האייפון 7 | מודםגייט

ע״י

המודמים של האייפון 7, המיוצרים על ידי קוואלקום ואינטל, נבחנים ונראה כי יש פער גדול בביצועים בין 2 השניים. תכירו את פרשיית הגייט החדשה של האייפון 7.

 

 

intel-books-front-row-seats-to-apple-iphone-7-manufacturing

נראה שאפל לא יכולה להשיק מכשירי אייפון חדשים, מבלי איזה פרשיית גייט עסיסית שמרעישה את הרשת. עם מכשירי האייפון 6s, היה זה מדובר בפרשת ה"צ'יפגייט" שנבעה מהבדלי הביצועים בין רכיבי ה- A9 המיוצרים על ידי TSMC וסמסונג, כאשר התגלה שרכיבי ה- A9 המיוצרים על ידי TSMC הם יותר חסכוניים בחיי סוללה, בעוד אלו המיוצרים על ידי סמסונג מציגים ביצועי שיא חזקים יותר. עם מכשירי האייפון 6 זו הייתה כמובן "בנדגייט" שניסתה לעקם את ההצלחה המסחררת של מכשירי האייפון ובפרט של מכשירי האייפון 6 פלוס הגדולים יותר, זאת הודות לנקודת חולשה במבנה האלומיניום הדק של המכשירים ושטח הפנים הגדול שלהם. האייפון 5s הושק יחסית בשקט מופתי, אולם האייפון 5 זכה לפרשיה הקשורה לשימוש בעדשת ספיר במצלמה שגרמה להבזקי אור כחולים, בצילום ישיר של מקור אור. השקת האייפון 4s גם עברה יחסית בשקט, למרות שאחרי ההשקה של המכשיר סירי שהייתה חלק מאסיבי מהעדכון, התגלתה להיות גימיק וכמובן שהאייפון 4 הגיע עם הפרשייה הגדולה ביותר שזכתה לשם "אנטנגייט" הזכורה לשמצה, אולם גם היא לא הצליחה לבלום את ההצלחה המסחררת של האייפון 4 באותה השנה.

כעת אחרי כחודש מהשקת האייפון 7, נראה היה שהניסיונות למצוא את פרשיית ה"גייט" הרלוונטית העלו חרס. אפילו הניסיון לטעון שרכיבי הפלאש במכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס בנפח 32GB איטיים יותר בביצועיהם מאלו במכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס בנפח 128GB או 256GB זכו לכתף קרה, כאשר רנה ריצ'י מהאתר iMore הסביר בצורה ברורה, את הסיבה לכך. לפיו ההסבר של ריצ'י בדגמי ה- 7 וה- 7 פלוס עם נפח אחסון של 32GB, אפל השתמשה ברכיב פלאש (NAND) אחד בנפח כפול מזה שהיא השתמשה עבור דגמים בנפח של 16GB. בעוד בדגמים של ה- 7 וה- 7 פלוס עם נפח אחסון של 128GB או 256GB, נעשה שימוש במספר רכיבי פלאש שפועלים במקביל ובהתאם לכך מציגים מהירות פעולה גבוהה יותר. אולם כזו שלא אמורה להיות מורגשת בשימוש היומיומי.

אולם דיווח חדש פותח מחדש את הנושא כאשר נראה שבין הדגמים השונים של מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס שנמכרים בעולם יש הבדל מהותי שנגרם מהעובדה שחלקם מגיעים עם מודמים המיוצרים על ידי אינטל וחלקם מגיעים עם מודמים המיוצרים על ידי חברת קוואלקום. האתר Cellular Insights מגלה שדגמי המודל: A1778 ו- A1784 מגיעים עם רכיב מודם מסדרת XMM7360, המיוצר על ידי אינטל ותומך בטכנולוגיות קישוריות סלולרית מסוג GSM/WCDMA/LTE. במקביל דגמי המודל A1660 ו- A1661 מגיעים עם רכיב מודם מסדרת MDM9645M, המיוצר על ידי קוואלקום ותומך בטכנולוגיות קישוריות סלולרית מסוג GSM/CDMA/WCDMA/TD-SCDMA/LTE. למעשה אפל עשתה הפרדה בהתאם לסוג טכנולוגיית הסלולר, כאשר המודם של קוואלקום תומך ב- CDMA (בנוסף ל- GSM ו- LTE) ובהתאם לכך נמכר בסין, יפן ובארה"ב אצל ספקיות הסלולר Verizon, Sprint ובתצורת הסימפרי. לעומת זאת המודם של אינטל תומך רק ב- GSM ו- LTE ולא ב- CDMA ובהתאם לכך נמכר בשאר העולם, כולל אירופה וישראל.

