אפל בוחנת מערך צילום אנכי למכשירי האייפון הבאים

ע״י

שמועה חדשה מציינת שמכשירי האייפון פלוס הבאים יגיעו עם מצלמה כפולה אנכית, כשבמקביל נושא הצילום באפל נמצא במרכז חקר הבינה המלאכותית של אפל.

 

 

iphone7pluscamera-800x503

השמועות לגבי המצלמה הכפולה במכשירי האייפון, החלו זמן רב לפני שאפל הציגה את מכשירי האייפון 7 ובפרט ה- 7 פלוס באירוע ספטמבר האחרון, זאת כאשר רבים סברו שרכישתה של Linx הישראלית היא עדות ברורה לכוונותיה של אפל להרחיב את יכולות הצילום של מכשירי האייפון, פיצ’ר שהפך להיות אחד מעמודי התווך של מכשירי האייפון. ואכן מכשירי ה- 7 פלוס הגיעו עם מערך צילום כפול, שמאפשר הן יכולות של זום אופטי והן יכולות של ניתוח עומק בזמן אמת המתבטאת בפיצ’ר הנקרא “פורטרט” המאפשר צילום של אובייקטים עם אפקט הבוקה, שהיה עד כה (כמעט) בלעדי למצלמות DSLR. באופן מעניין אפל בחרה להציג מערך של מצלמות כפול הממוקם באופן אופקי, כלומר החיישנים ממומקמים זה לצד זה. כעת דיווח חדש של האתר Mac Okatara, מגלה שאפל מתכננת להציג עם דגמי האייפון הבאים, מערך צילום כפול, אולם כזה בו החיישנים יהיו ממוקמים זה מתחת לזה, קרי מערך המצלמה הכפולה יהיה אנכי.

הדיווח שמגיע משרשרת האספקה והייצור של אפל, מציין כי מערך מצלמות זה יגיע במכשירי האייפון 7s פלוס, והוא מאשש שמועה קודמת שפורסמה באתר Mac Okatara לפיה ליין האייפון הבא יכלול 3 דגמים שונים של מכשירי אייפון: אייפון 7s בגודל 4.7 אינץ’, אייפון 7s פלוס בגודל 5.5 אינץ’ ואייפון חדש בגודל של כ- 5 אינץ’. בדיווח הקודם צוין שמכשירי ה- 7s יגיעו עם עיצוב דומה לזה של מכשירי האייפון 7, אולם אפל תוסיף לליין צבע חדש נוסף – אדום.
בדיווח החדש לא ממש ברור האם דגם האייפון החדש, שיגיע בגודל של 5 אינץ’, יכלול מערך צילום כפול, אולם יתכן מאוד שהוא כן מה שמסביר את המעבר למערך צילום אנכי, שיאפשר למקם את 2 המצלמות על מכשיר בעל מאפיינים פיזיים קטנים יותר מאלו של דגם הפלוס הגדול. כמו כן לאחרונה דווח שאפל פועלת ביחד עם חטיבת הצילום של LG על שיפורים נרחבים ותוספת של צילום בתלת מימד למערך המצלמות הכפול של מכשירי האייפון, כך שיתכן מאוד שהמצלמות הכפולות הבאות יכילו פיצ’רים נוספים חדשים, מעבר ליכולות הזום ופיצ’ר הפורטרט.

5861a3034d587

לאחרונה גם התגלה שצוות המחקר באפל העוסק בפיתוח של בינה מלאכותית (AI), חוקר בין היתר גם את נושא הצילום וכיצד ניתן לשפר ולהעצים את יכולות הצילום באמצעות AI. מידע זה התגלה בכנס AI שנערך לאחרונה בו אפל לקחה חלק, ואף הציגה את פועלה בתחום מחקר ה- AI. בין הנושאים שאפל ציינה ניתן למצוא עיבוד תמונה ושיפור איכויות הצבע, לצד תחומים נוספים ביניהם: בריאות וזיהוי פעילויות, זיהוי אובייקטים במרחב (בהקשר של נהיגה אוטונומית), מודלים של שפה ושיפורים לעוזרת וירטואלית (סירי). במצגת אותה אפל הציגה החברה התרברבה ביכולות הגבוהות והיעילות של האלגוריתמים שלה לזיהוי תמונות בשימוש במעבדים גרפיים (GPU) בהשוואה לאלו של המתחרה הגדולה שלה גוגל, המסוגלים לעבד כ- 3,000 תמונות בשניה, אל מול היכולות של האלגוריתם של גוגל המסוגל לעבד רק כ- 1,500 תמונות בשניה, כאשר ההשוואה נעשתה בשימוש בשרתי ה- AWS של אמזון.

המעניין הוא שבעוד גוגל ומיקרוסופט בונות רכיבי GPU ושבבים לזירוז פעולות הבינה המלאכותית ובפרט בהקשר של זיהוי תמונות ואובייקטים, נראה כי אפל עושה שימוש ברכיבי GPU סטנדרטיים, אם כי לא ברור האם אפל בונה בעצמה את רכיבי ה- GPU שלה.

בימים האחרונים גם פורסם מחקר ראשון שאפל פרסמה בתחום ה- AI, זאת אחרי ביקורות רבות כלפי החברה שטענו כי החברה לא פותחת את מחקר ה- AI שלה לקהילת המחקר כפי שחברות אחרות עושות, ודבר זה פוגע בין היתר גם באפל. המחקר שפורסם מתאר טכניקה לשיפור היכולות של אלגוריתם לזיהוי תמונות בשימוש בתמונות שנוצרו על ידי מחשב, במקום להשתמש בתמונות אמיתיות. כדי לשפר את האמינות והאיכות של תמונות ממוחשבות שהיתרון בהן הוא שהן כבר מקוטלגות, אפל עושה שימוש בטכניקה הנקראת למידה Simulated+Unsupervised, כאשר התמונות עוברות שיפור שהופך אותן לפוטו-ריאליסטיות ובכך הופך אותן לקרובות יותר לתמונות אמיתיות. מידע זה מתחבר למידע אותו אפל הציגה בכנס כאשר החברה ציינה שמאגר התמונות בו היא עושה שימוש גדול פי 2 ממאגר התמונות ImageNet, בו חברות רבות עושות שימוש לאימון יכולות הבינה המלאכותית שלהן לזיהוי אובייקטים וחפצים.

mnxbjwiq-e1481075281770

כל זה מגלה שאפל משקיעה זמן ומשאבים רבים בתחום הצילום ושילוב של בינה מלאכותית לשם שיפור תמונות והצגה של פיצ’רים נוספים. אלו עשויים להתבטא ביכולות מרשימות בהקשר של טכנולוגית AR (מציאות רבודה), אותה אפל חוקרת – לפי דבריו של טים קוק – וכן תלת מימד ועוד. כמו כן אין ספק שיכולות אלו עשויות להיות שימושיות מאוד לנושא של נהיגה אוטונומית, טכנולוגיה אותה אפל מפתחת במטרה להתניע מחדש את פרויקט טיטאן, הלוא הוא פרויקט הרכב המסתורי שלה.

להמשך דיון

 

מקורות: Mac Okataraפורבס ו- Quartz
עריכה, תרגום ותוספות: natisho