האייפון 7 | מה המבקרים אומרים?

ע״י

עם הסרת האמברגו על הביקורות של האייפון 7 (ובהמשך iOS 10) הרשת הוצפה בביקורות הראשוניות על מכשירי הדגל החדשים בליין האייפון, והן חלוקות.

 

 

iPhone 7 and 7 Plus

אתמול בצהריים (ב- 6 בבוקר בשעון המזרחי בארה"ב) אפל הסירה את האמברגו על הביקורות לגבי מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס, והרשת הוצפה בסקירות ובביקורות על מכשירי הסמארטפון החדשים בליין האייפון. בהתאם לתגובות הראשוניות לגבי המכשיר, כך גם הסקירות היו מעורבות למדי ולאור העובדה שעם מכשירי האייפון 7, אפל סטתה מהרגלה והשתמשה באותו העיצוב אותו היא הציגה לפני כשנתיים עם מכשירי האייפון 6 ובנוסף לכך הסירה את מחבר האודיו הסטנדרטי, מבקרים רבים לא יכלו להתעלם מהנושא והדבר ניכר בביקורות באופן כזה או אחר. בדרך כלל המכשירים החדשים זוכים באופן די ברור לרוב המשבח אותם, אולם נראה שמכשירי האייפון 7 חורגים מכלל זה, באופן יוצא דופן לעדכון שמגיע אחרי שנתיים ו"אמור" להביא שינוי בעיצוב. למעשה הביקורות על האייפון 7 מזכירות, באופן לא מפתיע, את הביקורות על מכשירי האייפון בדגמי ה- s. כלומר, מכשיר מצוין אבל לא בהכרח טוב יותר מזה של השנה שעברה.

הסיבה העקרית כאמור היא השינוי המינורי בעיצוב, דבר שאפל ניסתה לעשות עליו ספין במהלך הצגת המכשיר, עם הצגת הצבעים השחורים החדשים ובפרט צבע השחור Jet המבריק, שבהחלט לא נראה כמו אלומיניום. אולם למרות הצבעים החדשים, השינויים בפסי האנטנה והגבשושית של המצלמה – שכעת הופכת לחלק אינטגרלי מהמרכב של המכשיר – עדיין מדובר באותו העיצוב, אלא פשוט מלוטש יותר וטוב יותר באופן איטרטיבי. ואפשר להבין מדוע מבקרים רבים מציינים שהעיצוב ה"שונה" של מכשירי הגאלקסי 7 Edge של סמסונג נראים מודרנים ויפים יותר, אם כי יש לזכור שסמסונג משתמשת בעיצוב זה כבר שנה שניה ברציפות, בעוד מכשירי הגאלקסי ה"רגילים" לא זכו לשינוי ויזואלי משמעותי אולי מדגם הגאלקסי 4. על זאת ניתן להוסיף את העובדה שמכשירי האייפון 7 מגיעים ללא מחבר אוזניות סטנדרטי (3.5 מ"מ) כשכהכרה לצעד הדרמטי הזה, אפל הוסיפה שלא כרגלה מתאם באריזה.

לכך מצטרפים עוד כמה נקודות שהופכות את האייפון 7 לאחד ממכשירי האייפון היותר שנויים במחלוקת שאפל הציגה עד כה. הראשון הוא שבעוד הצבע השחור Jet נראה מדהים, אפל ציינה שהוא נשרט בקלות וחווית שימוש ראשוניות מגלות שמדובר בגימור שהוא מגנט לצביעות אצבע (לא בדיוק הולך יד ביד עם חיישן ביומטרי מאובטח למדי). דבר נוסף הוא שהשינוי המשמעותי בלחצן הבית מלחצן פיזי ללחצן רגיש למגע המבוסס על טכנולוגיית Force Touch ו- 3D Touch, יוצרת תחושה שונה לחלוטין כשהיא לא ברמה של לחצן ה- Force Touch שבטרקפדים של מכשירי המקבוק שמרגישים ממש מו לחצן פיזי. כך שבעוד העיצוב של האייפון לא השתנה באופן משמעותי, המכשיר החדש כן מצריך שינוי בהרגלים ובחווית השימוש, ולא בטוח שלטובה.

