בחזרה למק | גרסת 2016

ע״י

בהתאם לדיווחים בנושא אפל, שלחה הזמנות לאירוע שיתקיים ב- 27 לחודש ויתמקד במחשבי המק. כל מה שידוע על ה- Magic Toolbar, המחשבים שיעודכנו ועוד.

 

 

Hello again event

אחרי שאפל השיקה את מכשירי האייפון החדשים, נראה כי החברה יכולה סוף כל סוף להתמקד במכשירי המק, כשאין ספק שמחשבי המק של אפל עברו בעשור האחרון למושב הנוסע האחורי, כשהם מפנים את המקום למכשירי האייפון ואפילו למכשירי האייפד. אולם למרות כל זאת, ליין המק הוא עדיין שורת רווח חשובה מאוד עבור אפל, שמכניסה כמה עשרות מליארדי דולרים ברבעון, עם מכירות של בין 4 ל- 5 מיליון מחשבי מק – מספר שכל חברת טכנולוגיה הייתה רוצה להוסיף לשורת ההכנסות הרבעונית שלה. אולם נראה כי בשנה האחרונה אפל לא עדכנה את ליין המק, למעט מחשב המקבוק רטינה החדש – שזכה לפני מספר חודשים לעדכון חומרה – עד לכדי מצב בו המכירות של מחשבי המק ירדו בצורה ניכרת מאוד שהביאה את אפל לירידה למקום החמישי ברשימת יצרניות המחשבים הגדולות בעולם, אחרי שהיא כבר התברגה במקום הרביעי.

הסברות בנושא טוענות שאפל התכוונה לעדכן את ליין המק עוד במהלך הקיץ, ולפני תקופת החזרה לבית הספר, שהיא אחת התקופות החזקות ביותר של מכירות מחשבי המק, כאשר מליוני סטודנטים בארה"ב וברחבי העולם רוכשים מחשבי מק לפני תחילת שנת הלימודים החדשה. הרמז העבה ביותר לכך הם דבריו של טים קוק באירוע המדיה של חודש מרץ האחרון, שציין כי האירוע שהתקיים דאז, יהיה האירוע האחרון באולם ה- Town Hall בקמפוס של אפל בקופרטינו, כשהאירוע הבא שיתקיים בקמפוס של אפל יהיה בקמפוס החללי החדש. אולם מסיבות כאלה ואחרות שככל הנראה תלויות יותר בעיכובים משמעותיים מאוד במפת הדרכים של אינטל ו- AMD (כשבהקשר של האחרונה הדבר מתקשר למעבדים גרפיים), ליין המחשבים של אפל התעכב מעל למצופה. כמובן שאי אפשר גם להתעלם מהאחריות של אפל בעיכובים הללו, כאשר אפל עצמה בחרה לדלג על דורות מסוימים של מעבדים מבית אינטל (בלי קשר לטיבם), והדבר הביא למצב בו מחשבי המק פרו והמק מיני לא התעדכנו מזה מספר שנים, בשום צורה או אופן.

כעת בהתאם לדיווחים והשמועות בנושא, אפל תקיים אירוע המתמקד במחשבי המק, בתאריך ה- 27 לחודש, זאת בהתאם לדיווח של אינה פרייד מהאתר Recode, כשימים ספורים אחרי הדיווח אפל שלחה הזמנות רשמיות. ההזמנות כוללות את המשפט "Hello Again", שמהדהד את הרגע האייקוני בו סטיב ג'ובס הציג את המק הראשון, כשעל המסך שלו הייתה רשומה המילה "Hello" – אותה גם המק אמר בקול רובוטי אופייני לשנת 1984. משפט זה גם מהדהד את הצגת ה- iMac הראשון, שהיה המוצר שהחזיר את אפל לגדולתה, כשעל מסך ה- iMac שהוצג על ידי ג'ובס היו רשומות המילים "(Hello (again". הזמנה זו מעלה את ההשערה שאפל מתכננת משהו גדול מאוד למחשבי המק, שמתקרב להצגת המקינטוש הראשון ול- iMac הראשון, קרי מהפכה של ממש בעולם המחשבים האישיים. סברה זו מתחברת להתמהמהות של אפל בעדכון מחשבי המק למשך תקופה כה ארוכה, אולם יש רבים שסוברים שמדובר בהגזמה שמטרתה להעלות את ההייפ לקראת האירוע.

hello-macintosh-hello-again-imac-610x243

הסיבה לכך היא שאין רמזים של ממש לגבי שינויים כה משמעותיים שאפל צפויה לעשות בליין המק.

עד כה מה שנראה כמו העדכון המשמעותי ביותר בליין המק הוא העדכון הגדול ביותר למחשב המקבוק פרו מזה מספר שנים. עדכון זה צפוי לכלול שינוי בעיצוב, שיהיה כאמור הראשון מאז שאפל הציגה את דגמי הרטינה של המקבוק פרו. עדכון זה כלל דאז עיצוב דק יותר (הודות להסרתו של הכונן האופטי) ואת מסך הרטינה. כעת לפי הדיווחים והשמועות העדכון לליין המקבוק פרו יכלול עיצוב דק יותר (שוב) וככל הנראה שינוי בתצורת המקלדת, עם החלפת שורת מקשי הפקודה של מערכת ההפעלה המובנים (בחלק העליון של המקלדת) במסך OLED שיכלול מקשים וירטואליים שיתחלפו בהתאם לאפליקציה/תוכנה שבשימוש. לפי תגלית של The Trademark Ninja שורת המקשים הזו עשויה להקרא בשם: "Magic Toolbar" כאשר אפשרויות/פיצ'רים נוספים הקשורים עשויים להקרא בשמות: "Control Strip" ,"Touch Bar" ו- "Smart Button". לכשעצמו השם "Magic Toolbar" מתאים מאוד לאסטרטגיית השמות של אפל לאביזרים הפריפריאליים שלה הכוללים כיום את: Magic Mous, Magic Keyboard ואת ה- Magic Trackpad. שינוי נוסף שמועתי שמקורו בוול סטריט ג'ורנל מציין שאפל חוקרת את האפשרות להציג מקלדת שלמה שתהיה מבוססת על טכנולוגיית ה- E Ink, כאשר המקשים יתחלפו בהתאם לשפה/ צורך.

דיווח זה מגלה שאפל יצרה קשר עם סטארטאפ אוסטרלי בשם Sonder, שבונה את הטכנולוגיה הזו, כאשר לפי דיווחים שונים נראה כי כבר ישנו אבטיפוס של מקלדת Magic Keyboard שכולל את מקשי ה- E Ink המתחלפים הללו. הגארדיאן הבריטי אף ציין כי לפי מקורותיו אפל עשויה לרכוש את חברת Sonder עבור הטכנולוגיה שלה, אולם בינתיים שמועות אלו הוכחשו על ידי המנכ"ל של חברת Sonder.

מי שמצטרף לדיווחים לקראת אירוע המדיה הקרוב, הוא האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI, שמציין כי לפי מקורותיו בעוד האירוע יתמקד בליין המק, לא כל מחשבי המק יזכו לרענון כבר באירוע עצמו. כך למשל בעוד מחשבי המקבוק פרו, המקבוק אייר ואולי גם המק פרו יזכו לעדכון. מחשבי ה- iMac ומסכי ה- ThunderBolt שלאחרונה ייצורם הופסק, יעודכנו במחצית הראשונה של השנה הבאה. בהתאם לכך בין העדכונים של ליין המקבוק פרו והמקבוק אייר יכלול שימוש במעבדים חדשים מבית אינטל ממשפחת Skylake, מסכים באיכות גבוהה יותר, מעבר ל- USB C – אם כי החברה עשויה להציג מחבר/מתאם שיאפשר להטעין דרך USB C בצורה מגנטית באופן דומה למחבר ה- MagSafe המהולל של אפל, ועוד. Kuo מציין שעל פי הנראה מה שישלוט ב- Magic Toolbar הוא רכיב המבוסס על ARM הדומה בקונספט שלו לרכיב ה- S2 של השעון, שיאפשר גם שימוש בחיישן טביעת אצבעות שיהיה מובנה במחשבי המקבוק פרו, לשם אימות, פתיחת המחשב מנעילה וכן אישור של רכישות דרך Apple Pay דרך דפדפן הספארי (בשימוש עם macOS סיירה).

אין ספק שיהיה אירוע מעניין, ועל אחת כמה וכמה לראות את ההתמקדות של אפל במחשבי המק, דבר שלא נראה באירוע ייעודי מאז אירוע ה- Back to the Mac בשנת 2011.

להמשך דיון

 

מקורות: The Trademark Ninja, הוול סטריט ג'ורנל ו- AppleInsider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho