להתראות אייר שלום פרו | הדרך החדשה של המק

ע״י

אירוע המק מגלה שאפל מתמקדת במחשבי המקבוק ופחות במחשבים השולחניים, כאשר ליין המקבוק פרו החדש מראה את העתיד של המקבוק, שלא כולל את המקבוק אייר.

 

 

Screen Shot 2016-10-27 at 21.11.44

בשנת 2011, שלוש שנים אחרי הצגת המקבוק אייר לראשונה, סטיב ג'ובס הציג את הדור השני של המקבוק אייר כשהוא ציין שזה עתיד המחשבים שאפל רואה. עתיד בו מחשבים ניידים דקיקים עם כונני SSD מהירים וחיי סוללה ארוכים הם הנורמה. ואכן המקבוק אייר הפך מאז להיות הסטנדרט למחשבים ניידים. מהלך זה הצטרף לעובדה שמחשבי המקבוק של אפל הפכו להיות מחשבי המק הנמכרים ביותר ובהתאם לכך אפל ראתה את עצמה יותר ויותר כחברת מובייל, בין אם הודות למכשירי האייפון, האייפד או מקבוקים ניידים. אירוע המק האחרון, שהיה אירוע המק הייעודי הראשון של החברה מאז אירוע ה- Back to the Mac, חיזק את הכיוון של אפל בו עתיד המק טמון במחשבי המקבוק, אם כי הפעם נראה שמי שמוביל את הדרך הם דגמי המקבוק פרו כאשר האייר צפוי להכנס לספרי ההיסטוריה הטכנולוגיים, לצד האייפודים.

באירוע אפל הציגה 3 דגמים של מחשבי מקבוק פרו חדשים:

דגם ה- 13 אינץ' עם Touch Bar
מגיע במשקל של 1.37 קילו ובעובי של כ- 1.5 סנטימטר, מסך רטינה של 13.3 אינץ' ברזולוציה של 2560×1600 בעל בהירות של 500 nits ותקן הצבעים P3 החדש, שמציג טווח צבעים גדול יותר, בדומה למסכים של מחשבי ה- iMac, האייפד פרו והאייפון 7.
דגם זה מגיע עם מעבד כפול ליבה מסדרת i5 של אינטל במהירות עבודה של 2.9GHz, הניתן לשדרוג עד למעבד מסדרת ה- i7 במהירות עבודה של 3.3GHz ומעבד גרפי מסדרת Iris של אינטל מסוג 550.

דגם ה- 15 אינץ' עם Touch Bar
מגיע במשקל של 1.83 קילו ובעובי של כ- 1.55 סנטימטר, מסך רטינה של 13.3 אינץ' ברזולוציה של 2880×1800 בעל בהירות של 500 nits ותקן הצבעים P3 החדש, שמציג טווח צבעים גדול יותר, בדומה למסכים של מחשבי ה- iMac, האייפד פרו והאייפון 7.
דגם זה מגיע עם מעבד מרובע ליבות מסדרת i7 של אינטל במהירות עבודה של 2.6GHz, הניתן לשדרוג עד למעבד מרובע ליבות מסדרת ה- i7 במהירות עבודה של 2.7GHz ומעבד גרפי מסדרת Radeon Pro  של AMD מסוג 455 לצד מעבד גרפי מובנה מסדרת HD Graphics של אינטל מדגם 530.

  • דגמים אלו מגיעים עם 3 מיקרופונים, רמקולים סטריאופוניים עם טווח דינאמי רחב.
    מבחינת פורטים דגמים זה מגיע עם 4 מחברי USB-C התומכים ב- Thunderbolt 3, כל ארבעת מחברים אלו תומכים ביכולת להטעין את המחשב, לחבר אליו מסכים חיצוניים (בשימוש בתקן ה- Thunderbolt) והתקני USB חיצוניים. כמו כן ישנו מחבר אוזניות סטנדרטי (3.5 מ"מ).

 

דגם ה- 13 אינץ' ללא Touch Bar
מגיע במשקל של 1.37 קילו ובעובי של כ- 1.5 סנטימטר, מסך רטינה של 13.3 אינץ' ברזולוציה של 2560×1600 בעל בהירות של 500 nits ותקן הצבעים P3 החדש, שמציג טווח צבעים גדול יותר, בדומה למסכים של מחשבי ה- iMac, האייפד פרו והאייפון 7.
דגם זה מגיע עם מעבד כפול ליבה מסדרת i5 של אינטל במהירות עבודה של 2.0GHz, הניתן לשדרוג עד למעבד כפול ליבה מסדרת ה- i7 במהירות עבודה של 2.4GHz ומעבד גרפי מסדרת Iris של אינטל מסוג 550. דגם זה מגיע עם 2 מיקרופונים, רמקולים סטריאופוניים עם טווח דינאמי רחב.
מבחינת פורטים דגם זה מגיע עם 2 מחברי USB-C התומכים ב- Thunderbolt 3, כל ארבעת מחברים אלו תומכים ביכולת להטעין את המחשב, לחבר אליו מסכים חיצוניים (בשימוש בתקן ה- Thunderbolt) והתקני USB חיצוניים. כמו כן דגם זה מגיע עם מחבר אוזניות סטנדרטי (3.5 מ"מ).

מבחינתה של אפל החברה מייעדת את המחשב הזה, שכאמור מגיע ללא ה- Touch Bar החדש אלא עם שורת מקשי הפונקציונליות ה"רגילה", להיות המחליף את מחשבי המקבוק אייר הפופולריים של אפל. פיל שילר ציין על הבמה כי המקבוק פרו החדש דק יותר מהמקבוק אייר הנוכחי וכן פרופיל השטח שלו הוא קטן וקומפקטי יותר. בהתאם לכך נראה כי זמנו של המקבוק אייר קצוב, כשהתייחסות זו מגלה שלחברה אין תוכניות של ממש לעדכן את המחשב הנייד הפופולרי, שנותר להיות המקבוק היחיד ללא מסך רטינה ונראה כי השארתו בליין המקבוקים של אפל נועדה כעת לשמר את תג המחיר הנמוך שלו, עד שהמחירים של מחשבי המקבוק פרו יוזלו במעט.

MBA vs MBP 2016

  • מבחינת האחסון דגמים אלו מגיעים עם כונן SSD מובנה מנפח אחסון התחלתי של 256GB הניתן לשדרוג עד לנפח אחסון של 1TB. כאשר דגמי ה- 15 אינץ' מגיעים עם אפשרות הרחבה לעד 2TB.
    מבחינת קישוריות כל דגמי המקבוק פרו החדשים מגיעים עם קישוריות WiFi בתקן 802.11ac עם תאימות לאחור לתקנים 802.11a/b/g/n וכן קישוריות בלוטות' 4.2. בנוסף למחשבים יש מצלמת FaceTime HD קדמית באיכות של 720p וסוללה המספיקה לכ- 10 שעות עבודה.
  • בניגוד למחשבי המקבוק רטינה, מחשבי המקבוק פרו החדשים מגיעים ב- 2 תצורות צבע בלבד: כסוף ואפור חלל.

באופן מעניין נראה כי מבחינת נפח זכרון ה- RAM, מחשבי המקבוק פרו החדשים מגיעים עם נפח אחסון התחלתי של 8GB כסטנדרט, למעט דגם ה- 15 אינץ' שמגיע עם נפח אחסון של 16GB, בעוד את דגמי ה- 13 אינץ' ניתן לשדרג ל- 16GB. אולם נראה כי 16GB הוא נפח ה- RAM המכסימלי, כאשר לטענתה של אפל עולה שמדובר במהלך מכוון שנועד לשמר את חיי הסוללה והמשאבים של המחשב, כאשר לדעתה של אפל אין סיבה מספיק טובה שלמחשבים הניידים החדשים יהיה יותר מ- 16GB של זכרון RAM, הודות למערכת ניהול הזכרון המשופרת של macOS סיירה. מדובר במהלך שמעלה גבה מבחינת משתמשי פרו שהיו שמחים לשדרג לאזור ה- 32GB אולם, נראה שמבחינה טכנית הדבר קצת יותר בעייתי ובהתאם לכך אפל מגבילה זאת, כרגע.

