מעוצב בקליפורניה ומיוצר בארה"ב?

ע״י

שמועה חדשה מגלה שאפל שוקלת להעביר את ייצור (או חלק) מכשירי האייפון לארה"ב. מה הקשר לטראמפ ואיך זה יכול להשפיע על הצרכנים?

 

 

Designed by Apple in CA

מזה הרבה מאוד זמן העולם התרגל למשפט הכה מזוהה עם אפל: "מעוצב (או יותר נכון מתוכן – designed) על ידי אפל בקליפורניה", שההמשך שלו מגלה את המיקום בו המוצר הרלוונטי מיוצר. בהקשר של כמעט כל המוצרים של אפל, מדובר בסין שהפכה בשנים האחרונות להיות מעצמת ייצור ראשונה במעלה, כשכבר קשה למצוא מוצרים שלא מיוצרים בסין, בין אם מדובר בחברות טכנולוגיה, מוצרי ריהוט, גינון, ביגוד וכמעט כל מה שתוכלו לחשוב עליו. אולם כעת לפי דיווח שמגיע מהאתר Nikkei Asian Review מציין פרט מעניין מאוד מאחד ממקורותיו, לפיו אפל פנתה לחברות פוקסקון ופגטרון – 2 יצרניות מכשירי האייפון העקריות של אפל – בבקשה לבדוק את ההתכנות של ייצור מכשירי האייפון בארה"ב, כשעל פי הנראה פוקסקון ענתה בחיוב לבקשה, בעוד פגטרון סרבה לחקור את האפשרות לאור העלויות הגבוהות הכרוכות במעבר שכזה עבורה. אולם לפי מקור אחר עולה שגם פוקסקון לא מתלהבת מאוד מהרעיון, לאור העלויות הגבוהות, למרות העובדה שאפל היא הלקוחה הגדולה ביותר שלה, המהווה כ- 50% מכלל המכירות שלה. לעומת זאת ספקיות חומרה ורכיבים כמו Sharp (שהיא בבעלות פוקסקון) ו- TSMC ציינו שהן יהיו מוכנות להעביר את הייצור לארה"ב במידת הצורך, מאשר לאבד לקוח בפרופיל גדול שכזה – כמו אפל.

בהתאם לתגובות הללו קל להבין שהעברת הייצור של מכשירי האייפון מסין לארה"ב, מעבר להקמת המפעלים הדרושים לכך, יעלו את עלויות הייצור של מכשירי האייפון באופן ניכר, כאשר היום אפל נהנית משולי רווח גבוהים למדי ממכירת מכשירי האייפון, הודות לעלויות הייצור הנמוכות בסין (למרות שהמשכורות הממוצעות של העובדים בסין עלו בשנים האחרונות), וכן לאור הלחץ המתמיד שאפל מפעילה על ספקיות הרכיבים השונות. המקור של Nikkei מציין שההערכה היא שייצור מכשירי האייפון בארה"ב תעלה את עלויות הייצור, או יותר נכון ההרכבה, של מכשירי האייפון בפי – 2. ולאור העובדה שקשה להאמין שאפל תתן למחירים החדשים להשפיע על שולי הרווח שלה, התוצאה היא שהמחיר הגבוה יותר (כמו תמיד) יגולגל על הצרכן, קרי מכשירי האייפון יהיו יקרים יותר.

יש לציין שאפל מייצרת כיום את מחשבי המק פרו השולחניים, בארה"ב. במפעל ייעודי שהחברה הקימה לשם כך. אולם אין ספק שלא ניתן להשוות את היקפי הייצור של מחשבי המק פרו – שלא עודכנו או שודרגו מאז 2013 – ונמכרים לכל היותר בכמה מאות אלפים בשנה, אל מול מכשירי האייפון שנמכרים בהיקף של יותר מ- 200 מיליון מכשירים בשנה.

B0mCydhCcAAMPA3-780x519

אולם לטענתה של אפל מחיר הייצור משחק תפקיד משני מבחינתה, והודות להר המזומנים העצום של אפל יתכן והדבר הוא נכון. אך עם זאת יש בעיה לא קטנה ולפי טים קוק הדבר מתקשר ליכולות ולמיומנויות שפותחו במהלך העשורים האחרונים באזור המזרח ובפרט בסין. בראיון האחרון של קוק עם צ'רלי רוז, ציין המנכ"ל של אפל שבעשורים האחרונים ארה"ב דחקה החוצה את המיומנויות המקצועיות הדרושות לייצור, בעוד סין אמצה אותן באופן נרחב. בהתאם לכך בעלי מקצוע הפכו להיות נדירים בארה"ב בעוד בסין מדובר בהיקף עצום של בעלי מקצוע איכותיים שמסוגלים לתת מענה רחב הרבה יותר מבחינה מקצועית, מאשר בעלי מקצוע מקבילים בארה"ב. אם כך מה עשוי לגרום לאפל לחקור את העברת הייצור של מכשירי האייפון לארה"ב? ובכן קוק ציין לא אחת שאם הדבר היה מתאפשר מבחינתו הוא היה עושה זאת. אולם כאמור מדובר בקושי לא קטן, כשבמקום זאת אפל פועלת לא מעט בקידום ויצירת מקומות עבודה בארה"ב, זאת על ידי שימוש לא קטן ברכיבים המיוצרים בארה"ב, כמו למשל מסכי הגורילה של חברת קורנינג, או חלק מרכיבי ה- Ax השונים המיוצרים על ידי סמסונג במפעל (FAB) ייעודי בטקסס.

סברה שעלתה לאור הדיווח, היא שאפל חוששת שהנשיא הנבחר החדש של ארה"ב – דונלד טראמפ, ילחץ על החברה באופן ניכר להעביר את הייצור של מכשירי האייפון שלה לארה"ב. הסיבה להשערה הזו נעוצה בנאום שנתן טראמפ במהלך קמפיין הבחירות שלו, בוירג'יניה, בו הוא אמר שכשהוא יבחר הוא "יגרום לאפל לייצר את המחשבים הארורים ושאר הדברים בארה"ב במקום במדינות אחרות". כמו כן טראמפ התבטא לא אחת כנגד העובדה שחברות אמריקאיות רבות מייצרות את המוצרים שלהן בסין, במקום בארה"ב, דבר שפוגע בהיקף מקומות העבודה. כדי להתמודד עם כך טראמפ ציין שהוא יכפה מס ייבוא בגובה של 45% על ייבוא סחורה המיוצרת בסין, דבר שיצר חיכוך לא קטן על מול הממשל הסיני שהתגבר כאשר טראמפ נבחר לנשיאות. אולם מה שיוצר סדקים לא קטנים בהשערה הזו, לפיה טראמפ אחראי באופן כזה או אחר על ההחלטה (השמועתית) של אפל לחקור את נושא ייצור מכשירי האייפון בארה"ב, היא העובדה שהדיווח של Nikkei מגלה שאפל הציגה את הבקשה שלה בנושא מול פוקסקון ופגטרון במהלך חודש יוני האחרון, עוד הרבה לפני שטראמפ נבחר לנשיאות.

בכל אופן יהיה מעניין לראות האם אפל באמת תרצה להעביר את הייצור של מכשירי האייפון לארה"ב, בין אם מדובר בייצור של כל המכשירים או חלק מהם, כשסבירות הגיונית יותר היא העברת הייצור של דגמים מסוימים. אולם עדיין נראה כי מדובר בלא יותר משמועה, והסבירות לכך היא בהחלט נמוכה.

להמשך דיון

 

מקור: Nikkei Asian Review
עריכה, תרגום ותוספות: natisho