המנסר מוגאס | בולשיט סלולרי מפויח

ע״י

אתרי חדשות המיינסטרים מנסים להשוות בין מכשירי הנוט 7 המתפוצצים של סמסונג לבין דיווחים על מכשירי אייפון 7 מתפוצצים. האם יש אמת בדיווחים?

 

 

המנסר מוגאס

אז נתחיל כבר כאן באמ;לק (ארוך מידי, לא קראתי): לא.
מעניין אותכם להבין מדוע? – אתם מוזמנים להמשיך לקרוא.

אם כך, היה לי ברור שהיום הזה יגיע, עוד מהרגע שבו סמסונג הכריזה על הריקול של סדרת מכשירי הנוט 7 שלה (ריקול: קול קורא מצד חברה אל קהל הלקוחות שלה שמורה להם להחזיר מוצר של אותה חברה לנקודות המכירה בהם נמכר, בתמורה לקבלת פיצוי כספי או אחר – זאת בגין תקלה בייצור של אותו מוצר או סדרת מוצרים). זה היה צפוי מראש, בגלל שכבר היינו בסרט הזה בעבר: סמסונג חווה תקלות עם מכשירים מתפוצצים, ומיד מספר שבועות קצרים לאחר מכן, ״לפתע פתאום״ החלו לצוץ דיווחים על מכשירי אייפון מתפוצצים. מקריות? – נו, בחייאת…

והנה, היום הזה אכן הגיע, כצפוי: היום שבו מכשיר אייפון 7 סורר עלה באש, מה שכמובן הוביל לכתבה דמגוגית עם כותרת דמגוגית עוד יותר, שהיה ברור שתעלה באיזה אתר "חדשות" / ״בלוג״ / ״מדור טכנולוגי״ ישראלי דמיקולו כזה או אחר (פשוט תבחרו אחד – רוב האתרים בארץ עונים להגדרה הזו). הבלוגוספירה הטכנולוגית בישראל הרי לא יכולה לפספס הזדמנות כזו, כשנופל להם אייטם כזה צהוב וקליקבייטי (מלשון קליקבייט: כתבה שנועד למשוך צפיות ותו לא) לידיים. קחו למשל את זו שעלתה השבוע באתר וואלה, ותזכרו את מה שציינתי קודם: זה היה צפוי, זה רק היה עניין של זמן, זו תופעה בלתי נמנעת שאת סירחון האינטרס שחבוי בין שורותיה יכול כל בר דעת להריח מקילומטרים.

אבל לפני שאני מתחיל לניסור, אני חייב להיות הוגן עם אתר וואלה, וגם איתכם – כי אני מרגיש שדרוש כאן גילוי נאות מהצד שלי:
אני לא יכול לטעון שוואלה הוא 100% אתר ישראלי דמיקולו. זאת מכיוון שחבר יקר שלי, שלכם ויקיר המערכת של אתר אייפונס, מר שי מזרחי, משתף איתם פעולה לאחרונה במתכונות שונות שכוללות סקירות, תחקירים וכתבות שכל אחת מהן שופעת במקצועיות ובאיכות שמאפיינות את שי בתור בן אדם, ואני נהנה מאוד מכל סקירה, תחקיר או כתבה שבה שי מופיע – לא רק בגלל ההיכרות האישית והחברות שלי איתו שבזכותן כיף לי לראות את שי מצליח וכיף לי לפרגן לו, אלא מכיוון ששי הוא פשוט איש מקצוע אמין, ישר ומשכמו ומעלה – אדם שאני סומך עליו בעיניים עצומות, וכזה שאני יודע שכל מידע שהוא בוחר להביא לידיעת לציבור הוא נכון וחשוב.