כל דגמי המקבוק פרו החדשים מגיעים עם טרקפד גדול הרבה יותר המבוסס על טכנולוגיית Force Touch אותה אפל הציגה לפני כשנתיים, ועם מקלדת במערך הפרפר החדש בו אפל השתמשה במחשבי המקבוק רטינה, אם כי מדובר בדור שני משופר. אולם הדבר המשמעותי ביותר בדגם זה הוא מסך ה- Touch Bar, שמגיע בדגם ה- 13 אינץ' ובדגם ה- 15 אינץ' החדשים, שמחליף את שורת מקשי הפונקציונליות העליונים, ומאפשר קסטומיזציה בהתאם לתוכנה שרצה ברקע. מסך זה מבוסס על רכיב ייעודי שאפל פיתחה בשם T1, כאשר על פי הנראה רכיב זה, המבוסס על טכנולוגיית ARM, מריץ גרסה מקוסטמת של watchOS המאפשרת את השימוש ביכולות הרבגוניות של Touch Bar המשלב בתוכו את חיישן ה- Touch ID שמאפשר לפתוח את המחשב מנעילה, לעבור בין משתמשים ולהשתמש בשירות התשלומים הדיגיטלי של אפל עם זיהוי ביומטרי של טביעת האצבע. כמו כן נראה כי Touch Bar פועל באופן נפרד משאר חומרת המחשב המתבססת על מעבד x86 של אינטל. במילים אחרות ה- Touch Bar יכול לעבוד גם כשהמעבד של אינטל ו- macOS לא פועלים, ובהתאם לכך הוא יכול גם לעבוד כאשר המחשב נמצא במצב של בוטקמפ ובשימוש עם מערכת הפעלה נפרדת בין אם מדובר בחלונות ואפילו לינוקס (בתאימות לדרייברים).

מה שמעניין לא פחות ב- Touch Bar הוא היכולת לקסטם את הלחצנים הוירטואליים עליו, בממשק שמזכיר את אופן הקסטום של לחצני הפונקציות בבאר של דפדפן הספארי השולחני. הדבר האירוני הוא שבעוד ניתן לקסטם את ממשק המגע החדש, אפל עדיין לא מאפשרת לקסטם את מרכז השליטה ב- iOS.

בעוד אפל שדרגה את ליין המקבוק פרו נראה היה שהחברה החליטה על הדרך לחסל מספר דברים שעד כה היו סטנדרטיים. הדבר הראשון הוא כבל ההארכה למטען של המחשב הנייד, שכעת בדומה למטען של המקבוק רטינה, גם מחשבי המקבוק פרו מגיעים ללא כבל הארכה, שמצמצם את אפשרות השימוש בהם במהלך טעינה, אלא אם כן שקע החשמל ממוקם קרוב למשתמש. כמו כן בדומה למחשבי המקבוק רטינה, גם מחשבי המקבוק פרו מגיעים ללא מחבר ה- MagSafe האייקוני של אפל. מהלכים אלו מגלים שמבחינתה של אפל אין סיבה להשתמש במחשבי המקבוק הניידים שלה, כאשר הם מחוברים מטען באופן דומה לאופן בו משתמשי האייפד והאייפון עושים שימוש במוצרי המובייל הללו במהלך היום מבלי שהם מחוברים לשקע החשמל.

