הצצה לתוך האייפון 7

ע״י

האייפון 7 אולי נראה דומה לדגמים הקודמים מבחוץ. אולם מבפנים נראה שהמכשיר תוכנן ותוכן באופן כמעט מלא מחדש, באופן שמציג את יכולות החומרה המרשימים של אפל.

 

 

iPhone 7 display

סטיב ג'ובס אמר פעם שעיצוב הוא לא איך שממוצר נראה, אלא איך שהוא עובד. ואכן נראה שאימרה זו חקוקה ב- DNA של אפל באופן עמוק מאוד, למרות שהחברה ידועה בזכות המוצרים ה"מעוצבים" שלה – קרי איך שהם נראים. אולם במבט קצת יותר עמוק קל לראות שלא אחת, אפל בוחרת בעיצוב מסוים עליו היא עומלת זמן רב, ומלטשת אותו לרמה הגבוהה ביותר שניתן. כך למשל מחשבי ה- iMac לא זכו לשינוי במראה שלהם מאז שהם עברו מפלסטיק לאלומיניום, כשלמעט שינוי בעוביים ובפריטי גימור קטנים, המחשבים השולחניים של אפל מגיעים באותו המראה. אותו הדבר ניתן לומר על ליין המחשבים הניידים של אפל שלא זכו לשינוי משמעותי בעיצוב שלהם מזה מספר שנים. מכשירי המובייל של אפל – האייפון והאייפד, זוכים לשינויים תכופים יותר בעיצוב, שמגיעים אחת כל שנתיים – שלוש, כשבמהלך תקופה זו אפל משפרת את העיצוב ובפרט את החומרה מבפנים, הודות לעובדה שהעיצוב כבר קיים.

כשהשמועות הראשונות לגבי מכשירי האייפון 7 החלו, רבים הביעו את אכזבתם הגדולה לגבי העובדה שבניגוד לפועלה של אפל מאז 2009, נראה כי השנה מכשיר האייפון לא יזכה לשינוי משמעותי בעיצוב שלו, והוא ימשיך להגיע עם עיצוב דומה לזה של האייפון 6 והאייפון 6s שקדמו לו. זאת כמובן למעט שינוי בפסי האנטנה, אזור המצלמה ששופרה ושודרגה ומחבר האודיו הסטנדרטי שכידוע הוסר. אלו הם רמזים עבים לכך שבעוד אפל לא שינתה באופן משמעותי את המראה החיצוני של המכשיר, הרבה מאוד דברים שופרו ולוטשו בתוך המכשיר – אזור בו אפל שמה דגש גדול גדול, שלא נופל על הדגש של החברה לגבי המראה שלו.

a10_die_shot

באופן מתאים, נראה כי השיפור הניכר ביותר הוא במסך של המכשיר. בעוד אפל עדיין לא עברה להשתמש בטכנולוגיית OLED במסכי האייפון – בהתאם לשמועות בנושא – נראה כי מסך ה- LCD IPS של האייפון 7, הוא מסך ה- LCD הטוב ביותר שנראה עד כה בתעשייה, זאת לפי ניתוח מעמיק של האתר DisplayMate. יש לציין שאת תואר המסך הטוב ביותר בתעשיית הסמארטפונים, שומר ובכבוד ליין מכשירי הגאלקסי 7 של סמסונג, שעושה שימוש במסכי ה- AMOLED המשובחים של סמסונג, שבהתאם לכך צפויה להיות אחת מספקיות המסכים הגדולה ביותר של אפל למכשירי האייפון בשנה הבאה. אולם למרות זאת DisplayMate שיבח את המסך של האייפון 7 שקיבל את הציון הגבוה ביותר לדיוק בצבעים, נקודות בהירות, והבחנה באור חזק מכל סמארטפון נוכחי בשוק. דיוק הצבעים מגיע בזכות מפרט הצבעים DCI-P3 אותו אפל הטמיעה בשנים האחרונות בליין המוצרים שלה, החל בדגמי ה- iMac, המשך במכשירי האייפד פרו וכעת במכשירי האייפון. מפרט זה מגיע כתוספת למפרט הצבעים sRGB בו אפל כבר זכתה לתוצאות דיוק מרשימות כבר לפני מספר שנים. הישג מרשים נוסף הוא רמת השתקפות של 4.4% בלבד שהיא הרמה הנמוכה ביותר בכל מכשיר סמארטפון כיום, והודות לכך וכן להבחנה גבוהה באור חזק (ובפרט שמש ישיר), נראה כי מכשיר האייפון 7 הוא המכשיר שמגיע עם המסך הטוב ביותר לשימוש בחוץ.

ביצועים מרשימים נוספים נרשמים בגזרת רכיב ה- A10 Fusion החדש, שהוא רכיב ה- SOC הראשון של אפל שמגיע עם מעבד בעל 4 ליבות. אולם בניגוד לרוב המעבדים מרובי הליבות בשוק הסמארטפונים כיום, ה- A10 מגיע עם 2 ליבות במהירות עבודה גבוהה של 2.33GHz (בהשוואה למהירות העבודה של 1.85GHz של ה- A9 במכשירי האייפון 6s), אולם בנוסף ישנם עוד 2 מעבדים במהירות שעון נמוכה יותר – המוערכת להיות זהה למהירות השעון של האייפון 6 – שמאפשרים חיסכון של של כ- 80% בצריכת ההספק בהשוואה לשני המעבדים החזקים יותר. האתר Chipworks שבחן את ה- A10 גילה שמדובר ברכיב דקיק להפליא, עובדה המאששת את הסברה שמי שמייצרת את רכיב ה- A10 עבור אפל היא TSMC, עם טכניקת האריזה InFO. כמו כן עולה כי הרכיב מיוצר בטכנולוגיית ייצור של 16 ננומטר מסוג +FinFET, הזהה לזו של רכיב ה- A9 מבית TSMC מהשנה שעברה ושהציגה בסופו של דבר ביצועים טובים יותר מאלו של הרכיב המקביל מתוצרת סמסונג, ובפרט בצריכת הספק, למרות שימוש בטכנולוגיית ייצור של 14 ננומטר.

כמו כן יש לציין שבעוד האייפון 7 ממשיך להגיע עם נפח זכרון RAM של 2GB, דגם הפלוס הגדול יותר מגיע עם נפח זכרון RAM של 3GB, ככל הנראה בגלל המצלמה הכפולה והצורך של המסך, שממיר רזולוציית רטינה של X3, לרזולוציה של 1080p.

iPhone 7 geekbench

הביצועים של ה- A10, ביחד עם iOS 10 מגדילים עוד יותר את הבדלי הביצועים בין ליין האייפונים, לבין מכשירי הסמארטפון המתחרים בפלטפורמת אנדרואיד, העמוסים במפרטים מרשימים. למעשה נראה כי בעוד האייפון 6s כבר הראה ביצועים טובים יותר מאלו של ליין הגאלקסי 7 של סמסונג, האייפון 7 משפר את הביצועים בצורה מרשימה עוד יותר של כ- 40% בהשוואה ל- 6s וכעת שלמכשיר יש יותר מ- 2 ליבות, נראה כי הבדלי הביצועים גם בתחום הליבות המרובות הוא לטובת מכשירי האייפון 7.

באופן מעניין נראה כי אפילו המתאם של אפל ממחבר האודיו הסטנדרטי למחבר הברק, מגיע עם לא מעט טכנולוגיה, ובעיקר רכיב DAC שמאפשר את המרת המוזיקה לביטים דיגיטליים לאודיו אנלוגי. אין ספק שבעוד חשיפת הרכיבים היא די ברוטאלית, היא מגלה את האלגנטיות של אפל בתחום החומרה והיכולת המרשימה של החברה למזער רכיבים לכדי אריזה אלגנטית, קטנה ונוחה. כל אלו הם מבלי להתייחס לעמידות למים בתקן של IP67 באופן רשמי, אם כי מבחני העמידות שהמכשיר עבר מגלה שבפועל העמידות שלו למים היא אפילו גבוהה יותר מזו של מכשירי הדגל של סמסונג שמגיעים עם תקן עמידות למים של IP68. כך שבעוד שהאייפון 7 ברובו נראה אותו הדבר, אין ספק שהמכשיר הוא הרמה הגבוהה ביותר עבור העיצוב אותו אפל הציגה למכשירי האייפון ב- 2014.

להמשך דיון

 

מקורות: DisplayMateGeekbench ו- Chipworks
עריכה, תרגום ותוספות: natisho