השימוש ב- 2 יצרניות שבבי מודם נפרדות מזכיר כאמור את פרשיית ה"צ'יפגייט", אולם הטענה היא שבין הביצועים של 2 סוגי המודמים השונים יש הבדל ניכר עשויה להפוך את הנושא לחמור יותר. האתר Cellular Insights השווה בין דגמי המודם השונים שצוינו לעיל, במבחני RF שונים לקישוריות מסוג LTE (דור 4) שבוצעו באופן עצמאי וגילה שכשיש קליטה טובה, המודמים מתפקדים באופן דומה. אולם ברגע שאיכות הקליטה יורדת, כך ההבדלים מתגלים. המבחן של Cellular Insights בחן את תדרי ה- LTE מסוג 4 ו- 12 הנפוצים יותר בצפון אמריקה ואת תדר 7 שנמצא בשימוש ברוב העולם. בכל 3 התדרים שנבדקו המודם של קוואלקום הציג ביצועים טובים יותר בתנאי קליטה קשים יותר, בהשוואה למודם של אינטל עד לכדי 30%.

אפל מבחינתה עדיין לא הגיבה לנושא, וסביר להניח שתגובתה תהיה דומה לזו שהחברה נתנה בפרשיית "צ'יפגייט" בשנה שעברה (זאת בהנחה שריצ'י לא יסנגר על אפל בנושא זה כהרגלו), קרי שהחברה בדקה את ביצועי המודמים בתנאי מעבדה מדוקדקים (יותר מאלו של Cellular Insights) וההבדלים הם זניחים יחסית ולא אמורים להשפיע על ביצועי הקליטה של המכשיר בשימוש "רגיל" ביומיום. אולם בכל אופן באמת סביר להניח שכל עוד אתם לא מנסים לדבר במעליות נעות (ועדיף שלא, מאחר והן הופכות להיות כלובי פאראדיי לכלל הנוסעים שבהם) או באזורים בהם בקושי יש קליטה, לא אמורה להיות בעיה. כמו כן בניגוד לצ'יפגייט בה ניתן היה ליפול באופן רנדומלי על מכשיר אייפון 6s עם רכיב A9 מבית TSMC או סמסונג, שהרי כאן מדובר במודלים ברורים שנמכרים באזורים גיאוגרפיים שונים (או ספקיות שונות, במידה ומדובר בארה"ב) ואין ממש ברירה. למעשה כל מי שרוכש מכשיר אייפון 7 באירופה או בישראל מקבל מכשיר עם המודם של אינטל.

band4test band12test

אין ספק שעצם העובדה שיש הבדלים כאלה ואחרים, קצת מרגיזה, שהרי המשתמש לא אמור כלל לחשוב על כך (ובצדק). אולם נראה כי מדובר במהלך לטחח רחוק יותר של אפל, שנועד לצמצם את רגליה של קוואלקום – שהפכה בשנים האחרונות לכמעט מונופול בכל הנוגע לרכיבי מודם סלולריים – ולהציב את אינטל שעושה שימוש בטכנולוגיה של חברת אינפיניון אותה היא רכשה לפני מספר שנים, כמתחרה רצינית יותר. אגב, המודמים של אינפיניון היו בשימוש במכשירי האייפון עד לדגם האייפון 5, בו אפל עברה להשתמש במודמים של קוואלקום (כדי שהמכשירים יהיו גלובאליים). כמו כן לאור העובדה שאינטל רכשה לאחרונה רשיון ייצור של רכיבי ARM, יתכן מאוד ומהלך זה נועד לבדוק את אינטל – שפספסה את עליית המובייל – כאפשרות להפיכתה ליצרנית רכיבי ה- Ax של אפל בעתיד הלא רחוק, כאשר רכיבים אלו יכולים להגיע עם רכיב מודם המוטמע בתוכם. דבר שיאפשר חיסכון גדול יותר בהספק, מקום ויאפשר לאפל טווח פעולה רחב יותר, בפרט לאור פעולתה של אפל בתחום הקישוריות האלחוטית לאחרונה עם רכיב ה- W1 שהוצג באוזניות ה- AirPods ובאוזניות החדשות מבית ביטס.

בסופו של דבר גם הגייט הזה יחלוף ויעבור וככל הנראה לא ישפיע במיוחד על מכשירי האייפון 7, שרואים הצלחה מפתיעה בהיקף הביקוש והמכירות שלהם. האירוניה היא שלמרות שב(כמעט) כל דגם של אייפון פורצת איזהשהי פרשייה חדשה, אף אחד ממכשירי האייפון התפוצץ באופן סדרתי והביא לסיומו של ייצור המכשיר.

להמשך דיון

מקור: Cellular Insights ו- iMore
עריכה, תרגום ותוספות: natisho