אבל לחוד מהגילוי הנאות הזה, אני לא מתכוון לעשות לוואלה או לכתב אילן גלר (או לאף אחד אחר לצורך העניין) שום הנחות, כי כמו המשפט לגבי הדג שמסריח מהראש – כך גם הדמגוגיה הזולה והמטעה נוטפת מהכתבה האומללה הזו כבר משורת הכותרת:

"דיווח: אייפון 7 התפוצץ והצית רכב - בדיוק כמו גלקסי נוט 7"

אה… "בדיוק כמו הגלקסי נוט 7"? – וואלה, וואלה? – אז זהו, שלא:

מקרה הגלקסי נוט 7 הוא מקרה יוצא דופן, שכמותו עוד לא היה בשוק הסלולר מאז פרוץ עידן הסמארטפונים: מקרה שבו מספר גדול ומשמעותי של מכשירים מתוך סדרה שלמה יצאו פגומים ותקולים (עד לרמת סכנה לגופם ולנפשם של הצרכנים וסביבתם) הישר מתוך בית המפעל של היצרנית (סמסונג), והגיעו לידי המשתמשים. היקף התופעה גם היה רחב וחוצה גבולות: מסביב לעולם, מכשירי נוט 7 החלו להתלקח ולהתפוצץ על ימין ועל שמאל, בשורה של תקריות מסוכנות, מביכות ומתוקשרות שלא פסחו גם על מכשירי הנוט 7 החילופיים שהחברה עצמה חילקה לאותם המשתמשים שחוו את התקלה עם מכשיר נוט 7 קודם, או שהתבקשו להחליף את מכשיר הנוט 7 הקודם שלהם לאחד חדש ו-״בטוח יותר״.

כל השתלשלות האירועים המביכה, האומללה והמסוכנת הזו הובילה לכך שכל סדרת מכשירי נוט 7 הפכה לסכנה ברורה ומיידית למשתמשים, שותפים עסקיים ומשקיעים של סמסונג בעת ובעונה אחת: חברות הסלולר הגדולות, השותפות של סמסונג – התעוררו לפני סמסונג ופשוט סירבו למכור ואפילו להחזיק אותו במלאי. כבר באותו השבוע, מרבית חברות התעופה ברחבי העולם הצטרפו וקבעו תקדים חמור וחסר תקדים בדמות איסור העלאת מכשיר הנוט 7 לטיסות. המניה של סמסונג החלה לצלול מהר ולעומק – והשתלשלות האירועים הזו היא שלבסוף (בסופו של דבר ובלית ברירה) הכריעה את הכף והביא את היצרנית של הנוט 7, הלוא היא סמסונג, להכריז על על שינוי במדיניות הריקול שלה: זיכוי כספי ללקוחות מכשירי הנוט 7, או החלפה תמורת דגם אחר שאינו נוט 7. ומכאן הדרך הייתה קצרה
להשבתת פס הייצור של סדרת מכשירי הנוט 7 בכללותו, כלומר: נוט 7 ז"ל.

מצאתם כבר קווי דימיון בין סמסונג לאפל עד כה? – אה לא? – טוב, אז נמשיך:

עובדות כנגד ספקולציות ודמגוגיה זולה
במקרה של מכשירי האייפון 7 המתלקחים, נתחיל ממה שכן ידוע לנו: היו עד כה רק 2 מקרים שדווחו, כאשר הראשון דווח ע"י משתמש שטען שהמכשיר הגיע אליו מפויח כבר בקופסא מהמפעל, ואילו השני שעליו מבוססת הכתבה של וואלה, הוא מקרה שבו אדם השאיר את המכשיר עטוף בבגדים ברכבו (כשהחלונות סגורים) מול חוף הים באוסטרליה, ובזמן ששהה לבדו ברכב המכשיר התפוצץ וגרם לשריפה ולנזקים בתוך הרכב.