cvywez3vyaaehqa

ישן מול חדש: למטה המחברים במחשבי המקבוק פרו עד כה. למעלה המחברים בדגמי המקבוק פרו החדשים.

notebook_ports_mul

כמו כן נראה שאפל מעלימה את הלוגו הזוהר של מחשבי המקבוק האייקוניים, כשבדומה למחשבי המקבוק רטינה, גם ליין המקבוק פרו מחליף את הלוגו הזוהר בגב המסך, בלוגו מתכתי מבריק, שמזכיר את מכשירי האייפד והאייפון. מדובר בצעד אירוני, כאשר הסברה הייתה שאפל תציג את הלוגו הזוהר במכשירי האייפון והאייפד בזמן מסוים, אולם נראה כי ההפך הוא הנכון ומבחינתה של החברה הכיוון שהוחלט עליו היה להעלים את הלוגו הזוהר. דבר נוסף שהועלם הוא כרטיס ה- SD שעד כה היה זמין במחשבי המקבוק פרו. נראה שמבחינתה של אפל המתאם הקטן לכרטיסי הזכרון הוא מיותר, דבר שאולי יגרום לחובבי צילום נלהבים מעט מורת רוח, אם כי מחברי ה- USB המהירים יותר עשויים לתת מענה טוב יותר.

אירוע המק היה מעניין לא רק מבחינת הדברים שהוצגו על הבמה, אלא גם מבחינת הדברים שלא הוצגו. באירוע אפל לא הציגה עדכונים לליין מחשבי המק השולחניים שלה, בין אם מחשבי ה- iMac, המק פרו שעודכנו לאחרונה לפני יותר מ- 1000 ימים, ודגמי המק מיני שעדכונם האחרון היה לפני כשנתיים. אפל גם לא הציגה עדכון למסכי ה- Thundebolt שלה, כפי שרבים ציפו כשהסברה הייתה שאפל תציג מסכי רטינה באיכות של 4K ו/או 5K. במקום זאת אפל ציינה על הבמה את השותפות שלה עם חברת LG, שהניבה זוג מסכים: UltraFine 5K ברזולוציית 5K בגודל 27 אינץ' ואת UltraFine 4K ברזולוציית 4K בגודל 21.5 אינץ', וציינה שהשימוש במחשבי המקבוק פרו החדשים מאפשר חיבור של עד 2 מסכים שכאלה למחשבים הניידים, הודות לפורטים העוצמתיים והרבגוניים שלהם. מהלך זה מגלה שאפל אט אט נסוגה ממחשבי מק שולחניים, ונראה שלמעט מחשבי ה- iMac אפל תצמצם עוד יותר את התמקדותה במחשבי המק השולחניים, כאשר החברה רואה את עתידה כחברת מובייל, כפי שצוין קודם לכן, עוד בשנת 2011.

באופן שקט החברה גם הפסיקה למכור את דגם המקבוק פרו משנת 2012, שעדיין נמכר באתר האונליין של החברה, ומגיע עם כונן אופטי. בכך אפל מחסלת באופן סופי את הכונן האופטי, אחרי שהחברה החלה לעשות זאת בשנת 2008 עם הצגת המקבוק אייר הראשון, דבר שהמשיך לאורך השנים עם צמצום הזמינות של כונן זה בליין המק, כשכעת האופן היחיד להשתמש בכונן אופטי עם מחשבי המק של אפל, הוא בשימוש בכונן אופטי חיצוני.

אין ספק שמדובר היה באירוע מעניין שהציג את האופן בו אפל רואה את עתיד מחשבי המק שלה, בעולם בו החברה דוחפת את השימוש במכשירי האייפד כתחליפים למחשבי PC באופן הולך וגובר, כאשר נראה כי עתיד המחשבים מבחינתה של אפל הוא עתיד פרו, כשהאייר הולך ונעלם מהעולם.

להמשך דיון

 

מקורות: 9to5mac, ואפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho