ה- AirPods | האם העתיד האלחוטי נדחה ל- 2017?

ע״י

בצעד מפתיע, אפל דוחה את השקת אוזניות ה- AirPods המסקרנות למועד לא ידוע, כאשר השמועות מתנדנדות בין השקה עד סוף השנה, לדחיה לתחילת 2017.

 

 

AirPods

אין ספק שהאייפון 7 היה הכוכב הגדול ביותר של אירוע המדיה של אפל בספטמבר, אולם מעניין לא פחות היו אוזניות ה- AirPods שאפל הציגה כחלק מהחזון של החברה לעתיד האלחוטי אותו היא מקדמת עם מכשירי האייפון 7, שלראשונה מאז השקת האייפון מגיעים ללא מחבר אוזניות סטנדרטי של 3.5 מ"מ. השמועות סביב מהלך זה, החלו מספר חודשים לפני הצגת מכשירי האייפון 7, כאשר הסברה היא שמדובר בהדלפה מכוונת מצד אפל, שנועדה לאפשר למשתמשים להתרגל לרעיון ולהוציא קיטור טרם הצגת המכשיר, במטרה שהסרת מחבר האוזניות הסטנדרטי לא יוציא את האוויר מהשקת האייפון 7. ואכן אין ספק שבעוד שהרשת רעשה וגעשה סביב שמועות ודיווחים אלו, מאז שהמכשירים הושקו, לא נשמע יותר מדי רעש בנושא, מה שמראה שהמהלך של אפל הצליח בצורה מרשימה. אולם נראה שמה שפחות הצליח לאפל הוא עמידה ביעדי ההשקה של אוזניות ה- AirPods שהשקתם הייתה צפויה להתרחש במהלך חודש אוקטובר.

לאור העובדה שאפל ציינה כי מועד ההשקה יהיה אוקטובר, רבים ציפו לכך שהאוזניות האלחוטיות המסקרנות יגיעו לכל הפחות ב- 31 לאוקטובר, כמנהגה של אפל להשיק את המוצרים בימים האחרונים של החודש אותו היא מציינת. אולם דו"ח ההכנסות הרבעוני חלף לו ובפרק זמן קצר לפני אירוע המק שהתקיים לאחרונה, אפל הודיעה כי היא דוחה את ההשקה של האוזניות למועד מאוחר יותר, מבלי לציין אותו. האכזבה ברשת הייתה רבה מאוד, ובפרט לאור העובדה שנראה כי האוזניות יצרו סביבם עניין רב, עד כי לפי סקר שנערך על ידי Merrill Lynch התגלה שכ- 12% מכלל הצרכנים בארה"ב ציין שבכוונתו לרכוש את אוזניות ה- AirPods מבלי שהתנסו עימם כלל וכלל. מדובר בתוצאה חיובית מאוד מבחינתה של אפל, כאשר האוזניות שעולות 159$, יכולות להניב ברבעון הראשון להשקה תוספת של כ- 3 מיליארד דולר לשורת הרווח של אפל.

screen shot 2016-09-29 at 9.10.42 am

אפל לא ציינה סיבה לדחיית ההשקה של האוזניות וזו ההודעה הרשמית שהיא נתנה לאתר TechCrunch:

התגובות הראשונות ל- AirPods היו מדהימות. אנחנו לא מאמינים בהשקת מוצר לפני שהוא מוכן, ואנחנו צריכים עוד קצת זמן לפני שאוזניות ה- AirPods יהיו מוכנות לקהל הלקוחות שלנו.

מדובר בצעד כנה מאוד מצידה של אפל שמציינת באופן ברור כי האוזניות עדיין לא מוכנות, כחלק מההבנה שלה שהחברה מוכנה לדחות את השקת המוצר למרות הפופולריות שהוא צבר עוד טרם השקתו, מאשר להסתכן בהשקה של מוצר לא מבושל באופן מלא, ולהסתכן בחווית שימוש רעה (אני מסתכל עליך סמסונג ועל ה- Note 7 שלך). חשוב לזכור שמדובר במוצר חומרה המשולב עם תוכנה ולא גרסה של מערכת הפעלה אותה ניתן לעדכן בכל שלב כשלהו ובכך לתקן את הבאגים שיש, ובהתאם לכך על אפל לדאוג שהמוצר שהיא משיקה יהיה באיכות הגבוהה ביותר שאפשר ועם אפס תקלות, כאשר אם האיכות לא תהיה 100%, הדבר עשוי להתבטא בהחזרה רחבת היקף ובפגיעה בשם המותג של אפל.

הדחייה בהשקת ה- AirPods לתאריך לא ידוע מעלה חשש שהאוזניות יושקו אחרי תקופת החגים הקרובה. אפשרות זו חוזקה לאחרונה על ידי דיווח של האתר Economic Daily News המציין דיווחים משרשרת האספקה והייצור של אפל במזרח ובפרט את אלו המגיעים מכיוון חברת Inventec – אחת מספקיות הרכיבים העקריות של האוזניות – לפיהן החברה תראה את ההכנסות מהרווחים הצפויים ממכירת הרכיבים הרלוונטיים עבור אוזניות ה- AirPods רק בחודש ינואר 2017. מידע זה פורש בתור אפשרות לפיה ההשקה של האוזניות נדחתה לינואר 2017, אולם יתכן מאוד שמדובר באפשרות ש- Inventec תדווח על ההכנסות ממכירת הרכיבים הרלוונטיים רק בינואר 2017, קרי בדו"ח ההכנסות הרבעוני הראשון לשנת 2017, כשמשמעות הדבר היא שהרווחים יזרמו כבר במהלך הרבעון הנוכחי. אפשרות זו קיבלה אישוש מהאתר AppleInsider שציין כי לפי מקורותיו באפל, אין לאפל שום כוונה לדחות את השקת האוזניות האלחוטיות לתחילת 2017, וכי החברה מכוונת להשיק את האוזניות בשבועות הקרובים, וככל הנראה עוד לפני עונת החגים.

יש לציין שכל הדחייה בהשקת האוזניות הוא צעד יוצא דופן מבחינתה של אפל בדרך כלל עומדת ביעדי ההשקה שלה. בפעם האחרונה שאפל דחתה את ההשקה של מוצר כלשהו בצורה דומה, הייתה הדחיה בהשקת מכשירי האייפון הלבנים בשנת 2010, כאשר המכשירים בצבע הלבן הושקו אחרי 10 חודשים מהשקת מכשירי האייפון 4, מבלי הסברים ברורים מצידה של אפל, דבר שהשאיר את הבמה לשמועות וסברות שציינו כי מדובר במהלך שנעשה לאור בעיות עם הצבע הלבן, הן מבחינת הדהייה שלו והן מבחינת ההשפעה שלו על הפלאש, שיצרה החזר אור שהשפיע על התמונות. אפל כמובן לא ציינה באופן רשמי את הסיבה לדחיה, אלא רק דחתה את ההשקה עוד ועוד, עד כי הייתה סברה שמכשירי האייפון 4 הלבנים בוטלו לחלוטין.

בסופו של דבר המכשירים הושקו לצד ההשקה של מכשירי האייפון 4 בחברת Verizon, והדבר התחבר בצורה ברורה יותר עם הדחיה בהשקת מכשירי האייפון 4s שהושקו לקראת סוף חודש אוקטובר 2011.

האם אוזניות ה- AirPods יהיו להיט גדול מהמצופה? נצטרך לחכות להשקתם כדי לגלות.

להמשך דיון

 

מקורות: AppleInsiderTechCrunch ו- Digitimes
עריכה, תרגום ותוספות: natisho