האייפון | יותר מ- 100% רווח

ע״י

מכשירי האייפון הניבו לאפל כ- 104% מהרווח התפעולי בשוק הסמארטפונים במהלך הרבעון השלישי של 2016, כשנראה כי מחדל הנוט 7 מכה בסמסונג. בנוסף מה יעלה בעתיד האייפון SE?

 

 

SE and 7

לפני כשנה חברת Canaccord דיווחה שלפי ממצאיה, מכשירי האייפון של אפל משכו כ- 94% מכלל הרווחים בשוק הסמארטפונים, על חשבון המתחרות שלה בכלל וסמסונג בפרט שהיקף הרווחים הכולל שלה משוק הסמארטפונים ירד לכדי 11% בלבד. מתמטיקה זו חוצה את סף 100%, לאור העובדה שחלק נכבד מיצרניות הסמארטפון בעולם לא מצליחות להניב רווח תפעולי מעסקי הסלולר שלהן. כעת דיווח חדש שמגיע מהאנליסט טים לונג מחברת BMO Capital Markets, מגלה שה- recall שסמסונג נאלצה להתמודד עימו בסוף הרבעון השלישי של 2016, כמעט והחריב את הרווח התפעולי של החברה משוק המובייל, למרות ההצלחה הדי מרשימה של מכשירי הגאלקסי S7 – הלא מתפוצצים, כאשר סמסונג הגיעה למקום השני ברשימת יצרניות הסמארטפונים הרווחיות כאשר היא מצליחה לרשום לזכותה כ- 0.9% מכלל הרווחים בשוק הסמארטפונים, עם נתח שוק של 21.7% משוק הסמארטפונים. מדובר בירידה של יותר מפי 10 מהדיווח הקודם, כאשר ירידה זו נובעת כאמור עקב ה- recall הנרחב שסמסונג ביצעה למכשירי הנוט 7, כשלפי ההערכות של החברה עלו לה למעלה מ- 3 מיליארד דולר. אולם נראה כי הסוף עדיין לא הגיע, כאשר לאחרונה סמסונג דיווחה על כך שהיקף ההחזרות של מכשירי הנוט 7 בארה"ב הגיעו לכ- 85% מכלל המכשירים שנמכרו שם, מה שמראה שלסמסונג יש עוד כברת דרך לא קטנה עד להחזיר (כמעט) את כל המכשירים, כאשר בקרוב החברה תשחרר עדכון גרסה שימנע מהמכשירים להטען מעבר ל- 60%.

לעומת זאת אפל שראתה ירידה בנתח השוק שלה, לכדי 13.2% (כאשר יש הערכות שמציינות שנתח השוק של מכשירי האייפון עומד על כ- 12%), גרפה אליה 103.6% – שיא חדש בתעשייה – הודות לעובדה שיצרניות הסמארטפונים המתחרות מולה, המשיכו לספוג הפסדים מעסקי המובייל שלהם. בראש רשימת היצרניות המופסדות נמצאות HTC ו- LG, כאשר האחרונה ראתה כיצד מכשיר ה- LG G5 האחרון שלה, נכשל במכירות שלו ובהתאם לכך החברה דיווחה על הפסד תפעולי של כ- 400 מיליון דולר מחטיבת המובייל שלה. מה שכן יש לציין שלונג לא מתייחס לערכות הרווחים של היצרניות הסיניות השונות שלא מדווחות על היקף המכירות שלהן, כשביניהן ניתן למצוא את Huawei, שיאומי (Xiaomi) ואת הצמד העולה: Oppo ו- Vivo. כמו כן נראה כי ברבעון האחרון סוני הצליחה לראות רווח קטנטן ראשון ממכשירי הסמארטפון שלה, הודות לצמצום משמעותי בליין הסמארטפונים שלה וקיצוץ בכוח האדם מחטיבת המובייל שלה. אולם בעוד סוני מדווחת על ההכנסות שלה, היצרניות הסיניות המדוברות מתנהלות כמו קופסא שחורה, הודות לרגולציה הסינית, ובהתאם לכך לא ניתן להבין האם החברות מרוויחות מתחום המובייל או מפסידות ממנו, במיוחד הודות לתמהיל מכשירים שהולך ומתרחב לתחום הפרימיום, תחום שהוא כידוע הרווחי ביותר והיחיד שמניב רווחים תפעוליים.

מעניין לראות שהיקף הרווחים המדובר מגיע עוד לפני ההשפעה המשמעותית של ליין מכשירי האייפון 7, שהחלו להמכר רק כשבועיים לפני סוף הרבעון השלישי של 2016. כלומר מי שאחראי על הרווחים הללו הם מכשירי האייפון 6s, האייפון 6 הישן יותר שעדיין המשיך להמכר דאז, ומכשירי האייפון SE שהתגלו להיות פופולריים למדי, באופן שתפס את אפל לא מוכנה ובהתאם לכך הזמינות של המכשירים נותר נמוך במהלך רוב הרבעון השני. אחת הסברות היא שלא רק שאפל לא הייתה מוכנה לביקוש הגבוה למכשירי האייפון בעלי מסך ה- 4 אינץ' המודרניים, אלא שהחברה גם באופן מודע צמצמה את מלאי הזמינות כדי שלא לפגוע בשורת הרווח שלה באופן ניכר, בגלל המחיר הנמוך יותר של המכשירים, שהורד בכ- 50$ מהמחיר של מכשיר האייפון 5s אותו האייפון SE החליף. יתכן מאוד ומסיבה זו אפל לא מתכוונת לרענן את מכשיר האייפון SE בחודש מרץ הקרוב, כאשר לפי דיווח של האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI, עולה שאפל לא מתכננת עדכון לדגם ה- SE במחצית הראשונה של 2017, כאשר Kuo מתייחס לנושא הרווח השולי, אותו אפל מנסה לשמור גבוה ככל האפשר ולמנף את הביקוש הגבוה של מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס.

בהתאם לכך Kuo צופה שלאור העובדה שאפל לא תרענן את דגם ה- SE, הדבר יוביל לירידה בהיקף המכירות של מכשירי האייפון באופן כללי, דבר שימשיך את המגמה בירידת היקף מכשירי האייפון שנראתה לאורך 2015. באופן מעניין אפל ציינה בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון שלה שהיא מעריכה היקף הכנסות שיגיע עד לכדי 78 מיליארד דולר, דבר שמתבטא בכך שהחברה מעריכה צמיחה במכירות המוצרים שלה, או שלחילופין החברה מעריכה שהיקף המכירות כמעט ולא יגדל, אולם המחירים הגבוהים יותר של מכשירי האייפון 7 פלוס, דגמי האייפד פרו ומחשבי המקבוק פרו החדשים של החברה, ידחפו את הרווחים שלה לשיא חדש.

להמשך דיון

 

מקורות: MacRumors ו- Investor's Business Daily
עריכה, תרגום ותוספות: natisho