אפל עובדת על מענה ל- Echo של אמזון

ע״י

דיווח חדש מגלה שאפל עובדת על מוצר קטגוריה חדש, שיהיה מתחרה למכשיר ה- Echo של אמזון שזכה לפופולריות מפתיעה, כשסירי תהיה הדגש.

 

 

Apple Home device

אחת ההצלחות המפתיעות בעולם הטכנולוגיה בשנים האחרונות הוא מכשיר ה- Echo של אמזון שהגיח משום מקום, וכבש את אהדתם של יותר מ- 3 מיליון משתמשים. המכשיר שהוא למעשה רמקול (די בינוני) עם עיצוב צילינדר די ספרטני, עושה שימוש בעוזרת הוירטואלית "אלקסה". בעוד הבינה המלאכותית של אלקסה היא לא ברמה גבוה, שתאפשר זיהוי קונטקסטואלי של שיחה (כמו שסירי וקורטנה מתיימרות לעשות), אמזון השכילה להציג כלי פיתוח נרחבים לאלקסה שמאפשרים לעוזרת הוירטואלית ללמוד "יכולות" חדשות ומגוונות שכבר הגיעו לכמה אלפים, הודות לקהילת מפתחים נלהבת. ההצלחה המטאורית (עד כמה שמכירה של 3 מיליון יחידות בפרק זמן של כשנתיים יכולה להיות) של ה- Echo יצרה לחץ על אפל ובעיקר על צוות הפיתוח של סירי, שרק לאחרונה – 5 שנים אחרי שסירי הגיחה כחלק מ- iOS – זכתה לכלי פיתוח שמאפשרים למפתחי אפליקציות ושירותי צד ג' מסוימים (תחבורה, מסרים, ספורט, תשלומים ועוד) להתחבר ליכולות שלה ולעשות בסירי שימוש.

היכולות של אלקסה הן אחת החוזקות הגדולות שלה, אולם נראה כי נקודת המפתח הגדולה ביותר להצלחה שלה היא שבין היכולות שמפתחים הציגו, יש הרבה מאוד יכולות הקשורות לבית החכם. כך למשל פיליפס הציגה אפשרות לשלוט בנורות ה- Hue שלה דרך אלקסה. Spotify אפשרה לשירות הסטרימינג שלה לעבוד עם אלקסה ועוד. כך נוצר מצב בו בעוד אמזון פספסה את עולם המובייל לחלוטין, היא הפכה למובילה בתחום הבית החכם, תחום שנמצא בשלביו הראשוניים.

בניגוד לסירי ולשאר עוזרות וירטואליות חכמות, אלקסה לא יודעת יותר מדי שפות (בעיקרון רק אנגלית), וזאת כפי שצוין כבר יכולת פעולה בשימוש עם פקודות מסוימות מאוד, ולא הבנה קונטקסטואלית של כוונת השאלה/ פקודה. כך שלמשל שאלה כמו: האם עלי לקחת היום מטריה? עליה סירי תענה בהתאם, לא תעבוד יותר מדי עם אלקסה. אולם עם הצלחה והייפ קשה להתווכח וגוגל כבר הכריזה בכנס ה- I/O השנתי האחרון שלה, על כוונותיה להכנס לתחום עם מכשיר רמקול אלחוטי בשם Google Home שנראה בסרטוני הקונספט שלו מעוצב יותר מה- Echo וגם מגיע עם אפשרויות לקסטם את העיצוב שלו, דבר שמתבטא בעיקר באפשרות לשנות את הצבע והמרקם של החלק התחתון של הרמקול. אולם בעוד גוגל עובדת על התשובה שלה לאמזון, נראה שגם אפל לא מתעלמת מההצלחה של ה- Echo. דיווח חדש של מארק גורמן בבלומברג, מגלה שאפל עובדת על מוצר קטגוריה חדש שיתחרה באופן ישיר עם Google Home וה- Echo.

