השעון 2 | מה המבקרים אומרים?

ע״י

בעוד רוב תשומת הלב נתונה למכשירי האייפון, העדכון של השעון לסדרה 2, הופכת את המוצר הלביש של אפל לטוב יותר בזכות קצת פוקוס.

 

 

Apple Watch series 2

כשאפל הציגה את השעון באירוע ספטמבר 2014, ההבטחה סביב המכשיר – שהיה הקטגוריית המוצרים הראשונה של אפל מאז הצגת האייפד 5 שנים קודם לכן – הייתה גדולה, וכגודל הציפייה כך הייתה גם האכזבה כשנראה היה שהשעון לא יהפוך בין לילה לאייפון הבא. אולם נראה שאפל ידעה זאת כבר מראש, והדבר דחף את החברה להחליט שלא לפרסם את נתוני המכירה של המכשיר, עד שהיא לא צריכה – דבר שכמובן לא הפריע לאנליסטים לנסות ולשערך. אולם הבעיה הגדולה ביותר של השעון לא הייתה רק הציפייה הגדולה למוצר חדש, אלא גם לביצועים ולתפקוד של המוצר הקיים, שהתגלה כאיטי להחריד ועם ממשק לא כל כך אינטואיטיבי. כמו כן, למרות שאפל הציגה את השעון בתור 3 דברים: שעון יד מעוצב ומדויק, מכשיר לתקשורת אינטימית ומכשיר לניטור ספורט ובריאות, נראה היה שהחברה לקחתה בחטא חוסר הפוקוס כשהיא גם הציגה את השעון בתור "ווקי טוקי" (פיצ'ר שעד כה לא הוצג), שלט לאפל TV ועוד. למעשה אפל ציינה שמדובר רק בקצה היכולות של המכשיר ואילו מפתחי האפליקציות יהפכו את השעון לרבגוני יותר ובעל יכולות רבות יותר.

אולם מדובר בהבטחה גדולה מאוד, עבור מכשיר דור ראשון, שהגיע עם חומרה חלשלשה. ותוך זמן קצר מפתחים רבים זנחו את הפיתוח של אפליקציות לשעון, במיוחד לאור העובדה שתוך זמן קצר מהשקת השעון, אפל כבר ציינה שתוך מספר חודשים יוצג עדכון גרסה גדול שישנה מקצה לקצה את כלי הפיתוח ל- watchOS. כמו כן המשתמשים של השעון גילו שהחומרה פשוט לא מסוגלת לתמוך במהירות בהפעלת אפליקציות צד ג', שלקח להן לעיתים חצי דקה או יותר לעלות – זאת בכלל במידה והן לא קרסו. אולם למרות כל זאת, נראה היה שהשעון תפקד בצורה לא רעה בכלל מבחינת המכירות שלו, שהביאו אותו למקום השני בשוק השעונים במהלך 2015, ולשעון החכם בעל נתח השוק הגדול ביותר (ובפער עצום על המקום השני – סמסונג) במהלך השנה האחרונה, כשרק צמידי ספורט מבית Fitbit או שיאומי (שנמכרים בכמה דולרים בודדים) האפילו עליו.

זאת הייתה נקודת הפתיחה של השעון באירוע ספטמבר האחרון, ונקודת הפתיחה של המבקרים שזכו לקבל את הסדרה השניה של השעון לסקירה. ואכן לפי הביקורות נראה שאפל עשתה כמיטב יכולתה לפקס את עצמה ולהבין – אחרי שנה של השעון בשוק – מה תפקידו הנוכחי בעולם ואיך החברה יכולה לשפר את הבעיות הקיימות שלו. בהתאם לכך נראה שאפל הבינה שהיכולת הפופולרית ביותר של השעון היא תחום הבריאות והספורט, ובהתאם לכך החברה הוסיפה לשעון רכיב GPS ועמידות למים (עד לעומק של 50 מטר) שמאפשרת להסתמך באופן בלעדי על המכשיר לריצה או פעילות ספורטיבית בחוץ וכן לשחיה. הסוללה גדלה כדי לשמור על חיי סוללה טובים בשימוש עם ה- GPS, והביקורות מציינות שמי שלא יעשה שימוש ב- GPS ימצא כי זמן השימוש בשעון (בעיקר בגודל ה- 42 מילימטר) התארך לכדי כמעט יומיים של שימוש בטעינה אחת (כשהדור הראשון מגיע לחיי סוללה של כ- 18 שעות פלוס מינוס).

כמו כן המבקרים לא יכולים שלא להתפעל מהגרסה החדשה של השעון – watchOS 3 – שהושקה בימים האחרונים לצד iOS 10, המשנה מקצה לקצה את חווית השימוש במכשיר. חוויה זו מתחילה עם מהירות תגובה טובה יותר ופתיחה מהירה יותר של אפליקציות ובפרט אלו הנמצאות כסיבוכים בתצורות השעון השונות או ב- Dock החדש, המחליף את ממשק ה"חברים" חסר התועלת והשימוש אליו היה ניתן להגיע דרך הלחצן הייעודי. זאת בנוסף לליטושים נוספים שהם כתוצאה מהוספת ה- Dock, ביניהם הסרת ממשק ה- Glances לטובת מרכז בקרה. כמו כן אפל הפכה את הממשק לפשוט יותר וברור יותר, למרות שקשה לדעת בוודאות האם הדבר נובע מכך שאכן מדובר בממשק טוב יותר, או שמא ממשק משופר לזה המסובך מדי שאפל הציגה לפני כשנה. בכל אופן לא ניתן להתעלם מהשילוב המצוין של השדרוג המשמעותי במערכת ההפעלה של השעון ובחומרה שהופכים ביחד את הסדרה השניה של השעון למוצר מצוין ששופך אור חיובי מאוד על שעונים חכמים.

אולם השאלה הגדולה לגבי השעון עדיין נותר בעינה: עבור מה הוא טוב? התשובה המיידית של אפל מתמקדת בספורט ובאורח חיים בריא יותר, אם כי אין ספק שהיכולות הרחבות של השעון עדיין עומדות בעינן בין אם מדובר מבחינת התראות, תזכורות, מידע מהיר (מזג אוויר למשל) ועוד. בהתאם לכך נראה כי ההמלצה למשתמשי השעון הנוכחיים היא פשוט לעדכן ל- watchOS 3 (וכמה שיותר מהר) וכבר חווית השימוש בשעון תהפוך להיות טובה הרבה יותר. אלא אם כן התוספת של ה- GPS והעמידות (הרשמית) למים לעומק של עד 50 מטר נתפסת כחיונית. עבור משתמשים שמעוניינים בשעון, אין ספק שסדרה 2 ואפילו סדרה 1 – שהיא למעשה הדור הראשון בתוספת החומרה המהירה יותר, וללא העמידות המלאה למים וה- GPS, מהווים פיתרון מצוין כשהשורה התחתונה היא שאחרי שנה בשוק, ודור חדש השעון סוף כל סוף זוכה לביקורות חיוביות ומשבחות המכנות אותו בתור "השעון האמיתי".

לרשימת הסקירות:

CNET

Mashable

TechRadar

PocketLint

 

להמשך דיון