האייפון 8 | 3 דגמים ו- OLED?

ע״י

הדיווחים לגבי מכשירי האייפון 8 כבר יצאו לדרך, כשכעת דיווחים אלו מדברים על אפשרות של 3 דגמים, אם כי הדבר בסימן שאלה. אולם מה שבטוח הוא מעבר ל- OLED.

 

 

iphone-6-curved-display-FSMdotCOM

השמועות לגבי מכשירי האייפון 8 החלו עוד לפני ההשקה ואפילו ההצגה של מכשירי האייפון 7. דיווחים אלו ציינו כי מכשירי האייפון הבאים יגיעו עם עיצוב חדש ועם גימור שיהיה מבוסס על זכוכית, הן בחלק הקדמי של המכשיר – קרי המסך – והן בחלק האחורי של המכשיר, כאשר באמצע תהיה מעטפת ברזל. מהתיאור נשמע כי מדובר בעיצוב דומה לזה של מכשירי האייפון 4 וה- 4s, שאפל הציגה בשנת 2010 ו- 2011, אם כי הפעם כבר לא מדובר במכשירי סמארטפון בעלי מסך של 3.5 אינץ', אלא מכשירי סמארטפון גדולים יותר. למעשה לשמועות אלו מתחברים צמד דיווחים שמגיע מכיוון האנליסט Ming-Chi Kuo, מחברת KGI שמציין כי לפי מקורותיו בשרשרת האספקה של אפל הוא צופה שאפל אכן תעבור להשתמש בגימור מבריק (Glossy) הודות לפופולריות הגדולה של גימור ה- Jet Black של מכשירי האייפון 7. אך עם זאת הוא רואה כי אפל תרצה לשפר את חווית השימוש, בכך שהיא תציג גימור בעל מאפיינים דומים, אך משופרים, כאשר ידוע שגימור האלומיניום השחור המבריק נתון להיות רגיש לשריטות, דבר שאפל ציינה בעצמה.

כמו כן נראה כי התפוקה של גימור האלומיניום השחור המבריק היא נמוכה למדי ועומדת על בין 60% ל- 70%, מה שאומר כי בין 30% ל- 40% מכלל פאנלי הגב של מכשירי האייפון בגימור ה- Jet Black לא עומדים בסטנדרטים של אפל והם ממוחזרים לשימוש מחדש – מה שגורם לאיטיות גדולה יותר בייצור דגמים אלו. בהתאם לכך Kuo רואה שאפל תעבור להשתמש בחומרים אחרים, בעלי מאפיינים דומים והמתאים ביותר הוא זכוכית. Kuo גם מציין שסיבה נוספת היא שהמתחרות של אפל לוודאי יציגו מכשירי סמארטפון בגימורים דומים, והחברה תרצה לשפר את הגימור הזה, או לעבור לגימור דומה אם כי בשימוש בחומר שונה. הבעיה בסברה הזו היא שכבר היום ישנם לא מעט מכשירי סמארטפון מתחרים שעושים שימוש בזכוכית בפאנל הגב של המכשירים, בין אם מדובר במכשירי ה- גאלקסי 7 או ה- Pixel של גוגל.

Kuo מציין שבעוד מכשירי האייפון יגיעו עם עיצוב שונה והם יהיו עשויים מחומרים שונים, החברה תמשיך להשתמש בגדלים 4.7 אינץ' ו- 5.5 אינץ', אולם בנוסף נראה שאפל תציג דגם נוסף בגודל של 5.8 אינץ' שיגיע עם מסך מצד לצד באופן מעוגל, בדומה לעיצוב של מכשירי ה- Edge של סמסונג. השמועות לגבי עיצוב זה החלו עוד לפני מספר חודשים, לצד סברה שאפל עשויה להציג בליין האייפון 7 מכשיר נוסף בגודל של 5.5 אינץ' שיכלול את המצלמה הכפולה ומחבר חכם (למקלדות או אביזרים פריפריאליים) ויגיע תחת השם השיווקי "אייפון פרו". אולם לפי הדיווחים עולה שאפל פסלה את האפשרות הזו ברגע האחרון, לאור ציפייה מאתגרים הקשורים בהרחבת ליין האייפון בשוק תחרותי למדי, ובזמן בו החברה רואה ירידה משמעותית בהיקף המכירות של מכשירי האייפון. באופן מעניין שמועה נוספת ציינה כי אפל אכן תציג 3 דגמים של מכשירי אייפון 8, אולם דגמים אלו יגיעו בגדלים: 4.7 אינץ', 5 אינץ' ו- 5.5 אינץ'. אולם שמועה זו הופרכה באופן מהיר על ידי האתר AppleInsider, שבאופן מסוים גם הפריך את הדיווח של Kuo בנושא.

iPhone 7s

אולם נראה כי למרות שעדיין לא ברור איך יראה ליין מכשירי האייפון וכמה דגמים הוא יכלול, שהרי אחד הדברים הדי וודאיים הוא המעבר של אפל למסכי OLED, מעבר שחל עם הצגת השעון ומסך ה- OLED שלו, ששופר בסדרה 2 של השעון, וכן עם מסך ה- Touch Bar של מחשבי המקבוק פרו החדשים שהוצגו לפני ימים ספורים באירוע מדיה ייעודי. המעבר של אפל ל- OLED הוא אמנם סוד תעשיה ידוע, כאשר לפי הדיווחים אפל תשתמש בסמסונג בתור ספקית מסכי OLED עקרית, בעוד LG ו- Sharp שנרכשה לאחרונה על ידי חברת פוקסקון, יהיו ספקיות מסכי ה- OLED המשניות של אפל. מה שמחזק את השמועה הזו היא אמירה שנאמרה על ידי Tai Jeng-wu, הנשיא של חברת Sharp, שציין לאחרונה כי:

האייפון עובר שינוי והוא כעת עובר משימוש במסכי LTPS למסכי OLED. אנחנו לא יודעים האם מכשירי האייפון מבוססי ה- OLED יהיו להיט, אולם אם אפל לא תלך בדרך הזו ותתאים את עצמה, לא תהיה חדשנות. זה משבר אולם גם הזדמנות גדולה.

באופן מעניין Jeng-wu ציין כי Sharp מקימה כיום מפעל ייעודי לייצור מסכי OLED ביפן, מקום בו אפל מקימה בימים אלו מרכז פיתוח מתקדם ודי סודי שלפי ההערכות יהיה קשור לתחום הבינה המלאכותית והרובוטיקה, גם רמז לאפשרות ש- Sharp תקים מפעל לייצור מסכי OLED בארה"ב זאת במידה ואפל – שהיא אחת מהלקוחות הגדולות ביותר של פוקסקון ובהתאם לכך של Sharp – תדרוש זאת מהשותפה שלה לייצור מכשירי האייפון והאייפד.

5.8 inch screen iphone

נראה כי עדיין מוקדם מדי מכדי שהעיצוב החדש של מכשירי האייפון ידלוף, אולם נראה כי השמועות שמגיעות מכיוון שרשרת האספקה והייצור של אפל במזרח, ימשיכו לתת רמזים על הכיוונים של אפל עבור דגמי האייפון הבאים, כאשר עולה שהחברה עדיין לא התקבעה על העיצוב הראשוני אליו היא מכוונת, כשלפי הדיווחים ישנו גם עיצוב משני שישמש בתור תוכנית מגירה למקרה הצורך.

להמשך דיון

 

מקורות: AppleInsider, Nikkei ו- MacRumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho