האייפון 7 | מודםגייט עולה שלב

ע״י

דיווח חדש מגלה שאפל מאיטה באופן מכוון את ביצועי המודם מבית קוואלקום במכשירי האייפון 7, כדי שיהיו זהים בביצועים שלהם לאלו מבית אינטל. איך זה משפיע על המשתמשים בישראל?

 

 

iPhone 7 Intel vs Qualcomm

נראה שהשקה של מכשירי אייפון ללא פרשיית "גייט" כלשהי היא דבר נדיר יותר מאשר חדי קרן, דובוני איכפת-לי, או תמונה ברורה וחדה של עב"מים/ ביגפוט (תבחרו). בהקשר למכשירי האייפון 7 אחת מהפרשיות הדביקות ביותר, אולם כזו שלא הצליחה לצבור יותר מדי מומנטום היא פרשיית המודםגייט שהתגלתה זמן קצר אחרי השקת האייפון, כאשר האתר Cellular Insights גילה שבין המודמים בהם אפל משתמשת במכשירי האייפון – כאשר האחד הוא מבית קוואלקום והשני הוא מבית אינטל – יש הבדל לא קטן בביצועים, המתבטא באופן ברור כאשר הקליטה של המכשירים היא נמוכה. המבחן של Cellular Insights בחן את תדרי ה- LTE מסוג 4 ו- 12 הנפוצים יותר בצפון אמריקה ואת תדר 7 שנמצא בשימוש ברוב העולם. בכל 3 התדרים שנבדקו המודם של קוואלקום הציג ביצועים טובים יותר בתנאי קליטה קשים יותר, בהשוואה למודם של אינטל עד לכדי 30%.

תגלית זו על פניו היא ללא כל ספק אמורה להיות מרעישה, אולם נראה כי מעט מאוד משתמשים דיווחו על בעיות קליטה כאלה ואחרות בשימוש בדגמים מסוימים של מכשירי האייפון, לא כמו שהיה עם פרשיית ה"אנטנגייט" שפקדה את מכשירי האייפון 4 בשנת 2010. הסיבה לכך היא החלוקה של אפל לדגמי המודם השונים כאשר דגמי המודל: A1778 ו- A1784 מגיעים עם רכיב מודם מסדרת XMM7360, המיוצר על ידי אינטל ותומך בטכנולוגיות קישוריות סלולרית מסוג GSM/WCDMA/LTE. במקביל דגמי המודל A1660 ו- A1661 מגיעים עם רכיב מודם מסדרת MDM9645M, המיוצר על ידי קוואלקום ותומך בטכנולוגיות קישוריות סלולרית מסוג GSM/CDMA/WCDMA/TD-SCDMA/LTE. למעשה אפל עשתה הפרדה בהתאם לסוג טכנולוגיית הסלולר, כאשר המודם של קוואלקום תומך ב- CDMA (בנוסף ל- GSM ו- LTE) ובהתאם לכך נמכר בסין, יפן ובארה"ב אצל ספקיות הסלולר Verizon, Sprint ובתצורת הסימפרי. לעומת זאת המודם של אינטל תומך רק ב- GSM ו- LTE ולא ב- CDMA ובהתאם לכך נמכר בשאר העולם, כולל אירופה וישראל.

משמעות הדבר היא שבישראל ובאירופה כל מכשירי האייפון מגיעים עם המודמים של אינטל, בעוד המודמים של קוואלקום נמכרים בסין, יפן ובארה"ב כפי שצוין.

