דרושים | מסכי OLED בהיקפי ייצור גדולים

ע״י

היקפי הייצור המצומצמים של מסכי ה- OLED יוצרים בעיה גדולה עבור אפל, שמעוניינת לעבור ולהשתמש בטכנולוגיה במכשירי האייפון שלה. התוצאה עשויה להשפיע על ליין האייפון הבא.

 

 

iPhone 7 screen

בחודשים האחרונים מתגברים הדיווחים לגבי תוכניותיה של אפל עבור ליין מכשירי האייפון הבא, שלפי ההערכות יכללו עדכון משמעותי יותר לעיצוב – זאת אחרי שמכשירי האייפון 7 לא הציגו שינוי משמעותי בעיצוב, לעומת העיצוב של מכשירי האייפון 6 וה- 6s. חלק משמעותי מאוד מהעיצוב החדש מסתמך על טכנולוגיית מסכי ה- OLED, שלפי השמועות אפל צפויה לעבור להשתמש בהם במכשירי האייפון הבאים, זאת אחרי שהחברה החלה להתנסות עם מסכי ה- OLED עם ליין השעונים שלה, ולאחרונה גם עם מחשבי המקבוק פרו שמגיעים עם מסך ה- Touch Bar שמבוסס על OLED. דיווחים אלו לגבי מכשירי האייפון מגלים שאפל חוקרת את הטכנולוגיה מזה זמן רב, וכעת נראה שהחברה החליטה שהגיעה השעה להתחיל להשתמש בה בקנה מידה נרחב יותר, הודות לעובדה שבשנים האחרונות מסכי ה- OLED הוכיחו כי הם הגיעו לאותה רמת האיכות של מסכי LCD, ואף עקפו אותם. הדוגמא הטובה ביותר הם מסכי ה- OLED של סמסונג שזכו לתשבוחות רבות שהכתירו את המסכים הללו, שנמצאים במכשירי הדגל בליין הסמארטפונים של סמסונג, בתור המסכים הטובים ביותר במכשירי מובייל. נקודה.

היתרון הגדול ביותר של מסכי OLED הוא הניגודיות הגבוהה שלהם, שנובעת מעצם הטכנולוגיה עצמה, שמאירה את הפיקסלים עצמם בהתאם לצורך, בניגוד לטכנולוגית ה- LCD שמאירה את כל המסך כשבמקביל הפיקסלים משנים את הצבע שלהם בהתאם. הודות לכך מסכי ה- OLED מתאפיינים ביכולת להציג ניגודיות גבוהה יותר של צבעים, ובפרט של הצבע השחור וכן להציג חיי סוללה חסכוניים יותר, אולם רק במידה וממשק המשתמש מבוסס על צבעים כהים/ שחורים. הדוגמאות הטובות ביותר לכך הוא ממשק המשתמש של השעון וכן ממשק המשתמש של Windows Phone (ז"ל?) שעושים שימוש בממשק משתמש כהה/ שחור שמאפשר חיסכון בחיי הסוללה של המכשירים. בהתאם לכך יש לא מעט שמועות שמציינות כי עם המעבר של אפל לטכנולוגיית ה- OLED, החברה צפויה להציג שינוי משמעותי במראה של iOS, כדי לתמוך ב- OLED בצורה טובה יותר ולשמור על חיי הסוללה עוד יותר – זאת אחרי שמכשירי האייפון 7 החדשים מציגים שיפור עצום (!) בחיי הסוללה.

אולם בפני אפל עומדת בעיה קשה הרבה יותר מאשר דילמות של עיצוב, פיתוח וממשק משתמש. דיווחים חדשים ברשת מגלים שיצרניות מסכי ה- OLED מתקשות כבר היום להציג היקפי ייצור משביעי רצון, בקנה מידה נרחב, זאת כשסמסונג ו- LG – שהן 2 יצרניות מסכי ה- OLED הגדולות ביותר בעולם, לא מייצרות כיום מספיק מסכי OLED שיכולים להשביע את הדרישה של אפל שמוכרת מדי שנה למעלה מ- 200 מיליון מכשירי אייפון. אפילו כשמכניסים למשוואה יצרניות מסכים נוספות כמו: Sharp ו- Japan Display נראה כי הדרישה הגבוהה של אפל לצד הדקדקנות של החברה לגבי איכות, תקשה אפילו עוד יותר על היצרניות לעמוד בסטנדרטים של אפל.

iPhone 7 and 7 Plus screens

בעבר אפל התמודדה עם הנושא, על ידי חתימה על חוזי ייצור ואספקה בהיקפים גבוהים לרכיבים שהחברה צפתה להם ביקוש גדול. הדוגמא הטובה ביותר (כן יש פה הרבה דוגמאות…) הם ההסכמים שאפל חתמה עם יצרניות זכרונות פלאש, שאפשרו לחברה להשתמש בהיקפים גדולים של זכרונות אלו עבור מכשירי האייפון, האייפד ובהמשך מחשבי המק, בעוד יצרניות חומרה מתחרות רעבו לרכיבים אלו – דבר שגרם להן להציג מכשירים עם מפרטים בעייתיים יותר באותן השנים, בעוד אפל נהנתה מעדיפות בגלל החוזים מול יצרניות זכרונות הפלאש. כיום אין רבה מאוד יצרניות סמארטפונים שעושות שימוש (לפחות בקנה מידה גדול) במסכי OLED, כשהגדולות ביותר הן – באופן טבעי – סמסונג ו- LG. בהתאם לכך יהיה מעניין לראות כיצד אפל תתמודד עם קשיים אלו באספקת מסכי OLED.

אחת הסברות שעולה, והפכה בשבועות האחרונים לכדי דיווח (ספק שמועה) של ממש, היא שאפל תתמודד עם הנושא על ידי הצגת מכשיר אייפון אחד בלבד שיגיע עם מסך OLED, מבין כל ליין מכשירי האייפון הבא. השמועה בנושא מגלה שמכשיר זה יגיע עם מסך בגודל של 5.1 עד 5.2 אינץ' מתוך שטח פנים כולל של פאנל קדמי של 5.8 אינץ', אולם לאור העובדה שמסך זה יהיה מצד לצד גודלו הפיזי של המכשיר יהיה קטן הרבה יותר, בדומה למכשירי סמארטפון מתחרים כמו למשל הגאלקסי Edge של סמסונג. מכשיר זה יגיע לצד 2 מכשירי אייפון נוספים בגדלים ה"סטנדרטים" של 4.7 אינץ' ו- 5.5 אינץ' שימשיכו להשתמש במסכי LCD.

להמשך דיון

 

מקורות: בלומברג ו- Macrumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho