חודש עם האייפון 7 שחור Jet

ע״י

אחת ההתלבטויות הגדולות ביותר לגבי מכשירי האייפון החדשים הוא בבחירת הצבע: האם ללכת על שחור מט, או שמא על השחור Jet החדש והמבריק?

 

 

Jet Black iPhone 7

כשאפל הציגה את מכשירי האייפון 7, המאפיין הראשון אותו החברה הציגה, הוא את השינוי בעיצוב של המכשיר. כמובן שהשינוי בעיצוב לא התמקד בשינוי בעיצוב החיצוני, שהתבטא בהזזת פסי האנטנה והפיכתם לדיסקרטיים יותר, וכן שינוי באזור המצלמה, לאור שינויי החומרה של המצלמה. אולם מעבר לכך החברה הציגה את הצבע החדש – שחור Jet, שהוא תוצר של תהליך ייצור חדשני, שהתוצאה שלו הוא צבע שחור שלא נראה כמו אף מכשיר אלומיניום אחר בשוק, הודות לגימור שמשווה למכשיר מראה מבריק ותחושה אחרת לגמרי, שבהתחלה מרגישה יותר כמו פלסטיק ולא כמו אלומיניום או מתכת. אולם ההתלהבות הגדולה סביב הגימור החדש, עברה תפנית תוך מספר שעות ספורות, כאשר אפל ציינה שהגימור החדש והנוצץ רגיש יותר לשריטות מיקרוסוקופיות ובהתאם לכך המליצה למשתמשים שחוששים מכך להשתמש בכיסוי. מצד שני הגימור השחור השני שאפל הציגה, תחת השם "שחור", שהוא למעשה גימור שחור מט כהה יותר מזה של האפור חלל לשילדת האלומיניום, לא מציג את אותה רמת רגישות והדבר יצר לבטים רבים ברשת לגבי 2 הגימורים לצבע השחור.

התלבטות זו שנראתה בכל הרשתות החברתיות והמדיה, ביניהן בטוויטר. הראתה את הדילמה הלא פשוטה בין בחירה בצבע שחור מט – שלכשעצמו הוא יפהפה ומרשים, אל מול בחירה בגימור ייחודי מאוד – אולם כזה שמגיע עם אזהרות מסוימות. התלבטות זו הייתה גם מנת חלקי במהלך ההחלטה לגבי שדרוג מכשיר האייפון 6s והדבר הביא אותי לחקור ולנסות לעבד כל פיסת מידע שהצלחתי למצוא בנושא כדי להגיע לידי החלטה. בשלב מסוים הנטייה הייתה לבחור בצבע השחור מט היותר "בטוח", אולם בסוף החלטתי שבמידה ובעת הרכישה יהיה במלאי מכשיר בצבע שחור Jet, שהזמינות שלו ברחבי העולם הייתה נמוכה מאוד בשבועות הראשונים להשקת האייפון 7 ובפרט בדגמי הפלוס, אני אלך עליו. כיום כחודש אחרי שימוש במכשיר, הנה הרשמים:

תחושה ביד ודביקות
בתור משתמש אייפון שמעולם לא השתמש בכיסוי יותר ממספר ימים (גג חודש במהלך מילואים), התחושה של המכשיר ביד היא גורם די קריטי מבחינתי לבחירת הגימור. מכשירי האייפון 6, ובהמשך ה- 6s שהביאו את בשורת הגדלים החדשים: 4.7 אינץ' ו- 5.5 אינץ', יצרו מצב חדש, בו בניגוד למכשירי האייפון הקודמים והקומפקטיים יותר, מצריכים שינוי באחיזת המכשיר ביד (אלא אם כן יש לכם ידיים גדולות). בנוסף העיצובים ה(כבר לא) חדשים הגיעו עם מעטפת אלומיניום מוברש מלאה ועיצוב מעוגל יותר, דבר שהפך את המכשירים להיות חלקלקים ביותר – וברשת ניתן למצוא הרבה מאוד משתמשים שמציינים עד כמה האלומיניום על המכשירים הגדולים יותר הוא חלקלק מאוד. עליי לציין שבמהלך שנתיים של שימוש במכשיר אייפון 6 ובהמשך אייפון 6s שהגיע עם אלומיניום מסדרת 7000 עמיד יותר וחלקלק פחות, המכשיר החליק ונפל מידי מספר בודד של פעמים. אולם למרות זאת הרשמים כי גימור השחור Jet הוא חלק הרבה פחות, קסם לי מאוד ואחרי חודש של שימוש במכשיר, אני יכול לציין בפה מלא כי מדובר במכשיר האייפון ה"דביק" ביותר שיצא לי להשתמש בו, מאז מכשירי האייפון 3G/s.

כמובן שמי שעושה שימוש רגיל בכיסוי, הדבר לא אמור להיות משמעותי במיוחד עבורו, אולם גם לא הגימור של המכשיר, מאחר וגם ככה רוב הכיסויים (למעט השקופים ואפילו הם עושים למכשיר עוול) מסתירים את העיצוב והיופי של הגימור של מכשירי האייפון.

מראה
הדבר הנוסף ואולי המרשים ביותר בגימור השחור Jet הוא המראה האחיד של המכשיר, כאשר נראה שהמסך של המכשיר, שמגיע בעיקול מסוים של 2.5D, מתחבר באופן מושלם לפאנל האחורי ובצורה חלקה ללא רבב, יותר מכל גימור של מכשיר אייפון שנראה עד כה, אולי למעט מכשירי ה- 4/4s שהגיעו עם עיצוב מרשים ויפהפה לכשעצמו. מה שתורם לכך לא פחות הוא העובדה שפסי האנטנה, שכאמור עוצבו בצורה דיסקרטית יותר על הפאנל האחורי, כמעט ולא נראים לעין בכלל על הגימור השחור המבריק, דבר שניתן גם לומר על הכיתוב בחלק התחתון של הפאנל האחורי שכולל את השם: אייפון. וכן את תוויות האישורים השונים שהמכשיר קיבל (קישוריות, תקנים וכו').

שריטות וטביעות אצבע
אולם ליתרונות הללו יש כמובן גם חסרונות. הרגישות של המכשיר לשריטות מיקרוסקופיות היא אמיתית ואכן ניתן לראות מספר שריטות שכאלה, אולם רק כאשר מסיטים את המכשיר בזוויות מסוימות בתאורה ישירה. במבט רגיל על המכשיר אין רמז ולו הקטן ביותר לכך. כמו שציינתי קודם לכן, מכשירי האייפון שהיו בבעלותי בעבר כמעט ולא נפלו או חטפו מכות, ובהתאם לכך הם סיימו את תפקידם כשהם במצב מצוין. כך במידה ואתם מכירים את עצמכם ומודעים לכך שהמכשיר נוטה ליפול מידכם הרבה, או שאתם נוטים לזרוק אותו על השולחן או לשים אותו במקום בו הוא חוטף מכות, אולי השחור Jet הוא לא עבורכם (כאמור אם אתם שמים כיסוי אז זה כבר לא משנה יותר מדי).

IMG_2422IMG_2419

החיסרון השני הוא טביעות אצבע. הגימור המבריק, בדומה לכל גימור מבריק של מכשיר סמארטפון באשר הוא, הוא מגנט לטביעות אצבע. הדבר היה נכון למכשירי האייפון 3G/s, למכשירי האייפון 4 וה- 4s שהגיעו עם פאנל אחורי מזכוכית, וגם למכשירי סמארטפון של מתחרים כמו למשל הגאלקסי S7 וה- Edge. באופן אישי אני לא מסתכל על היום על המכשיר (למרות שהוא מבריק ויפהפה), ובהתאם לכך הדבר לא הפריע לי מעולם עם הדגמים של מכשירי האייפון שצוינו לעיל שהיו בבעלותי, וגם לא הפעם. מעבר לכך בניגוד למכשירי האייפון בגימור המט (שחור, כסוף או הזהובים) בהם השמנוניות של טביעות האצבעות היא קשה יותר לניגוב, על הגימור המבריק של השחור Jet שמגיע עם שכבה אולאופובית דקה הזהה לזו שאפל שמה על המסכים של מכשירי האייפון, ששומרת על המכשיר מפני טביעות אצבע, מאפשר לנקות את טביעות האצבעות בניגוב מהיר וקל עם כל בד ורצוי עם בדים רכים ולא מחוספסים שעשויים לשרוט את הפאנל.

