72 שעות ראשונות עם האייפון 7

ע״י

הרשמים, האבחנות וחוויות השימוש מ- 72 שעות עם האייפון 7. אם אתם שוקלים לרכוש לעצמכם אייפון 7, כדאי שתקראו את הכתבה הזו קודם.

 

 

iPhone7-Press-01-970-80

אז לפני שאני מתחיל לספר לכם על חוויות השימוש שלי מהמכשיר החדש, קצת רקע:
מכשיר האייפון 7 שלי (שחור מט, למי שמתעניין), נרכש לפני מספר ימים באפל סטור שבשדרה החמישית בניו יורק, ע"י חבר שביקר שם.
למרות שמכשירי האייפון 7 מגיעים עם מתאם אוזניות חדש בתוך הקופסה (כזה שיאפשר לכם לחבר אליו אוזניות חוטיות ולהאזין למוזיקה מכיוון ששקע האוזניות כבר לא קיים בדגמי האייפון), ביקשתי מהחבר שירכוש לי עוד אחד – המתאמים האלו הרי עולים רק 10 דולר ליחידה, או 50 ש"ח בישראל – ומה רבה הייתה הפתעתו והפתעתי כאשר העובד באפל סטור הוסיף לו את המתאם הנוסף שביקשתי בחינם, ללא עלות. בדיעבד, אני לא יודע למה הופתעתי כל כך – השירות של אפל בסניפים הקמעונאיים שלה (הידועים בשם אפל סטור) בחו"ל הוא חלק מהותי מחווית הרכישה והשימוש במוצריה. זר לא יכיר זאת.

בכל אופן, המכשיר החדש עשה עלייה ארצה, כמעט 7 שנים אחרי שבעליו החדשים עלה לארץ הקודש, והסתגל מהר.
עכשיו, 72 שעות לאחר שהתחלתי להשתמש בו, הספקתי כבר לגבש רשמים ואבחנות לגבי חווית השימוש במכשיר החדש. אני בדרך כלל לא נוהג לכתוב כתבות מהסוג הזה, אבל הרגשתי את הצורך לשתף את הקוראים ברשמים ובאבחנות האלו על מנת לסייע לאנשים שמתלבטים לגבי רכישת המכשיר החדש, וגם כדי לתת חוות דעת מאוזנת מצד משתמש אפל ותיק, בניגוד לחוות הדעת הרבות שקיימות ברשת שנכתבו ברובן על ידי כתבי טכנולוגיה שאינם בהכרח משתמשי אייפון ולפיכך אינם בהכרח אובייקטיביים לגבי אפל, מוצריה וחווית השימוש במוצרים האלו. אז מבלי להאריך יותר מידי בהקדמה, נתחיל בנקודה הכי משמעותית במכשיר החדש, שמבדילה אותו מדגמים קודמים:

 

כפתור הבית
אחד השינויים הכי משמעותיים והכי ניכרים במכשירי האייפון 7, הוא פתור הבית: אחד מסמלי ההיכר המוכרים ביותר של האייפון, הכפתור העגול עם הריבוע בפנים לא השתנה הרבה לאורך השנים, וקיבל מקצה שיפורים רק בשנים האחרונות עם תוספת סורק טביעות האצבע הביומטרי. במכשירי האייפון 7, הכפתור הזה הוחלף, מהכפתור הלחיץ והמוכר שכולנו למדנו להכיר ולהתרגל אליו – לכפתור דיגיטלי חדש, כזה שלכאורה בנוי לתוך המסך. משתמשי אייפון 7 רבים העידו וימשיכו להעיד שמדובר בשינוי שלוקח קצת זמן להתרגל אליו. התחושה באצבעות בעת השימוש בכפתור תרגיש לכם מוזרה וזרה ב-24 השעות הראשונות של השימוש במכשיר.

אך עם זאת, ובהנחה והתאמתם את עוצמת הרטט או ״תחושת הקליק״ של הכפתור החדש לכזו שמתאימה לכם (אני בחרתי בעוצמה 3 – החזקה ביותר מבין שלושת האופציות), אני מאמין שבדיוק כפי שקרה במקרה שלי, גם אתם תתרגלו במהרה לכפתור החדש בצורה שתהיה מוכרת לכם מפיצ׳רים אחרים שאפל הציגה באייפונים קודמים, במידה וזה לא התפוח הראשון שלכם: הפיצ'ר החדש ירגיש לכם פתאום כל כך טבעי, שבכלום זמן אתם תמצאו את עצמכם מתקשים לזכור איך כפתור הבית הישן הרגיש קודם לכן. לא כל התוספות של אפל עוברות בצורה חלקה כזו, אבל זה נכון במקרה של כפתור הבית.

iphone-7-1748385_1920

עוצמת השמע ושקע האוזניות החסר
הפיצ׳ר השני שמיד תשימו לב אליו הוא עוצמת השמע של המכשיר החדש, שנשמעת כפולה מזו של האייפון 6s, וזאת כמובן הודות לשני הרמקולים המצויים בשני הקטבים של המכשיר אשר מספקים למשתמשי האייפון 7 חווית שמע סטריאפונית בעת ניגון מדיה. במילים אחרות: עוצמת השמע של הרינגטונים שלכם תהיה הרבה יותר חזקה באייפון 7, כנ"ל לגבי עוצמת השמע של שירים וסרטונים.

עד כמה חזקה יותר עוצמת השמע באייפון 7 (היי, יצא לי חרוז…)?
ובכן, מוקדם יותר היום, במהלך ישיבה במשרד עם האייפון בכיס, נכנסה לי שיחה. בעבר הלא רחוק, עם האייפון 6s באותו המצב בדיוק, רק אני והקולגות שבמשרד שלי היינו מסוגלים לשמוע את השיחה הנכנסת. אבל כשהאייפון 7 שלי קיבל שיחה נכנסת אתמול, עובדים אחרים ממשרדים סמוכים וכאלו שעברו במסדרון החלו פתאום להציץ פנימה לתוך המשרד שלי כדי להבין מאין בוקעת לה מוזיקת רוק כבד מז'אנר האינדאסטריאל בפול ווליום ב-9 בבוקר. במילים אחרות: ההבדל בעוצמת השמע הוא משמעותי.

אך לא רק ברינגטונים מסתכם העניין: עוצמת השמע המשופרת באייפון 7 מתבטאת גם בעת שמיעת מוזיקה או צפייה בסרטונים, בין אם בשימוש רגיל לבין אם תוך כדי השימוש באוזניות החדשות של אפל (לא האלחוטיות, אלא החוטיות הרגילות המשופרות שמתחברות כעת לשקע הטעינה). בתור משתמש אייפון קבוע מאז ימי האייפון הראשון בתחילת עידן הסמארטפונים, וכזה שמרבה לשמוע מוזיקה באוזניות מעל גבי האייפון – בחיים עוד לא היה לי מכשיר אייפון שבו לא העליתי את עוצמת השמע של המכשיר עד ל-100%. לעומת זאת באייפון 7, נאלצתי לקבוע את עוצמת השמע ב-75%, פשוט כי העוצמה מתחילה להיות חזקה וצורמת מידי כאשר מעלים אותה ליותר מכך. אלו שמלינים על השמטת שקע האוזניות באייפון 7 יכולים להתנחם בעובדה שעוצמת השמע ואיכות השמע לא נפגעו, אלא השתפרו.

iphone-7-1748382_1920

יש לציין שאת תפקיד בחלק העליון של המכשיר, ממלאת האוזניה של המכשיר, זאת שאתם מצמידים לאוזן כדי לשמוע לצד השני בשיחה, אולם מעבר לכך לא זוכה לשימוש מרחב. וכעת כאשר הטלפון הוא עוד אפליקציה על המכשיר, שימוש זה הופך ונהיה פחות ופחות תדיר ואפל מצאה דרך יצירתית מאוד להפוך את האוזניה לרמקול שימושי.