מכשיר אייפון 7 מפוייח שהתפוצץ בתוך האריזה שלו בדרכו לבית הלקוח

במקרה הראשון, עם המכשיר שהגיע לבית הלקוח מפוייח: אפל יצרה קשר עם המשתמש באופן עצמאי והחליפה לו את המכשיר במסגרת האחריות, וכאן הסיפור מסתיים בינתיים, שכן נכון לעכשיו עוד לא שמענו על כך שמכשיר האייפון 7 חילופי של אותו המשתמש עלה גם הוא בלהבות כמו במקרים רבים עם מכשירי הנוט 7 החילופיים (אלו שאמורים היו להיות "בטוחים") שניתנו לצרכני סמסונג במסגרת הריקול. מכאן אפשר לטעון בביטחון די מלא שמכיוון שהתופעה הזו לא חזרה על עצמה עם האייפון 7 החילופי שניתן לאותו משתמש (שכן היינו שומעים על כך מיד, מבלי להניד עפעף), הרי שהנה לכם הראיה הראשונה לכך שהדיווחים האלו על מכשירי אייפון 7 מתפוצצים הם דיווחים על מקרים נקודתיים – ולא על תקלת ייצור מטורפת בסדרה שלמה "בדיוק כמו הגלקסי נוט 7".

ומה עם המקרה השני? – ובכן, לפי טענתו של המשתמש, הוא חנה בחוף הים כדי להשתתף בשיעור גלישה, והשאיר את מכשיר האייפון 7 ברכב, מכוסה בבגדים. כשחזר לרכב, הוא הבחין שהחלון של הרכב מפויח, ומבדיקת הנזק ברכב הבין שמכשיר האייפון 7 היה הגורם להתלקחות. אפל מצידה דאגה לציין כי היא מכירה את פרטי המקרה, וחוקרת אותו. אבל זה לא עוזר לנו להבין לעומקו של עניין מה מהות התקלה…

אם כך, הנה נקודה עובדתית מעניינת, שאף כתבה שקראתי בעניין זה עוד לא טרחה לבדוק או לציין (האם מדובר גם כאן באיזו שהיא מקריות, או פשוט בהיעדר עבודה עיתונאית מקצועית? – אתם תחליטו): עונת האביב באוסטרליה מתקיימת בין החודשים ספטמבר לנובמבר. הטמפרטורה הממוצעת באזור חופי הים באוסטרליה בתקופה זו של השנה נעה בין 25 ל-30 מעלות צלזיוס ומעלה. כלומר, הטמפרטורה הממוצעת בחוף הים באוסטרליה בחודש אוקטובר זהה לטמפרטורה הממוצעת בחוף הים בישראל בין החודשים מרץ ויוני. מעבר לכך, עוד עובדה שלא טרחו לציין אך שברורה לכל בר דעת: כשבחוץ חם, הטמפרטורה בתוך רכב סגור נהיית גבוהה עוד יותר, תוך עניין של דקות ספורות.

עכשיו, ההיגיון אומר שלא משאירים שום דבר בעל ערך ברכב עם חלונות סגורים ביום חם – בין אם מדובר בתינוק, בעל חיים או מכשיר סלולרי עם סוללת ליתיום-יון שרגישה לחום, ושעלולה להתלקח ואף להתפוצץ אם ניזוקה. לפיכך, האם ישנו חשד סביר שהתקלה במכשירו של המשתמש שהתפוצץ ברכבו נגרמה כתוצאה מכך שהושאר ברכב? – לדעתי בהחלט. אבל ההיגיון, כידוע, אינו בהכרח נחלת הכלל. לא בכדי נאמר במחוזותינו שאם "אין שכל – אין דאגות". אבל אם בדאגות עסקינן:

"האם אפל תבלה את התקופה הקרובה בסיוט של סמסונג? לפי דיווח שני בחודש האחרון, אייפון 7 פיתח לעצמו מנהג דומה להתלקח בספונטניות"

1. לא, אבל זה בהחלט נשמע כמו מה שרוצים שתחשבו. לדעתי זו למעשה בדיוק הסיבה שדיווחים שכאלו, לגבי מקרים שכל בר דעת ומבין עניין מסיק מהם שמדובר בתקלות נקודתיות ולא בתופעה כללית – עולים ״במקרה״ לאוויר דווקא בתקופה שבה כל האש (תרתי משמע) מכוונת אל סמסונג. מקריות? – אם אתם באמת מאמינים במקריות בשלב הזה של הכתבה, אז יש לי חלקת אדמה נהדרת על מאדים למכור לכם. אני אפילו אוסיף מכשיר נוט 7 מתנה. תאמינו לי, חבל לכם על הזמן, זה דיל פיצוץ של פעם בחיים, אל תפספסו!

