלי פיתוח המאפשרים:
  • סטיקרים.
  • העברת תשלומים.
  • תמונות GIF.
  • ועוד.

אין ספק שהפיצ'רים החדשים ב- iMessage צפוים להפוך את חווית השימוש באפליקצית ההודעות המובנית של אפל למשודרגת הרבה יותר, כשנראה כי התחרות בתחום שירותי ההודעות/מסרים נהיית גדולה וקשה יותר. באופן כזה או אחר נראה כי מה שמפתחי צד ג' יעשו ויביאו עימם יחולל מהפכה נרחבת ומדובר במענה של אפל לכל נושא הבוטים שהפך בשנה האחרונה לפופולרי למדי, אם כי לא התבטא בצורה משמעותית בשום פלטפורמה שהיא. בינתיים ניתן לראות שמפתחים כבר מציגים יצירתיות גבוהה למדי עם אפליקציות ושירותים ל- iMessage, מעבר לסטיקרים שלכשעצמם צפויים להיות להיט גדול (ומכונת מזומנים למפתחים), כשבחנות האפליקציות ל- iMessage אפשר למצוא משחקים, שירותי מזג אוויר, מסעדות, תשלומים, מקלדות ל- GIF-ים, פודקסטים ועוד (למבט מעמיק יותר על הפיצ'רים של iOS 10).

iOS 10 צפויה להיות זמינה להורדה החל מהערב ואנחנו נעדכן את קהל המשתמשים דרך חשבון הטוויטר של האתר ברגע שהגרסה תהפוך להיות זמינה באופן רשמי.

 

להמשך דיון