השמועות על האייפון 8 כבר בעיצומן

ע״י

האייפון 7 רק סיים את סבב ההשקה הראשון שלו וכבר השמועות לגבי דגם האייפון הבא מתפשטות ברשת. האם אינטל צריכה לדאוג? מה לגבי המצלמה הכפולה? ומסך מקצה לקצה.

 

 

iPhone Iris scanner

נראה שמשנה לשנה, חלון הזמנים לתחילת השמועות עבור דגם האייפון הבא מתקצר, ובפרט כאשר אפל משיקה את דגמי ה- s. השנה בעוד האייפון 7 הוא לא דגם s דה-פאקטו, עצם העובדה שהוא מגיע עם אותו העיצוב זאת השנה השלישית מביאה אותו למצב דומה והשמועות סביב האייפון הבא כבר מתחילות לצבור תאוצה. הדיווחים מתחילים באנליסט Ming-Chi Kuo, מחברת KGI שציין לאחרונה בפני קהילת המשקיעים שלו, כי לפי מקורותיו הצלמה הכפולה של האייפון 7 פלוס, תשאר ייחודית לדגם הפלוס גם בשנה הבאה. הסיבות לכך הן עלויות הפיתוח והייצור של המודולים הכפולים, שגורמים לאפל לייחד את דגם הפרימיום של ליין האייפון – הלוא הוא דגם הפלוס – על פני הדגם בגודל ה- 4.7 אינץ' הזול יותר.

כמו כן נראה כי בעוד המצלמה הכפולה היא תוספת נחמדה מאוד המשפרת את הצילום במצבים מסוימים, לא נראה כי מדובר בפיצ'ר כה משמעותי שגורם לנהירה גדולה של המשתמשים, כפי שנדמה היה שיקרה לפני הצגת המכשירים. למעשה הדבר מתאים מאוד להלך המחשבה בעולם הטכנולוגיה, כאשר בעלי דיעה רבים בעולם הטכנולוגיה בכלל ובפרט אלו העוקבים אחרי אפל, שציינו תחילה שהם ישקלו את המעבר לדגם הפלוס בגלל המצלמה, ציינו לאחרונה כי הם לא רואים את התוספות שהמצלמה הכפולה מביאה עימה – בעיקר בתמונות זום ו/או בתמונות פורטרט, בזכות פיצ'ר שיושק בהמשך – כגורם השווה את המעבר להשתמש במכשיר גדול ומסורבל יותר. דברים דומים נשמעו מצד אנליסטים שציינו כי הם לא צופים שינוי משמעותי בתמהיל המכירות בין דגמי ה- 4.7 אינץ' לדגמי ה- 5.5 אינץ' כפי שנדמה שצפוי היה לקרות.

מה שיכול לשנות את התמונה בשנה הבאה הוא שינוי בעיצוב של המכשיר, כאשר ישנן שמועות הטוענות שבדגם הבא של האייפון, אפל מתכוונת לעשות שינוי משמעותי בעיצוב של המכשיר, כזה שיבוא עם מסך מקצה לקצה, לא רק מצד לצד על הציר הרוחבי אלא גם על הציר האנכי. כלומר שהמסך יתחיל בחלק העליון של המכשיר ויגיע עד לחלק התחתון. פיצ'ר זה יגיע בזכות שימוש בטכנולוגיה מתקדמת עליה אפל עובדת מזה זמן מה שתאפשר לחברה להטמיע את חיישן התאורה והקרבה, האוזניה ואפילו את לחצן הבית, שבדגם ה- 7 שונה מלחצן פיזי ללחצן המבוסס על מגע, בתוך מסך שיעבור מטכנולוגיית LCD בה אפל משתמשת כיום לטכנולוגיית OLED, בה אפל עושה שימוש בדגמי השעון. למעשה ישנם דיווחים שאפל תשתמש במסכי OLED באופן זמני עד שהחברה תוכל להשתמש בטכנולוגיית ה- Micro-LED שבין היתר פותחה על ידי חברת LuxVue אותה אפל רכשה במהלך 2014. בכל אופן נראה כי טכנולוגיית ה- OLED בשלה דיה למעבר של אפל אליה, ובקנה מידה מספק, כאשר יצרניות מסכים רבות וביניהן: סמסונג, LG, פוקסקון (שרכשה את Sharp) ועוד, סוגרות את מפעלי ייצור ה- LCD שלהן באופן הדרגתי לכיוון מעבר מלא לטכנולוגיית OLED, כשהסיבה העקרית לכך היא ככל הנראה אפל והדרישה העצומה שענקית הטכנולוגיה מקופרטינו תביא עימה עם מעבר זה, למסכי OLED. אנליסטים רבים צופים שהמעבר של אפל לשימוש נרחב יותר ב- OLED יביא מגמת שינוי משמעותית יותר בתעשיית המסכים שלאט לאט תנטוש את טכנולוגיית ה- LCD לטובת OLED.

17718-15463-Smartphone_OLED_Chart_IHSM-l

שמועה נוספת מציינת שאפל תציג בדגם האייפון הבא סורק רשתית, הדומה לזה שסמסונג הציגה במכשירי הגאלקסי Note 7 ה"מדליקים". השמועה לא מציינת האם חיישני הרשתית יחליפו את החיישן הביומטרי – Touch ID – או שמא ישלימו אותו, למרות שעד כה הביקורות לגבי חיישן הרשתית של ה- Note 7 היו די צוננות כשהן מכנות את היכולת בתור גימיק, שלמעשה הופך את תהליך פתיחת המכשיר ו/או אפשור יכולות כמו רכישה ועוד, לאיטיות יותר מאשר השימוש בחיישן הביומטרי המבוסס על טביעת האצבע, ואפילו מהזנת קוד באופן ידני. בהתאם לכך קשה להבין מדוע אפל תעשה דבר שכזה, אלא אם כן לחברה יש תוכניות וטכנולוגיה שתאפשר שימוש מהיר וחלק יותר מזה שסמסונג הציגה, דבר שלא יפתיע אף אחד. יתכן מאוד שחיישן זה , שלפי הדיווחים ייוצר על ידי חברת Xintec, יחליף את ה- Touch ID ובכך יאפשר לאפל להציג את המסך מקצה לקצה הנ"ל בצורה קלה וטובה יותר.

שמועה נוספת שרצה מזה זמן מה, קשורה ביכולת לטעינה אלחוטית. למרות שתחילה שמועות אלו כוונו לכיוון האייפון 7, ובעיקר לאור העובדה שאפל החליטה להעיף את מחבר האוזניות הסטנדרטי ובכך לצמצם את המחברים שנכנסים למכשיר בכחצי, נראה כי התוכניות של אפל יחכו לפחות לדגם האייפון הבא אם לא לזה שאחריו. הדיווח בנושא זה מציין כי אפל עובדת באופן צמוד עם חברת Energous, שהציגה את טכנולוגיית הטעינה האלחוטית שלה, שמאפשרת טעינה אלחוטית ממרחק של כ- 6 מטרים (20 feet). טעינה זו היא טעינה אלחוטית אמיתית, כשטענות הן שהטעינה ה"אלחוטית" הנוכחית שעושה שימוש במשטחי טעינה – והיא למעשה טעינה קיבולית – לא מביאה משהו חדש לשולחן (תרתי משמע), כשהמשטחים הללו בסך הכל מחליפים את הצורך בחיבור המכשיר לכבל, אולם עדיין צריך להניח את המכשיר במקום מסוים. ההקבלה לרשת אלחוטית היא מצוינת שהרי אף אחד לא מצפה (לפחות בצורה מתוקנת) לעשות שימוש ברשת אלחוטית באזור מסוים בלבד, מבלי היכולת לנוע בחופשיות ברחבי הבית, המשרד או האזור בו הרשת נמצאת. הדיווחים בנושא מציינים ש- Energous ציינה באופן מרומז על כך שהיא עובדת עם אפל על הטכנולוגיה שלה, ולמרות שהחברה שיחררה הצהרה שממעיטה בערך הממצאים שהביאו לשמועה, היא לא הכחישה אותה.

אין ספק שלמרות השיפורים והפיצ'רים החדשים של האייפון 7, נושא העיצוב הוא הבולט ביותר ולמעשה זה שרוב הסוקרים והמשתמשים שמים עליו דגש – לטובה או לרעה. בהתאם לכך למרות ששיפורים הטכנולוגיית המשמעותיים שאפל הציגה במכשירי האייפון 7, נראה כי המאפיין הגדול ביותר שלהם הוא החשיבה קדימה שעשויה להתבטא אולי בחשיבה קדימה משמעותית הרבה יותר מזה שהאייפון 5s היה לכשהוצג ב- 2013.

להמשך דיון

 

מקורות: DigiTimes, AppleInsider, הניו יורק טיימס, שוב פעם DigiTimes ו- Economic Daily News
עריכה, תרגום ותוספות: natisho