2. תגיד, אילן גלר, אתה במקרה אח של אורי? – פשוט כי אתה מכופף עובדות כמו שהוא מכופף כפיות…
האייפון 7 לא פיתח לעצמו שום מנהגים, כי הוא עצם דומם. תחזור אחרי, אילן: ע-צ-ם ד-ו-מ-ם. עצם דומם לא יכול לפתח לעצמו מנהגים: מכשיר לא סתם מחליט להתפוצץ על דעת עצמו, סתם ככה כי בא לו, או כי איזה מישהו הביא לו ת׳ג׳ננה. הוא מתפוצץ כתוצאה מכשל או תקלה שמקורה בייצור לקוי או כתוצאה משימוש בלתי סביר שחורג מהגדרות היצרן. בנוסף, ההתלקחות של מכשיר, כל מכשיר – היא לא ספונטנית (לחוד מהרימון רסס הזה תוצרת קוריאה שעונה לשם "נוט 7"), אדרבא כאשר הוא נמצא בתוך פאקינג תנור. תחשבו על זה: יש לכם שם נרדף אחר לרכב סגור, כאשר בחוץ הטמפרטורות נעות בין 25 ל-30 מעלות צלזיוס? – גם סאונה היא תשובה שמתקבלת על הדעת, אבל לחוד מכך, ובשיא הרצינות: הדבר היחיד שמשותף בין שני המקרים – של סמסונג וזה של אפל – הוא התוצאה הסופית: מכשיר שמתלקח. אבל: זה לא אומר שהסיבות שהובילו לתוצאה זהות.

ההבדל המהותי כאן, הוא זה: במקרה של האייפון שהתפוצץ ברכב, ואם כבר בספקולציות עסקינן, אזי שכל הסיפור הזה נשמע יותר מידי כמו "תקלת משתמש" (מונח מקצועי בקרב טכנאי סלולר שמיועד לתאר תקלה במכשיר שנובעת כתוצאה משימוש לקוי בידי המשתמש, שחורג מהנחיות הבטיחות והאחריות של היצרן). לעומת זאת, במקרה של מכשירי הנוט 7, המכשירים אכן התלקחו ספונטנית. מה הכוונה ספונטנית? –  בתנאי שימוש רגילים וסבירים, וללא כל סיבה שנראית לעין. אז לחוד מהעובדה שהמכשירים התלקחו, האם יש באמת דימיון בין המקרים? – זהו, שאין. לא כאשר חוקרים את העניין לעומק. אבל בעידן שבו אנשים קוראים רק את הכותרת ואת כותרת המשנה במקרה הטוב או רק את הכותרת בלבד במקרה הרע, די בספקולציה אחת כזו ע"מ לייצר מצג שווא של חשד סביר.

ואפרופו חשד סביר, לזכותו של הכתב אילן גלר אציין שהוא דאג לציין ולהדגיש זאת, סוג של:

"האם גם המכשיר של אפל, שסומנה כמרוויחה העיקרית מפרשת הנוט 7, סובל מתקלה דומה? סביר להניח שהיינו שומעים הרבה יותר דיווחים אם זה היה המצב, אך החקירה עדיין בעיצומה."

הבעיה היא שהוא דואג להרוס את החשד הסביר הזה במשפט שבא מיד לאחר מכן:

"עם זאת אין לזלזל במקרה הזה, או לקבוע כי מדובר בצירוף מקרים – כך בדיוק החלה פרשת הנוט 7. ואסור לשכוח דיווח אחר שרץ ברשת לפני כשבועיים; בתמונות שפורסמו על ידי רוכש אייפון 7 נראה המכשיר מפוחם לחלוטין. הוא הגיע כך בקופסה ולפי הדיווח התקלה התרחשה עוד במהלך המשלוח."