מנגד הביקורות מציינות שמבחינת הרגלי השימוש היומיומיים, המכשיר מביא עימו שיפורים משמעותיים לטובה באזורים כמו חיי סוללה, איכות המצלמות, העמידות (הרשמית) בפני מים – אם כי לא מדובר בחסינות מלאה של ממש, הסאונד הסטריאופוני ומהירות השימוש הכללית, שבעוד לא מורגשת באופן כה ניכר כמו עם מכשיר ה- 6s בשנה שעברה, אולם עדיין הופכת את השימוש במכשיר למהיר ומהנה. כמו כן מצלמת ה- FaceTime הקדמית של המכשיר שזכתה לשדרוג ל- 7MP מציגה תמונות טובות יותר. כל אלו הופכים את מכשיר האייפון 7 לשדרוג טוב על פני זה של השנה שעברה ונראה שאם כבר הוא צפוי לקסום יותר למשתמשי האייפון 6. אולם בעיקרון אין ספק שגם משתמשי האייפון 6s יהנו משיפורים בין אם באיכות המצלמה, חיי הסוללה (דבר שהוא קריטי למדי) ועוד כמה מאפיינים שלמעשה הופכים את האייפון 7 לגרסה טובה יותר של ה- 6s, ובעלי מכשירים אלו שמרוצים מהשדרוג שלהם, בפרט אם הם שדרגו מהאייפון 6 יהנו באותה המידה מהדגם החדש.

כמובן שלכך יש מספר הסתייגויות, והן בהקשר של השימוש באוזניות וההחלטה של המשתמש לקפוץ על הרכבת המהירה של אפל ולאמץ מוקדם את המעבר מהמחבר האנלוגי למחבר דיגיטלי או אפילו טוב יותר – אלחוטי. אין ספק שמדובר בדחיפה די משמעותית מצידה של אפל לתעשייה והדבר יזרז את האימוץ של התקנים דיגיטלים ואלחוטיים שיחליפו את מחבר האוזניות האנלוגי וכעת מדובר רק בעניין של זמן. מבחינתה של אפל החברה מציינת שמי שרוצה להטעין את המכשיר ולשמוע למוזיקה בו זמנית, תמיד יכול לעשות זאת בשימוש עם הדוק של אפל (או כאלה של יצרניות צד ג') שמאפשרות את הטענת המכשיר וכן גם כוללים את מחבר האוזניות הסטנדרטי. אבל אין ספק שמדובר בפיתרון שמיקר בכ- 50$ או יותר יכולת שהייתה עד היום קיימת בחינם.

philschilleremail

פיל שילר עונה למשתמש ומציג בפניו את האפשרות להשתמש בדוק.

כל אלו מעלים שאלה לגבי ביצועי המכירות של מכשירי האייפון 7, אם כי נראה שהמכירות הראשוניות מגלות שיתכן ומדובר בלהיט, זאת כאשר John Legere המנכ"ל של T-Mobile הארה"ב ציין כי המכירות המוקדמות של האייפון 7 היו המכירות המוקדמות הטובות ביותר של החברה עד כה – אי פעם ולמעשה פי 4 מהמכירות המוקדמות של האייפון 6, שכידוע הזניק את היקף המכירות של מכשירי האייפון באופן ששינה את הטרנד וגרם למכירות של ה- 6s להראות די רע. כמובן שמכירות מוקדמות לא אומרות הרבה, ויתכן מאוד שמדובר בשינוי שנובע מהמאבקים של חברות הסלולר האמריקאיות ולאו דווקא מעיד על ביצועי המכירות של האייפון 7, אם כי המכירות המוקדמות באתר של אפל, גם הראו כי המכשיר אזל די מהר.

בניגוד לשעון, אפל לא תוכל להסתיר את המכירות של מכשירי האייפון 7 שיתחילו להתגלות כבר בדו"ח ההכנסות השנתי הקרוב של אפל שיכיל את היקף המכירות המוקדמות של האייפון 7 ואז התמונה המלאה תתגלה.

לרשימת הסקירות:

Business Insider

BuzzFeed

Re/code

TechCrunch

 

להמשך דיון