חווית שימוש כללית
כל הדברים שצוינו לעיל יוצרים עבורי חווית שימוש מצוינת עם האייפון 7 בגימור השחור Jet. המכשיר מרגיש נהדר ביד והוא נתפס טוב יותר הודות לדביקות שלו, מה שמאפשר לי להשתמש בו ביד אחת ללא כל חשש, יותר מכל מכשיר אייפון שיצא לי לעשות בו שימוש מאז שאפל שינתה את גדלי האייפון, דבר שהוא משמעותי מאוד לחווית השימוש במכשיר מבחינתי. מעבר לכך נראה כי הביקוש הגדול מאוד לצבע השחור Jet, לא נעלם מעיניה של אפל, שלפי השמועות עשויה להציג צבע נוסף של לבן בגימור המבריק והייחודי.

באופן כללי למרות שנראה שעל פניו השדרוג במכשיר האייפון 7 הוא מינורי אל מול מכשירי האייפון הקודמים, מדובר בחוויה משופרת בכל המובנים המתבטאת בדברים הקטנים. בין אם ברמקולים הסטריאופוניים החזקים יותר שמשפרים את חווית השמע במכשיר, או בין אם במצלמה המשודרגת שמציגה תמונות איכותיות יותר בתנאי תאורה קשים וכן צילום יציב יותר של סרטונים הודות לרכיב הייצוב האופטי המובנה. המסך נראה חד יותר והצבעים בו מרשימים הרבה יותר, הודות לתקן הצבעים P3 שהתווסף והעמידות של המכשיר למים נותנת שקט נפשי גדול יותר בין אם מדובר בשימוש בגשם, או במקרים בעייתיים יותר. נקודה נוספת שעשויה לכאוב למשתמשים רבים הוא הסרת שקע האוזניות הסטנדרטי, אולם נראה כי ההמולה ברשת שקדמה להשקת מכשירי האייפון 7, דעכה עד לדממת אלחוט, כשנראה כי הדבר הוא בכלל לא בעייתי, הודות למתאם המגיע עם רכישת המכשיר. באופן אישי אני עושה שימוש באוזניות אלחוטיות מאז 2012, ככה שהדבר כלל לא השפיע עליי בשום צורה ביום יום.

שינוי נוסף שמתרגלים אלו מהר מאוד הוא לחצן הבית, שהשתנה מלחצן בית פיזי ללחצן בית רגיש למגע שעושה שימוש בטכנולוגיית ה- Force Touch. תחושת הלחיצה היא בהחלט שונה ולוקח מספר שעות – ימים להתרגל לכך, אולם אחרי שמתרגלים מעריכים את השינוי שמאפשר לשלוט בעוצמת המשוב של הלחצן בשימוש עם המנוע ההפטי. כך שלמשל מי שמעדיף עוצמת משוב חזקה יכול לבחור בדרגה השלישית, בעוד מי שרוצה משוב דיסקרטי יותר ושקט יותר (למשל במצבים כמו ישיבות או ליד ילדים/ תינוקות שישנים) יכול לבחור בדרגה הראשונה. שליטה זו היא כמובן לא אפשרית בכלל עם לחצן פיזי, ואחרי ששמים לב לכך פתאום מגלים עד כמה רעש הלחיצה על לחצן הבית יכול להיות (תנסו ותראו).

אתם מוזמנים לקרוא רשמים נוספים לגבי חווית השימוש באייפון 7 בסקירה המצוינת שרון העלה בה הוא מספר על חוויותיו עם 72 שעות ראשונות עם המכשיר.

כל מה שצוין כאן הוא בחירה אישית וחווית שימוש אישית, בהתבסס על אופן השימוש האישי שלי במכשיר וההעדפות האישיות. כמובן שבסופו של דבר הבחירה היא כמובן אינדיבידואלית – במה שמתאים לכם, לפי אופי השימוש וההעדפות. אין כאן נכון או לא נכון, ובין אם בחרתם או תבחרו בגימור השחור מט, או בצבעים האחרים, בסופו של דבר מדובר במכשיר מצוין ואתם תהנו ממנו כך או כך.

להמשך דיון