להתראות לחצן בית?

ע״י

שמועות מגלות שאפל מתכננת דגם חדש של אייפד שיגיע עם מסך גדול יותר, על חשבון לחצן הבית. האם אפל תוריד סופית את הלחצן שתופס מקום כל כך רב?

 

 

iphone-7-home-button-design

כשאפל הציגה את לחצן הבית עם האייפון הראשון, התפקיד של הלחצן היה מאוד פשוט: החזרת המשתמש מכל מקום למסך הבית (המכונה גם ספרינגבורד). עם השנים השימוש של הלחצן צבר עוד מספר יכולות, כמו למשל הפעלת המולטי טאסקינג, הפעלתה של סירי, פתיחת המכשיר מנעילה הודות לתוספת של חיישן ה- Touch ID שאפשר גם פעולות אחרות הקשורות לזיהוי הביומטרי (רכישה עם שירות התשלומים של אפל, ועוד), הורדת הממשק מטה בשימוש עם מכשירי האייפון בגודל 4.7 אינץ' ו- 5.5 אינץ' (על ידי טפיחה כפולה על לחצן הבית) ועוד. באופן אירוני בעוד אנדרואיד לא עשתה שימוש נרחב בלחצן בית פיזי בתחילת דרכה, לטובת לחצנים וירטואלים/מגע, עם השימוש בחיישנים ביומטריים יותר ויותר יצרניות אנדרואיד החלו להוסיף לחצני בית ו/או חיישנים ביומטרים על המכשיר באופן כזה או אחר, בין אם בדומה ללחצן הבית של האייפון, או על גב המכשיר.

אולם בעוד לחצן הבית הוא ללא כל ספק מרכיב חשוב בחווית השימוש וממשק המשתמש של האייפון והאייפד, הוא תופס לא מעט מקום בחלק התחתון של המכשיר ויוצר "סנטר" שמגדיל את הפרופיל הפיזי של המכשיר, מעבר לגודל של המסך. מסיבה זו מכשירי האייפון הם לרוב גדולים יותר ממכשירי אנדרואיד מתחרים, למרות שגודל המסך שלהם עשוי להיות קטן יותר. מסיבה זו, נראה שאפל חוקרת באופן נרחב את האפשרות להטמיע את לחצן הבית ואת החיישן הביומטרי בתוך המסך של המכשיר, דבר שמתאפשר הודות לטכנולוגיית ה- Force Touch שמזהה את עוצמת הלחיצה על המסך, ולמעשה הופכת אזורים נרחבים מהמסך ללחצנים רגישים למגע. למעשה במכשירי האייפון 7 אפל החליפה את לחצן הבית מלחצן פיזי ללחצן הרגיש למגע המבוסס על Force Touch, במה שנראה כצעד ראשון בכיוון הזה.

apple-sapphire-touchid

יש לציין שהשמועות לגבי כוונותיה של אפל להציג את לחצן הבית, או יותר נכון את החיישן הביומטרי, בתוך המסך החלו עוד לפני שאפל הציגה את Touch ID עם מכשירי האייפון 5s, כאשר הדיווחים דאז ציינו שאפל מעוניינת שהחיישן יוטמע במסך.

לאחרונה השמועות לגבי מכשירי האייפון 8 העלו את האפשרות שאפל אכן תטמיע את Touch ID בתוך המסך, אולם דיווח חדש של Mac Otakara היפני מגלה שאפל עשויה לבצע את כוונותיה ולהתחיל דווקא עם ליין האייפדים. דיווח זה מתבסס על השמועות לגבי דגם אייפד חדש שיגיע עם מסך בגודל של 10.9 אינץ', אולם בממדים פיזיים של האייפד אייר 2 / האייפד פרו, בעלי מסך ה- 9.7 אינץ'. הגדלת המסך תהיה על חשבון ה"סנטר" התחתון של האייפד, בעוד הסנטר העליון ישאר ויכיל את מצלמת ה- FaceTime, את חיישן התאורה והרקע שמאפשר את פיצ'ר ה- True Tone שמשנה את נקודת הלובן בהתאם לצבע של תאורת הסביבה. כך שנראה כי לחצן הבית יהיה זה שיעלה לקורבן, לטובת הגדלת המסך תוך כדי שמירה על הממדים הפיזיים של המכשיר. מה שכן נראה כי לאור הגדלת שטח המסך, השטח שנמצא מתחת ל"סנטר" התחתון המשמש לחומרה יצטרך להדחק למקום כלשהו, והדבר יעלה בעובי של המכשיר.

הדיווח של Mac Otakara מציין שהעובי של האייפד החדש, יהיה כ- 7.5 מילימטר, זאת כאשר העובי הנוכחי של מכשירי האייפד אייר 2 והאייפד פרו בגודל 9.7 אינץ' עומד על כ- 6.1 מילימטר. משמעות הדבר היא שהעובי יהיה דומה לעובי של האייפד אייר הראשון אותו אפל הציגה בשנת 2014, והיה לכשעצמו מכשיר דקיק למדי. דיווח זה מגיע אחרי שמוקדם יותר החודש, קבוצת אנליסטים מחברת Barclays Research ציינו שלפי מקורותיהם בשרשרת האספקה והייצור של אפל במזרח ליין האייפדים הבא שיזכה לרענון בחודש מרץ הקרוב, יכלול עדכון לכלל מכשירי האייפד ביניהם האייפד פרו בגדלים 9.7 ו- 12.9 אינץ', לצד הצגת דגם נוסף של אייפד בגודל של 10.9 אינץ'.

לאחרונה אפל הטמיעה את חיישן ה- Touch ID תוך ה- Touch Bar במחשבי המקבוק פרו החדשים. באופן מעניין הטמעת החיישן הגיעה ללא הצורך בפסי המתכת בהם אפל משתמשת מסביב ללחצן הבית, המיועדים להפעיל את חיישן ה- Touch ID במכשירי האייפון והאייפד. משמעות הדבר היא שאפל מצאה דרך להפעיל את החיישן בשילוב עם טכנולוגיית ה- Force Touch, מה שלא מצריך יותר את מסגרת המתכת להפעלת החיישן הביומטרי ונראה כי מדובר בצעד משמעותי למדי בהטמעת Touch ID בתוך מסך, בין אם מדובר במסכי LCD או שמא מסכי OLED, כאשר ה- Touch Bar מבוסס על טכנולוגיית ה- OLED, בה לפי השמועות אפל צפויה להתחיל להשתמש באופן נרחב יותר בליין מכשירי האייפד, וככל הנראה בעתיד גם במכשירי האייפד.

אין ספק שבין אם צעד זה של אפל יחל על מכשירי האייפון או במכשירי האייפד, דבר שיאפשר לאפל להתנסות עם הטכנולוגיה ולהתמודד עם הבעיות שלה בהיקף קטן יותר על מכשירי האייפד טרם הטמעתה במכשירי האייפון, שהרי נראה כי נצטרך להתחיל ולהתרגל להעדרו של לחצן הבית, במוקדם או במאוחר.

להמשך דיון

 

מקור: Mac Otakara
עריכה, תרגום ותוספות: natisho