אפרופו שקע אוזניות חסר, הנה נקודה מעניינת: בניגוד לכתבים אחרים שממהרים להלין ולהתבכיין על השמטת שקע האוזניות, אני באופן אישי עוד לא נתקלתי עדיין בסיטואציה במהלך היומיים האחרונים שבה הרגשתי בחסרונו של שקע האוזניות הישן. אני לא מאמין שהמצב הזה ישתנה, אבל אדאג לפרסם הבהרה במידה וכן. כך או כך, בין אם בנהיגה (יש לי מערכת בלוטות' ברכב שדרכה אני שומע מוזיקה באמצעות האייפון מבלי הצורך לחבר אותו בכבל) או בהליכה, אני מייצג אחוז מסויים (אין לי את המספרים המדוייקים, מן הסתם) של משתמשי האייפון שהיעדר שקע האוזניות לא מפריע להם. עם זאת, רצוי וראוי שכל מי ששוקל לרכוש מכשיר אייפון 7 יקח זאת בחשבון, ויבחן את הרגלי השימוש שלו. זו הדרך הבטוחה לדעת אם היעדר שקע האוזניות יהווה עבורכם עניין זניח כמו שהוא עבורי, או יהווה עבורכם כאב ראש.

 

חיי סוללה
נושא כואב בעולמו של כל משתמש אייפון הוא נושא חיי הסוללה. למעשה, זו לא רק נחלתם של משתמשי האייפון אלא של כל משתמשי הסלולר, אבל אין ספק שעניין חיי הסוללה מהווה אחד מגורמי התלונות הרבים ביותר של מכשירי האייפון. אם כך, ודאי תשמחו לשמוע כי חיי הסוללה באייפון 7 השתפרו במעט (או בהרבה – תלוי במכשיר הקודם שלכם) לעומת חיי הסוללה בדורות קודמים. עד כמה ניכר השיפור? – ובכן, על הנייר, ההבדל בין הסוללות באייפון 6s והאייפון 7 הוא שולי וזניח, ומסתכם ב-150 מיליאמפר, כאשר האייפון 6s מכיל סוללה בקיבולת 1810 מיליאמפר, לעומת 1960 מיליאמפר באייפון 7.

iPhone battery

אבל בעולם האמיתי, התוספת הקטנה הזו בהחלט ניכרת. הודות לחומרה של המכשיר שעברה שדרוג לרכיב ה- A10 שמאפשר שיפורים ניכרים בחיי הסוללה.
כך שאם האייפון 6s שלי החזיק על טעינה אחת מ-7 בבוקר עד 20:00 בערב, הרי שאת שורות אלו אני רושם (כרגע, לפני עריכה) בפתק על מכשיר האייפון 7 שלי שנפרד מהמטען ב-7 בבוקר, וכעת, בשעה 21:48, עדיין נמצא על 21% סוללה. משכתי איתו במצב חיסכון בסוללה והחזקתי איתו עד חצות, כאשר לא הייתה לי ברירה אלא ללכת לישון. הסוללה עמדה על 12% לפני שחיברתי את המכשיר למטען. מכך אני מסיק בהערכה גסה, שניתן לסחוט בערך 4 שעות נוספות של שימוש (תוך כדי שימוש במצב חיסכון בסוללה) במכשיר האייפון 7 לעומת האייפון 6s. זה עדיין רחוק מלהיות מצב אידאלי, אבל זו בהחלט תוספת מבורכת.

 

עוד כמה נקודות ששוות אזכור:

  • המסך של האייפון 7 בהחלט בהיר יותר מהדור הקודם. בזכות שינויים בניגודיות המסך, הצבעים חיים יותר וזה ניכר בעיקר בעת צילום וצפיה בתמונות.
  • חווית הצילום המשודרגת: עם האייפון 7, ניתן לצלם תמונה סבירה בלילה, בתנאי תאורה לקויים. זה בהחלט שיפור ניכר לעומת האייפון 6s ודגמים קודמים. המצלמה הקדמית מאפשרת צילום תמונות באיכות טובה מאי פעם, גם כן בתנאי תאורה לקויים. בסופו של יום, טיב התמונה תמיד תלוי בעיקר בטיב הצלם, אבל צלמי אייפון מביני עניין בהחלט ירגישו בשיפור במצלמות של האייפון 7, ואם אתם חובבי צילום סלולרי בפרט שלא מעוניינים להתפשר על המקום בכיס (כלומר, לא מעוניינים לרכוש אייפון 7 פלוס) אז בהחלט שווה לכם לשקול את מכשיר האייפון 7.

