ניקיון האפסטור הגדול

ע״י

מוקדם יותר השנה, אפל הבטיחה לנקות מהאפטור אפליקציות ישנות ולא נתמכות. ולאחרונה החברה קיימה את הבטחתה. זהירות, יתכן שהאפליקציה האהובה עליכם כבר לא באפסטור.

 

 

app-store-purge-hero

כשאפל הקימה את האפסטור, החברה ככל הנראה לא דיימנה לעצמה שתוך פחות מעשור, החנות תכיל בתוכה למעלה מ- 2 מיליון אפליקציות שונות ומשונות העונות כמעט לכל הצרכים של משתמשי האייפון, האייפד, האפל TV והשעון. למעשה למרות שבתחילת הדרך ג'ובס התנגד לאפליקציות צד ג' שיזהמו את מכשיר האייפון המושלם שלו, האפסטור היא אחד הגורמים העקריים להצלחת האייפון בפרט ו- iOS בכלל. לא מאמינים? תשאלו את Palm או את מיקרוסופט שנאלצה לשלם למפתחים כדי שיפתחו אפליקציות עבור פלטפורמת Windows Phone – ואפילו זה לא ממש עזר לחברה יותר מדי. אולם ההצלחה הגדולה של האפסטור לוותה בלא מעט אתגרים עבור אפל: איך מנהלים ואוצרים היקף כה נרחב של אפליקציות מקהילת מפתחים שהולכת וגדלה בקצב מסחרר? ואכן ב- 8 השנים בהם האפסטור קיימת, החנות השוקקת עמדה בלא מעט אתגרים. הן בפני אפל והן בפני המפתחים, כשכמו בכל מערכת יחסים היו לא מעט פניות שהעלו את שאלת "יחסינו לאן".

בין אם מדובר באפשרויות של מולטי טאסקינג, מה ואיך יעשו התראות? איזה אפליקציה תוכל לגשת לתכנים אחרים, Extensions ועוד. בכל פעם ש- iOS התפתחה, התבגרה והפכה להיות מורכבת יותר, כך נראה כי החידושים הביאו אתגר חדש למפתחים וליחסים שלהם עם אפל, זאת הודות להיררכית החשיבות של אפל שהיא (ובסדר הזה):

  • קודם כל מה שטוב לאפל
  • אחר כך מה שטוב למשתמשים
  • ורק אז מה שטוב למפתחים

כעת 8 שנים אחרי הקמתה של האפסטור, נראה כי מערכת היחסים בין אפל לבין המפתחים החלה סוף כל סוף להגיע למי מנוחות (בדרך כלל). אולם מי מנוחות אלו נחים על למעלה מ- 2 מיליון אפליקציות שנצברו במשך 8 שנים. למרבה הצער יש היקף לא מבוטל של אפליקציות שהוא כבר לא מעודכן/ תקף או רלוונטי לשנת 2016. בין האפליקציות הללו ניתן למצוא אפליקציות שהממשק שלהן לא עודכן לממשק המודרני יותר של גרסה 7 ואילך, או אפליקציות שעדיין לא הותאמו לגדלי המסך ה(כבר לא כל כך) חדשים שהוצגו ב- 2014. מעבר לכך יש עדיין אינספור אפליקציות שלא תומכים בטכנולוגיות חדשות כמו למשל 64 ביט (שאפל הציגה בשנת 2013 עם האייפון 5s). בהתאם לכך אפל ציינה בספטמבר שהיא תחל לנקות מהאפסטור אפליקציות ישנות, לא מעודכנות או בקיצור את כל הזבל שהצטבר באפסטור במהלך השנים האחרונות, שמפתחים לא טרחו לעדכן ולהתאים לגרסאות העדכניות יותר.

app-store-purge-october-2016

כעת אפל החלה לקיים את ההבטחה שלה, כאשר לפי חברת האנליטיקה Sensor Tower, אפל הגדילה במהלך חודש אוקטובר את היקף הסרת האפליקציות מהאפסטור בפי 3.5 מהרגיל. כך שאם בחודש ממוצע אפל מסירה כ- 15 אלפים אפליקציות מהאפסטור (כשבאוגוסט מספר זה היה הגיע לכ- 20 אלף), שהרי בסוף חודש אוקטובר נתון זה זינק לכמעט 50 אלף אפליקציות. באופן לא מפתיע כמעט 30% מהאפליקציות הללו היו משחקים – שמהווים את החלק הגדול ביותר של אפליקציות באפסטור – כשאחריהם הקטגוריות הגדולות היו: בידור, ספרים, השכלה ואורח חיים. אולם הפער בין היקף המשחקים לבין הקטגוריות האחרות הוא גדול למדי ומשחקים מגיעה להיקף של פי 3 מהקטגוריה הבאה האחריה.

לאור המיקוד של אפל על ניקיון האפסטור, מומלץ לגבות אפליקציות ישנות שהן עדיין נמצאות בשימוש, כי מי יודע ואולי אפל תסיר את האפליקציה בעתיד הנראה לעין. אפל מבחינתה למרות שהודיעה על המהלך באופן פומבי, ציינה שהיא גם תפנה לפתחים באופן אישי לפני הסרת האפליקציות שלהם מהאפסטור ותיתן להם תקופה של כ- 30 ימים לעדכן, ו/או לשפר את האפליקציה טרם הסרתה הסופית. חשוב לציין שמהלך זה של אפל לא צפוי בכלל לפגוע בהיקף הגדילה של האפסטור כשלפי אפל בכל חודש האפסטור מקבלת כ- 10,000 אפליקציות חדשות לבדיקה ואישור ובהתאם לכך ההערכות של חברת Sensor Tower מנבאות שעד 2020 האפסטור תגיע להיקף של כ- 5 מיליון אפליקציות. כמות שכזו ללא כל ספק תצריך מאפל ניהול קפדני יותר של האפליקציות, ובתקופה בה חלה צמיחה מאסיבית של משתמשים בשוק הסיני – שלאחרונה עקף את השוק האמריקאי בהיקף ההכנסות/רווחים – מהאפסטור – שהרי נראה כי הפוטנציאל של האפסטור כמנוע צמיחה לשירותי הענן של אפל עדיין לא הגיע למלואו.

App-Annie-September-2016-app-stores-chart-001

 

להמשך דיון

 

מקור: TechCrunch
עריכה, תרגום ותוספות: natisho