אפשר להרגע, ה- AirPods הושקו

ע״י

אחרי דחייה לא צפויה של כחודשיים, אפל משיקה באופן רשמי את אוזניות ה- AirPods המצופות שתוך זמן קצר מאוד אוזלות מהמלאי. העתיד האלחוטי כבר כאן.

 

 

AirPods hero

לפי הדיווחים השונים עולה שההשקה של אוזניות ה- AirPods (איירפודס) האלחוטיות לצד מכשירי האייפון 7, תוכננה במשך כ- 3 שנים. זאת אחרי עבודה מאומצת מצידה של אפל על פרטוקול הקישוריות האלחוטי שרוכב על בלוטות' ובאמצעות רכיב ייעודי בשם W1, משפר את תהליך הצימוד של האוזניות עם מכשירי האייפון, השעון, האייפד והמק וכן את החיבור האלחוטי. לפיכך לא בכדי אפל החליטה שברגע שאוזניות האיירפודס יהיו מוכנות להשקה, ניתן יהיה סוף כל סוף להעיף את שקע האוזניות הסטנדרטי האנלוגי, הגדול והמגושם ממכשירי האייפון ולהחליפם באוזניות שעושות שימוש במחבר הברק, אולם כאלטרנטיבה בלבד לעתיד האלחוטי שאפל חזתה. הבעיה היא שבעוד מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס הושקו בזמן, אוזניות האיירפודס שיועדו להשקה במהלך חודש אוקטובר, לא הגיעו גם כאשר ה- 31 לאוקטובר (2016) עבר חלף. אפל כמובן לא נתנה הסבר לכך למעט הודעה תקשורתית לפיה השקת האוזניות תדחה. בלי תאריך חדש, ובלי שום מידע נוסף.

בהתאם לכך החלו לעלות שמועות ודיווחים שונים לפיהם אוזניות האיירפודס יושקו רק במהלך 2017 והרשת החלה לחגוג באוזלת היד של אפל להשיק מוצר שהחברה הציגה, ובמיוחד כאשר טים קוק – גאון בניהול שרשרת אספקה וייצור – מחזיק במושכות החברה. אולם מה שמעניין עוד יותר הוא העובדה שנראה כי האוזניות האלחוטיות (באופן מלא) יצרו עניין רב מאוד בקרב משתמשים וחובבי טכנולוגיה כאחד, כשכאילו לא היו מודעים לקיומן של אוזניות אלחוטיות טובות אחרות בשוק, והתרפקו על החדשנות הגדולה שהאיירפודס יביאו/מביאים. העניין הוא שההתלהבות הרבה סביב האיירפודס, גרמה לרבים לשכוח שמאז ספטמבר אפל כבר השיקה 2 אוזניות אלחוטיות שעושות שימוש ברכיב ה- W1 והן: ה- Beats Solo 3 וה- PowerBeats 3, כאשר הראשונות מתהדרות בכ- 40 שעות שימוש ואילו השניות מתהדרות בכ- 12 שעות שימוש. אז נכון האוזניות הללו לא מגיעות עם חיישנים ומיקרופונים משוכללים. אבל רכיב ה- W1 שפותר את הבעיות הגדולות ביותר של תקן הבלוטות': צימוד קל ומעבר בין מכשירים שונים, נמצא. לצד יכולת טעינה מהירה, שיפור בקישוריות עצמה ובמרחק השימוש.

כמו בכל שמועה לגבי אפל, הוול סטריט ג'ורנל דיווח שמדובר בבעיה טכנית שאפל מנסה להתגבר עליה בהקשר של סינכרון נכון של השמע באוזניות. אולם נראה כי מדובר בקשקוש, כאשר הבלוגר ג'ון גרובר, ציין שלפי מקורותיו באפל מדובר בבעיה לא צפויה בתהליך הייצור. ובכן הסיבה לא ממש משנה, ובמיוחד כאשר בימים האחרונים אפל השיקה את האוזניות סוף כל סוף. אפילו הזמינות בתחילת המכירה המקוונת הייתה טובה, ואלו שהזמינו את האוזניות זמן קצר אחרי שהן היו זמינות לרכישה, זכו לתאריך קבלה משוער של בין ה- 19 ל- 21 לדצמבר. אולם תוך זמן קצר מאוד (למעשה תוך מספר שעות בודדות) הזמינות החלה להתארך וכעת זמן האספקה המשוער עומד על מספר שבועות (בין 4 ל- 6). כמובן שלא ברור האם הביקוש העצום שרק התגבר אחרי העיכוב בהשקה, או שמא היקפי ייצור נמוכים הם הגורם לזמינות הנמוכה וזמני האספקה הארוכים. אולם אפל מציינת שבמקביל למכירה מקוונת, האוזניות יגיעו גם לחנויות האפלסטור, כשנראה שאפל עושה מאמצים רבים לפצות על השבועות האבודים בפרט כאשר עונת החגים כבר נמצאת בפתח.

Airpods

בהתאם לביקוש הנרחב והאספקה הנמוכה, קשה להאמין שאפל תשיק את אוזניות האיירפודס באופן נרחב ברחבי העולם, כשכעת האוזניות זמינות בעיקר בשווקים הגדולים של אפל כשהן נמכרות במחיר של כ- 159$. כך שלא ברור מתי האוזניות יגיעו לישראל ועדיין לא ברור מה יהיה מחירם. אוזניות ה- EarPods החוטיות עולות בארץ כ- 200 ש"ח, כשבארה"ב הן נמכרות במחיר של כ- 35$ (120 ש"ח). כך שסביר להניח שהמחיר הרשמי של האוזניות יעמוד על בין 800 ל- 900 שקלים. יש לציין שהאוזניות לא כוללות איכות שמע מדהימה או סינון רעשים אקטיבי. במקום זאת המחיר מציין את העובדה שמדובר בטכנולוגיה חדשה יחסית שמאפשרת שימוש נפרד באוזניות אלחוטיות, המצוידות בחיישנים שמאפשרים לשמע לעצור כאשר מסירים אותם, או לחילופין לעבור ממצב סטריאופוני למצד מונו, כאשר הן "חשות" שרק אוזניה אחת נמצאת באוזן. כמו כן האוזניות לא מגיעות עם שום לחצן פיזי עליהן והממשק היחיד הוא בטפיחה שמפעילה את סירי ומאפשרת למשתמש לעשות שימוש בעוזרת הוירטואלית בהתאם לצורך, אפילו להגברה או הנמכה של עוצמת השמע/ ווליום.

אין ספק שיהיה מעניין לראות מה תהיה מידת ההצלחה של אוזניות האיירפודס, שלצד מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס מביאות את עתיד השמע האלחוטי באופן רשמי לפלטפורמה של אפל.

להמשך דיון

מקור: אפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho