iOS 10 כבר על ⅓ מהמכשירים והבטא הראשונה של 10.1 כבר כאן

ע״י

צוות התוכנה של אפל עובד שעות נוספות, כאשר החברה משחררת את הבטא הראשונה של 10.1 שמביאה פיצ'רים חדשים לאייפון 7 פלוס. במקביל iOS 10 עוברת את רף 33% האימוץ.

 

 

ios10-800x585

אין ספק שבשנים האחרונות קצב פיתוח התוכנה באפל הגיע לממדים חדשים. הדבר ניכר בשיחרור המהיר של הגרסאות, אימוץ של בטאות פומביות ועוד. שהופכות את הגרסאות והתוכנות מבית אפל ליציבות יותר (בדרך כלל) וטובות יותר. ראיה לכך הן היציבות ב(רוב)בטאות של גרסה 10, בגרסה הפומבית של iOS 9 ועוד. בהתאם לכך ולשיפורים ניכרים שאפל עשתה בגרסאות של iOS, מאז השיחרור של iOS 8 שראתה קצב אימוץ נמוך מאוד, האימוץ של גרסה 9 היה טוב יותר וכעת נראה שגרסה 10 עומדת בקצב דומה והיא אף עשויה לעקוף את קצב האימוץ של גרסה 9. חברת Mixpanel שעוקבת את המדדים הללו פרסמה לאחרונה שתוך 24 שעות בלבד, iOS 10 הגיעה לקצב אימוץ של כ- 15% מכלל מכשירי ה- iDevice שנמצאים בשימוש, למרות הבאג שגרם בשעה הראשונה לשיחרור של iOS 10 לתקלות רבות שהביא את המשתמשים באזורים מסוימים להשתמש באיטיונס כדי להוציא את המכשירים שנתקעו כתוצאה מהשדרוג דרך האוויר (OTA).

כעת אחרי שבוע משיחרורה של iOS 10 ונראה כי קצב האימוץ שלה עבר את רף 33 האחוזים מקרב משתמשי ה- iDevice, כאשר עדיין יש כ- ⅔ משתמשים שנמצאים על גרסה 9 ועוד פחות מ- 5% שנמצאים על גרסה 8 או גרסה נמוכה יותר. כמובן שמה שתורם לאימוץ המהיר – שגוגל רק יכולה להחלום עליו בהקשר של אנדרואיד – הם הפיצ'רים החדשים שאפל הציגה במערכת ההפעלה החדשה, וביניהם אמוג'י חדשים וכן את השיפורים והתוספות באפליקציות כמו iMessage, כשכידוע לסטיקרים יש השפעה רבה. גורם נוסף לאימוץ המהיר היא ככל הנראה watchOS 3 שמשפרת באופן ניכר(!!!) את חווית השימוש בשעון וכאמור מצריכה את iOS 10 לשם התקנתה.

ios10adoptionrate-800x439

באופן מעניין למדי אפל כבר מתחילה לבחון את גרסה 10.1, כשהבטא הראשונה שלה שוחררה היום בערב. הבטא הראשונה של 10.1, מביאה שיפורים קלים למערכת ההפעלה, כמו למשל שיפור של זיהוי הפרצופים באפליקצית התמונות המובנית, עם אפשרות לבדוק באופן ייזום האם ישנן תמונות נוספות שזוהו כאפשרות לפרצוף כזה או אחר, דבר שב- 10.0.1 נחסם לעיתים (האפשרות מואפרת) ונשלט באופן מלא על ידי מערכת ההפעלה. כמו כן 10.1 מביאה עימה פיצ'ר גדול מאוד למשתמשי האייפון 7 פלוס, כשמדובר בפיצ'ר הבּוֹקֵה אותו אפל הציגה לדגמי הפאבלט החדשים שמגיעים עם המצלמה הכפולה שפותחה בהסתמך על בסיס הטכנולוגיה של חברת Linx הישראלית שנרכשה על ידי אפל לפני כשנה. פיצ'ר זה מאפשר יצירת עומק שדה, בשימוש ב- 2 המצלמות בפיצ'ר אותו אפל מכנה "פורטרט". באופן יוצא דופן למרות הצגת הפיצ'ר באירוע ספטמבר, בו אפל חשפה את האייפון 7 והאייפון 7 פלוס, דגמי הפאבלט החדשים לא הגיעו עימו בעת ההשקה ואפל הבטיחה שעדכון גרסה "חינמי" יעשה זאת בהמשך. כעת נראה ש- 10.1 תקיים את ההבטחה ורק נשאר לגלות מתי אפל תשחרר באופן רשמי את הגרסה שכאמור, נכנסה היום באופן רשמי לשלב הבטא הראשון שלה.

berry

תות – עם ובלי בּוֹקֵה

שיחרור הבטא הראשונה של 10.1, מגיע כאמור כשבוע אחרי השיחרור הרשמי של גרסה 10, ויום לאחר שאפל שיחררה את macOS סיירה באופן רשמי. הגרסה החדשה למערכת ההפעלה השולחנית, מביאה עימה שיפורים שנמצאים בעיקר מתחת למכסה המנוע – בדומה לרוב הגרסאות של OS X (וכעת macOS) בשנים האחרונות, למעט אל קפיטן, שהגיעה עם שינוי בעיצוב – אולם ישנם מספר פיצ'רים חדשים כמו למשל הגעתה של סירי (סוף כל סוף) לפלטפורמת המק, Clipboard שמאפשר העתקה של תכנים על המק והדבקתם במכשיר iOS בשימוש דרך Continuity, פתיחת המק מנעילה בשימוש עם השעון, שיתוף קבצים על שולחן העבודה דרך iCloud עם מכשירי iOS ועדכון משמעותי לדפדפן הספארי שמביא את שירות התשלומים הדיגיטלי לרשת, ועוד.

קצב הפיתוח המרשים של אפל עשוי לרמז על שיפורים משמעותיים במהלך השנה הקרובה ויהיה מעניין לראות איזה הפתעות החברה מתכננת בגזרת התוכנה.

להמשך דיון

 

מקורות: Mixpanel ו- TechCrunch
עריכה, תרגום ותוספות: natisho