אולם נראה כי משתמשי האייפון שיש להם מודם של אינטל, לא מופלים לרעה. דיווח חדש שמגיע מבלומברג, מגלה שאפל מגבילה באופן מכוון את ביצועי המודם של קוואלקום, כדי שיהיו זהים לאלו של אינטל. הדיווח של בלומברג מסתמך על בדיקות שנעשו על ידי החברות Twin Prime Inc. ו- Cellular Insights שחקרו את הביצועים של המודמים של מכשירי האייפון 7, וגילו באופן די מעניין שהביצועים של המודמים הם כמעט זהים – זאת בסתירה לבדיקה שערך האתר Cellular Insights קודם לכן, אולם סתירה זו יכולה להפתר במידה והשינוי נעשה על ידי אפל בעדכון גרסה ששוחרר לאחרונה. בכל אופן הבדיקה מראה שהביצועים של המודם מסדרת X12 של קוואלקום, מסוגל להציג ביצועים טובים יותר ברשת של Verizon, כשמודם זה הושווה למודם מאותה הסדרה במכשיר גאלקסי S7 של סמסונג שנמכר ב- Verizon ומגיע עם אותו המודם.

iPhone 7 modem

הסברה מהבדיקות הללו היא שאפל מגבילה באופן מכוון את הביצועים של המודם מבית קוואלקום במכשירי האייפון 7, זאת כדי שהביצועים של המכשירים הללו לא יהיו טובים יותר מהביצועים (הסלולריים בלבד!) של מכשירי האייפון 7 שמגיעים עם המודם מבית אינטל. באופן כזה חווית השימוש תהיה אחידה, אולם חשוב יותר, אף חברת סלולר לא תוכל לטעון שהאייפון ברשת שלה הוא טוב יותר מאשר אייפון ברשת אחרת, דבר שללא כל ספק היה יכול להכעיס מאוד את AT&T ו- T-Mobile, במידה והיה קורה.

אפל הגיבה לנושא, כאשר טרודי מולר מצוות יחסי הציבור של אפל ציין באופן רשמי ש:

כל מכשירי האייפון 7 והאייפון 7 פלוס, עומדים או עוברים את הסטנדרטים של אפל לגבי ביצועי הקישוריות, מטריקות של איכות ומבדקי אמינות, בכל מבדקי המעבדה הקפדניים שלנו המבוצעים בהתאם לסטנדרטיים בתחום הקישוריות, ובמהלך אלפי שעות של בדיקות שטח המודדים שימוש אמיתי, וכן בבדיקות מעמיקות שעורכות ספקיות הסלולר שפועלות בשיטוף איתנו. המידע שהוצג מראה שאין הבדל מפלה מבחינת הביצועים בתחום הקישוריות בין הדגמים השונים.

נראה שההחלטה של אפל לבחור באינטל בתור ספקית המודמים שלה, בין אם כדי לחסוך בהוצאות של מכשירי האייפון 7, להציג לחץ גדול יותר על קוואלקום או מסיבה אחרת שכרגע לא נראית לעין – כמו למשל לבחון את יכולות הייצור של אינטל בתחום המובייל במטרה להעביר יותר ויותר מהיקפי ייצור הרכיבים מסמסונג לאינטל – חוזרת לרדוף את אפל, כאשר הדבר פוגע באופן כזה או אחר בדעת הקהל של המשתמשים כלפי המוצרים של אפל: לא רק שהחברה החליטה שלא לבחור באופן מלא בטכנולוגיית/ יצרנית המודמים הסלולריים הטובה ביותר בכל דגמי האייפון, אלא שהחברה גם באופן מכוון מגבילה את היכולות של המודמים ה"טובים יותר".
iPhone 7 modem

בהתאם לכך נראה כי המשמעות בין רכישת מודל של אייפון כזה או אחר, היא לא משמעותית כלל וכלל אפילו יותר מתמיד, זאת כאשר בכל מקרה מכשירי האייפון שנמכרים בישראל ובאירופה מגיעים עם המודם של אינטל ה"איטי יותר". השאלה היא האם משהו בכלל מרגיש בהבדל כזה או אחר? או שמא נתקל בבעיות קליטה בשימוש עם מכשירי האייפון 7? אתם מוזמנים לספר לנו בתגובות.

להמשך דיון

 

מקורות: בלומברג ו- Recode
עריכה, תרגום ותוספות: natisho