iphone-7-jet-black-macro-2

  • המכשיר חלק ומהיר יותר מדגמים קודמים, בעיקר בזכות השיפורים שאפל הכניסה מתחת למכסה המנוע, שגם על הדרך מסייעים בחיסכון על חיי הסוללה. אבל, זה ודאי לא מחדש שום דבר לאף אחד – עניין די מובן מאליו ואפילו צפוי: מכשיר חדש של אפל תמיד יהיה מהיר וחלק יותר מקודמיו, ללא יוצאים מן הכלל.
  • אטימות למים: בדיוק כמו שלא התלהבתי מהפיצ׳ר הזה במכשירים מתחרים מבית סוני וסמסונג וטענתי שמדובר בגימיק ולא בפיצ׳ר – כך גם במקרה הזה. אל תבינו לא נכון, זה נחמד שיש את זה, אבל למשתמש אחראי ששומר על המכשיר שלו זה לא באמת מזיז, פשוט כי הוא ימשיך לשמור על המכשיר שלו ולהרחיק אותו מנוזלים, שכן המשוואה הישנה והטובה עדיין תקפה כאן: נוזלים + אלקטרוניקה = קורוזיה/מכשיר מת, ואחריות היצרן עדיין לא מכסה נזקי נוזלים, למרות ועל אף האטימות למים.

שורהתחתונהאז למי כדאי לשדרג?

אני בכוונה לא מתייחס בדבריי לפאנבוייז שיעדכנו בכל שנה מבלי לחשוב פעמיים, לאנשים שיש להם מספיק כסף כדי להרשות לעצמם להתהדר בתכשיט סלולרי חדש בכל שנה (לא נכנס לאף אחד לכיס או מתווכח עם אף אחד על סגנון חיים)  או לאנשים כמוני – כאלו שמתעקשים לשמור על ערך ההשקעה הכלכלית במכשיר בכדי שיוכלו לנצל אותו ע"מ לשדרג פעם בשנה בסכום מינימלי. אני מתייחס כאן אך ורק למשתמש הרגיל, שעומד בפני התלבטות בעניין החלפת המכשיר הסלולרי שלו, ושוקל את האייפון 7 כאופציה.

אם אתם משתמשי אייפון 4, אייפון 4s, אייפון 5 ו-5s ואפילו האייפון 6: השדרוג במקרה שלכם הוא בהחלט מומלץ.
אתם תרגישו בהבדלים, וחווית השימוש שלכם תשתפר בצורה ניכרת. אם אתם בעלי אייפון 6s: אתם באמת לא חייבים לשדרג. למעט המצלמה, כפתור הבית והסאונד הסטריאופוני, כמעט ולא תרגישו בהבדל בין האייפון 6s לבין האייפון 7. אתם יכולים בכיף לחכות לשנה הבאה ולאייפון הבא מבלי להרגיש שאתם מפספסים משהו, כי תאמינו לי – אתם לא באמת מפספסים דבר.

חוות דעת סופית על מכשיר האייפון 7: זה מכשיר האייפון הכי טוב שאפל השיקה עד היום (שאינו דגם פלוס כמובן). זה לא מפתיע ואפילו די צפוי, ואולי דווקא בגלל זה – העובדה הזו מאבדת מערכה וגם לא "עוברת מסך": מדובר בסופו של יום באותו הממתק שמגיע באותה העטיפה כבר 3 שנים ברצף, ומכיל שינויים יחסית מינוריים. אלו לא יתרמו לתדמית של אפל כמובילה בתחומה או למוניטין של האייפון כמכשיר מוביל בשוק הסלולר, אלא ימשיכו לאפשר למקטגרים לומר שאפל ממשיכה לדשדש במקום. עם זאת, השינויים הללו במכשיר בהחלט יספקו לדעתי את אלו שגם ככה תכננו לשדרג לאייפון 7 ואת אלו שמשדרגים ממכשירים ותיקים יותר – וזו ככל הנראה הייתה המחשבה של אפל בעניין. אני באופן אישי מרוצה מאוד מהאייפון 7, אבל אני לא מצפה מהמכשיר הסלולרי שלי שימציא את הגלגל בכל שנה מחדש. וכמו תמיד, ההחלטה אם לרכוש ולשדרג או לא – היא בעיניי הצרכן האינדיבידואלי.