הדיווח מגלה שהפרויקט שהחל לפני כשנתיים, עבר משלב הפיתוח הראשוני במעבדה, לשלב האבטיפוס כשנראה שצוות הפיתוח כבר מתנסה עימו בבתיהם ואם אכן אפל תשיק את המוצר בסופו של דבר, שהרי יהיה מדובר במוצר הקטגוריה החדש ביותר של אפל, וכזה שיגיע אחרי השעון. עד כה אפל ניסתה להסתמך על האפל TV בתור מכשיר השליטה לבית החכם, כשעם iOS 10 שהגיעה עם אפליקצית Home לשליטה על אבזרי הבית החכם שעושים שימוש ב- HomeKit, החברה מיצבה את האפל TV החדש ו/או את מכשירי האייפד כמועמדים הטובים ביותר לשליטה על הבית החכם. אולם נראה כי הדבר לא מצליח כפי שאפל ציפתה וה- Echo מראה שהטלויזיה – בעוד מכשיר מרכזי מאוד בבית – לא נתפסת בתור המרכזת לשליטה על הבית, ובעיקר בגלל העובדה שלא בכל בית יש טלויזיה בכל חדר. אולם רמקולים קטנים ומעוצבים ניתן לשים בכל חדר ובמידה והם מהווים מכשיר תקשורת ישיר עם עוזרת חכמה, שהרי ניתן לשלוט ובקלות באלמנטים של הבית החכם, ולקבל עזרה ומידע מהעוזרת בכל מקום בבית.

הדיווח מציין שאפל חוקרת כיצד היא יכולה להתעלות על היכולות של ה- Echo ואפילו אלו של Google Home, זאת בשימוש בזיהוי פנים, בשימוש בטכנולוגיות של Faceshift ו- Emotient שהחברה רכשה לפני כשנתיים. אפשרות נוספת (שלא הוצגה על ידי גורמן) היא אולי אפילו שימוש במחוות ידיים להפעלת המכשיר, בשימוש בטכנולוגיה של חברת פריימסנס הישראלית, שעד כה לא הוטמעה באופן ברור באף אחד מהמוצרים של אפל, מאז הרכישה, זאת לאור שמועות שהמכשיר עשוי להגיע עם מצלמות. אולם נראה כי הממשק העקרי של המכשיר יהיה הממשק הקולי בשימוש עם סירי, שבשנים האחרונות זכתה לתשומת לב נרחבת מצידה של אפל עם שיפורים רבים ויכולת תמיכה בשפות רבות, ביניהם גם בשפה העברית – יכולת שאולי רק גוגל יכולה להתדר בה, אולם אמזון בהחלט לא. על פי הנראה הרמקול, שעשוי להגיע עם בתצורה מבית ביטס, יאפשר גישה לכלל היכולות של סירי, ובפרט אלו הקיימות כיום ב- iOS, כשצוות הפיתוח של המכשיר עובד באופן צמוד עם צוות הפיתוח של סירי שזכה בשנה האחרונה לשרגון שכולל כיום 4 קבוצות: חיפוש רשת, עזרה פרואקטיבית, זיהוי קולי והאפליקציה של סירי עצמה.

למעשה עולה כי אפל חוקרת כיצד היא יכולה להעזר בממשק הפעלה קולי המבוסס על היכולות של סירי באופן מלא, כך שהמשתמש לא יצטרך לעשות שום שימוש בממשק אחר. דוגמא לכך היא פתיחה של דף אינטרנט כלשהו, בפקודה לסירי ושיתוף הדף דרך אפליקציה או שירות (אפילו צד ג') בשימוש בפקודה קולית מבלי הצורך לפתוח באופן ייעודי את סירי. אם הדבר נשמע מוכר, שהרי אפל החלה לעשות זאת עם אוזניות ה- AirPods החדשות שלה, שלא מגיעות עם אף לחצן כלשהו והשימוש בהן מבוסס באופן מלא על סירי, אפילו לדברים כמו הנמכה או הגברה של עוצמת המוזיקה בשימוש בהן.

כל אלו ועוד מגלים שתחום הבינה המלאכותי הוא תחום אותו אפל בהחלט לא זנחה ושהחברה מכפילה את מאמציה בתחום, עם דגש מחודש על סירי בשנתיים האחרונות. בחודשים האחרונים אפל רכשה 2 חברות המתמחות בנושא הבינה המלאכותי: Turi – המפתחת פלטפורמת בינה מלאכותית למפתחים וחוקרי מידע, ואת Tuplejump שמתמחה בניתוח והבנה של נתוני Big Data. רכישות אלו והדגש הגדל על סירי מראים שבעוד על פניו נראה שאפל היא לא מתחרה גדולה בתחום הבינה המלאכותית, נראה כי ההפך הוא הנכון ואפל מבינה כי תחום זה בו גוגל ומיקרוסופט הן המתחרות הגדולות ביותר, כשמנגד גם אמזון הופכת לכוח עולה, הוא חשוב מאין כמוהו.

להמשך דיון

 

מקורות: בלומברג ו- TechCrunch
עריכה, תרגום ותוספות: natisho