לא אילן גלר, לא כך בדיוק החלה פרשת הנוט 7.
פרשת הנוט 7 לא סתם קרתה. עדויות להתנהגות הזו של סמסונג ולמה שעתיד היה לבוא תועדו עוד לפני כן במכשירי גלקסי שונים לאורך השנים, ולהזכירכם: גם בישראל היה מיני סקנדל עם מכשירי גלקסי אס 4 מתפוצצים שבו סמסונג הייתה מעורבת וגם אילן בן דב – פרשה שזכתה לכיסוי תקשורתי נרחב (קצר אומנם, אך בכל זאת). מה שאסור לשכוח במקרה של רוכש האייפון 7 שקיבל לביתו מכשיר מפוחם לחלוטין הוא שמכשירי האייפון 7 מיוצרים מחוץ לגבולות ארה"ב, ונשלחים לבית הלקוח הישר ממפעלי הייצור של אפל בסין. אין לדעת מה עבר על המכשיר בדרכו ללקוח, באילו תנאים הוחזק וכו', שעלולים היו לגרום לו להתלקח. בינתיים, גם במקרה של הדיווח הזה, אפל יצרה קשר עם הלקוח באופן מידי ודאגה לו למכשיר חילופי. נכון לעת עתה, גם כאן לא שמענו בינתיים על תקלה במכשיר החילופי, בניגוד מובהק לתקריות מכשירי הנוט החילופיים של סמסונג שהתלקחו גם הם. אז לא, אני לא מזלזל – אבל אני גם לא מתרגש מכך באותה המידה ומרשה לעצמי לומר ש-״כך הכל התחיל״…

שורהתחתונה

ההשוואה בין המקרים הללו, שנשענת כולה על העובדה שמדובר בשני מכשירי סלולר שהתלקחו (נוט 7, איייפון 7), פסולה מיסודה – כי עובדות וזה. כלומר: בדיוק כשם שאין להשוות בין תפוחים לתפוזים רק מכיוון ששניהם גדלים על עצים, כך אין להשוות בין שני המקרים המתועדים של אפל עד כה לעשרות המקרים המתועדים של סמסונג עד כה (והם ממשיכים לבוא). אם בשני המקרים של אפל עסקינן, אזי שראוי לציין שהם היחידים שתועדו עד כה עם מכשירי האייפון 7, ואי לכך המסקנה המתבקשת לאור בחינת העובדות היא שמדובר – בכל אחד מהמקרים לחוד – בתקרית מבודדת שלא משליכה במאומה על סדרת המכשירים עצמה.

לעומת זאת, במקרה של סמסונג והנוט 7, המסקנה המתבקשת מכל הפרטים שצוינו בכתבה זו, החל מההיסטוריה המאוד לא מחמיאה של סמסונג עם סוללות מתפוצצות לאורך היסטוריית המכשירים שלה (כולל מכשירים מסדרת הגלקסי Edge), היא שסמסונג כעניין של הרגל העדיפה להתפשר על בדיקות האיכות הקפדניות שהיו יכולות למנוע תקלה מהסוג הזה, בין אם ע"מ לחסוך בהוצאות תפעול לבין אם על מנת לעמוד בלוח הזמנים להשקת המכשירים שלה בשוק על מנת להתחרות עם מוצרים מקבילים. צורת ההתנהגות הפסולה הזו היא שהביאה על סמסונג את כל הצרות שלה, שאותן הרוויחה "ביושר". אין פה מקום להשוואה, לא באמת, אלא אם כן המטרה היא לנסות ולהסיט את תשומת הלב מהצרות של סמסונג כדי לאפשר לה לכבות את השריפה שיצרה  – וזו הנקודה.